У середу, 15 січня, відстороненого президента Південної Кореї Юн Сок Йоля заарештували. Правоохоронці доставили його на допит.Про це повідомляє Yonhap із посиланням на Управління з розслідування корупції серед високопосадовців (CIO).За даними журналістів, ордер на затримання Юна було виконано о 10:33 за місцевим часом. Після арешту Юн Сок Йоля доставили на допит.Зазначається, що відсторонений президент кілька тижнів переховувався від правоохоронців зі своєю невеликою групою особистої охорони. Проте у середу для його арешту було відправлено 3200 офіцерів. Затримання відбулося в резиденції глави держави.Перед тим, як їхати на допит Юн Сок Йоль записав звернення до громадян, у якому заявив, що вирішив здатися поліції добровільно, аби уникнути трагічних інцидентів. Він запевнив, що залишається переконаним у правильності своїх рішень."Хоч я продовжую вважати це розслідування незаконним, я вирішив погодитися прибути до Управління антикорупційних розслідувань, щоб запобігти насильству і жахливому кровопролиттю", — сказав Юн.Зауважимо, що 31 грудня Західний окружний суд Сеула видав ордер на арешт Юн Сок Йоля. Це робить його першим чинним президентом Південної Кореї, якому загрожує арешт. Суд схвалив запит Управління з розслідування корупції для високопосадовців про видачу ордера на затримання політика за звинуваченнями в організації невдалого оголошення воєнного стану 3 грудня, організації повстання та зловживанні владою. Політику також загрожує процес імпічменту в Конституційному суді.Нагадаємо, раніше у Південній Кореї слідчі державного агентства по боротьбі з корупцією намагалися затримати відстороненого парламентом від влади президента країни Юн Сок Йоля. Проте його охорона не дала цього зробити.
Російський диктатор Володимир Путін не планує відмовлятися від своїх цілей у війні проти України для проведення мирних переговорів. Він і далі націлений на знищення української держави, розпуск нинішньої української влади, демілітаризацію України та постійну заборону на майбутнє членство в Північноатлантичному альянсі.Про це повідомляють аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War). Фахівці зауважили, що нещодавно радник глави Кремля і колишній секретар Ради безпеки Микола Патрушев в інтерв'ю російським пропагандистам заперечив те, що країна-агресорка готова поступитися будь-якою окупованою територією Україні в майбутніх переговорах.До того ж Патрушев стверджував, що фіктивні референдуми на окупованих територіях України у вересні 2022 року нібито узаконили претензії Росії на Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області. Крім того, він дав зрозуміти, що міжнародне визнання незаконної анексії Росією цих чотирьох областей та окупованого Криму є умовою, яка не підлягає обговоренню для майбутньої мирної угоди."Патрушев заявив, що цілі Росії в Україні залишаються незмінними і вона залишається відданою досягненню всіх тих цілей, якими президент РФ Володимир Путін виправдовував повномасштабне вторгнення", — зауважили в Інституті.Нагадаємо, раніше аналітики Інституту вивчення війни припускали, що російський диктатор Володимир Путін на можливих переговорах щодо завершення війни може дотримуватися своїх довоєнних максималістських вимог, таких як ізоляція України та послаблення Північноатлантичного альянсу.
Національний банк України знову підвищив офіційний курс долара. Єдина європейська валюта також зросла у ціні.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Так, на середу, 15 січня, НБУ встановив офіційний курс на рівні 42,27 гривні за один долар. Офіційний курс у вівторок становив 42,26 гривні за один долар. На готівковому ринку курс зріс на 10 копійок — 43,05 гривні за долар.У середу офіційний курс гривні до євро становить 43,32. У вівторок, 15 січня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 43,12.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік був 40,8 гривні.Нагадаємо, наприкінці минулого року споживча інфляція стрімко пришвидшилася. У листопаді вона становила 11,2% та перевищила траєкторію прогнозу Національного банку України. Додамо, наприкінці 2024 року відбулося зростання чистого продажу валюти Національним банком України. Проте ця тенденція "не є вісником апокаліпсису".
