Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) погрішив прогноз зростання валового внутрішнього продукту України у 2025 році — із 3,5% до 3,3%.Як свідчить новий звіт ЄБРР, на економічні очікування щодо України на 2025 рік впливають два фактори: глобальний торгівельний тиск, а також війна."Очікується, що зростання ВВП України сповільниться до 3,3% у 2025 році, а нещодавні глобальні торгівельні тертя додають додаткові ризики до вже високої невизначеності, пов'язаної з війною Росії проти країни", — йдеться у звіті.У попередньому звіті, опублікованому в лютому 2025 року, прогнозувалося зростання на рівні 3,5%. За даними ЄБРР, інфляція у березні 2025 року становила 14,6% і, як очікується, залишатиметься підвищеною у першій половині 2025 року, але до кінця року має знизитися до однозначних чисел. "Стабільне зовнішнє фінансування з боку ЄС у рамках механізму допомоги Україні та доходи від заморожених російських активів, надані країнами G7, повністю покриють зовнішній та бюджетний дефіцити у 2025 році, що стане основою макроекономічної стабільності", — зазначають у звіті.Очікується, що у 2025 році підтримуватимуть економічне зростання:сильний стимул від державного споживання;збільшення військових закупівель у вітчизняної промисловості.Проте прогноз зростання реального ВВП України у 2026 році залишається незмінним — на рівні 5%, але лише за умови припинення вогню та отримання переваг від післявоєнної відбудови.Варто зауважити, що ЄБРР, найбільший інституційний інвестор України, значно збільшив свою підтримку у відповідь на війну. За останні три роки банк виділив Україні понад сім мільярдів євро, включаючи 2,4 мільярда євро енергетичному сектору, підтримуючи реальний сектор економіки завдяки своїй роботі з питань енергетичної безпеки, життєво важливої інфраструктури, продовольчої безпеки, торгівлі та приватного сектору.Нагадаємо, за даними НБУ, у 2025 році інфляція в Україні дещо перевищила траєкторію прогнозу та майже досягнула свого піка. Проте уже влітку очікується її розворот у бік зниження.
Наразі українські аграрії пройшли екватор посівних робіт. Цьогорічний врожай очікується не меншим за торішній.Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду."Українські аграрії пройшли екватор посівних робіт. Наразі зерновими та зернобобовими культурами засіяно 76% посівних площ. Це понад 4,3 мільйона гектарів. Очікуємо, що врожай 2025 року буде не меншим, ніж торішній. Забезпечимо внутрішній ринок і будемо мати достатньо ресурсу, аби постачати продовольство в країни, де існує загроза голоду", — наголосив він.Очільник уряду зазначив, що важливим є те, що на сьогодні морські ворота України на Чорному морі відкриті, а їх безпека надійно гарантована Силами оборони. Шмигаль зауважив, що українським морським коридором за час його функціонування пройшло 120 мільйонів тонн вантажів, з них 76 мільйонів тонн — це товари вітчизняних аграріїв.Він зазначив, що наразі агропродукція складає близько половини всього українського експорту. За чотири місяці 2025 року Україна експортувала товарів на понад 13 мільярдів доларів, з них 7,6 мільярда доларів — це частка аграріїв та виробників продовольства.Крім того, прем'єр додав, що українські фермери активно користуються інструментами підтримки, які надає держава. Так, від початку року 7,4 тисяч агропідприємств отримали кредитів на майже 44,5 мільярда гривень за різними програмами."Для 7,7 тисячі господарств нараховані дотації на розвиток тваринництва. Держава залучила ще понад 390 мільйонів гривень грантових коштів від Світового банку для виплати наступного траншу за відповідною програмою. За програмою компенсацій з розмінування фермери забрали в обробку майже 1400 гектарів землі. Загалом завдяки роботі саперів до використання повернуто понад 35 тисяч кілометрів квадратних. У межах комплексної програми "Зроблено в Україні" виплачуємо компенсації агровиробникам, які купують українську техніку. Минулого року фермери придбали 5,3 тисячі одиниць техніки. Очікуємо, що цьогоріч попит буде ще більшим", — резюмував Шмигаль.Нагадаємо, раніше заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук заявляв, що весняні заморозки негативно вплинули на плодово-ягідні дерева. Зокрема, знищено до 80% урожаю абрикосів і персиків.
