1 063 день війни
Особовий склад
822 030
Танки
9 833
Артилерія
22 134
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 050
Крилаті ракети
3 051
Гелікоптери
331
БПЛА
22 898
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,16
42,1
43,5
43,5

Економіка

20:12 - 21.01.2025

В Україні подешевшала картопля: чи прогнозують її дефіцит та зростання цін навесні

Цього тижня в Україні знизився попит на картоплю. Разом з ним до низу поповзли й ціни на цей овоч.Про це повідомляють аналітики EastFruit. За словами експертів, на одному з гуртових українських ринків сільгосппродукції спостерігається незначне здешевлення картоплі. Основні причини — збільшення імпорту з країн, де ціна на картоплю нижча, наприклад, з Литви та Польщі. Також на вартість цього овоча впливає сезонне падіння попиту після періоду свят.Чи прогнозують дефіцит картоплі та зростання цін навесніВодночас наразі дефіциту картоплі на українських ринках не спостерігається. Її доставляють з різних регіонів України, до того ж є широкий асортимент сортів.Проте, за даними AgroTimes, у лютому-березні можливе зростання цін на картоплю. Причинами може бути:зниження пропозиції на внутрішньому ринку через скорочення запасів у сховищах;відсутність додаткових імпортних партій, якщо умови зовнішніх ринків зміняться потенційними логістичними чи економічними ускладненнями, які можуть вплинути на стабільність постачання.Фермери зазначають, що одним із ключових факторів підвищення цін у 2024 році стала нижча врожайність картоплі через несприятливі погодні умови. Крім того, на вартість вплинула наявність великих обсягів картоплі в сховищах в очікуванні цінового зростання і підвищення попиту на імпортний товар.Ціни на картоплю в УкраїніСередня ціна на картоплю у грудні 2024 року становила 22,17 гривні за кілограм. Це майже на 88% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Найдешевшим упродовж 2020-2024 років картопля була у 2022 році. Тоді через високий врожай, пропозиція на ринку значно перевищувала попит.Нагадаємо, минулого тижня в Україні почала стрімко дешевшати цибуля. Основна причина — різке погіршення якості овоча. .

1
19:02 - 21.01.2025

Пільги та пенсії для людей з інвалідністю: у Мінсоцполітики зробили важливу заяву щодо нарахування виплат

У вівторок, 21 січня, низка українських медіа поширили інформацію про скасування виплат людям з інвалідністю. Однак, ця інформація фейкова та не відповідає дійсності.Про це повідомили у прес-службі Міністерства соціальної політики України. "Сьогодні низка ЗМІ та Telegram-каналів поширили інформацію про начебто можливе скасування виплат людям, які мають другу або третю групу інвалідності. Звертаємо увагу: ця інформація не відповідає дійсності і є некоректною", — зазначили у повідомленні.У відомстві запевнили, що виплати, пільги та пенсії для людей з інвалідністю зберігаються. Жодних ініціатив щодо їх скасування немає."Усі виплати людям з інвалідністю зберігаються і будуть виплачуватися і надалі", — наголосили в прес-службі.Якими бувають групи інвалідностіПерша група — випадки, коли людина перебуває у важкому стані здоров’я і не здатна сама себе обслуговувати. Такі особи потребують постійного нагляду, догляду і допомоги. Друга група — це випадки, коли у людей є стійкі, виразно важкі функціональні порушення в організмі. При цьому особа здатна сама про себе піклуватися і не потребує постійного нагляду чи сторонньої допомоги. Третя група — наявність у людини стійких функціональних порушень помірної важкості. Такі особи найчастіше працездатні, але потребують соціальної допомоги й захисту.Інвалідність — це різна міра втрати здоров’я людини у зв’язку із захворюванням, травмою чи її наслідками або вродженими порушеннями.Нагадаємо, за даними ПФУ, на кінцеву суму пенсії за інвалідністю безпосередньо впливає група, призначена особі. Крім того, кількість виплачених грошей прямо залежить від вікової виплати.

