1 174 день війни
Особовий склад
967 060
Танки
10 800
Артилерія
27 718
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 162
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 678
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45

Технології і наука

17:07 - 12.05.2025

Apple планує підняти ціни на iPhone: ЗМІ з’ясували, чи пов'язано це з наслідками мит

Apple Inc. планує підняти ціни на лінійку iPhone, яку вона представить цієї осені. Компанія пояснює підвищення вартості новими функціями та змінами в дизайні пристроїв.Про це повідомило видання The Wall Street Journal. Там зазначили, що Apple намагатиметься уникнути ситуації, в якій збільшення цін сприймуть як наслідок американських мит на товари, що постачаються з Китаю, де збирається більшість iPhone.У понеділок США і КНР домовилися про взаємне зниження мит на 90 днів. Мито у 20% для китайських товарів, яке Вашингтон запровадив на початку цього року під приводом боротьби з постачаннями фентанілу, залишилося чинним. При цьому тариф, запроваджений у відповідь на китайські кроки, зменшиться до 10%.Трамп звільнив постачання смартфонів і деякої електроніки від відповідних мит, що складали 125%.Раніше ЗМІ повідомляли, що Apple готує низку змін в iPhone нової лінійки, яка вийде восени цього року, зокрема, в дизайні та форматі пристроїв.Головний виконавчий директор компанії Тім Кук, прагнучи послабити тиск, спричинений торгівельним конфліктом США та Китаю, створив запаси продукції в березні цього року. Це відбулося незадовго до оголошення президентом США Дональдом Трампом митних зборів у відповідь для торгівельних партнерів Вашингтона.Крім того, Apple перенесла виробництво пристроїв для американського ринку з Китаю до Індії. Раніше цього місяця Кук заявив, що основна частина iPhone, які постачатимуть у США у квітні-червні, вироблять в Індії.Джерела видання стверджують, що більшість найтехнологічніших і найдорожчих моделей iPhone — Pro і Pro Max — надалі виробляють у Китаї. Можливості індійських підприємств недостатні для масового випуску цих пристроїв.Фахівці пояснили, що Apple навряд чи зможе компенсувати наслідки мит винятково шляхом економії на ланцюжку постачань, і це означає, що маржа прибутку компанії знизиться, якщо вона не підніме ціни.При цьому керівники компанії не хочуть пов'язувати зростання цін на пристрої з митами, враховуючи нещодавню ситуацію з Amazon.com Inc., коли у квітні з'явилася інформація, що Amazon планує публікувати на своєму майданчику дані про те, яку частину вартості того чи іншого товару складають торгові мита. Тоді Вашингтон заявив, що вважатиме такі дії "ворожими". Тож в Amazon спростували повідомлення ЗМІ про те, що вона планує такі кроки.Нагадаємо, у квітня стало відомо, що внаслідок різкого падіння акцій Apple на тлі оголошення масштабних тарифів американським президентом Дональда Трампа компанія Microsoft знову очолила рейтинг найдорожчих публічних компаній світу.

1
07:31 - 12.05.2025

Радянський космічний корабель після понад 50 років перебування на орбіті впав на Землю

На Землю впав радянський космічний корабель "Космос-482", який 53 років перебування на орбіті після невдалого запуску на Венеру.Про це повідомляє Associated Press. У виданні зауважили, що його падіння було підтверджено як Російським космічним агентством, так і Службою космічного спостереження та стеження Європейського Союзу.У РФ запевняють, що корабель упав над Індійським океаном. Проте не всі фахівці погоджуються із цим твердженням. Водночас поки не відомо, як космічний корабель пережив падіння і чи залишилися від нього хоч якість уламки."Експерти заздалегідь попереджали, що частина, якщо не вся, його частина може розбитися, враховуючи, що він був побудований так, щоб витримати посадку на Венеру, найгарячішу планету Сонячної системи", — зауважили у виданні.Також вчені запевнили, що ймовірність того, що хтось постраждає від уламків космічного корабля, надзвичайно низька.Що відомо про космічний корабель "Космос-482"Космічний корабель "Космос-482" був частиною серії місій до Венери. Його запуск відбувся у 1972 році. Проте корабель так і не зійшов з орбіти навколо Землі, застрягши там через несправність ракети.У виданні наголосили, що значна частина космічного корабля повернулася на Землю протягом десятиліття після невдалого запуску. А от сферичний посадковий модуль — діаметром приблизно 1 метр — став останньою частиною космічного корабля, яка спустилася на землю. За словами експертів, посадковий модуль був оббитий титаном і важив понад 495 кілограмів.Нагадаємо, раніше вчені виявили, що на найбільшому супутнику Сатурна Титані є вода. Відтак, нове дослідження показує відсутність річкових дельт. .

