Програми підтримки для робітників — знайома і почасти навіть звична річ для відповідального бізнесу. Існує навіть таке поняття як "корпоративний добробут" — забезпечення особистого добробуту персоналу, що сприяє зростанню продуктивності всієї команди й, відповідно, компанії.
Для України питання внутрішньої підтримки "своїх" за останні майже три роки стало особливо важливим. Часто це запорука виживання бізнесу: в багатьох галузях зараз сформувався ринок не працедавця, як раніше, а робітника, тож той, хто не піклується про команду, врешті програє конкурентні перегони. Але на перший план вийшов і моральний аспект. Війна підвищує вимоги до відповідальності та згуртованості команд.
Причин, чому працедавці "вкладаються" у своїх робітників, часом йдучи навіть на, здавалось би, невигідні для себе умови, достатньо. Це і намагання зберегти кадри, що зазвичай вигідніше, ніж пошук, і навчання нового робітника, а потім — очікування, поки він втягнеться в процес і перестане бути "слабкою ланкою". Це і міркування ефективності: задоволений, впевнений в собі та самореалізований працівник продуктивніший за знервованого і "затурканого" нерелевантними вимогами та умовами роботи. Це, врешті, покращення якості трудового ресурсу компанії та забезпечення її внутрішньої стійкості за рахунок високої лояльності персоналу, готового перетерпіти тимчасові труднощі, ніж покинути улюблений колектив.
Фото ілюстративне
При цьому важливо, щоб програми підтримки розроблялися з урахуванням потреб конкретної команди, не ставали активностями "для галочки". А це можливо. Часом акціонери чи топ-менеджмент відчувають тиск суспільства із запитом на соціальну відповідальність, менеджери ланкою нижче відчувають тиск керівництва, тож кожен намагається виправдати очікування "шефа", а не справді покращити той самий корпоративний добробут. Як наслідок — замість реальних програм, орієнтованих на власних співробітників, впроваджуються програми формальні, які дозволяють відзвітувати про успіхи, але не більше. Якісного зсуву в організації роботи та настроях людей у таких випадках не відбувається. Однак сьогодні все більше бізнесів акцентують на важливості кожного окремого працівника. І це, як показують результати роботи топових українських компаній, має позитивний результат.
Погляньмо, як українські компанії підтримують своїх працівників та їхні родини — інформацію можна знайти у відкритих джерелах. Варто зауважити, що багато, звісно ж, залежить від масштабів (а отже, і викликів) та можливостей компанії. Проте часи, коли турбота про робітників була ознакою хіба великих чи, тим більше, іноземних працедавців, лишилися позаду. Зараз підтримувати "своїх" треба всім.
Чимало програм, спрямованих на підтримку та розвиток працівників, підтримують у такій великій в розгалуженій компанії, як "Нова пошта". Однією з постійних є медичне страхування, а зараз ще й страхування життя для всіх співробітників та розширене медстрахування для тих, хто повертається з фронту.
На початку повномасштабного вторгнення у компанії організували власну гарячу лінію, щоб будь-який працівник міг звернутись по допомогу для себе або своєї родини. Була значно розширена програма психологічної підтримки. Крім того, з'явилися онлайн-клуби за інтересами, які допомагали зняти напругу у часи найбільшої невизначеності, відчути присутність та підтримку колег. Це на додачу до інших клубів та програм — мовних, читацьких, дитячих тощо. І, звісно ж, внутрішній волонтерський рух та різноманітна допомога мобілізованим співробітникам, ветеранам та їхнім родинам.
Фото ілюстративне
"Київстар" наголошує, що нині фокусується на чотирьох основних напрямах підтримки. Це психологічна підтримка, підтримка фізичної безпеки, матеріальна мотивація, корпоративне волонтерство. Компанія має групу "Допомогти просто" у корпоративній соцмережі Workplace, організовує донорські дні, збори. Вартість наданої ЗСУ та суспільству гуманітарної допомоги сягає мільярдів гривень. Працює програма психоемоційної підтримки. Проводяться корпоративні заходи з підтримки ментального здоров’я. Окрема увага — дітям та їхнім батькам.