2
18:39 - 21.01.2025

Субсидії на оренду житла: коли ВПО почнуть отримувати виплати

В Україні запускають програму субсидій на орендоване житло для внутрішньо переміщених осіб. Виплати нараховуватимуть із 29 січня 2025 року.Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 21 січня. Глава уряду зазначив, що в кінці місяця запрацює новий механізм підтримки ВПО."Розгортається програма підтримки внутрішніх переселенців. З 29 січня стартує субсидія на оренду житла", — зазначив він.Шмигаль наголосив, що ця допомога від держави значно зменшить навантаження на родинні бюджети.Хто з ВПО зможе отримати субсидіюДаною програмою можуть скористатися переселенці, що відповідають наступним критеріям:ВПО, які переїхали до будь-якого регіону, що перебуває під контролем України, і не мають у власності житла на цих територіях із загальною площею понад 13,65 м2 на кожного члена сім'ї;родини ВПО, житло яких знищено/пошкоджено і непридатне для проживання;родини, які витрачають на оренду понад 20% доходу;ВПО, які не отримують допомогу на проживання;ВПО, які не є учасниками програми "Прихисток".Варто зазначити, що родини з доходом меншим від двох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні до 5840 гривень) можуть розраховувати на більшу субсидію. Як розраховується розмір субсидіїРозмір субсидії визначається індивідуально. Сума виплат залежить від:доходу родини;кількості членів сім'ї;граничної вартості оренди житла у регіоні.Як оформити субсидію на оренду житлаЩоб оформлення субсидію необхідний договір оренди житла, який можна разом із заявою підписати та подати:у відділеннях ПФУ;через вебпортал електронних послуг ПФУ чи мобільний застосунок ПФУ з накладанням електронного підпису;у ЦНАПах.Нагадаємо, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду також інформував, що у січні одноразову грошову допомогу за програмою "Тепла зима" зможе отримати кожна дитина з малозабезпечених родин та сімей внутрішньо переміщених осіб. Розмір виплат становить 6500 гривень.

3
17:25 - 21.01.2025

Валюта продовжує рости: скільки коштуватиме долар і євро 22 січня

Національний банк знову підвищив офіційний курс долара. Єдина європейська валюта також виросла у ціні.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Так, на середу, 22 січня, НБУ встановив офіційний курс на рівні 42,16 гривні за один долар. Офіційний курс у вівторок становив 42,15 гривні за один долар. На готівковому ринку курс не змінився — 42,65 гривні за долар.У середу офіційний курс гривні до євро становитиме 43,64. У вівторок, 21 січня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 43,49.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік був 40,8 гривні.Нагадаємо, Національний банк України може відмовиться від долара як основної курсової валюти та прив'яже гривню до євро. Проте хвилюватися не варто, адже це відбудеться дуже непомітно для ринку та населення.Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що прив'язка курсу гривні до євро не позначиться на звичайних українцях, адже переважну кількість своїх фінансових операцій вони здійснюють у національній валюті. Втім, відповідний перехід спростить роботу суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності.

4
15:57 - 21.01.2025

Уряд оновив програму "Тепла зима": хто зможе отримати 6500 грн від держави

Попри російську агресію держава продовжує підтримувати громадян, які цього найбільше потребують. Зокрема у січні одноразову грошову допомогу за програмою "Тепла зима" зможе отримати кожна дитина з малозабезпечених родин та сімей внутрішньо переміщених осіб. Розмір виплат становить 6500 гривень.Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 21 січня."Сьогодні уряд вдосконалює ще одну важливу соціальну програму — "Тепла зима". Це виплати на кожну дитину із малозабезпечених родин та з родин ВПО", — зазначив він у своїй промові.Прем'єр нагадав, що у грудні 2024 року держава допомогла майже 600 тисячам українців за цією програмою. На кожну дитину було виплачено по 6500 гривень.На сьогоднішньому засіданні внесли зміни до цієї програми. Зокрема родини, які минулого року з технічних причин не були додані до переліку отримувачів, тепер одержать допомогу. Ці кошти вони зможуть витратити на найбільш нагальні потреби, зокрема на теплі речі для дітей.Зокрема, допомогу отримають:діти з родин ВПО та осіб з інвалідністю першої групи;діти з малозабезпечених сімей.Нагадаємо, у 2025 році держава продовжить виплачувати грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам. Отримувати відповідні виплати можна буде у межах трьох програм.

5
06:50 - 21.01.2025

Знову підскочив: який курс долара НБУ встановив на 21 січня

Національний банк після кількаденного падіння знову підвищив офіційний курс долара. Єдина європейська валюта також виросла у ціні.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Станом на вівторок, 21 січня, НБУ встановив офіційний курс на рівні 42,15 гривні за один долар. Офіційний курс у понеділок становив 42,12 гривні за один долар. На готівковому ринку курс не змінився — 42,65 гривні за долар.У вівторок офіційний курс гривні до євро становить 43,49. У понеділок, 20 січня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 43,36.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік був 40,8 гривні.Нагадаємо, Національний банк України може відмовиться від долара як основної курсової валюти та прив'яже гривню до євро. Проте хвилюватися не варто, адже це відбудеться дуже непомітно для ринку та населення.Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що прив'язка курсу гривні до євро не позначиться на звичайних українцях, адже переважну кількість своїх фінансових операцій вони здійснюють у національній валюті. Втім, відповідний перехід спростить роботу суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності.

6
20:59 - 20.01.2025

Програму "Власна справа" розширили: хто зможе отримати кошти на розвиток бізнесу у 2025 році

У 2025 році ще більше підприємців зможуть отримати допомогу за програмою "Власна справа" на започаткування або розвиток бізнесу. Про це повідомила прес-служба Міністерства економіки України.Оновлення в програмі "Власна справа" з 2025 року:розширюється перелік отримувачів допомоги — гранти тепер доступні підприємцям, які займаються виробництвом чи торгівлею тихими винами (виноградними та плодово-ягідними), а також медовими напоями;до програми долучився ще один банк. Відтепер учасники можуть обирати між "ПриватБанком" та "Ощадбанком" для відкриття грантового рахунку.До того ж для ветеранів та їхніх дружин (чоловіків) надається можливість збільшити строк реалізації проекту з трьох до семи років. Вони можуть самостійно визначити термін реалізації свого бізнес-проекту. Саме за цей час вони мають повернути грант у вигляді сплачених до бюджету податків та зборів від діяльності свого підприємства, на відкриття або розвиток якого взяли кошти. "Ветерани, які успішно реалізували свій проект та закрили взятий на нього грант податками й зборами, можуть подати заявку на ще один грант (опція доступна один раз)", — зазначили в Мінекономіки.Що відомо про програму "Власна справа"За грантовою програмою "Власна справа" українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тисяч гривень. Кошти можна витратити на:придбання або лізинг обладнання;закупівлю сировини та матеріалів;оренду приміщення.Отримати мікрогрант може як чинний підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. Для отримання гранту понад 75 тисяч гривень обов'язковою умовою надання коштів є створення одного-двох робочих місць залежно від суми гранту.Нагадаємо, за даними дослідження YouControl.Market, в Україні торік закрили свій бізнес майже 210 тисяч ФОПів. У порівнянні з 2023 роком, ця цифра на 32% більша та є найвищим показником за останні п'ять років.

7
18:57 - 20.01.2025

В Україні за минулий рік середня зарплата зросла на понад 20%: чого очікувати далі

В Україні середня заробітна плата штатних працівників протягом 2024 року зросла на 20,3%. Таким чином виплати досягли 20 985 гривень.Про це повідомив заступник міністра економіки Андрій Телюпа в інтерв’ю для Центру економічної стратегії.За його словами, мінімальна зарплата в Україні торік залишилася на рівні 2023-го, адже згідно з бюджетною декларацією, мінімалка залишиться замороженою до 2027 року. Проте зростання номінальної зарплати торік перевищило очікування уряду — вона становила 20 581 гривню. З урахуванням інфляції реальне зростання становило 13%.Телюпа зазначив, що у 2025 році середня зарплата, за прогнозами, збільшиться до 24 389 гривень. Водночас, реальне зростання становитиме 8,1%. Станом на сьогодні мінімальна зарплата становить вісім тисяч гривень. Прожитковий мінімум для працездатних громадян встановлено на рівні 3 028 гривень, для непрацездатних громадян — 2 361 гривні, що нижче за мінімальні виплати.Нагадаємо, раніше "Польске радіо" повідомляло, що мінімальна заробітна плата у Польщі у шість разів перевищила виплати, які отримують громадяни в Україні. З 1 січня 2025 року вона зросла на 366 злотих брутто. .

8
17:24 - 20.01.2025

Знову підскочив: який курс долара Нацбанк встановив на 21 січня

Національний банк після кількаденного падіння знову підвищив офіційний курс долара. Єдина європейська валюта також виросла у ціні.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Так, на вівторок, 21 січня, НБУ встановив офіційний курс на рівні 42,15 гривні за один долар. Офіційний курс у понеділок становив 42,12 гривні за один долар. На готівковому ринку курс не змінився — 42,65 гривні за долар.У вівторок офіційний курс гривні до євро становитиме 43,49. У понеділок, 20 січня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 43,36.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік був 40,8 гривні.Нагадаємо, Національний банк України може відмовиться від долара як основної курсової валюти та прив'яже гривню до євро. Проте хвилюватися не варто, адже це відбудеться дуже непомітно для ринку та населення.Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що прив'язка курсу гривні до євро не позначиться на звичайних українцях, адже переважну кількість своїх фінансових операцій вони здійснюють у національній валюті. Втім, відповідний перехід спростить роботу суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності.

9
16:22 - 20.01.2025

Пільги на комуналку: уряд змінив критерії нарахування грошової допомоги

У 2025 році пільги на житлово-комунальні послуги для всіх отримувачів надаватимуть за єдиним підходом. Головним критерієм відтепер буде середньомісячний сукупний дохід сім’ї.Про це повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики України."З метою підвищення адресності, ефективності програми житлово-комунальних пільг, а також забезпечення однакових умов користування пільгами для громадян, уряд ініціював низку важливих змін", — зазначили в відомстві.Зокрема, протягом 2025 року пільги на ЖКП для всіх отримувачів надаватимуться за єдиним підходом, тобто з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Така норма передбачена в законі "Про державний бюджет на 2025 рік". У Мінсоцполітики, пояснили, що з 2015 року більшість українців пільги на оплату житлово-комунальних послуг отримували саме за таким принципом. Проте деяким споживачам вони надавались без врахування доходу сім'ї. "Зважаючи на обмежені війною можливості Державного бюджету України та з урахуванням того, що держава має забезпечити підтримкою тих українців, які її найбільше потребують, передбачено норму, що протягом 2025 року пільги на ЖКП мають надаватись для всіх за єдиним підходом і критеріями: з урахуванням доходу родини та можливості сплачувати за комунальні послуги самостійно", — поінформували у відомстві.При цьому, якщо родина звернулася за призначенням пільг з 1 січня 2025 року — її право на отримання пільги з урахуванням сукупного доходу сім’ї також визначатиметься з 1 січня 2025 року. Але якщо родина отримувала пільги ще до 31 грудня 2024 року включно, зміни щодо призначення застосовуватимуться після закінчення цього опалювального сезону.Важливо пам'ятати, що норма про єдиний підхід врахування доходу родини не стосуватиметься учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Для них підходи до надання пільг не змінюються.Програма житлових субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги протягом багатьох років забезпечує додаткову підтримку сотням тисяч українців, які її потребують, аби вчасно сплачувати за ЖКП. Щороку держава виділяє на ці потреби близько 40 мільярдів гривень. Зокрема, у бюджеті на 2025 рік на покриття цих потреб передбачено 42,3 мільярда гривень.Нагадаємо, за даними ПФУ, деякі громадяни України мають право на пільги у розмірі 100% від вартості комунальних послуг. Таку знижку надають пенсіонерам, які працювали на певних професіях у селах та проживають там надалі.

10
15:55 - 20.01.2025

Що чекає на IT-галузь України у 2025 році: прогнози української підприємиці

Українська IT-сфера на початку повномасштабного вторгнення Росії продемонструвала переконливу незламність, однак вже у 2023-му на ринку почали формуватися доволі невтішні тренди. По-перше, це і дефіцит кадрів, і проблеми з бронюваннями працівників, підвищення податків тощо. Про те, що чекає на IT-галузь України 2025 року й з якими проблемами зіткнуться працівники цієї сфери, розповіла засновниця компанії Winboss.ua Олена Єльник.Кадровий голодТак, за словами підприємиці, у 2025 році галузь продовжить стикатися з викликами, насамперед пов’язаними з дефіцитом кадрів через мобілізацію і міграцію фахівців за кордон. Ризики зберігатимуться навіть у разі закінчення активної фази бойових дій. Ба більше, вони зростатимуть."За оптимістичного сценарію, порахували у Львівському IT-кластері, після завершення війни з України поїде до 20 тисяч айтівців, що складає 8% людського капіталу в галузі. Несприятливий сценарій може спричинити відтік практично третини фахівців, а саме 74-75 тис. осіб. Очевидно, частина компаній компенсуватиме брак спеціалістів, підвищуючи винагороди та пропонуючи привабливі бенефіти. Утім, на серйозний ефект розраховувати не варто. У галузі вже говорять про імпорт людського капіталу. Впливатиме на це падіння зарплат і зростання витрат на базові потреби, як житло й харчі", — зазначає Олена Єльник.Бронювання працівниківВідкритим залишається питання бронювання працівників, правила якого з 1 грудня 2024 року знову змінилися, й тепер підприємства можуть бронювати працівників лише через портал “Дія”. Все зміниться після 28 лютого, коли мине термін дії поточних відстрочок, а забронювати своїх працівників підприємств матимуть можливість упродовж 72 годин. Однак упродовж цього часу ТЦК має право мобілізувати раніше заброньованих військовозобовʼязаних. Олега Єльник пригадала історію, коли на Миколаївщині мобілізували працівника одного з критичних підприємств. Там ситуацію пояснили технічними проблемами документообігу, але, за її словами, гарантій, що таке не повториться, немає."Це доволі тривожний сигнал, враховуючи нещодавню атаку російських хакерів на державні реєстри України, яка сталася 19 грудня. Відновити роботу всіх основних сервісів порталу Єдиного державного реєстру вдалося тільки 10 січня, про що заявили в Міністерстві юстиції. 77% працівників IT-галузі України — чоловіки. І, як не прикро це визнавати, у нас недостатньо спеціалісток, які б могли компенсувати мобілізованих. Тому питання бронювання айтівців надважливе як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі", — зауважила Олена Єльник.Підвищення податківПісля ухвалення закону 11416-д про історичне підвищення податків для бізнесу важливим залишається прогнозованість дій держави, адже це впливає як на поточну роботу компаній, так і на планування. Олена Єльник наводить статистику "Опендатабот", згідно з якою, за 2024 рік в Україні свою діяльність припинили понад 250 тисяч ФОПів, практично 10% з них — після того, як президент Володимир Зеленський підписав закон про підвищення податків.Підприємиця наголошує, що зміна оподаткування в тому вигляді, в якому його ухвалила Верховна Рада, звалює додатковий податковий тягар саме на “білий” бізнес і найманих працівників. А ті, хто працює в тіні, виплачує та отримує зарплату в конверті, опиняються у вигіднішій позиції."Самі народні депутати не виключають того, що в 2025 році вони будуть змушені повернутися до питання підвищення ПДВ на 2-3%, що ще більше тиснутиме на “білий” бізнес. Це своєю чергою призведе до повальної тінізації економіки та пошуку можливостей оптимізації податків. На жаль, IT-індустрія — не виняток. Податкові коливання суттєво тиснутимуть на галузь, що зрештою може сприяти її подальшому скороченню", — зауважує Олена Єльник.Не додають оптимізму й розмови у владних колах про диференційовану податкову ставку — тобто, щоб її розмір залежав від рівня заробітної плати, зауважує підприємиця. Вона додає, що айтівці ризикують опинитися на вершині податкової піраміди тільки через те, що спроможні генерувати вищі доходи та забезпечувати принаймні достатній розмір винагород. Тоді як зарплати тих самих бюджетників залишаються ледь не замороженими, хоча їхня робота — освітян, медиків, комунальників тощо — вкрай важлива.Падіння експорту українських IT-послугУсі вищеперераховані фактори безпосередньо впливатимуть на пошук і залучення нових клієнтів, тоді як активні проекти добігатимуть кінця. Вітчизняним компаніям буде дедалі складніше переконувати партнерів працювати з українськими командами."Українська IT-індустрія має суттєву експортну орієнтацію. Але для іноземних замовників наша країна вже четвертий рік поспіль залишається в такій собі “червоній зоні”. Київ, Львів, Харків чи Дніпро — не важливо, де розташовується команда, вибір України за рівних умов, на жаль, роблять усе рідше", — констатує підприємиця.За її словами, це обумовлено станом енергетичної інфраструктури, від якої IT залежить не менше, а часом і більше, ніж та ж металургія чи харчова промисловість. І хоча наразі в країні відсутні тривалі обмеження постачання електроенергії, але крихкість цієї стабільності є і, на жаль, буде додатковим ризиком.Якщо дивитися на статистичні дані, експорт IT-послуг з України торік впав до найнижчого рівня з початку повномасштабної війни. Протягом 2024-го український ІТ-експорт приносив близько $530 млн щомісяця. Тоді ж як за рік до цього показник був на рівні $555 млн.Загалом ситуація в українській ІТ-галузі залежить від стану світових ринків, які все ще перебувають на етапі відновлення після глобальної рецесії попередніх років. Проте в найближчий перспективі аналітики пророкують зростання попиту на ІТ-послуги, зокрема у сферах кібербезпеки та штучного інтелекту, що має позначитися й на вітчизняному ринку, зауважує засновниця компанії Winboss.ua."Тут свою не останню роль зіграє відкладений попит на цифровізацію різноманітних бізнес-процесів. Але українська ІТ-сфера зможе скористатися вікном можливостей лише в разі пропозиції унікальних рішень", — каже Олена Єльник й наголошує, що перспективний вигляд має саме Miltech-сегмент. Це, за її словами, зумовлено тим, що Україна на сьогодні в цьому напрямку має беззаперечне лідерство, а по-друге, світ опинився на порозі військової кризи, якої не знав з 1939 року. Тому не виключено, що найбільшими замовниками українського IT будуть уряди тих чи інших держав. Це ж своєю чергою впливатиме на авторитет нашої індустрії, що цілком позначиться на вимірюваних показниках."Але наразі застій на наявних показниках — не найгірший сценарій для нашої IT-галузі. Адже падати завжди є куди", — резюмувала Олена Єльник.

