Білий дім завершує розробку плану щодо пом'якшення деяких обмежень на використання Україною переданої США зброї та підвищення рівня захисту від російських ракет.
Про це повідомляє Politico з посиланням на слова західного чиновника та двох інших людей, знайомих із ходом обговорень.
Переговори проходили у вузькому колі невеликої групи чиновників у Білому домі, сказав один із людей, які брали участь у дебатах. Усім було надано анонімність, оскільки їм не було дозволено публічно говорити про розмови.
Деталі плану досі збираються. Але останніми днями офіційні особи у Вашингтоні, Лондоні та Києві обговорювали розширення території всередині Росії, по якій Україна може завдати ударів американською та британською зброєю. Вони також обговорювали, як запобігти додатковим транскордонним атакам з боку Росії, включаючи згоду США дозволити Україні використовувати британські ракети великої дальності, що містять американські деталі, для ударів по території Росії.
Поточні переговори між Вашингтоном та Києвом знаменують собою суттєву зміну тональності порівняно з тими, які дві країни вели раніше цього літа. І це сигналізує про те, що адміністрація Байдена може бути готова нарешті погодитися на прохання Києва дозволити українським військовим більш рішуче захищати себе та робити агресивніші кроки всередині Росії.
В інтерв'ю PBS Newshour у червні радник із національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США можуть бути готові розширити зону, в якій вони дозволять Україні використовувати американську зброю в Росії.
"Справа не в географії. Справа в здоровому глузді. Якщо Росія атакує або збирається атакувати зі своєї території Україну, то має сенс дозволити Україні завдати удару у відповідь", — сказав він.
На питання, чи зніме адміністрація обмеження зброї великої дальності, Байден заявив журналістам у вівторок: "Ми зараз працюємо над цим".
В останні дні розмови стали ще актуальнішими після того, як США підтвердили, що Іран успішно поставив балістичні ракети до Росії.
Протягом кількох місяців вищі посадові особи США чинили опір закликам Києва та інших європейських країн зняти всі обмеження на використання подарованої американської зброї на території Росії. У травні адміністрація Байдена вирішила дозволити Україні використовувати певну зброю для ударів по території Росії, але не дозволила Києву використовувати ракети великої дальності. Обґрунтування Вашингтона на користь збереження обмежень коливалося від небажання загострювати напруженість у відносинах з Москвою до твердження про те, що Росія вивела занадто багато своїх важливих цілей за межі досяжності, щоб Україна могла вразити їх навіть у разі отримання дозволу.
Американські офіційні особи також зазначили, що оскільки армія більше не купує військових тактичних ракетних систем, запаси обмежені й наближаються до того, коли США будуть стурбовані власним запасом. Виробник ракети, Lockheed Martin, все ще виробляє кілька сотень на рік, але вони призначені для продажу союзникам за кордоном. Заміна зброї, ракета Precision Strike Missile, тільки починає надходити на озброєння і не в кількості, достатній для повної заміни ракет, які нині витрачаються.
Державний секретар США Ентоні Блінкен та його британський колега Девід Леммі у середу прибули до Києва, щоб зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським та обговорити питання зброї, а також вторгнення України до Росії та нещодавні дії Росії в Україні.
Британські керівники оборони вже кілька тижнів обговорюють зі своїми американськими колегами питання, щоб змусити США дати згоду на використання Україною британських ракет Storm Shadow для ударів по території Росії. За словами однієї людини, знайомої з перебігом переговорів, рішення поки не прийнято, але це питання обговорюватиметься президентом Джо Байденом і прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, коли вони зустрінуться в Білому домі 13 вересня.
Представник Пентагона вказав на коментарі міністра оборони Ллойда Остіна минулого тижня після зустрічі Контактної групи з оборони України в Німеччині, де він сказав: "Я не вірю, що одна конкретна можливість буде вирішальною, і я дотримуюсь цього коментаря. Я думаю, що Україна має досить значний власний потенціал для ураження цілей, що знаходяться далеко за межами досяжності ATACMS або навіть Storm Shadow, якщо на це пішло".
Нагадаємо, раніше репортер Axios Джулігрейс Бруфке заявляла, що цього тижня під час свого візиту до Києва державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен оголосить про дозвіл на удари далекобійними ракетами ATACMS по території Росії.
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що президент Сполучених Штатів Джо Байден не виключає того, що Україна отримає дозвіл на удари по території Росії далекобійною американською зброєю.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими