Флорида залишається головним світовим осередком неспровокованих нападів акул, тоді як Австралія має найвищу кількість смертельних випадків. Експерти наголошують, що загальний ризик укусу акули для людини все одно залишається надзвичайно низьким.Про це повідомляє Daily Mail із посиланням на дані International Shark Attack File. Тему знову активно обговорюють після того, як у Середземному морі між Сицилією та Тунісом зняли дорослу білу акулу. Імовірно, це перше підводне відео дорослої великої білої акули в цьому районі.International Shark Attack File — це найповніша наукова глобальна база даних, яка відстежує та документує всі відомі випадки нападів акул на людей.Попри це, науковці заспокоюють туристів. За словами експертки з акул Лорен Сміт, хижака зафільмували далеко від пляжних курортів, тому причин для паніки немає.Де найчастіше фіксують укуси акулЗа даними International Shark Attack File, у 2025 році у світі зафіксували 65 неспровокованих нападів акул. Це трохи менше за середній показник за останні 10 років, який становить 72 випадки. Найбільше нападів сталося у США — 25 укусів, або 38% від світової кількості. Головним осередком стала Флорида, де зафіксували 11 інцидентів. Понад половина з них припала на округ Волусія на східному узбережжі штату.Австралія посіла друге місце за кількістю нападів — 21 випадок. Водночас саме там сталося найбільше смертельних атак: на країну припало 56% усіх загиблих від нападів акул у 2025 році.Також укуси фіксували на Багамах, у Новій Зеландії та Вануату.Чому Австралія особливо небезпечнаЕксперти пояснюють, що біля узбережжя Австралії мешкають три види акул, які найчастіше становлять небезпеку для людей: бичачі акули, тигрові акули та великі білі акули.Великі білі акули можуть виростати до шести метрів і мають надзвичайно потужні щелепи. Через їхній розмір навіть так званий "дослідницький" укус може бути смертельним. Водночас фахівці зазначають, що Австралія має одну з найкращих систем реагування на пляжні інциденти. Однак віддаленість деяких пляжів іноді ускладнює швидке надання допомоги.Хто найчастіше стає жертвамиНайбільше неспровокованих нападів у 2025 році сталося під час плавання або перебування людей у воді біля берега — 46% випадків. На серферів припало 32% інцидентів, ще 15% сталися під час снорклінгу або фрідайвінгу.Попри гучні випадки, експерти наголошують, що акули не полюють на людей цілеспрямовано, а кількість нападів упродовж останніх десятиліть залишається відносно стабільною. Водночас популяції багатьох видів акул скорочуються через надмірний вилов і зміну клімату. За словами дослідників, близько 30% із приблизно 1 200 видів акул нині перебувають під загрозою зникнення.Щоб знизити ризик зустрічі з акулою, фахівці радять не плавати наодинці, не заходити далеко від берега, уникати купання в сутінках або вночі, не заходити у воду з відкритими ранами та виходити з моря, якщо поблизу помітили акул.Нагадаємо, раніше вчені визначили, як акули стали одними із найнебезпечніших хижаків в океані. Хоч ці хижі риби існували на планеті ще 450 мільйонів років тому, з того часу вони значно змінились..

Одне з найвідоміших узбереж Італії може дедалі більше потерпати від підвищення рівня моря та екстремальних штормів. Нове дослідження показало, що частина Національного парку Чинкве-Терре у Лігурії може опинитися під загрозою підтоплень упродовж наступних 125 років.Про це повідомляє Euronews із посиланням на дослідження, опубліковане в науковому журналі Remote Sensing.Чинкве-Терре — популярний туристичний регіон із кольоровими будинками, рибальськими гаванями, пляжами, крутими скелями та пішохідними маршрутами.Водночас саме низинні ділянки узбережжя, порти, пляжі й транспортна інфраструктура можуть стати найбільш вразливими до кліматичних змін.Які райони під найбільшою загрозоюМіжнародна група дослідників проаналізувала дві найбільш відкриті до впливу моря ділянки узбережжя, де розташовані села Монтероссо та Вернацца.Учені використали останні кліматичні прогнози Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. За їхніми розрахунками, до 2150 року відносне підвищення рівня моря в цих районах може становити від 0,60 до 1,17 м.Координатори дослідження Марко Анзідей з Національного інституту геофізики та вулканології Італії та Алессандро Босман з Інституту екологічної геології та геоінженерії зазначили, що найбільш чутливими є невеликі пляжі та низинні портові зони.У найпесимістичнішому кліматичному сценарії сильні штормові нагони можуть спричиняти хвилі заввишки понад 13 м. Це може створити ризики навіть для залізничної лінії, яка сполучає населені пункти Чинкве-Терре.Як регіон готується до змін кліматуАвтори дослідження закликають місцеву владу заздалегідь адаптувати інфраструктуру до підвищення рівня моря. Серед можливих заходів — підняття рівня причалів, покращення дренажних систем, захист туристичних об’єктів і транспортної інфраструктури.Національний парк Чинкве-Терре вже працює над планом адаптації до зміни клімату. Одним із важливих напрямів є збереження кам’яних стін, які допомагають підтримувати гідрогеологічну стабільність схилів і захищати історичний аграрний ландшафт.Президент Національного парку Лоренцо Вівіані наголосив, що захист скель, причалів та узбережжя потребує участі науковців, місцевої влади, громад і бізнесу.Нагадаємо, нещодавно через несприятливі погодні умови у селі Василівка Болградського району Одеської області загинуло найбільше в Україні лавандове поле. На жаль, коріння рослини не витримало морозу, лавандові кущі висохли.Читайте також: Глобальне потепління прискорюється: Земля встановила новий антирекорд.
