Станом на сьогодні в українських Збройних силах перебуває 880 тисяч військовослужбовців, які стоять на захисті Батьківщини. При цьому, Силам оборони на території держави протистоїть 600 тисяч окупаційних військ.Таку заяву за підсумками зустрічі із прем'єром Польщі Дональдом Туском зробив президент України Володимир Зеленський."Ви знаєте, наразі 600 тисяч представників російського контингенту на території нашої держави. Що стосується української армії, на сьогодні вона — 880 тисяч", — йдеться у заяві Зеленського.Український лідер уточнив, що 880 тисяч — обороняють всю територію країни, а окупаційні війська діють на кількох напрямках, тому на деяких відтинках фронту у загарбників є кількісна перевага."І коли закінчиться війна, ми маємо розуміти, що таке контингент інших країн. Ми підтримуємо цю ідею і повинні розуміти скільки це. Друге, ми повинні розуміти, якою буде армія України", — сказав Зеленський.Президент додав, що обговорює із партнерами питання відправлення миротворців до України. За словами Зеленського, Київ підтримує розгортання такого контингенту, але наразі це лише якісь "загальні речі". Водночас це може стати ще одним пунктом у переліку гарантій безпеки. Глава держави наголосив, що обговорить це питання із британським прем'єром.Раніше радники новообраного президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа вважають, що мирна угода між Росією та Україною може бути досягнена у найближчі місяці. Нагадаємо, напередодні міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомляв, що наразі в Україні лишається чинною заборона на прямі переговори із російським диктатором Володимиром Путіним. Натомість, на скільки жорсткою є позиція Києва у цьому питанні, посадовець не відповів. .
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що його держава робитиме все можливе, аби прискорити вступ України до Європейського Союзу.Таку заяву він зробив під час спільної прес-конференції із президентом Володимиром Зеленським у Варшаві."Ми говорили про цей шлях до Європейського Союзу. Є дві речі, які я хотів би чітко відзначити. Польське головування дасть змогу вийти з глухого кута, який був очевидний в останні місяці. Ми працюватимемо разом з Україною і нашими європейськими партнерами, до того ж беззастережно, щоб максимально прискорити процес вступу до ЄС", — наголосив Туск.Крім того, польський прем'єр зауважив, що вірить в те, що війна в Україні закінчиться перемогою Києва."Хоча ми не знаємо сценарій на найближчі два тижні, але ми віримо, що агресія не вийде і агресор не буде переможцем", — сказав польський прем'єр.Водночас Туск додав, що Україна та Польща будуть шукати спільний простір інтересів і цінностей, які об'єднують обидві держави, адже це "не так складно"."Будемо діяти конкретно тепер тут і зараз: як в інтересах Польщі, так і в інтересах України й шукатимемо спільне", — додав він.Нагадаємо, 15 січня президент Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до Польщі. Там у нього запланована низка зустрічей.
Радники новообраного президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа вважають, що мирна угода між Росією та Україною може бути досягнена у найближчі місяці. Як повідомляє агентство Reuters, такі терміни відрізняються від того, що говорив Трамп перед виборами, адже політик стверджував, що нібито закінчить війну за добу.Своєю чергою радники назвали обіцянки майбутнього президента поєднанням "передвиборчої балаканини", "нерозуміння нерозв'язності конфлікту" та часу, необхідного для створення нової адміністрації у Білому домі.Агентство додає, що відповідні оцінки збігаються з заявою майбутнього спецпредставника з питань України та РФ Кіта Коллега. Він в інтерв’ю Fox News зазначав, що хотів би знайти рішення щодо закінчення війни впродовж 100 днів після інавгурації Дональда Трампа.Водночас екс-посол США в Україні Джон Гербст наголосив, що навіть такий термін щодо закінчення повномасштабної російсько-української війни є "оптимістичним"."Щоб це спрацювало, Трамп повинен переконати російського диктатора Володимира Путіна, що непоступливість має негативні сторони", — додав він.Нагадаємо, напередодні міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомляв, що наразі в Україні лишається чинною заборона на прямі переговори із російським диктатором Володимиром Путіним. Натомість, на скільки жорсткою є позиція Києва у цьому питанні, посадовець не відповів. .