2
01:51 - 12.05.2025

Де розташована людська свідомість: вчені дали нову відповідь на це питання

Вчені вважають свідомість центром людського буття. Втім наука й досі не може визначити остаточну відповідь на питання, в якій саме частині мозку вона перебуває.Як повідомляє агентство Reuters, у прагненні визначити частини мозку, які відповідають за свідомість, нейробіологи виміряли електричну та магнітну активність, а також кровотік у мозку 256 людей у ​​12 лабораторіях у Сполучених Штатах, Європі та Китаї, поки учасники переглядали різні зображення. Вимірювання відстежували активацію діяльності в різних частинах мозку.Дослідники з’ясували, що свідомість може виникати у сенсорних зонах у задній частині мозку — саме вони обробляють зображення і звук. Раніше цю роль відводили лобовій частці."Свідомість — це те, що ми відчуваємо, коли бачимо тостер або обличчя умовної Джилл. Це не те ж саме, що дії, пов'язані з цим відчуттям, як-от натискання кнопки або промовляння: "Я бачу Джилл", — наголосили вчені.Загалом існує дві провідні наукові теорії про свідомість. В одній йдеться, що свідомість матеріалізується в передній частині мозку, а важливі фрагменти інформації потім передаються по всьому органу. Згідно з іншою теорією, свідомість виникає в результаті взаємодії та співпраці різних частин мозку, коли вони колективно працюють над інтеграцією інформації, що сприймається людиною свідомо.Втім, отримані у ході нового дослідження результати не узгоджуються із жодною з теорій. Вчені наголосили, що докази однозначно вказують на задню частину мозку."Або інформація щодо свідомого досвіду просто не могла бути знайдена в передній частині, або вона була набагато слабшою, ніж у задній Це підтверджує ідею про те, що хоча лобові частки є критично важливими для інтелекту, суджень і міркувань, вони не відіграють вирішальної ролі в баченні та в усвідомленому візуальному сприйнятті", — зазначили науковці.Вчені додали, що це дослідження буде важливо для того, як лікарі поводяться з пацієнтами в комі, вегетативним станом.Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що зниження артеріального тиску за допомогою медикаментів та зміни способу життя може на 15% зменшити ризик розвитку деменції.

3
15:56 - 11.05.2025

У Google виявили новий шпигунський вірус: до цього причетна Росія

Google виявив нове шкідливе програмне забезпечення під назвою LOSTKEYS. Його використовували для викрадення документів із західних об'єктів і неурядових організацій.Про це повідомили за підсумками розслідування Google Threat Intelligence Group (GTIG). Шпигунський вірус пов’язаною з російським ФСБ групою кіберзлочинців COLDRIVER (також відомою як UNC4057, Star Blizzard і Callisto).У компанії зазначили, що LOSTKEYS здатне красти файли з жорстко закодованого списку розширень і каталогів, а також надсилати системну інформацію та запускати процеси зловмиснику.Шкідливе програмне забезпечення виявляли в січні, березні та квітні 2025 року. Це нова розробка в наборі інструментів COLDRIVER, групи, відомої переважно фішингом облікових даних проти відомих цілей, таких як уряди країн НАТО, неурядові організації та колишні працівники розвідки та дипломатичні офіцери. GTIG відстежує COLDRIVER протягом багатьох років.Зазвичай COLDRIVER атакує відомих людей, які користуються особистими електронними адресами або адресами неурядових організацій.Хакери відомі тим, що крадуть облікові дані, а після отримання доступу до облікового запису витягують електронні листи та крадуть списки контактів зі скомпрометованого облікового запису.У деяких випадках COLDRIVER також доставляє шкідливе програмне забезпечення на цільові пристрої та може намагатися отримати доступ до файлів у системі.Серед нещодавніх цілей були нинішні та колишні радники західних урядів та військових, а також журналісти, аналітичні центри та неурядові організації. Група також продовжує переслідувати осіб, пов'язаних з Україною. У Google вважають, що основною метою операцій COLDRIVER є збір розвідувальних даних на підтримку стратегічних інтересів Росії.Нагадаємо, що в перші дні травня Google повідомив про нову хвилю атак на акаунти Gmail. Через це користувачі могли втратити доступ до своїх облікових записів.