Україні вдалося повернути з іранського полону чотирьох моряків. Їх затримали у квітні цього року. Зараз вони перебувають у безпеці разом зі своїми сім’ями.Про це заявив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий під час спілкування з журналістами.Він нагадав, що у квітні Корпус вартових ісламської революції (КВІР) затримав низку суден і моряків в Ормузькій протоці. Серед них був і контейнеровоз Epimonidas, на борту якого перебували четверо громадян України — членів екіпажу.МЗС України, зокрема, департамент консульської служби та посольство України в Греції, негайно встановили особи українських моряків і підтримували контакт із їхніми родинами, грецькою компанією-судновласником і причетними сторонами для захисту наших людей і пошуку способів їхнього повернення."Відтоді тривала активна та наполеглива робота української сторони з усіма причетними інституціями та учасниками ситуації. Ми раді повідомити, що ці зусилля завершилися позитивним результатом. Четверо наших громадян уже залишили територію Ірану", — зазначив речник МЗС.За його словами, зараз українські моряки перебувають у повній безпеці разом зі своїми родинами. Стан їхнього здоров’я задовільний."Ми вдячні колегам-дипломатам країн-партнерів, представникам компанії-судновласника та всім, хто долучився до повернення наших моряків. Це незмінний принцип української дипломатичної служби: Україна не залишає своїх людей", — підсумував Георгій Тихий.Нагадаємо, що ще в січні цього року Міністерство закордонних справ рекомендувало українцям покинути територію Ірану через ускладнення безпекової ситуації на території країни. Громадян закликали дотримуватися вказівок місцевих органів влади, не вступати у конфлікти з представниками поліції та зберігати спокій..

Московський нафтопереробний завод зазнав серйозних пошкоджень внаслідок удару українських безпілотників. Його повноцінну роботу зупинили щонайменше до 2027 року.Таку інформацію оприлюднили журналісти агенції Reuters, які послалися на аналіз двох компетентних у цій галузі джерел."Зупинка роботи цього НПЗ ускладнює зусилля Росії щодо боротьби з дефіцитом палива. На ремонт знадобиться щонайменше півроку", — наголосили співрозмовники медійників.У Reuters зазначили, що компанія "Газпромнефть", яка володіє Московським нафтопереробним заводом, не відповіла на запит про коментар.Як відомо, в ніч на 18 червня та зранку безпілотники здійснили атаку на Москву. Однією з ключових цілей удару став Московський нафтопереробний завод у районі Капотня.Згодом президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Сили оборони уразили Московський НПЗ. Він наголосив, що такі удари мають продемонструвати Росії необхідність припинення війни.У Генштабі ЗСУ поінформували, що внаслідок атаки підприємство повністю зупинило роботу. Військові заявили, що завод припинив перероблення нафти через значні пошкодження чотирьох великих резервуарів і технологічного обладнання.Нагадаємо OSINT-аналітики повідомили, що в Москві на дахах цивільних будівель продовжують установлювати нові комплекси протиповітряної оборони "Панцир-СМД-Е". Таким чином посилюють систему оборони столиці країни-агресорки Росії.Зокрема, один із комплексів розмістили поруч із ринком "Садовод" — за декілька сотень метрів від Московського НПЗ, який раніше атакували Сили оборони України..

Сполучені Штати провели перше етапне випробування технологій, які планують інтегрувати до системи протиракетної оборони Golden Dome, або "Золотий купол". Під час демонстрації засоби спрямованої енергії нібито автономно виявили та знищили кілька повітряних цілей.Про це повідомив міністр оборони США Піт Гегсет у соцмережі X.За його словами, випробування завершилося "повним успіхом" і відбулося відповідно до плану. Військові застосували передові технології спрямованої енергії та систему автономного наведення й ураження цілей.Гегсет стверджує, що під час тесту вдалося нейтралізувати безпілотники та цілі, які імітували загрозу від крилатих ракет. Докладних характеристик систем, кількості цілей і умов випробування він не навів."Була використана передова технологія спрямованої енергії та система динамічного автономного ураження (DDAD), яка бездоганно й автономно навела на ціль і знищила безліч загроз, що наближалися. Це випробування пройшло згідно з планом і динамічно нейтралізувало кожну загрозу", — зазначив Гетсет.У ЗМІ повідомляли, що Гегсет і технічний директор Пентагону Еміль Майкл спостерігали за демонстрацією лазерної та мікрохвильової зброї на полігоні Вайт-Сендс у штаті Нью-Мексико.Серед представлених розробок був армійський багатоцільовий високоенергетичний лазер. Такі системи розглядають як відносно дешевший засіб боротьби з безпілотниками порівняно зі звичайними зенітними ракетами.Повноцінну систему ще не створилиGolden Dome — це запланована багаторівнева система протиповітряної та протиракетної оборони території США. Вона має об’єднати наземні, морські й космічні сенсори, системи управління та перехоплювачі.За задумом Пентагону, комплекс повинен протидіяти балістичним, гіперзвуковим і крилатим ракетам, а також безпілотникам. Частину компонентів уже використовують американські військові, однак їх ще потрібно інтегрувати в єдину архітектуру.Гегсет порівняв проєкт зі Стратегічною оборонною ініціативою президента Рональда Рейгана, яку в 1980-х роках неофіційно називали програмою "Зоряних воєн".Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що Командувач армії США в Європі та Африці генерал Крістофер Донаг’ю, який координував допомогу Україні, достроково залишить посаду та завершить військову службу. За даними медіа, рішення ухвалили на тлі кадрових перестановок серед вищого командування американських збройних сил.Додамо, раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна вже має всі необхідні технічні можливості для запуску виробництва ракет до систем протиповітряної оборони Patriot..

У травні в країнах Європейського Союзу зареєстрували понад 955 тис. нових легкових автомобілів. Порівняно з аналогічним місяцем 2025 року ринок зріс на 3,2%.Про це повідомив "Укравтопром" із посиланням на Європейську асоціацію автовиробників ACEA.Найпопулярнішими залишилися гібридні автомобілі без можливості заряджання від мережі. У травні в ЄС зареєстрували 345 427 таких машин — на 9,7% більше, ніж торік.Найвищі темпи зростання продемонстрували електромобілі. Кількість їхніх реєстрацій збільшилася на 42,9% — до 203 417 одиниць.Реєстрації за типами силових установок:гібриди — 345 427 авто, зростання на 9,7%;бензинові — 210 383, падіння на 20,1%;електромобілі — 203 417, зростання на 42,9%;плагін-гібриди — 98 553, зростання на 12,2%;дизельні — 69 482, падіння на 19%;інші — 27 751, падіння на 12%.Так, бензинові та дизельні моделі продовжили втрачати позиції. Сукупно на них припало менш як 30% травневих реєстрацій, тоді як гібриди й електромобілі охопили понад половину ринку.Від початку 2026 року в Євросоюзі зареєстрували понад 4,7 млн нових легковиків — на 4% більше, ніж за аналогічний період торік.Нагадаємо, в травні найбільшими регіональними ринками нових легкових автомобілів в Україні стали Київ, Київська, Дніпропетровська, Одеська та Львівська області. Разом ці регіони забезпечили 66% продажів нових легковиків за місяць.Також у травні український автопарк поповнили 2 652 акумуляторні електромобілі. Найбільше таких авто зареєстрували у Києві, Львівській, Київській, Рівненській та Волинській областях..