Американська компанія Apple планує підняти вартість нової лінійки iPhone, яку представить восени 2025 року.Як повідомляє The Wall Street Journal, компанія планує поєднати відповідний крок з новими функціями і змінами в дизайні пристроїв.За даними джерел видання, Apple намагатиметься уникнути ситуації, в якій збільшення цін буде сприйнято як наслідок американських мит на товари, що постачаються з Китаю, де збирається більшість iPhone.Раніше стало відомо, що Apple готує низку змін в iPhone нової лінійки, яка вийде восени цього року, зокрема в дизайні та форматі пристроїв. Джерела WSJ зазначають, що більшість найбільш технологічних і дорогих моделей iPhone — Pro і Pro Max, надалі виробляють у Китаї. Можливості індійських підприємств недостатні для масового випуску цих пристроїв."Генеральний директор Apple Тім Кук раніше заявив, що більшість iPhone, відвантажених у США з квітня по червень, надійдуть з Індії", — додає видання.Попри те, що США і Китай нещодавно домовилися про тимчасове зниження митних тарифів на 90 днів, за ввезення смартфонів у США Apple, як і раніше, доведеться платити мито в розмірі 20%.Водночас керівництво Apple уникає повторення інциденту з Amazon. Так, у квітні компанія оголосила про намір показувати покупцям, як нові мита впливають на вартість товарів. Проте Білий дім назвав це ворожим актом, і Amazon швидко заявила, що ця ідея "ніколи не була схвалена і не буде реалізована".Нагадаємо, раніше видання The Times of India повідомляло, що наприкінці березня Apple за три дні направила до Сполучених Штатів Америки з Індії п'ять літаків з iPhone та іншою продукцією. Apple наразі не планує підвищувати роздрібні ціни, попри запроваджені тарифи.
Національний банк України після нетривалого зростання знову знизив офіційний курс долара. Гривня зміцнилася на одну копійку.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Станом на вівторок, 13 травня, Нацбанк встановив офіційний курс на рівні 41,53 гривні за один долар. Офіційний курс у понеділок становив 41,54 гривні за один долар. На готівковому ринку курс зріс на 20 копійок — 41,50 гривні за долар.У вівторок офіційний курс гривні до євро становить 46,15. У понеділок, 12 травня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 46,75.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. За даними The Economist, "Біг Мак" коштує в Україні 120 гривень, тоді як у Сполучених Штатах Америки — 5,79 долара. Так курс української валюти недооцінений на 50,7% порівняно з фактичним обмінним курсом 42 гривні за долар, а курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 20,73 гривні за долар.Варто зауважити, що за словами голови Національного банку Андрія Пишного, Україна починає розглядати можливість відмови від долара США та можливої більш тісної прив'язки своєї валюти до євро на тлі роздробленості світової торгівлі та зміцнення зв'язків із Європою.Нагадаємо, за даними НБУ, з 1 червня 2025 року українські банки знизять ліміти за грошовими операціями. Нові ліміти будуть введені як для карткових переказів, так і платежів через IBAN.
Нині в Україні офіційно 100 тисяч громадян мають статус безробітних. У 2024 році їх було 680 тисяч.Про це повідомила директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк в ефірі телемарафону, передає "Експресо". За її словами, лише з початку 2025 року в Україні статус безробітного отримали приблизно 250 тисяч осіб."Якщо брати реальну статистику людей, які зареєстровані в Державній службі зайнятості й мають статус безробітного, то з початку року це приблизно 250 тисяч людей, які були зареєстровані як безробітні. На сьогодні в країні зареєстровано 100 тисяч безробітних. Минулого року, якщо ми беремо 2024 рік, близько 680 тисяч людей мали статус", — поінформувала вона.Водночас кількість безробітних порівняно з 2021 "довоєнним" роком скоротилася. Така тенденція зумовлена двома основними факторами: мобілізацією частини чоловіків;масовим виїздом понад 6,5 мільйона громадян за кордон, серед яких — значна частка працездатного населення.Жовтяк також наголосила, що якщо до 2022 року більшість безробітних становили жінки (55%), то сьогодні їхня частка зросла до 81%. Причина — участь чоловіків у бойових діях та менша їхня реєстрація в центрах зайнятості.Посадовиця зауважила, що для того, щоб підтримати жінок на ринку праці, служба зайнятості запустила новий проект із перенавчання жінок на професії, які традиційно вважалися "чоловічими". Навчання вже проходять 160 жінок, і після завершення курсу їм гарантується 100% працевлаштування."Навчання триває від одного місяця до пів року, залежно від спеціальності. Головна ідея — навчити під запит роботодавця. Ми отримуємо заявку і вже тоді пропонуємо жінці навчання з подальшим працевлаштуванням", — пояснила вона.Нагадаємо, за даними Державної служби зайнятості, в Україні ставка, яку пропонують роботодавці через Службу зайнятості становить від восьми до 115 тисяч гривень. Найвищі зарплати обіцяють на Київщині, у Херсонській та Львівській областях. .