У середу, 15 січня, в народі святкують Павлів день. У світі відзначають День Вікіпедії. Привітання з іменинами сьогодні приймають Гавриїл, Іван, Михайло, Павло, Прохор, Ян, Олена, Ілона.TrueUА розповідає про народні традиції, прикмети та заборони цього дня.Народні традиції 15 січняУ народному календарі цей день вважався переломом зими. Дні ставали довшими, а ночі — коротшими. Наші предки вважали, що зима 15 січня відступала, і на порозі з’являлась весна.15 січня моляться про багатий врожай льону. Якщо в цей день народилася дитина, їй в колиску потрібно покласти пучок льону.Дорослий, який відзначає день народження, також повинен вдягнути щось лляне, щоб весь рік не знати печалей і бути щасливим.Що не можна робити 15 січняУ цей день не варто з’ясовувати стосунки.Не слід зустрічатися з недоброзичливими людьми.15 січня не можна обговорювати чи засуджувати когось.Також у цей день не рекомендується залишати на ніч взуття брудним.Прикмети погоди на 15 січняБілі хмари швидко пливуть — до сильного вітру.Сонячний день віщує зміну погоди.Півні рано співають — до відлиги.Птахи порпаються в снігу — до потепління.Нагадаємо, раніше TrueUA розповідав, коли у 2025 році святкуватимуть Стрітення Господнє, а також про традиції цього дня.
На світанку у середу, 15 січня, у столиці та низці областей оголошено повітряну тривогу. Це пов'язано із ракетною атакою, яку здійснює ворог.Кілька годин тому Повітряні сили повідомляли про зліт групи Ту-95МС з аеродрому Оленья (Мурманська обл., РФ)."Слідкуйте за подальшими повідомленнями та не ігноруйте сигнали повітряної тривоги", — наголошували військові. Вже о 06:01 було зафіксовано ракети у повітряному просторі країни. Вони заходили через Харківську область.Станом на зараз мапа повітряних тривог має такий вигляд:Крім ракетної небезпеки, у низці областей оголошено загрозу атаки ударними безпілотниками.Оновлено 06:48Керовані ракети зафіксовані на Кіровоградщині, Сумщині, Миколаївщині, Херсонщині.Оновлено 06:39Керована ракета з півночі Сумщини курсом на Чернігівщину.Оновлено 06:37Групи ракет були зафіксовані на Сумщині та Херсонщині. Крім того, ворожа ракета з півдня рухається в напрямку Кривого Рогу.Літаки проекту Ту-95 — це радянські та російські стратегічні бомбардувальники, які вважаються найшвидшими літаками з турбогвинтовими двигунами. Ту-95 та його модифікації є єдиними у світі серійними ракетоносіями-бомбардувальниками з такими двигунами. Літак призначений для ударів по стратегічних об'єктах у тилу в будь-яких погодних умовах та будь-який час доби.Літаки обслуговує екіпаж із семи осіб. Маса спорядженого борту становить 190 тонн, максимальна швидкість — 830 км/год, бойовий радіус дії — 6500 кілометрів, дальність польоту — 13 000 кілометрів.Стратегічний бомбардувальник Ту-95МС здатний нести до шести крилатих ракет повітряного базування Х-555 або до восьми типу Х-101.Фактично Росія атакує Україну її ж літаками. Так, наприкінці 1990 років Київ передав країні-агресору вісім бомбардувальників Ту-160 й три бомбардувальники Ту-95МС. Тоді ж було передано і частину бомбардувальників Ту-22, які дістались Росії в її частці при розподілі Чорноморського флоту.Нагадаємо, протягом грудня 2024 року в Україні внаслідок обстрілів російської армії загинули щонайменше 105 цивільних громадян, ще 514 — отримали поранення. Це найменша кількість загиблих цивільних осіб з початку повномасштабного вторгнення.