У Франції від четверга потонули 40 людей на тлі аномальної спеки, яка охопила значну частину Європи. Влада закликає не купатися у непристосованих водоймах, оскільки люди, намагаючись охолодитися, часто недооцінюють течію, глибину та власні сили.Про це повідомляє BBC. Міністерка спорту та молоді Марина Феррарі наголосила, що під час спеки надто багато людей прямують до річок, каналів і водосховищ, де немає рятувальників.Серед загиблих — 13-річна дівчинка, яка разом із родиною пішла купатися у Сені. За даними медіа, вона не вміла плавати.Біля Ліона рятувальники також витягли з Рони чотирьох молодих людей, які потрапили в сильну течію на ділянці, де купання заборонене. Один із них, молодий професійний футболіст, перебуває у критичному стані.У Німеччині впродовж вихідних зафіксували щонайменше шість смертельних випадків на воді. У Німецькій асоціації рятувальників заявили, що люди, особливо чоловіки, нерідко переоцінюють свої здібності до плавання.Франція пережила найспекотніший червневий деньУ вівторок середня температура, розрахована за показниками 30 метеостанцій Франції, сягнула 29,8°C. Це стало найвищим значенням для червня за всю історію спостережень.У містечку Піссос на південному заході країни повітря прогрілося до 44,3°C, а в Бордо — до 42,1°C.Франція також пережила найтеплішу ніч: середня мінімальна температура становила 21,6°C. Із середи червоний рівень небезпеки мають поширити на 58 із 96 департаментів материкової частини країни.Через спеку Ейфелева вежа скоротила час роботи, а Лувр вирішив впродовж кількох днів зачинятися на дві години раніше. У музеї пояснили, що історична будівля погано пристосована до екстремальної температури, а велика кількість відвідувачів посилює накопичення тепла.Влада регіону Іль-де-Франс закликала жителів за можливості працювати дистанційно й уникати непотрібних поїздок. Через нагрівання колій вище 50°C можливі перебої у русі поїздів.Спека зупинила атомний енергоблокНа атомній електростанції "Гольфеш" на південному заході Франції зупинили один з енергоблоків через підвищення температури води у річці Гаронна.Воду використовують для охолодження реакторів. За французькими екологічними нормами її температура не повинна перевищувати 28°C, щоб скидання нагрітої води не шкодило річковій екосистемі.Екстремальна спека також спричинила дострокове закриття шкіл, скасування масових заходів і скорочення роботи громадського транспорту.Окремо французькі правоохоронці розслідують смерть двох дітей віком два і чотири роки, яких знайшли в автомобілі на парковці у місті Карпантра. Точні обставини та причина їхньої смерті встановлюються.В Іспанії прогнозували до 44°CВ Іспанії червоні попередження оголосили на півдні країни, а також у Країні Басків і Кантабрії. У районах провінцій Кордова та Хаен температура могла сягнути 44°C.Напередодні понад 100 із 828 метеостанцій зафіксували щонайменше 40°C. В Андúхарі повітря прогрілося приблизно до 45°C.Державна метеорологічна служба Aemet зазначає, що ранні хвилі спеки в Іспанії стають частішими. Упродовж 2000-2025 років у червні зафіксували десять таких періодів, тоді як за попередні 25 років — лише два.Із середи на Піренейському півострові очікують поступове зниження температури.В Італії оголосили найвищий рівень небезпекиВ Італії червоний рівень попередження запровадили у 15 містах, серед яких Рим, Мілан, Флоренція, Турин і Венеція. Очікується, що кількість таких міст зросте до 16.Цей рівень означає, що погодні умови можуть становити загрозу не лише для літніх людей, дітей і пацієнтів із хронічними захворюваннями, а й для здорових дорослих.Італійський уряд також поновив захисні заходи для працівників, які працюють просто неба. Компанії, що зупиняють або скорочують роботу через небезпечну спеку, зможуть отримувати державну допомогу для виплати компенсацій працівникам.Наприкінці тижня пік спеки очікують у Німеччині, Бельгії та Нідерландах. Бельгія вже активувала національний план реагування на спеку та підвищений рівень озону, а нідерландська метеослужба оголосила помаранчеве попередження.Додамо, екстремальна спека в Європі спричинила різке зростання споживання електроенергії через масове використання кондиціонерів і вентиляторів. У разі, якщо попит перевищить доступну потужність електростанцій, окремі регіони можуть зіткнутися з перебоями в електропостачанні.Читайте також: Попередження NOAA: На Землю насувається найпотужніше в історії Ель-Ніньйо.