4
10:12 - 11.05.2025

"Потенційна загроза для людства": новий Папа Римський висловився про штучний інтелект

Новий Папа Римський Лев XIV припускає, що штучний інтелект створює ті ж проблеми, що й промислова революція, під час якої служив Папа Лев XIII.Про це повідомляє The Verge.Коли Папа Лев XIV виклав своє бачення папства у зверненні до Колегії кардиналів, він також пояснив, чому вибрав своє папське ім'я. Неймовірно, але штучний інтелект відіграв велику роль.У перекладі промови Ватиканом Папа Лев XIV пояснив, що його ім'я відсилає до Папи Лева XII, який очолював церкву на зорі промислової революції. "Я вирішив взяти ім'я Лев XIV. Для цього є різні причини, але переважно тому, що Папа Лев XIII у своїй історичній енцикліці Rerum Novarum розглядав соціальне питання в контексті першої великої промислової революції. У наші дні церква пропонує всім скарбницю свого соціального вчення у відповідь на ще одну промислову революцію та на розробки в галузі штучного інтелекту, які ставлять нові завдання для захисту людської гідності, справедливості та праці", — сказав понтифік.Як зазначає видання, католицька церква останніми роками виявляє живий інтерес до розвитку штучного інтелекту. У січневому документі, опублікованому Ватиканом і перекладеному англійською мовою, церква розмірковує про штучний інтелект, його обмеження, його зв'язок з істиною та етикою розробки та використання цієї технології. У документі також згадується попередження, висловлене роком раніше Папою Франциском, про потенціал штучного інтелекту створювати "частково або повністю хибні історії, в які вірять і які транслюють так, начебто вони є істинними". Але якщо Папа Франциск визначив ставлення Католицької церкви до штучного інтелекту, то Папа Лев XIV, називаючи це головною причиною свого імені, натякає, що під час його папства це буде ще важливішою частиною уваги церкви.Раніше ми зібрали 10 цікавих фактів про нового Папу Лева XIV, які нагадують про його особливий шлях у Церкві.Нагадаємо, 8 травня у Ватикані одразу після обрання новий Папа Римський Лев XIV виголосив свою першу промову до світу.Також повідомлялось, що Ватикан сприяє поверненню українських дітей та полонених з території Російської Федерації. Водночас там погоджуються, що з цим питанням є проблеми, зокрема у фінансуванні.

5
11:10 - 10.05.2025

Важили понад 170 кг: вчені з'ясували, чому в Австралії вимерли гігантські кенгуру

В Австралії вчені розповіли, якими були гігантські доісторичні кенгуру. Окрім цього, дослідники пояснили, чому ці тварини вимерли 40 тисяч років тому.Як повідомляє видання Phys, науковці дізналися більше інформації про гігантських кенгуру завдяки вивченню хімічних речовин на залишках скам’янілостей. Їх вони використовували для того, аби вивчити, куди пересувались тварини, що їли та як помирали. В ході дослідження вдалося встановити, що доісторичні кенгуру були значно масивнішими за своїх сучасників. Якщо наразі середня вага кенгуру становить близько 60 кілограмів, то їхні пращури важили до 170 кілограмів. Вони жили на території Австралії близько п'яти мільйонів років тому.Науковці з’ясували, що ці кенгуру були травоїдними, а для того, аби спростити собі пошук їжі, оселялися біля тогочасних тропічних лісів. Втім, приблизно 300 тисяч років тому ці ліси почали зникати через зміни клімату."Клімат став більш нестабільним і посушливим. Ліси почали в’янути, а популяція кенгуру, відповідно, скорочуватися. Бажання гігантських кенгуру залишатися ближче до дому під час великих кліматичних потрясінь 300 тисяч років тому, ймовірно, сприяло їхньому зникненню", — зазначили науковці.Так, частина гігантських кенгуру вижила в інших частинах Австралії та Папуа-Нової Гвінеї, а останні популяції збереглися приблизно до 40 тисяч років тому. Вчені зауважили, що методологію із вивченням скам’янілостей варто використовувати, аби краще розуміти, як загинула вся мегафауна Австралії. Йдеться про доісторичні види сумчастих, схожих на вомбатів, які важили понад дві тонни, та величезних ящірок, які колись бродили по австралійському континенту."Дебати щодо вимирання австралійської мегафауни тривають десятиліттями, але тепер ми можемо розглянути їх з точки зору окремої особини та кожного виду", — наголосили вчені.Нагадаємо, науковці встановили, що приручення вовків і перетворення їх на собак, ймовірно, пройшло за ініціативою самих хижаків, які віддали перевагу співіснуванню з людьми замість виживання в дикій природі.Зауважимо, що раніше вчені на супутникових знімках помітили величезний розлом розміром зі Швейцарію, який називають Maud Rise. В Антарктиді такі отвори утворюються, коли порушується баланс між шарами солоної та прісної води в океані.