Національний банк України після нетривалого зростання знову знизив офіційний курс долара. Гривня зміцнилася на одну копійку.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Так, на вівторок, 13 травня, Нацбанк встановив офіційний курс на рівні 41,53 гривні за один долар. Офіційний курс у понеділок становив 41,54 гривні за один долар. На готівковому ринку курс зріс на 20 копійок — 41,50 гривні за долар.У вівторок офіційний курс гривні до євро становитиме 46,15. У понеділок, 12 травня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 46,75.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. За даними The Economist, "Біг Мак" коштує в Україні 120 гривень, тоді як у Сполучених Штатах Америки — 5,79 долара. Так курс української валюти недооцінений на 50,7% порівняно з фактичним обмінним курсом 42 гривні за долар, а курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 20,73 гривні за долар.Варто зауважити, що за словами голови Національного банку Андрія Пишного, Україна починає розглядати можливість відмови від долара США та можливої більш тісної прив'язки своєї валюти до євро на тлі роздробленості світової торгівлі та зміцнення зв'язків із Європою.Нагадаємо, за даними НБУ, з 1 червня 2025 року українські банки знизять ліміти за грошовими операціями. Нові ліміти будуть введені як для карткових переказів, так і платежів через IBAN.
Український уряд працює над тим, щоб субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб стали ще доступнішими. Про це повідомила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович під час робочої поїздки до Запорізької області. Зокрема, обговорювалося і питання вдосконалення цього механізму підтримки внутрішньо переміщених осіб. Так, за її словами, уже зараз розглядають зміни до нормативної бази, щоб спростити процедури оформлення та охопити допомогою ще більшу кількість громадян."Далі — робота над нормативами, підтримка громад і масштабування рішень, які вже працюють", — наголосила міністр.Жолнович під час візиту на Запоріжжя також відвідала заклад, який готується надавати послугу підтриманого проживання для людей з інвалідністю. Це новий підхід, коли люди не живуть в інтернатах, а мають змогу мешкати в громаді — у звичайних будинках чи квартирах із підтримкою соціального працівника."Здається, що обстріли не залишають простору для чогось більшого, ніж зосередженість на безпеці. Але навіть у таких умовах в області активно розвивають соціальні послуги, які підтримують людей", — зазначила вона.Субсидія на оренду житла для ВПО: які фактори впливають на розмір допомогиСубсидія на оренду житла для ВПО — це форма адресної державної допомоги, що забезпечує фінансування витрат на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб та одночасно передбачає компенсаційний механізм для власників житла.Розмір субсидії розраховується індивідуально. Оскільки вартість оренди на житло в різних населених пунктах різна, то і розмір субсидії в обласному центрі та містах та селах області буде різнитися.Тому для розрахунку субсидії беруть до уваги три фактори:рівень доходів родини;кількість членів сім'ї;вартість оренди житла в конкретному регіоні.Нагадаємо, розмір субсидії на оренду житла можна розрахувати самостійно за допомогою спеціального калькулятора.