Російські посадовці заявили, що Сполучені Штати нібито не виконали "домовленості", досягнуті президентами Дональдом Трампом і Володимиром Путіним під час зустрічі на Алясці у серпні 2025 року. Москва не уточнила, про які саме зобов’язання йдеться.Про це повідомляє Reuters.Впродолвж трьох днів із подібними заявами виступили помічник Путіна Юрій Ушаков, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і його заступник Сергій Рябков.Ушаков стверджував, що лише російська сторона залишилася відданою досягнутим порозумінням, тоді як Вашингтон нібито не виконав свою частину.Лавров припустив, що зустріч на Алясці могла бути способом виграти час для переозброєння України. Рябков заявив, що політика США наближається до позиції європейських союзників України, зокрема Великої Британії та Франції. Водночас він зазначив, що Москва планує продовжувати діалог із Вашингтоном.Конкретних угод не оприлюднювалиПісля саміту США не повідомляли про підписання угоди чи затвердження плану припинення російсько-української війни.Російська влада згодом почала використовувати вислів "дух Анкориджа", маючи на увазі власне трактування переговорів. За оцінкою аналітиків, Москва очікувала, що адміністрація Трампа сприятиме територіальним поступкам України, зокрема щодо Донбасу. Однак жодних публічно підтверджених зобов’язань Вашингтона щодо таких поступок немає.Риторика Москви зміниласяРаніше Кремль регулярно схвально відгукувався про дипломатичні зусилля Трампа. Нинішні заяви свідчать про зростання невдоволення російської влади позицією США. Зміна риторики відбулася після посилення українських далекобійних ударів по об’єктах на території Росії та саміту G7, під час якого західні лідери підтвердили підтримку України.Опитані Reuters експерти вважають, що Москва намагається повернути Вашингтон до активнішого посередництва та домогтися завершення війни на вигідних для Росії умовах.При цьому Росія продовжує обстрілювати українські міста й не демонструє готовності відмовитися від своїх територіальних вимог.Нагадаємо, нещодавно Володимир Путін наказав мінімізувати наслідки українських ударів по російських об'єктах. Він визнав, що Україна намагається створити проблеми енергетиці та вплинути на туристичний сезон.Читайте також: У ISW попередили про нові плани Росії щодо Білорусі: чого хоче Кремль.

У вівторок, 23 червня, Франція пережила найспекотніший день за всю історію метеорологічних спостережень від 1947 року. Стовпчики термометрів сягали позначки 44°C.Про це повідомляє BFMTV із посиланням на дані французького метеорологічного агентства. Зазначається, що найвищу температуру зареєстрували в департаменті Ланди поблизу кордону з Іспанією — 44,3°C. У департаменті Вандея стовпчики термометрів піднялися до 44°C.Екстремальна спека не відступала навіть уночі. Так, о четвертій ранку в Біскарросі неподалік Бордо температура становила майже 31°C, у Ла-Рошелі — 29°C, а в Парижі — 27°C. Через високу вологість та інші погодні чинники температура відчувалася ще на кілька градусів вищою.Водночас 24 червня влада оголосила найвищий рівень погодної небезпеки через спеку одразу у 58 департаментах країни. Такий масштаб запровадження "червоного" попередження став безпрецедентним для Франції.Зауважимо, екстремальна спека в Європі спричинила різке зростання споживання електроенергії через масове використання кондиціонерів і вентиляторів. У разі, якщо попит перевищить доступну потужність електростанцій, окремі регіони можуть зіткнутися з перебоями в електропостачанні.Нагадаємо, синоптик Ігор Кібальчич інформував, що впродовж тижня, 22-28 червня, в Україні очікується мінлива літня погода з періодичними дощами, грозами та поривчастим вітром. Температура переважно залишатиметься в межах кліматичної норми, а екстремальна спека із Заходу Європи до країни не дійде.Додамо, ще у квітні у мережі активно почали поширювати "прогнози", буцімто літо 2026 року буде "аномально спекотним". В "Укргідрометцентрі" прокоментували цю інформацію та пояснили, чи варто насправді довіряти таким прогнозам.Читайте також: Якою буде погода у першій половині літа 2026: прогноз синоптика.