11
15:05 - 20.01.2025

Біткоїн знову оновив історичний максимум: скільки коштує криптовалюта

У день інавгурації президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа ціна біткоїна злетіла до нового історичного максимуму. Станом на понеділок, 20 січня, вартість криптовалюти наблизилася до рекордної позначки в 107 тисяч доларів. Відповідна інформація з'явилась на сервісі обміну криптовалют.На цю годину біткоїн торгується вже по 106 968 долара, зрісши за останню добу на майже 2%. Це найдорожча ціна за весь час існування монети.Криптовалюта сім'ї ТрампаЯк відомо, 19 січня обраний президент США Дональд Трамп оголосив про створення власної криптовалюти $Trump. За даними DEX Screener, менш ніж за добу повністю розбавлена вартість монети сягнула 17,4 мільярда доларів. За цим показником актив обігнав такі мемкоїни, як Pepe Coin і Bonk.Позиціонований як мем без інвестиційних цілей $TRUMP стартував із початкової пропозиції у 200 мільйонів токенів. Протягом трьох років цей показник планують збільшити до мільярда. При цьому до 80% токенів перейдуть до розробників і CIC Digital, а решту 20% розподілять між публічним поширенням і ліквідністю.Трамп, який раніше скептично ставився до криптовалют, змінив свою позицію під час президентської кампанії 2024 року, назвавши себе "криптопрезидентом". Журналісти дізналися, що після інавгурації він планує видати указ, який зробить цифрові активи національним пріоритетом.Дружина новообраного президента США та майбутня перша леді країни Меланія Трамп також запустила власну криптовалюту. Вона оголосила про запуск власної криптовалюти на наступний день після того, як її чоловік запустив криптовалюту $Trump. На сайті офіційного мему Меланії йдеться про те, що це криптоактив, створений і відстежуваний на блокчейні Solana. У відмовах від відповідальності на сайтах монет $Trump і $Melania сказано, що вони "не призначені для того, щоб бути предметом інвестиційної можливості або цінним папером". Як зазначає сайт CoinMarketCap, загальна ринкова оцінка $Trump становить близько 11,81 мільярда доларів, а $Melania — близько 1,85 мільярда. Нагадаємо, що 2024 року вартість біткоїна подвоїлася більш ніж удвічі. Експерти прогнозують, що криптовалюта зростатиме й надалі.

12
10:56 - 20.01.2025

Дружина Трампа запустила власну криптовалюту: скільки коштує монета

Дружина новообраного президента США та майбутня перша леді країни Меланія Трамп запустила власну криптовалюту. Це сталось напередодні інавгурації республіканця.Про це Меланія повідомила на своїй сторінці у соцмережі X.Меланія Трамп оголосила про запуск власної криптовалюти  на наступний день після того, як її чоловік запустив криптовалюту $Trump. Відбулось стрімке зростання ціни на обидві монети, але торгівля ними залишається нестабільною."Офіційний мем Меланії вже в ефірі наживо! Ви можете придбати $MELANIA вже зараз", — йдеться у повідомленні Меланії Трамп. На сайті офіційного мему Меланії йдеться про те, що це криптоактив, створений і відстежуваний на блокчейні Solana. У відмовах від відповідальності на сайтах монет $Trump і $Melania сказано, що вони "не призначені для того, щоб бути предметом інвестиційної можливості або цінним папером". Як зазначає сайт CoinMarketCap, загальна ринкова оцінка $Trump становить близько 11,81 мільярда доларів, а $Melania – близько 1,85 мільярда. Варто зазначити, що 19 січня, після запуску монети Меланії Трамп курс мемкоїна Дональда Трампа впав приблизно на 40%, оскільки трейдери намагалися купити нову монету.Станом на цей час обидві криптовалюти подружжя Трампів зростають у ціні.Запуск криптомонети $Trump: що відомоВидання Incrypted зазначило, що проект пов’язаний із компанією CIC Digital LLC, яка раніше випустила декілька NFT-колекцій Трампа. За даними DEX Screener, менш ніж за добу повністю розбавлена вартість монети сягнула 17,4 мільярда доларів. За цим показником актив обігнав такі мемкоїни, як Pepe Coin і Bonk.Позиціонований як мем без інвестиційних цілей $TRUMP стартував із початкової пропозиції у 200 мільйонів токенів. Протягом трьох років цей показник планують збільшити до мільярда. При цьому до 80% токенів перейдуть до розробників і CIC Digital, а решту 20% розподілять між публічним поширенням і ліквідністю.Трамп, який раніше скептично ставився до криптовалют, змінив свою позицію під час президентської кампанії 2024 року, назвавши себе "криптопрезидентом". Журналісти дізналися, що після інавгурації він планує видати указ, який зробить цифрові активи національним пріоритетом.Запуск офіційного мемкоїна Трампа стався на тлі проведення так званого "криптобалу" у Вашингтоні. Його організували великі гравці індустрії. На заході, де вартість квитків сягала 2 500 доларів, виступили виконавець Снуп Догг і син політика Дональд Трамп-молодший.Попри помітний успіх $TRUMP, запуск мемкоїна викликав різку критику з боку деяких експертів. Аналітик Метт Хоуган назвав проект "мемом, замаскованим під серйозний продукт". Демократ Вайлі Нікель зазначив, що участь Трампа в криптоініціативах може нашкодити зусиллям зі створення регульованої індустрії.Нагадаємо, що 2024 року вартість біткоїна подвоїлася більш ніж удвічі. Експерти прогнозують, що криптовалюта зростатиме й надалі.

13
09:45 - 20.01.2025

Reuters: Китай закупив рекордну кількість російської нафти у 2024 році

У 2024 році імпорт російської нафти до Китаю зріс на 1% порівняно з 2023 роком. Відтак Пекін досяг рекордного рівня імпорту цієї сировини від свого головного постачальника.Про це повідомляє Reuters.Як зазначає видання, посилаючись на свіжі дані, оприлюднені в понеділок, імпорт нафти з Саудівської Аравії зменшився на 9%. Це стало наслідком того, що переробники шукали дешевшу російську нафту для компенсації ослаблення маржі.За даними Головного митного управління Китаю, обсяги постачання нафти з РФ, включно з трубопровідними та морськими постачаннями, склали 108,5 мільйона метричних тонн, що становить 2,17 мільйона барелів на добу.Морські постачання з Росії мали попит як з боку незалежних переробників, так і великих державних нафтових компаній, а також урядовим наказом щодо накопичення запасів, зазначає Reuters.Саудівська Аравія, яка є найбільшим виробником Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), поставила 78,64 мільйона тонн, або близько 1,57 мільйона б/д, що є меншою кількістю порівняно з 1,72 мільйона б/д у 2023 році.Імпорт саудівської нафти до Китаю протягом більшої частини 2024 року обмежувався зростанням частки дешевшої нафти з РФ та Ірану через вищі ціни. У четвертому кварталі на ринку частка Саудівської Аравії зросла після значного зниження цін з боку ОПЕК і скорочення постачань з Ірану.Загальний імпорт сирої нафти до Китаю, найбільшого у світі покупця цієї сировини, у 2024 році скоротився на 1,9%, що стало першим щорічним зниженням поза періодами, викликаними пандемією. Це пояснюється слабким економічним зростанням та зниженням попиту на паливо.Імпорт з Малайзії, одного з основних транзитних вузлів для санкційної нафти з Ірану та Венесуели, зріс на 28% і досяг 70,38 мільйона тонн, або 1,41 мільйона б/д, вивівши країну на третє місце після Саудівської Аравії.Майже вся нафта з Ірану, яку купує Китай, потрапляє до незалежних переробників, включно з великими інтегрованими заводами та традиційними дрібнішими підприємствами, відомі як "чайники", адже обидві групи зазнають тиску через низьку маржу та слабкий попит на паливо та хімікати.У грудні 2024 року було ввезено нетипову партію майже 290 тисяч тонн з Венесуели. Загальний обсяг постачань з цієї держави у 2024 році склав 1,5 мільйона тонн, або 30 тисяч б/д.Раніше повідомлялось, що російська державна компанія "Роснефть" уклала угоду з індійською приватною нафтопереробною компанєю Reliance щодо постачання майже 500 000 барелів нафти на добу. Нагадаємо, раніше видання Bloomberg повідомляло, що Індія різко зменшила замовлення на військове обладнання російського виробництва. Наразі країна наростила закупівлі у західних постачальників.

14
06:30 - 20.01.2025

Чи очікувати падіння долара після вихідних: який курс Нацбанк встановив на 20 січня

Національний банк продовжує знижувати офіційний курс долара. Після вихідних гривня зміцнилася на п'ять копійок.Про це свідчать оновлені дані на сайті регулятора.Станом на понеділок, 20 січня, НБУ встановив офіційний курс на рівні 42,12 гривні за один долар. Офіційний курс у п'ятницю становив 42,17 гривні за один долар. На готівковому ринку курс впав на 15 копійок — 42,65 гривні за долар.У понеділок офіційний курс гривні до євро становить 43,36. У п'ятницю, 17 січня, офіційний курс гривні до євро був на рівні 43,32.Курс долара у 2025 роціУ державному бюджеті на 2025 рік прогнозований середньорічний курс долара закладено на рівні 45 гривень. Прогноз фінансування держбюджету на наступний рік передбачає зниження дефіциту бюджету до 19,4 % внутрішнього валового продукту (ВВП), що відповідає показникам узгоджених з міжнародними партнерами. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік був 40,8 гривні.Нагадаємо, Національний банк України може відмовиться від долара як основної курсової валюти та прив'яже гривню до євро. Проте хвилюватися не варто, адже це відбудеться дуже непомітно для ринку та населення.Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що прив'язка курсу гривні до євро не позначиться на звичайних українцях, адже переважну кількість своїх фінансових операцій вони здійснюють у національній валюті. Втім, відповідний перехід спростить роботу суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності.

15
423
422 421
...
1