6
03:34 - 10.05.2025

"Страхування життя людства": Ілон Маск пояснив, для чого потрібно колонізувати Марс

Американський мільярдер та власник SpaceX Ілон Маск назвав колонізацію Марса "страхуванням життя" для людства. Як повідомив в інтерв'ю телеканалу Fox News, зрештою, все життя на Землі буде знищене Сонцем."Марс — це страхування життя для колективного життя. Сонце поступово розширюється, і тому в якийсь момент нам дійсно потрібно стати багатопланетною цивілізацією, тому що Земля буде спалена", — зазначив він.У NASA зазначають, що Сонце є зіркою середнього розміру, яка зрештою вичерпає свою енергію та розшириться до червоного гіганта, коли почне вмирати. червоний гігант може стати настільки великим, що поглине Меркурій, Венеру та, можливо, також Землю, хоча тривалість життя Сонця, за словами вчених, триватиме ще п'ять мільярдів років.Маск пояснив, що його бачення колонізації Марса — це не просто висадка на планету, встановлення прапорів та залишення слідів, а й створення самодостатнього міста. У середині березня Маск написав у своїй соціальній мережі X, що наприкінці 2026 року до червоної планети вирушить космічний корабель SpaceX Starship з людиноподібним роботом Tesla. Мільярдер зауважив, що, якщо місії пройдуть успішно, люди можуть почати висадку на Марс вже у 2029 році, хоча більш імовірним є 2031 рік.Нагадаємо, раніше китайський марсохід виявив нові докази існування великого океану на Марсі мільярди років тому. Дослідники планують використати це для доведення гіпотези про те, що на Червоній планеті раніше існували живі організми.

7
14:36 - 07.05.2025

Україна в зоні ризику: де може впасти радянський космічний апарат "Космос-482"

Цього тижня очікується приземлення несправного радянського космічного апарата "Космос-482". Його повернення привертає увагу через невизначеність місця його падіння.Як повідомляє видання Live Science, несправний радянський космічний апарат, який здійснив невдалий запуск понад пів століття тому, найближчими днями має завершити своє тривале перебування на навколоземній орбіті.Так, вчені передбачають, що цей об'єкт здійснить своє фінальне занурення крізь щільні шари атмосфери десь між 8 та 12 травня поточного року. Рухаючись з високою швидкістю, він промчить по небу, а його зовнішній вигляд буде нагадувати метеор. Важливо зазначити, що цей модуль, розміром близько метра та вагою майже 500 кілограмів, був спеціально розроблений для того, щоб витримати екстремальні умови посадки в атмосфері Венери. "Цей апарат ймовірно, залишиться відносно цілим і неушкодженим після падіння на Землю", — зазначили у виданні.Де приземлиться "Космос-482"Наразі ніхто не може вказати точне місце падіння. Потенційна зона приземлення охоплює велику територію нашої планети. За оцінками Марко Лангбрука, експерта з космічної ситуаційної обізнаності, який виявив неминуче повернення модуля, об'єкт може впасти десь між 52 градусами північної та 52 градусами південної широти.Така прогнозована зона падіння є надзвичайно широкою і включає значні частини суходолу на різних континентах. Вона охоплює майже всю континентальну територію Сполучених Штатів Америки, всю Південну Америку, більшість територій Африки та Австралії, а також значну частину Європи та Азії, яка розташована на південь від Полярного кола. Так, у межах цієї зони розташована переважна більшість великих міст Землі, від Нью-Йорка до Лондона та Пекіна, і, відповідно, територія України також потрапляє у цей потенційний діапазон.Втім, попри такий масштаб потенційної зони падіння, експерти закликають людей не панікувати. Ймовірність того, що космічний апарат "Космос-482" влучить у будь-який населений пункт, оцінюється низько. Причиною є той факт, що приблизно 71% поверхні нашої планети вкрито водою — океанами та морями. "Як і переважна більшість фрагментів космічного сміття, що сходять з орбіти, "Космос-482", найімовірніше, приземлиться десь у Світовому океані", — зазначило видання.Водночас точно визначити місце потенційного приземлення "Космос-482" експерти зможуть лише тоді, коли він фактично розпочне свій спуск крізь атмосферу, що, за попередніми розрахунками, має статися близько 10 травня з можливою похибкою в кілька днів.Нагадаємо, раніше верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє повідомляв, що американський мільярдер Ілон Маск та ворожі для Сполучених Штатів Америки країни, такі як Китай і Росія, домінуватимуть у космосі, якщо європейські держави не об'єднають свої зусилля.

8
08:45 - 07.05.2025

Вчені розповіли про наслідки передчасних пологів для дітей

Дослідники встановили, що діти, які народилися помірно передчасно, а саме до 34 тижнів вагітності, мають тривале когнітивне відставання від своїх однолітків у ранньому шкільному віці. Як повідомляє MedicalXpress, відповідні порушення проявляються в меншому словниковому запасі, робочій та епізодичній пам'яті.Щорічно у світі передчасно народжуються приблизно 13 мільйонів дітей. Медики вважають завчасні пологи основною причиною дитячої захворюваності та смертності. Попри досягнення в перинатальній допомозі, серйозну проблему для здоров'я становлять когнітивні порушення у дітей народжених передчасно.У новій роботі команда вчених проаналізувала когнітивні показники дітей, які народилися до 34 тижнів вагітності. Так, вчені відібрали для роботи майже шість тисяч дітей зі Сполучених Штатів Америки віком від дев'яти до 10 років. Учасники пройшли серію когнітивних тестів, аби на основі їхніх результатів дослідники оцінили показники когнітивної діяльності."Аналіз показав, що помірно недоношені діти (народжені від 32 до 33 тижнів вагітності) мали нижчі сукупні когнітивні показники порівняно з однолітками, які народилися вчасно", — зазначає видання.Окрім цього, школярі, які були народжені передчасно, мали менший словниковий запас, робочу та епізодичну пам'ять, а також коротко- та довгострокову здатність відтворювати інформацію. Згідно з даними дослідження, когнітивний дефіцит відповідав кільком місяцям прогресу в навчанні для віку учасників дослідження. Вчені зауважили, що у віці від дев'яти до 10 років це часто пов'язано з нижчими академічними досягненнями та гіршою якістю життя.Подібні результати мали діти, які народилися до 32 тижнів. Втім, показники школярів, які народилися після 34 тижнів вагітності, не відрізнялися від тих, що мали їхні "доношені" однолітки. Вчені зробили висновок, що когнітивні порушення, пов'язані з помірно передчасними пологами, зберігаються до пізнього дитинства. Водночас науковці виключили можливість того, що гірші навички можна пояснити соціально-економічним статусом, генетичними даними чи іншими факторами ризику. Результати цієї наукової роботи свідчать, що діти, народжені до 34 тижнів, можуть потребувати постійного спостереження та допомоги, аби уникнути проблем розвитку навіть у шкільному віці.Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що діти, які перехворіли на COVID-19, мають набагато вищі ризики виникнення проблем з нирками, серцево-судинною системою, а також шлунково-кишковим трактом порівняно з тими, які не хворіли на коронавірус.Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.

9
22:25 - 06.05.2025

Летить на 1600 км: в Україні представили далекобійний безпілотник FP-1

У вівторок, 6 травня, у Києві пройшла виставка новітніх зразків українського озброєння. На ній було представлено вітчизняні далекобійні дрони та інші зразки озброєння.Про це повідомляє mezha.media. За даними видання, FP-1 призначений для ураження ворога на стратегічній глибині. Попередньо, дрон здатен нести бойову частину до 120 кілограмів та летіти на відстань до 1600 кілометрів."Цей дрон уже виробляється в дуже великій кількості, є чималий інтерес партнерів. Цей виріб народився в Україні та був дуже швидко масштабований. Це ще одна річ, якою ми можемо поділитись із нашими партнерами", — сказала заступниця міністра стратегічних галузей промисловості Анна Гвоздяр. За даними Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, загалом на виставці було представлено 12 зразків ОВТ, які виготовляють українські зброярі. Серед них — наземні роботизовані комплекси, БпЛА різних типів, міномет, антидронова рушниця, самохідна артилерійська установка.Як наголосили у відомстві, розташована виставка в будівлі МЗС і призначена для того, щоб закордонні гості, які перебувають з візитом в Україні, могли ознайомитись із наочними прикладами високих досягнень українських зброярів."Під час міжнародних зустрічей ми завжди заохочуємо наших партнерів фінансувати виробництво озброєння в Україні. Тож нам важливо показати їм, на що здатна наша оборонка. Для цього ми зібрали вироби, що ілюструють спроможність і винахідливість українських зброярів державних та приватних компаній, у будівлі МЗС", — сказав Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін.Нагадаємо, 6 травня президент України Володимир Зеленський провів Ставку верховного головнокомандувача. Ключовою темою засідання став захист неба від російських дронів. Зокрема, учасники обговорили про збиття "шахедів", у тому числі за допомогою інших дронів. .

10
06:17 - 06.05.2025

Європі потрібно посилити свої позиції в космосі для протистояння Росії та Ілону Маску, — Politico

Американський мільярдер Ілон Маск та ворожі для Сполучених Штатів Америки країни, такі як Китай і Росія, домінуватимуть у космосі, якщо європейські держави не об'єднають свої зусилля.Про це заявив верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє, пише Politico. Він наголосив, що наразі не може бути європейського суверенітету без відповідних зусиль в космосі. "Сьогодні європейцям необхідно суттєве пробудження, навіть термінове, щоб почати діяти. Американці самі закликають до певної емансипації, до того, щоб європейці подорослішали й стали кращими в низці питань — і це стосується і космосу. Це величезна можливість", — наголосив Вандьє. Російське вторгнення до України показало важливість космічних засобів зв'язку на полі бою і збору даних розвідки. Окрім цього, повномасштабна війна між РФ та Україною також висвітлила залежність Європи від дуже обмеженої кількості американських компаній — переважно SpaceX Ілона Маска, адже очікується, що конкурентна європейська система IRIS², не буде введена в експлуатацію до 2030 року. Паралельно з цим, космос все більше стає потенційною зоною бойових дій.Видання додає, що цього місяця Космічне командування США описало космос як "стратегічне середовище, в якому точиться гостра боротьба", маючи на увазі, зокрема, Китай і Росію. У США зауважили, що допомога союзників буде основним фактором для досягнення переваги над опонентами."Сьогодні ми бачимо, як деякі гравці впроваджують космічну зброю. Бомби, виведені на орбіту, які можуть падати за наказом і уникати виявлення системами раннього попередження, а також зброю, спрямовану на глушіння чи виведення з орбіти супутників", — додав посадовець.Вандьє наголосив, що швидка мілітаризація космосу змінює архітектуру цієї сфери — і це вимагає від європейців переосмислення бізнес-моделі своїх компаній. Окрім цього, він пояснив, що для того, щоб бути стійкими, європейці більше не можуть покладатися лише на великі супутники на геостаціонарній орбіті й потребують також резервних угруповань на низькій навколоземній орбіті. Він додав, що супутники на низькій орбіті коштують дешевше — від 100 до 150 тисяч доларів за штуку, порівняно з 300-400 мільйонами доларів за один геостаціонарний супутник. Їх також можна запускати частіше і з меншими витратами.Вандьє представив Європейській комісії оборонний закон. За його словами, відповідний закон "створить умови для появи нових оборонних технологій шляхом встановлення фінансових, регуляторних і податкових умов, які стимулюватимуть молодих підприємців розробляти технології подвійного призначення для Європи".Верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації також підтримує заклик Вашингтона до Європейського Союзу створити космічний ринок за зразком американського, що дозволить Космічному командуванню США отримати вигоду від комерційних технологій для забезпечення обізнаності в космічній сфері та розвідки на полі бою.Нагадаємо, у квітні американська компанія SpaceX, яка належить мільярдеру Ілону Маску, здійснила запуск чергової партії з 23 інтернет-супутників Starlink. Космічна місія відбулася 27 квітня.