Командувач армії США в Європі та Африці генерал Крістофер Донаг’ю достроково залишить посаду та завершить військову службу. За даними медіа, рішення ухвалили на тлі кадрових перестановок серед вищого командування американських збройних сил.Про це повідомляє Financial Times із посиланням на людей, ознайомлених із ситуацією, передає "Дзеркало тижня". За інформацією видання, міністр оборони США Піт Гегсет змусив чотиризіркового генерала піти у відставку. Водночас Пентагон публічно не пояснив причин його дострокового звільнення.Армія США підтвердила, що Донаг’ю передасть командування 2 липня. Тимчасово його обов’язки виконуватиме заступник — генерал-майор Крістофер Норрі.Допомагав координувати підтримку УкраїниДонаг’ю відігравав важливу роль у взаємодії США з Україною після початку повномасштабного російського вторгнення. Він був залучений до координації передачі озброєнь, навчання українських військовослужбовців і співпраці з європейськими союзниками.Генерал очолив Армію США в Європі та Африці у грудні 2024 року. Він також командував сухопутними силами НАТО та відповідав за посилення оборони східного флангу Альянсу.Донаг’ю служив в Іраку, Сирії та Афганістані, командував 82-ю повітрянодесантною дивізією та підрозділами спеціальних операцій. У 2021 році він став останнім американським військовим, який залишив Афганістан після завершення евакуації з Кабула.Кадрові перестановки у ПентагоніВідхід Донаг’ю став черговою достроковою відставкою серед американських воєначальників за керівництва Гегсета. Раніше свої посади залишили начальник штабу Армії США Ренді Джордж, голова Об’єднаного комітету начальників штабів Чарльз Браун та командувачка військово-морських операцій Ліза Франкетті.Колишні високопосадовці розповіли Financial Times, що часті звільнення без публічного пояснення причин створили атмосферу невизначеності серед вищого військового керівництва.Зміна командування відбувається на тлі перегляду присутності американських військ у Європі та вимог адміністрації президента Дональда Трампа до європейських союзників збільшити власні оборонні витрати й узяти на себе більшу частину підтримки України.Нагадаємо, нещодавно в Офісі директора Національної розвідки США розпочали скорочення працівників, які можуть охопити сотні посад. Точний масштаб звільнень поки невідомий, а відомство публічно ситуацію не коментувало..

Станом на вечір вівторка, 23 червня, ліміти на кількість бензину та дизельного палива ввели в Курській, Бєлгородській, Тюменській і Новосибірській областях Росії. Йдеться про пальне, яке можна придбати на заправках за один раз.Про це повідомили російські Telegram-канали та деякі медіа, які послалися на рішення місцевої влади.Зокрема, міністерство економічного розвитку та промисловості Бєлгородської області поінформувало, що тепер на заправках компанії "Лукойл" фізичним особам можна придбати не більше 30 літрів бензину або 60 літрів дизельного палива на одну особу.На АЗС компанії "Роснефть" за винятком тих, що розташовані поблизу кордону, обмежено продаж палива в каністри, а заправки "Газпромнефті" припинили продаж бензину марки АІ-95 "до поповнення оперативних запасів".Про обмеження на продаж бензину оголосив і губернатор Курської області Росії. Там з 24 червня продаж здійснюватимуть винятково в баки автомобілів, а не в каністри.У Тюменській області на заправках "Газпромнефті", як повідомив губернатор Олександр Моор, бензин продаватимуть не більше 40 літрів на автомобіль, дизельного палива — до 80 літрів у населених пунктах і до 200 — на трасах. Продаж пального в каністри теж заборонили.Як відомо, після ударів українських дронів по нафтопереробних заводах та інших об'єктах паливної інфраструктури Росії обмеження на продаж пального ввели в Пензенській і Новосибірській областях. 22 червня повідомляли про обмеження на продаж бензину у Воронезькій, Іркутській, Саратовській і Омській областях Росії.Влада всіх регіонів, де останніми днями вводили ліміти на продаж пального, практично одними й тими ж словами запевняє, що його в регіоні вдосталь, а обмеження вводяться через "ажіотажний попит" і для того, щоби запобігти "штучному" дефіциту.Нагадаємо, що, за оцінками аналітиків американського Інституту вивчення війни, Сили оборони України розгорнули масштабну та систематичну ударну кампанію, метою якої є повне руйнування логістичних маршрутів ворога. Успішні атаки далекобійними дронами покликані позбавити Росію можливості постачати паливо та підтримувати свої війська через Керченську протоку..