Зловмисники щорічно крадуть із банківських карток українців мільйони гривень. Найчастіше клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити та паролі шахраям.Про це повідомила прес-служба національного банку України.За даними регулятора, у 2024 році кількість шахрайства з платіжними картками, зменшилася на дві тисячі операцій (або на 1%) — до 270 тисяч операцій. Так, на один мільйон видаткових операцій із платіжними картками припадала 31 шахрайська операція. "Сума збитків від них зросла на 37% — до загальної суми 1,1 мільярда гривень. Це пов’язано із зростанням середньої суми однієї незаконної операції на 39% порівняно з 2023 роком (з 3 065 гривень у 2023 році до 4 247 гривень у 2024 році)", — зазначили в НБУ.Водночас торік, крім зростання суми збитків, відбулося і зростання загальної суми видаткових операцій з використанням платіжних карток (на 8%). Відповідно відносний рівень збитків від шахрайства з використанням платіжних карток до загальної суми видаткових операцій зріс менше — на 28%. "Отже, на один мільйон гривень, витрачених за допомогою платіжних карток, припадало 176 гривень збитків від шахрайства", — пояснили в регуляторі.У Нацбанку зауважили, що більшість шахрайських випадків відбулися в Інтернеті — 83% від загальної кількості випадків шахрайських операцій."Як і раніше, переважна більшість шахрайських випадків спричинена соціальною інженерією. Тобто, коли клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити платіжних карток, підтверджуючі коди та паролі для проведення платіжних операцій", — зазначили у прес-службі."У більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки. Тому у 2025 році НБУ планує продовжити практику підвищення рівня обізнаності громадян про правила безпечного використання платіжних карток та інтернет-банкінгу і повторно провести Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки", — повідомив заступник голови Національного банку Олексій Шабан.Нагадаємо, за даними НБУ, з 1 червня 2025 року українські банки знизять ліміти за грошовими операціями. Нові ліміти будуть введені як для карткових переказів, так і платежів через IBAN.
Світовий банк виділить додаткові 84 мільйони доларів на фінансування програми "єВідновлення". Таким чином ще 98 тисяч сімей отримають кошти на ремонти житла, яке пошкоджене в результаті бойових дій.Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він нагадав, що державна програма стартувала два роки тому."Держава створила механізм підтримки людей, чиє житло знищене або пошкоджене російським агресором. За ці два роки програма продемонструвала свою надзвичайну ефективність. Українці отримують компенсації на ремонт пошкодженого житла, житлові сертифікати для купівлі нової оселі, виплати на будівництво приватних будинків на власних земельних ділянках", — зазначив посадовець.За час дії програми 100 тисяч українських родин скористалися цими можливостями. Держава спрямувала людям 25 мільярдів гривень на відновлення. На останньому засіданні уряду також додатково виділили ще 665 мільйона гривень на компенсації за ремонти квартир та будинків у межах "єВідновлення". За ці кошти українці зможуть відремонтувати ще понад 7300 житлових приміщень.Водночас, цими вихідними Рада директорів Світового банку схвалила додаткове фінансування в розмірі 84 мільйони доларів для проекту HOPE, в межах якого виплачуються кошти на ремонти житла. "До кінця року ще 98 тисяч українських родин отримають компенсації", — запевнив Шмигаль.Що відомо про програму "єВідновлення" та як отримати сертифікат"єВідновлення" — державна ініціатива щодо надання компенсацій українцям за зруйноване чи пошкоджене житло внаслідок війни. Програму розпочато 10 травня 2023 року.Щоб отримання житлового сертифіката за програмою "єВідновлення" потрібно:подати відповідну заяву через "Дію";коли комісія опрацює її та визначить суму компенсації, ця інформація відобразиться у застосунку;далі потрібно забронювати кошти, дочекатися підтвердження цього;припинити право власності на знищене житло та укласти угоду про купівлю-продаж. Гроші надійдуть на рахунок продавця майна. Тобто фактично ці житлові сертифікати можна обміняти на квартиру чи приватний будинок у будь-якому регіоні України, крім тимчасово окупованих.Нагадаємо, українці, які не мають можливості користуватися програмою "єВідновлення" через "Дію", можуть забронювати кошти на придбання нерухомості у Центрі надання адміністративних послуг. Йдеться про громадян літнього віку або тих, хто не має доступу до інтернету.
Уряд виплатив українцям 443 мільйонів гривень у межах програми "Національний кешбек" за купівлю товарів українського виробництва у березні. Це рекордна сума за один місяць від старту програми у вересні 2024 року.Про це повідомила прес-служба Міністерства економіки. За даними відомства, виплати отримали 3,4 мільйона учасників програми, які накопичили понад дві гривні кешбеку та активували картки для виплат "Національного кешбеку" в застосунку "Дія".За увесь час дії програми українці отримали близько двох мільярдів гривень кешбеку від держави:за вересень — 37,2 мільйона гривень;за жовтень — 119,2 мільйона гривень;за листопад — 232 мільйонів гривень;за грудень і січень — 714 мільйонів гривень;за лютий — 384 мільйонів гривень;за березень — 443 мільйонів гривень.На що можна витратити кешбекКошти можна витратити до кінця 2025 року на комунальні та інші послуги, книжки та ліки, зареєстровані в програмі. Також їх можна спрямувати на благодійність або задонатити на ЗСУ. Як працює програмаКешбек у розмірі 10% нараховується за купівлю споживчих товарів українського виробництва, зареєстрованих у програмі й придбаних у точках продажу, що беруть участь у програмі. Щоб перевірити, чи є кешбек на той чи інший товар, можна скористатися сканером штрихкодів у застосунку "Дія".Як споживачу приєднатися до програми Подати заявку через сайт чи мобільний застосунок одного з 20 банків, які беруть участь у програмі. Визначити картки, з яких ви оплачуєте покупки, і надати банку дозвіл на передачу інформації про транзакції за цими картками в магазинах-учасниках програми для нарахування кешбеку. Відкрити фізичну чи віртуальну картку "Національний кешбек", куди зараховуватиметься кешбек за програмою. У застосунку "Дія" в розділі сервіси обрати картку для виплат "Національний кешбек" того банку, в якому ви оформили картку.Нагадаємо, українці, котрі в межах програми "Національний кешбек", накопичили кешбек при купівлі товарів з поміткою "Зроблено в Україні" можуть розрахуватись цими коштами за спожиту електроенергію.
З 1 червня 2025 року українські банки знизять ліміти за грошовими операціями. Нові ліміти будуть введені як для карткових переказів, так і платежів через IBAN.Про це повідомив Національний банк України. За даними регулятора, такі нововведення будуть запроваджені у межах Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, який підписали українські банки.Відтак, згідно з документом, банки вже встановили з 1 лютого цього року ліміт на перекази на рівні 150 тисяч гривень. З 1 червня він буде знижений до 100 тисяч гривень. Таке обмеження діє для клієнтів "середнього" і "низького" рівня ризику. Натомість для клієнтів "високого ризику" ліміт залишиться на рівні 50 тисяч гривень на місяць."Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу. Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до надавача платіжних послуг-учасника Меморандуму із запитом для підвищення встановленого ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів", — наголосили у НБУ.Як відомо, з 1 жовтня НБУ на пів року ввів тимчасовий ліміт для карткових переказів між фізособами на суму 150 000 гривень на місяць лише для вихідних платежів. Очікується, що перехідний період строком шість місяців дасть змогу НБУ та учасникам ринку напрацювати комплексні та системні рішення для розв'язання проблем "дропів" із залученням банківської спільноти, інших державних органів, у тому числі правоохоронних."Дропи" — банківські клієнти, які за винагороду надають доступ до своїх карток/рахунків, включно з пін-кодами і доступом до інтернет-банкінгу.Нагадаємо, в Україні завершилася кампанія декларування доходів громадян за минулий рік. Загалом офіційних мільйонерів в нашій країні значно побільшало. .
Сполучені Штати Америки та Китай домовилися знизити рівень взаємних мит впродовж 90 днів. Тарифи будуть зменшені на 115%.Таку заяву зробив міністр фінансів США Скотт Бессент у швейцарській Женеві після перемовин із китайськими представниками, передає "Укрінформ"."Ми досягли угоди щодо 90-денної паузи та щодо значного зменшення рівня взаємних мит з обох сторін на 115%. Були здорові дискусії. Обидві сторони продемонстрували високу повагу", — сказав він.Американський посадовець додав, що і США і Китай дуже добре представляли власні національні інтереси."Ми зійшлися на тому, що маємо спільні інтереси і інтерес у збалансованій торгівлі. США продовжать рухатися у цьому напрямку", — додав він.Нагадаємо, раніше американський лідер Дональд Трамп оголосив про запровадження 100% мита на всі фільми, які вироблені в іноземних країнах. При цьому він звинуватив інші країни у послабленні американської кіноіндустрії.
В Україні у квітні значно збільшився попит на автівки з Китаю. Одна з найпопулярніших моделей — BYD Song Plus.Про це повідомив "Укравтопром". Зазначається, що минулого місяця українці придбали 1256 легкових авто, ввезених з Китаю. Це на 8% більше, аніж у квітні 2024 року. З них: нових — 1033 (+22%), а вживаних — 223 (-30%)."Абсолютна більшість легковиків з КНР були електромобілі — 82%", — наголосили в "Укравтопромі".Найпопулярніші моделі нових легковиків китайського походження:BYD Song Plus — 179;Volkswagen ID.Unyx — 153;Audi Q4 e-tron — 75;Zeekr 001 — 63;Zeekr 7X — 43.Найпопулярніші моделі вживаних легковиків з Китаю:Zeekr 001 — 39;MG ZS — 19;Zeekr 7X — 17;Polestar 2 — 11;Buick Envision — 10.Нагадаємо, раніше повідомлялося, що виробництво Ford Fiesta вже завершилося. Втім, цю найдешевшу модель європейського підрозділу американської компанії планують повернути, а автовиробник розробляє наступника.
Стабільним та беззаперечним лідером серед роботодавців в Україні кілька років поспіль залишається "Укрзалізниця". Попри певну турбулентність та скорочення штатів, наразі в компанії працює понад 178 тисяч працівників.Як повідомляє сервіс відкритих даних "Опендатабот", загалом від початку повномасштабної війни штат "Укрзалізниці" зменшився на 54 тисячі працівників.На другому місці опинився "АТБ-Маркет", де працює 46 084 працівників. За рік компанія набрала майже дві тисячі нових працівників. Замикає трійку компанія "Газорозподільні мережі України" — 37 714 працівників. За останній рік компанії вдалось збільшити штат на 4,2 тисячі співробітників.До десятки найбільших роботодавців також увійшли торгівельні мережі, логістичні компанії, енергетичні гіганти та державні структури. Серед них — знайомі всім "Укрпошта" (31 739 працівників), "Сільпо" (31 366), "Нова пошта" (27 509), "Енергоатом" (27 352), "Ліси України" (23 717), "Укрнафта" (18 926) та "Укргазвидобування" (17 317)."Опендатабот" зазначає, що лише чотири компанії скоротили штат торік. Найбільше, а саме дев'ять тисяч втратив лідер — "Укрзалізниця". "Укрпошта" теж зменшила кількість працівників на понад три тисячі, "Енергоатом" — на 1,8 тисячі, а "Ліси України" — на 20% (понад шість тисяч робочих місць).Нагадаємо, раніше "Опендатабот" повідомляє, що цьогоріч в Україні відкрились майже 82 тисячі фізосіб-підприємців. Майже 120 тисяч підприємців припинили свою діяльність за перші чотири місяці 2025 року.
Національний банк України другий день поспіль підвищує офіційний курс долара. Після вихідних гривня послабилася на три копійки.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Станом на понеділок, 12 травня, Нацбанк встановив офіційний курс на рівні 41,54 гривні за один долар. Офіційний курс у п'ятницю становив 41,51 гривні за один долар. На готівковому ринку курс впав на 20 копійок — 41,30 гривні за долар.У понеділок офіційний курс гривні до євро становить 46,75. У п'ятницю, 9 травня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 46,88.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. За даними The Economist, "Біг Мак" коштує в Україні 120 гривень, тоді як у Сполучених Штатах Америки — 5,79 долара. Так курс української валюти недооцінений на 50,7% порівняно з фактичним обмінним курсом 42 гривні за долар, а курс за купівельною спроможністю має бути на рівні 20,73 гривні за долар.Варто зауважити, що за минулий тиждень з 28 квітня по 2 травня Національний банк України продав на міжбанку 742,7 мільйона доларів. При цьому українські банкіри не купували валюту.Нагадаємо, що за словами голови Національного банку України Андрія Пишного, Україна починає розглядати можливість відмови від долара США та можливої більш тісної прив'язки своєї валюти до євро на тлі роздробленості світової торгівлі та зміцнення зв'язків із Європою.