11
23:29 - 05.05.2025

Science Alert: Цієї ночі настане пік метеорного дощу Ета-Аквариди (фото)

Метеорний дощ Ета-Аквариди вже найближчим часом досягне піка. З 5 на 6 травня в небі над південними тропіками випадатиме найбільший космічний пил за весь час щорічної події, що сяятиме світлом, згоряючи при вході в атмосферу.Про це повідомляє Science Alert. "Сама злива продовжиться до кінця травня, але не в такій рясній кількості. Зараз дійсно найкращий час, щоб вийти та подивитися", — йдеться у повідомленні. Як зазначають фахівці, Землю часто засипають метеоритні дощі — це одне з найкращих видовищ у нічному небі. Вони є результатом проходження нашої планети через хмару сміття, залишену астероїдом або кометою, коли вона рухається своїм шляхом навколо Сонця."Шматки цього кометного або астероїдного сміття, що залишилося, врізаються в атмосферу Землі, згоряючи при падінні, створюючи світний слід, який можна побачити неозброєним оком. І оскільки ці сліди залишаються навколо Сонця на орбітальному шляху Землі, метеорні потоки, що вони створюють, відбуваються щороку", — пише видання. Ета-Аквариди — це уламки комети 1P/Halley, або комети Галлея, яка з'являється кожні 76 років. Її радіант, або місце на небі, звідки, як здається, падають метеори, знаходиться недалеко від сузір'я Водолія. Це означає, що потік буде особливо активним у Південній півкулі: за годину можна буде спостерігати до 50–60 метеорів. У Північній півкулі також можуть бути видно метеори, хоча, ймовірно, їх буде значно менше — до 30 метеорів на годину перед світанком. На межі активності метеорного дощу Місяць буде повним на 64 відсотки, але це не створить проблем для видимості метеорів: він зайде задовго до сходу радіанта.Нагадаємо, 14 березня, у Києві зафіксували рідкісне природне явище. Йдеться про повне місячне затемнення — "Кривавий Місяць".

12
19:10 - 05.05.2025

Як Україна інтегрується у глобальні ШІ-тренди: у Києві відбулася зустріч CEO Talks з Леонідом Полупаном

У Києві пройшла зустріч у форматі CEO Talks від Diia.City Union. Гостем події став керівник Microsoft в Україні та країнах Балтії Леонід Полупан. Українська ІТ-компанія FAVBET Tech виступила партнером заходу.Захід зібрав представників технологічного сектору, резидентів "Дія.City" та учасників спільноти Diia.City Union. У фокусі розмови — виклики ІТ-індустрії, роль України в глобальному розвитку штучного інтелекту та стратегічні напрями Microsoft на локальному ринку.Леонід Полупан присвятив значну частину обговорення темі впровадження ШІ. За його словами, Україна має всі передумови, аби стати не лише користувачем, а й розробником високотехнологічних рішень у сфері штучного інтелекту. Особливо він відзначив рівень експертизи українських фахівців у сфері кіберзахисту, який, на його думку, є критично важливим у розвитку безпечних AI-продуктів."Цього разу на CEO Talks ми отримали дуже щирий і глибокий діалог про роль ШІ в трансформації індустрії, про локальні виклики та глобальні перспективи. Саме такий обмін досвідом робить нашу спільноту сильнішою. Ми раді підтримувати події, які сприяють зміцненню IT-ком’юніті та обміну досвідом серед лідерів бізнесу. CEO Talks — це важлива ініціатива, що сприяє неформальній комунікації між підприємцями, які сьогодні будують економічну стабільність України", — зазначив CEO FAVBET Tech Артем Скрипник.Серед інших тем, що обговорювалися — адаптація глобальної стратегії Microsoft до українських реалій, підтримка локального ринку в умовах воєнного часу та успішні кейси співпраці з українськими компаніями.Про FAVBET TechFAVBET Tech — українська технологічна компанія, що спеціалізується на розробці інноваційних рішень для індустрії розваг.За підсумками 2024 року компанія увійшла до топ-50 найбільших продуктових IT-компаній України за версією DOU. FAVBET Tech активно розвиває українську технологічну екосистему, є членом IT Ukraine Association, у співпраці з якою стала ініціатором створення першого в Україні AI-комітету. Крім того, компанія входить до п’ятірки найбільших платників податків серед резидентів "Дія.City".