На фото Planet Labs за 23 червня можна побачити наслідки ракетних ударів Збройних сил України по "Воронезькому заводу напівпровідникових приладів" (російською — АО "Воронежский завод полупроводниковых приборов — Сборка").Про це повідомили медійники "Схем", які отримали в розпорядження супутникові знімки з цього об’єкта."Пошкоджені щонайменше дві будівлі цього російського підприємства", — констатували журналісти.Вони зауважили, що в день атаки губернатор Воронезької області Олександр Гусєв також повідомив про пошкодження "виробничих об’єктів одного з підприємств Воронежа".За даними ресурсу War&Sanctions, який підпорядковується Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України, цей завод у Воронежі виробляє напівпровідники для таких ракет, як "Іскандер-К" і Х-101, а також електроніку для російських систем протиповітряної оборони "Панцир-С1".Підрозділи Повітряних сил ЗСУ завдали ударів по підприємству 22 червня, про що повідомили у Генштабі. У відомстві уточнили, що для ураження використовували "високоточні крилаті ракети повітряного базування"."Цей об'єкт є критично важливим елементом російського військово-промислового комплексу, оскільки спеціалізується на виготовленні електронних компонентів для високої точності озброєння", — пояснили військові спеціалісти.Вони додали, що, зокрема, на заводі випускають транзисторні збірки та матриці для блоків крилатих ракет Х-101, напівпровідникові матриці для бортових цифрових обчислювальних машин БЦОМ "Заря-61М" у складі ракет 9М727 ОТРК "Іскандер-К", а також діоди для телевізійних каналів бойових машин ЗРГК "Панцир-С1"."Продукція заводу безпосередньо використовується ворогом для ударів по Україні, тому ліквідація цих потужностей суттєво погіршить здатність Росії виробляти нові ракети", — наголосили в Генштабі ЗСУ.Нагадаємо, 21 червня стало відомо, що Сили оборони України здійснили масштабну серію ударів по стратегічних військових і паливних об'єктах російських окупантів як у глибокому тилу Російської Федерації, так і на тимчасово захоплених територіях. Українські безпілотники та далекобійне озброєння паралізували ключові логістичні артерії та нафтову інфраструктуру, яка забезпечувала постачання ворожої армії..

Російська Федерація розробляє плани з організації збройних провокацій та гібридних нападів на держави Балтійського регіону та Польщу. Головною метою агресивних дій Кремля є залякування західних партнерів та примус до припинення військової підтримки України.Про це повідомляє американський телеканал Fox News із посиланням на дані латвійської розвідки.Загроза гібридної агресії проти країн НАТОЗа даними видання, Москва розглядає варіанти ескалації на європейському континенті, намагаючись підірвати єдність західної коаліції. Для цього російські спецслужби планують використовувати неконвенційні методи впливу, які мають продемонструвати вразливість європейських кордонів."Ми бачимо ознаки того, що Росія готує військові провокації проти країн Балтії або Польщі. Йдеться не про звичайну війну, оскільки зараз Росія до цього не здатна, а про гібридні атаки — із використанням ракет, безпілотників або інших засобів, покликаних надіслати сигнал: припиніть підтримувати Україну, інакше у вас з’являться власні проблеми", — заявили представники латвійської розвідки.Ризик фатальних помилок ПутінаАналітики спецслужб наголошують, що всередині кремлівської вертикалі влади утворився серйозний інформаційний вакуум, який заважає тверезо оцінювати міжнародну ситуацію. Російський диктатор Володимир Путін опинився у повній дезінформації з боку власного оточення."Найбільше занепокоєння викликає ризик прорахунку. Російські державні структури кажуть Путіну те, що він хоче почути, а це створює небезпечне замкнуте коло, яке може призвести до необдуманих і безглуздих рішень", — заявили в латвійській розвідці.Через жорстку цензуру та страх підлеглих, керівник Кремля втратив зв'язок із реальністю."Ми бачимо дедалі більше ознак того, що Путін хоче отримувати лише хороші новини. Він ізольований, і це ще більше ускладнює процес ухвалення рішень, оскільки вони ґрунтуються не на реальній ситуації", — додали в розвідці.Чинний фронт та ефективність санкційЗа оцінками польських дипломатів, задекларовані наміри Москви вже перейшли у практичну фазу на лінії розмежування. Заступник міністра закордонних справ Польщі Марчин Босацький вказав на вбивства, активність безпілотників, кібератаки та напади на об’єкти критичної інфраструктури на території НАТО, включаючи, за його словами, організовану Росією кібератаку на польську енергетичну інфраструктуру, метою якої було "залишити без електрики частину Польщі".Попри войовничу риторику та демонстрацію сили, внутрішня економічна ситуація в Росії продовжує погіршуватися під тиском міжнародних обмежень. Латвійська розвідка також вважає, що західні санкції справляють реальний вплив на Росію, попри публічні заяви Москви про те, що вона успішно впоралася з цим тиском.Нагадаємо, у Кремлі боляче сприйняли ультиматум президента України Володимира Зеленського, який днями було адресовано самопроголошеному керівнику Білорусі Олександру Лукашенку. Прессекретар російського диктатора Дмитро Пєсков звинуватив Україну в агресивній поведінці та нагнітанні напруженості..

У низці регіонів Росії АЗС запроваджують ліміти на продаж бензину й дизельного пального приватним автомобілістам. Російська влада та паливні компанії пояснюють це логістичними труднощами, підвищеним попитом і необхідністю не допустити ажіотажу.Про це повідомляють російське агентство "Интерфакс". Із 23 червня обмеження почали діяти на АЗС "Лукойлу" у Воронезькій області. У містах за одну заправку дозволяють придбати до 30 літрів бензину та 60 літрів дизпального. На трасах ліміти становлять 60 і 200 літрів відповідно.У компанії заявили, що пального в регіоні достатньо, а його тимчасова відсутність на окремих заправках пов’язана з логістикою та підвищеним попитом.Ліміти запроваджують і в інших областяхВ Омській області водіям дозволили заправляти до 40 літрів бензину та 80 літрів дизпального у містах. На трасах ліміт для дизеля становить 200 літрів. Місцева влада пояснила обмеження спробою уникнути панічних закупівель і спекуляцій.Про проблеми з постачанням також повідомили в Іркутській області. Частина АЗС там обмежила продаж бензину, а деякі заправки тимчасово припинили обслуговування. Регіональна влада заявила, що першочергово забезпечуватиме пальним швидкі, пожежні служби, громадський транспорт, комунальні підприємства та сільськогосподарську техніку.У Саратовській області до 30 червня заборонили продавати понад 30 літрів бензину на один автомобіль. Подібні локальні обмеження фіксують і в інших регіонах РФ.За оцінкою російського видання The Bell, станом на середину червня проблеми з пальним або тимчасові обмеження могли охопити 53 російські регіони, а також окуповані території України. Водночас єдиної офіційної статистики щодо кількості таких регіонів немає.Удари по НПЗ скоротили виробництвоІнші медіа пов’язують погіршення ситуації з повторними українськими ударами по російських нафтопереробних заводах і нафтобазах. Частина великих підприємств повністю зупинилася або скоротила перероблення нафти. Так, на початку червня виробництво бензину в Росії було приблизно на 25% нижчим, ніж роком раніше. Влада РФ також почала шукати можливості імпорту пального морем.Російський уряд заборонив виробникам експортувати бензин до кінця липня, пояснивши це необхідністю стабілізувати внутрішній ринок у період сезонного зростання попиту.Окремо Москва обмежила експорт авіаційного гасу до кінця жовтня. Російська влада офіційно не визнає загальнонаціональної паливної кризи, однак у дедалі більшій кількості регіонів запроваджують нормований продаж або пріоритетне постачання для критичних служб.Нагадаємо, в ніч на 18 червня підрозділи Сил оборони повторно уразили Московський нафтопереробний завод та інші важливі об’єкти на території країни-агресорки.Читайте також: Дітей розвертали дорогою до таборів: у Криму ввели нові обмеження.

Російські стратегічні бомбардувальники-ракетоносці Ту-160 здійснили 16-годинний політ над нейтральними водами Баренцового та Норвезького морів. Під час польоту екіпажі відпрацювали дозаправлення літаків у повітрі.Про це повідомляє Reuters із посиланням на заяву Міністерства оборони Росії.У російському відомстві назвали політ плановим. Бомбардувальники супроводжували винищувачі МіГ-31.За твердженням Міноборони РФ, на окремих ділянках маршруту за російськими літаками також стежили винищувачі інших держав. Які саме країни підіймали авіацію, у повідомленні не уточнили.Ту-160 — стратегічний надзвуковий бомбардувальник, здатний нести крилаті ракети зі звичайними та ядерними бойовими частинами.Додамо, в Раді безпеки Організації Об'єднаних Націй Сполучені Штати виступили з жорсткою заявою на адресу Кремля, закликавши негайно припинити бойові дії в Україні та розпочати переговори. Американський дипломат Ден Негря підкреслив, що Москва щомісяця втрачає десятки тисяч військових, а її ресурси стрімко вичерпуються..