У середу, 15 січня, в Україні прогнозують нестійку погоду з мокрим снігом. У деяких регіонах також очікується ожеледиця.Про це повідомив "Укргідрометцентр".За словами синоптиків, у цей зимовий день буде мінлива хмарність (на заході та півночі країни — хмарно). У західних та місцями в північних областях очікується невеликий сніг, подекуди з дощем. На решті території істотних опадів не прогнозують.На дорогах західних, північних та Вінницької областей подекуди ожеледиця. Вітер південно-західний, 5-10 м/с.Температура повітря становитиме -2…+3°C, на Одещині та в Криму буде до +5°C. В Карпатах стовпчики термометра опустяться -1…-6°C.Погода у столиці та на КиївщиніУ столиці та області 15 грудня буде хмарно. Вдень місцями по області пройде невеликий сніг з дощем. На дорогах подекуди ожеледиця️. Вітер південно-західний, 5-10 м/с.Температура повітря на Київщині становитиме -2…+3°C, у Києві буде близько 0°C.Нагадаємо, раніше синоптики "Укргідрометцентру" розповіли, що чекати від погоди у січні. Детальніше — у нашому матеріалі.
У Києві 52-річний чоловік викрав зі станції технічного обслуговування авто, яке мали передати українським військовим. За цей злочин раніше судимий громадянин може отримати до п'яти років в'язниці.Як повідомляє прес-служба Національної поліції України, інцидент стався у Дарницькому районі столиці.За даними слідства, на територію СТО зайшов невідомий чоловік та помітив незачинений автомобіль "УАЗ", який проходив техогляд. Відомо, що надалі його власник мав передавати авто на потреби Збройних сил України. "Зловмисник сів до салону, завів двигун та поїхав з місця у невідомому напрямку", — наголосили у поліції. Впродовж години правоохоронці розшукали порушника та затримали його у порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України. Ним виявився 52-річний мешканець Рівненської області, раніше судимий за майнові злочини, який на декілька днів приїхав до столиці.Слідчі повідомили затриманому про підозру у незаконному заволодінні транспортним засобом (ч. 1 ст. 289 Кримінального кодексу України). Фігуранту було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави, йому загрожує до п’яти років позбавлення волі.Нагадаємо, раніше у Житомирській області 19-річний хлопець обікрав матір безвісти зниклого військовослужбовця Збройних Сил України. З її банківської карти зловмисник зняв майже 100 тисяч гривень.
Громадяни України можуть самостійно збільшити розмір власної майбутньої пенсії. Проте варто бути офіційно працевлаштованим та регулярно сплачувати єдиний соціальний внесок.Про це повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики. Там пояснюють, що чим більше сплачено внесків і чим триваліший трудовий стаж особи, тим більшими будуть пенсійні виплати. Відомо, що за дев'ять місяців 2024 року понад 57 тисяч робочих місць було виведено з тіні (з них почали сплачувати податки). Це забезпечило додаткові надходження до ПФУ у 97 мільйонів гривень єдиного внеску. "Ці внески не лише гарантують пенсійні права працівникам, що їх сплачують, а й впливають на виплати нинішнім пенсіонерам", — пояснили у відомстві.Також у Мінсоцполітики наголосили, що розмір пенсії напряму залежить від обсягу єдиного внеску, який щомісяця сплачується з вашої заробітної плати до бюджету Пенсійного фонду. "Чим більший внесок, і чим довше ви його сплачуєте, тим вищою буде ваша пенсія після досягнення пенсійного віку", — зазначили там.Нагадаємо, громадяни України, які мають страховий стаж менш ніж 15 років, можуть отримувати соціальну допомогу у 65 років. Її розмір відповідає розміру прожиткового мінімуму.
Китайський уряд розглядає можливість надання американського підрозділу компанії TikTok мільярдеру та винахіднику Ілону Маску.Як повідомляє видання Bloomberg, Пекін наполягає на збереженні TikTok у власності його материнської компанії ByteDance Ltd, яка наразі оскаржує в суді можливу заборону застосунку у Сполучених Штатах Америки.Апеляцію розглядає Верховний суд. Так, під час дебатів, що відбулися 10 січня, судді дали зрозуміти, що можуть підтримати закон про заборону TikTok."Високопоставлені чиновники Китаю вже почали обговорювати плани на випадок надзвичайних ситуацій для TikTok у межах широкої дискусії щодо того, як працювати з адміністрацією Дональда Трампа та залучення до цього процесу Маска", — наголошує виданняЗа одним зі сценаріїв, працівники соцмережі X, яка належить Маску, керуватимуть американським підрозділом TikTok, який має понад 170 мільйонів користувачів у США. Це могло б посилити зусилля компанії X зі збільшення доходів від реклами. Крім того, Маск, який заснував компанію зі штучного інтелекту xAI, може скористатися великими обсягами даних, які генерує TikTok.Видання зауважило, що у китайському уряді досі немає єдиної позиції щодо такого рішення.Нагадаємо, раніше Ілон Маск публічно виступив проти союзника новообраного президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа у Великій Британії Найджела Фараджа. Мільярдер переконаний, що партія британця Reform UK потребує нового управлінця. .
Іменини є особливою подією у житті кожного. У багатьох людей День ангела припадає кілька разів на рік, але найважливішим вважається свято, яке найближче до дати нашого народження.TrueUA розповідає, хто відзначає іменини та кого потрібно привітати 15 січня. Так, у цей зимовий святковий день вітання приймають Гавриїл, Іван, Михайло, Павло, Прохор, Ян, Олена, Ілона.Значення імен людей, іменини яких припадають на 15 січняГавриїл — ім'я має давньоєврейське коріння. Означає "сильний чоловік". Іван — походить від давньоюдейського імені Іоанн і означає "помилуваний Богом", "милість Божа", "подарунок Божий".Михайло — ім’я вважається одним з найбільш древніх імен в історії людства. Пішло воно від давньоєврейського Мікаеля, що в перекладі означає "такий же як Бог", "богоподібний".Павло — чоловіче ім'я, яке утворилось від латинського слова "paulus", що перекладають як "маленький", "молодший", "невеликий".Прохор — у перекладі з грецької означає "керівник хору".Ян — чоловіче ім'я єврейського походження, похідне від давньоєврейського Йоханан, що в перекладі означає "милість Божа".Олена — походить від імені грецького бога сонця Геліоса. У перекладі з грецької це воно означає "сонячне світло" або "сонячний промінь". Ілона — ім'я давньослов'янського походження. Означає "велике дерево" або "дерево Бога".Прикмети погоди на 15 січняБілі хмари швидко пливуть — до сильного вітру.Сонячний день віщує зміну погоди.Півні рано співають — до відлиги.Птахи порпаються в снігу — до потепління.Нагадаємо, раніше у Православній церкві України пояснювали, чи можна відмовитись бути хрещеною та хрещеним. Детальніше — у нашому матеріалі.
З початку року на території України вже фіксувались спроби заходу російських диверсійно-розвідувальних груп. Такі випадки були помічені у Харківській області. Про це під час брифінгу повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. За його словами, диверсійно-розвідувальна група збирає дані про укріплені позиції ворога, об’єкти, що мають стратегічну цінність."Якщо казати про цей рік, то напрямок Харківської області — це там, де вже відмічалися спроби заходу диверсійно-розвідувальних груп противника", — йдеться у заяві Демченка.Він наголосив, що Сумська та Харківська області є тими напрямками, де росіяни здебільшого намагаються застосувати свої ДРГ для того, щоб вдертись на територію нашої держави.Раніше повідомлялось, що окупаційні диверсійно-розвідувальні групи змінили свою тактику на Півночі України. Росіяни почали застосовувати комплексну підтримку авіації та артилерії.Також з’явилась інформація, що у листопаді нечисельна російська диверсійно-розвідувальна група намагалася прорвати державний кордон. Сталося це у районі контрольно-пропускного пункту Гоптівка — Нєхотєєвка, що у Харківській області.Нагадаємо, раніше в оперативно-тактичному угрупованні "Харків" повідомляли, що інформація про присутність північнокорейських військовослужбовців на території Харківської області не відповідає дійсності. Також військові наголошували, що оперативна обстановка на Харківському напрямку суттєвих змін не зазнала.
У вівторок, 14 січня, німецький уряд оновив перелік переданої Україні військової допомоги. Він, зокрема підтвердив постачання Києву тисячі артилерійських боєприпасів і дронів.Про це повідомляє "Європейська правда".Згідно з оновленим переліком зброї, Німеччина з кінця грудня передала нашій державі 20 машин із захистом від мін і засідок, 14 тисяч боєприпасів калібру 155 мм і 19 тисяч — калібру 122 мм, а також снаряди для танків Leopard 1.Також Україна отримала 600 ударних БпЛА HF-1, 50 розвідувальних дронів VECTOR, 46 розвідувальних безпілотників RQ-35 HEIDRUN і 43 розвідувальні дрони SONGBIRD.Німеччина, серед іншого, передала Силам оборони обладнання та спорядження, 11 тисяч 120-мм мінометних боєприпасів, джгути, польові окуляри та вовняні ковдри.Крім того, у списку озброєння Бундесвер анонсував постачання п'яти бойових машин піхоти Marder, дев'ять колісних бойових машин піхоти RCT-30 Boxer і 277 машин із захистом від мін і засідок, а також 18 самохідних артилерійських установок RCH 155.Нагадаємо, раніше повідомлялося, що німецький канцлер Олаф Шольц відмовляється погоджувати новий великий пакет військової допомоги для України. Він переконаний, що наразі немає критичної необхідності для передачі його Києву.Також 14 січня президент Володимир Зеленський зустрівся з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом, який прибув з неанонсованим візитом до Києва.Своєю чергою міністерка закордонних справ Німеччини заявила, що її країна мала б надати Україні більше військової допомоги, ніж зараз заплановано в бюджеті. Адже захист усієї Європи, яка перебуває під загрозою російської агресії.
У вівторок, 14 січня, Вірменія та Сполучені Штати Америки підписали документ про стратегічне партнерство. Він передбачає двосторонню співпрацю країн у різних сферах.Про це повідомляє Armenpress.Церемонія підписання документа відбулася у Вашингтоні в рамках зустрічі глави МЗС Вірменії та держсекретаря США. Представник США Ентоні Блінкен зауважив, що підписання документа є важливою віхою у відносинах США. "Ми створюємо Комісію зі стратегічного партнерства США — Вірменія. Вона дає нам можливість розширити співпрацю в різних галузях: економічні питання, безпека та оборона, демократія, правосуддя…", — йдеться у заяві Блінкена. "Він (документ, — ред.) охоплює багато сфер, включаючи зміцнення економічних та енергетичних зв'язків, комунікації, поглиблення співробітництва у сфері оборони та безпеки, зміцнення демократичних інститутів, сприяння правосуддю та верховенству закону, розвиток інновацій та високих технологій, а також розширення контактів між людьми", — зазначив Арарат Мірзоян.Мірзоян наголосив, що засновані на спільних цінностях та взаємних інтересах відносини двох країн значно розвинулися останніми роками."Вони досягли рівня, коли встановлення стратегічного партнерства не тільки відповідає наявним реаліям, але і є необхідним у контексті роботи в складних геополітичних умовах", — додав він. Глава МЗС Вірменії подякував держсекретарю США та його команді за зусилля на цьому шляху для виведення співпраці між двома країнами нового рівня. Нагадаємо, уряд Вірменії на засіданні 9 січня схвалив проект закону "Про ініціювання процесу вступу Республіки Вірменія до Європейського Союзу". З цією ініціативою виступив міністр закордонних справ країни Арарат Мірзоян. Раніше прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що для його країни повернення в Організацію договору про колективну безпеку наразі є неможливим.