Інший приклад — компанія "Фармак". Вона має окрему програму Wellbeing, мета якої — створити середовище, що сприяє збереженню здоров’я співробітників, їхньому професійному та особистісному розвитку та досягненню балансу між роботою та приватним життям. Програма має чотири складові: фізичне та ментальне здоров’я, фінансовий та соціальний добробут.
Перша передбачає страхування здоров'я та від нещасних випадків, щорічне обстеження організму, створення можливостей для активного образу життя. Друга — психологічну допомогу за потреби, а щотижнево — дихальну гімнастику, яка дає можливість перезавантажитись під час робочого дня. Третя — моніторинг рівнів оплати праці та щорічний перегляд зарплат, консультації з питань розрахунків, платежів та фінансової грамотності. Четверта ж спрямована на забезпечення позитивної атмосфери в колективі: корпоративні традиції, спільні добрі справи, визнання досягнень тощо.
BROCARD — найбільша в Україні парфумерно-косметична мережа та онлайн-ритейлер в сегменті luxury. У нових воєнних умовах BROCARD зробив акцент на дистанційній роботі та допомозі в організації процесів керівникам, які працюють віддалено. Але до останніх також дещо змінилися вимоги, і викликано це саме необхідністю підтримати команду. Для них у компанії організували коучингові сесії, щоб і "прокачувати" потрібні навички, і відновлювати власний емоційний ресурс. Іншим важливим аспектом є можливість довчитися до необхідного рівня чи взагалі опанувати нову спеціальність. Якщо кандидат співпадає за цінностями, то у компанії знайдуть ділянку роботи, яка буде цікавою для нього.
Крім того, у BROCARD намагаються, щоб робоче місце було максимально близько до місця проживання, щоби графік відповідав потребам співробітника, дозволяв йому реалізувати особисті завдання.
Фото з архіву компанії BROCARD
Компанія відновила роботу власного навчального центру, де працівники постійно підвищують рівень знань, кваліфікацію й обізнаність. Фінансова підтримка — обов'язкова складова. Тут враховується й офіційне працевлаштування, і регулярний перегляд окладів, і "біла" зарплата — компанія пишається, що є чесним платником податків — і гідна оплата, і соцпакет та додаткова допомога в разі потреби.
Щоб зміцнювати зв’язок всередині команди та сприяти емоційному розвантаженню, у компанії регулярно проводять тімбілдінги та інші внутрішні заходи різних форматів.
Не забувають у BROCARD і тих, хто служить: понад 30 співробітників холдингу захищають країну у лавах ЗСУ та ТрО (зазначимо, що переважна кількість колективу холдингу, а це понад 1500 осіб, — жінки, — ред.). Компанія підтримує їх та їхні родини не лише морально. Усі співробітники-військовослужбовці отримують зарплату в повному обсязі, а численні збори на амуніцію, техніку, лікування та реабілітацію — регулярна практика в компанії.
Провідний виробник цементу в Україні CEMARK забезпечує стабільною роботою понад 850 співробітників, і у 2024 році команда зросла на 5%. В основі турботи про працівників — регулярна виплата заробітної плати зі щорічним переглядом відповідно до корпоративної політики, система бонусів, комфортні умови праці, розвезення працівників, медичне страхування та інше.
Піклуючись про добробут працівників і родичів військовослужбовців, компанія впроваджує програму адаптації ветеранів і створила Сервіс психологічної підтримки для надання консультацій професійних психологів, психотерапевтів та коучів. Крім того, цього року запустили Сервіс юридичної підтримки для працівників і родичів військовослужбовців.
Фото з архіву компанії CEMARK
Особливу увагу CEMARK приділяє розвитку талантів, створюючи можливості для навчання та зростання тих, хто прагне побудувати свою успішну кар’єру в CEMARK. Інвестуючи в працівників, компанія збагачує співробітників знаннями та навичками, що відповідають викликам сучасності, розвиває їхні професійні компетенції, а також зміцнює корпоративну культуру та цінності.
Починаючи з 2015 року, CEMARK розширює діяльність для підтримки молодих спеціалістів, впроваджуючи програми стажування та співпрацюючи з навчальними закладами. Студенти відвідують презентації компанії та екскурсії на виробничі об'єкти, можуть стажуватися з подальшим працевлаштуванням, а також долучитися до цілорічної підготовки майбутніх професіоналів у різних галузях — від фінансів до інженерії.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими