Фото: Freepik

День вишиванки 2024: історія, традиції свята та цікаві факти про національний одяг українців

День вишиванки — ще не офіційне та відносно нове народне свято, покликане сприяти єдності й культурному відродженню всього українського народу. Традиційно воно відзначається в третій четвер травня. У 2024 році свято припадає на 16 травня.

TrueUA розповідає найцікавіші факти про свято, його історію та традиції.

Історія свята

Відзначати День вишиванки розпочали у 2006 році. За ці роки свято набуло популярності не лише в Україні, а й за кордоном.

Вперше День вишиванки запропонувала святкувати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету Леся Воронюк. Дівчину надихнув знайомий, який прийшов на заняття у вишиванці. Одного дня Леся запропонувала усім найближчим друзям одягнутися у вишиванки. Це стало своєрідною традицією. Спочатку у певний день вишиванки носили всього кілька десятків студентів і викладачів, але через деякий час це переросло у свято, яке стало всеукраїнським, а потім і міжнародним.

Походження вишиванки

Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Дані археологічних розкопок, свідчення мандрівників і літописців підтверджують, що вишивання як вид мистецтва на території України існує з часів енеоліту. Стародавні історики, зокрема Геродот, стверджували, що в могилах перших століть нашої ери були знайдені залишки вовняного одягу, прикрашеного багатоколірними вишивками.

У Мартинівському скарбі на Черкащині знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI століттям, які вказують на подібність одягу і вишивки українського народного костюма середньовіччя і нового часу.

Вишиванням українці займаються понад тисячу років. У давнину дівчата з сімей малого достатку мали 30-40 вишиванок, середнього — 50-70, а дівчата із заможних сімей понад сто сорочок з вишивкою. Зазвичай вишиванки пряли з конопель або льону, тому що вважали ці рослини є природними захисниками від усього лихого.

вишиванка

Фото: np.pl.ua

Що символізує вишиванка

Вишиванка символізує красу, здоров'я та щасливу долю, а також вона оберігає власника від усього лихого. Українці передають вишиванки з покоління в покоління, тому ця річ ще й зберігає єдність сім'ї. Фахівці переконані, що український народ закодовував щастя, долю, життя та волю в орнаментах вишивки, які є унікальними для кожного регіону України. Також у народі вірять, що вишита матір'ю сорочка для немовляти стане сильним оберегом. 

Фото: "Експресо"

Традиції у День вишиванки

У цей день люди одягають вишиванки, фотографуються в них, організовують флешмоби та популяризують українську культуру. Для українців вишиванка  справжня національна святиня, що символізує красу, силу, щасливу долю та родинну пам’ять.

У мирні часи у День вишиванки часто проводили концерти, ярмарки, фотосесії, свята у закладах освіти. Під час війни не рекомендується влаштовувати масових заходів з метою дотримання заходів безпеки. 

Проте 16 травня кожен українець, чи то в Україні, чи то за кордоном, може одягнути вишиванку та показати єдність, незламність і красу українського народу.

Фото: Freepik

П'ять цікавих фактів про вишиванку

  • Найбільшу кількість людей у вишиванках зареєстрували у 2011 році в Рівному та занесли в Книгу рекордів України. На День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках.
  • У кожному регіоні України техніка вишивання, орнамент, традиційні кольори, якими вишивають сорочку є різними.
  • Першим українським телеведучим, який з'явився в прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. 21 листопада 2004 року він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі" у вишиванці з косівським орнаментом. Згодом його підтримали інші телеведучі та актори.
  • Вишиванки чорного кольору у давнину одягали лише чоловіки. Сині вишиті сорочки було заведено одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.
  • Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.

Іван Франко

Іван Франко у вишиванці. Джерело: фотографії старого Львова

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Lifestyle, 16.05.2024 06:30