13
16:10 - 05.05.2025

Штучний інтелект змінює журналістську професію: експерти ООН вказали на переваги та ризики

Стрімкий розвиток штучного інтелекту відіграє визначальну роль у різних сферах діяльності. Зокрема, він стрімко інтегрується в журналістику та медіа. Проте це не лише допомагає редакціям оптимізувати роботу, а й несе певні ризики.Про це пишуть журналісти видання "Детектор медіа" проаналізувавши, новий звіт "Журналістика в новому сміливому світі: вплив штучного інтелекту на свободу преси та медіа" Організація Об’єднаних Націй."Штучний інтелект змінює фундаментальне право шукати, передавати й отримувати інформацію, а також журналістську професію", — йдеться у звіті.Штучний інтелект в журналістиці: перевагиТак ШІ розширює доступ до інформації та можливості її обробки. Це дозволяє журналістам ефективно працювати з великими обсягами даних, а також створювати контент з більшою продуктивністю.Автори звіту ООН пояснюють, що інструменти ШІ можуть не лише покращити перевірку фактів, візуалізацію даних, локальну та мультинаціональну адаптацію новинного контенту та його переклад, а й спростити журналістський процес і зробити інформацію цікавішою та доступнішою. Штучний інтелект в журналістиці: які існують ризикиВодночас експерти ООН застерігають і про певні ризики. Так, штучний інтелект може бути використаний для поширення дезінформації, посилення мови ворожнечі в інтернеті та запровадження нових форм цензури. До того ж ШІ може застосовуватися для масового стеження за журналістами й громадянами, що стримує свободу вираження. У звіті також вказують, що штучний інтелект ставить під загрозу фінансову стабільність медіа. ШІ може не лише допомогти редакціям стати ефективнішими, автоматизуючи рутинні завдання, а й підриває їхні доходи. "Причиною є те, що генеративні платформи ШІ все частіше використовують журналістський контент без належної компенсації. Це призводить до відтоку коштів від незалежних медіа до великих цифрових платформ та компаній, що розробляють ШІ", — пояснюють експерти.Нагадаємо, нещодавно Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Як повідомляє Financial Times, країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, яку планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.

14
06:24 - 05.05.2025

Перебували в ізоляції 40 тисяч років: у Канаді відкрили новий вид метеликів

У горах Канади науковці виявили новий вид метеликів. Ймовірно, він був генетично ізольованим від інших впродовж 40 тисяч років.Як повідомляє The Washington Post, новий вид отримав назву Satyrium curiosolus, або "цікаво ізольований метелик".Досі його плутали із Satyrium semiluna. Представники обидвох видів мають незначні габарити та коричнево-сірі крила. Відомо, що цей вид виявили у Національному парку Вотертон-Лейкс в Альберті, вздовж ділянки, де розширюється річище річки. Аналіз геному показав, що новий вид присутній тільки в цій місцевості."S. curiosolus є дуже нечисленним та перебував у довготривалій ізоляції приблизно 40 тисяч років", — зазначає видання.Науковці пропонують надати нововідкритому виду природоохоронний статус, який має і S. semiluna. Вчені наголошують, що наразі неясно, чи може нововідкритий вид розмножуватися з іншими видами Satyrium. Такі спроби схрещування можуть бути шкідливими для метеликів. Тому науковці рекомендують проводити подальше дослідження, щоб допомогти цьому виду метеликів вижити.Нагадаємо, раніше вчені з'ясували, що у всьому світі відомо про близько 22 000 видів мурах. Загалом на Землі проживає 20 квадрильйонів мурах.

15
185
184 183
...
1