Від початку вівторка, 14 січня, на фронті відбулося 158 бойових зіткнень. Майже половина ворожих атак прийшлась на Покровський напрямок.Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.За даними військових, російські загарбники завдали по території України одного ракетного та 32 авіаційних ударів, застосували дві ракети та скинули 40 керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили для ураження близько тисячі дронів-камікадзе та здійснили понад чотири тисячі обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах. Ситуація на фронтіНа Харківському напрямку противник двічі штурмував позиції наших підрозділів у районі Вовчанська.На Куп’янському напрямку агресор проводив наступальні дії в районах Нової Кругляківки та Табаївки, де українські захисники зупинили п’ять ворожих атак.На Лиманському напрямку російські загарбники 17 разів атакували позиції Сил оборони поблизу населених пунктів Копанки, Греківка, Новоєгорівка, Райгородка, Макіївка, Зарічне, Терни та Григорівка. П’ять боєзіткнень тривають дотепер. На Сіверському напрямку наші захисники відбили 14 штурмів окупаційних військ поблизу Білогорівки, Верхньокам’янського, Івано-Дар’ївки та Виїмки.На Краматорському напрямку ворог штурмував позиції наших захисників поблизу Часового Яру, Ступочок, Предтечиного та Олександро-Шультиного. Сили оборони відбили 14 атак загарбників. Вісім разів росіяни штурмували позиції українських підрозділів на Торецькому напрямку в районах Торецька та Щербинівки. На Покровському напрямку від початку цієї доби противник атакував у районах населених пунктів Янтарне, Новоторецьке, Промінь, Зелене, Новий Труд, Чунишине, Звірове, Успенівка, Новоандріївка, Надіївка, Петропавлівка та Шевченко. Наші захисники зупинили 70 штурмових дій противника.Сьогодні на цьому напрямку, за попередніми даними, було знешкоджено 300 окупантів, з них 166 — безповоротно. Також знищено танк, 13 одиниць автомобільної техніки, 12 мотоциклів, два БпЛА "Ланцет", артилерійську систему, засіб РЕБ, антену управління БпЛА та засіб супутникового зв’язку. До того ж пошкоджено два танки та два автомобілі росіян. На Новопавлівському напрямку ворог сім разів намагався прорвати оборону наших захисників в районах населених пунктів Костянтинопіль, Велика Новосілка та Нескучне. Бої тривають.На Придніпровському напрямку противник не полишає спроб вибити наші підрозділи із займаних позицій, три невдалих штурми позиції українських воїнів здійснив агресор протягом дня.На Курському напрямку з початку доби відбулось 18 боєзіткнень, два з яких тривають дотепер. Нагадаємо, аналітики Інституту вивчення війни заявляли, що війська країни-агресорки, ймовірно, планують перекрити українські наземні лінії зв’язку у Покровську та Мирнограді на Донеччині, щоб змусити Збройні сили України вийти з цих міст.
У вівторок ввечері, 14 січня, російська армія запустила на територію України ударні безпілотники типу "Шахед". Загроза ворожих ударів наразі зберігається для північних, східних та центральних областей.Про це у Telegram-каналі повідомляють Повітряні сили Збройних сил України. Станом на 21:47 військові надали оновлену інформацію щодо руху ворожих ударних БпЛА:БпЛА в центрі та на півдні Харківщини, курс — західний/південно-західний/північно-західний;БпЛА на півдні Сумщини, курс — західний/південно-західний;БпЛА в центрі та на північному сході Чернігівщини, курс — південно-західний;БпЛА на сході Миколаївщини, курс — західний;БпЛА на півночі Дніпропетровщини, курс — південний.Вже о 22:16 військові повідомили про небезпеку для Чернігова."Увага! м. Чернігів! Ворожий ударний БпЛА у вашому напрямку з північного сходу", — йдеться у повідомленні Повітряних сил.Мапа повітряних тривог станом на 22:30 має такий вигляд:Нагадаємо, у ніч на вівторок, 14 січня, російські окупанти атакували Україну 80 ударними дронами типу "Шахед" та безпілотниками-імітаторами різних типів. Сили протиповітряної оборони збили 58 дронів.Також уночі 14 січня війська країни-агресорки атакували ударними дронами-камікадзе Житомирську область. Одна людина постраждала.