Новий уряд М'янми йде по стопах військової диктатури

25 СІЧНЯ 2019 20:12

Уряд М'янми йде по стопах колишнього військового керівництва, яке протягом багатьох років утримувало країну в страху, позбавляючи своїх громадян права жити в умовах демократії. Про це заявила Спеціальний доповідач ООН по ситуації з правами людини в М'янмі Янгхі Лі.

Вона засудила нові збройні зіткнення в країні і заявила, що влада не створює умов, необхідних для повернення біженців.

По завершенні свого візиту в сусідні з М'янмою Таїланд і Бангладеш Спеціальний доповідач по ситуації з правами людини в М'янмі прийшла до висновку, що проголошені в країні «демократичні свободи» сумнівні.

Янгхі Лі висловила серйозну стурбованість зростанням напруженості в штатах Качин і Шан. Там тривають сутички між збройними етнічними угрупованнями. Надходять повідомлення про ескалацію бойових дій між урядовою армією і збройною етнічної угрупованням «Аракан» в штаті Ракхайн. Ситуація ускладнюється тим, що військові ввели заборону на доставку гуманітарної допомоги мирним жителям цього штату.

Одночасно повідомляється про бойові дії в штаті Кайін і розгортання військових баз в штаті Каї. Все це відбувається на тлі побоювань жителів М'янми у зв'язку з новими поправками до закону про землю. Вони можуть привести до того, що люди втратять право на землю. Мільйони м'янманців стривожені інформацією про плановані мегапроекти, таких як зведення гребель, які уряд має намір здійснювати без жодних консультацій з місцевим населенням. 

В ході своєї поїздки експерт ООН відвідала острів Бхашан Чар, куди уряд Бангладеш планує переселити біженців. Вона закликала бангладешські влади при реалізації цього проекту не допускати порушень прав людини, а також прислухатися до думки самих біженців. 

Нагадаємо, що М'янма не так давно позбулася військової диктатури. Сьогодні демократично обраний уряд Аун Сан Су Чжі ділить владу з генералами. 

В останні роки в М'янмі розгортається серйозна криза. Після нападу повстанців з народності рохінджа на поліцейські пости на півночі штату Ракхайн 25 серпня 2017 року, влада країни почала там спецоперацію, яка супроводжувалася масовими вбивствами, тортурами і сексуальним насильством. Повідомлялося, що військові знищували цілі села, де проживали рохінджа. Це призвело до того, що понад 700 тисяч представників цієї громади бігли в Бангладеш. 

В ООН неодноразово зверталися до уряду М'янми із закликом припинити насильство по відношенню до мусульман-рохінджа і припиняти серйозні порушення прав людини, які, за словами Верховного комісара ООН, є класичним прикладом «етнічної чистки».

У грудні 2017 року влада М'янми відмовилися від співпраці зі Спеціальним доповідачем ООН з прав людини Янгхі Лі і заборонили їй в'їзд в країну.

Світ, 25.01.2019 20:12