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Україні не поступиться Словаччині та не відновить транзит російського газу через свою територію. Навіть, якщо це необхідно за для налагодження відносин зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо.Таку заяву він зробив в інтерв'ю "Європейській правді". Зокрема, журналісти поцікавилися в очільника МЗС, чи може Україна відновити транзит російського газу, щоб загладити гострий конфлікт зі словацьким прем'єром Фіцо. Своєю чергою дипломат зауважив, що жодних поступок у цьому питанні бути не може."Транзит газу з 1 січня завершений, про що українська сторона неодноразово на найвищому рівні повідомляла. І він не планується до відновлення. Ми дійсно повідомили європейську сторону (на саміті ЄС) про нашу позицію. Ця позиція незмінна", — сказав Сибіга.Відтак, на думку очільника МЗС, краще стояти на своєму і "перетерпіти" складний період у відносинах задля того, щоб Словаччина більше не залежала від російського газу."Це ж не секрет, що Росія використовує енергію як зброю. І ті рішення, які сьогодні комусь видаються болючими, надалі відіграватимуть позитивну роль. Залежність від Росії у газовому питанні не завершується нічим добрим — ми це проходили і знаємо, що рахунок, який потім виставляє Росія, в рази вищий. Часом за нього доводиться розплачуватися часткою суверенітету… Для цього й існують добросусідські відносини, щоб називати речі своїми іменами", — зазначив Сибіга.Водночас журналісти спитали у голови МЗС, чи не повпливає така позиція України на те, що Словаччина блокуватиме відкриття перших розділів у переговорах щодо вступу нашої держави у Північноатлантичний альянс. Натомість Сибіга закликав "довіритися дипломатам"."Не можна робити український рух до ЄС залежним від якихось непорозумінь, і ми будемо дуже жорстко реагувати, якщо таке буде. Це неприпустимо. І не тільки з боку Словаччини. Не можна зловживати своїм статусом члена ЄС і НАТО і узалежнювати такі рішення від поточних непорозумінь, які ми рано чи пізно подолаємо. Зрештою, ці країни колись теж проходили цей шлях. І в них теж є болісні травми", — зазначив міністр закордонних справ. Нагадаємо, раніше Фіцо та Зеленський обмінялися в'їдливими коментарями. Словацький прем’єр-міністр назвав Україну ненадійним партнером. Він заявив, що йому набридло, як президент Володимир Зеленський їздить світом, "жебракує та шантажує інших".У відповідь український лідер наголосив, що сподівання Роберта Фіцо про нескінченне існування тіньових схем із Москвою — очевидна помилка. Зеленський пояснив, що Фіцо зробив ставку на Росію, а не на свою країну.
Законопроект №11321 посилюємо захист доброчесних засобів масової інформації. До того ж документ жодним чином не обмежує діяльність ані медіа, ані користувачів.Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин. Він наголосив, що "ніхто не зобов'яже медіа прибирати критичні до будь-кого коментарі. Як і будь-які коментарі без юридичних на це підстав".Політики зауважив, що інформація про те, що ініціатива нібито обмежує свободу слова та вводить покарання для медіа, якщо вони не видаляють "негативні коментарі читачів щодо посадовців під новинами", не відповідає дійсності.Він також пояснив, що до ухвалення законопроекту на медіа, згідно із "Законом про медіа", можна було поскаржитися до Нацради або подати до суду за поширення неправдивої інформації."Якщо якийсь акаунт лишив під їхнім матеріалом коментар відповідного змісту. Суд — це купа часу і витрат, а також загроза для іміджу ЗМІ", — зауважив Юрчишин.Однак після ухвалення ініціативи, у випадку відкриття судового провадження та отримання від суду аргументованого рішення щодо матеріалу, медіа самостійно може вирішити, що робити далі з коментарем якого це рішення стосується. Відтак, ЗМІ може або видалити такий коментар впродовж трьох днів після отримання інформації від суду і не нести за це відповідальності, або, поділяючи позицію коментатора, залишити коментар і захищати свою позицію в суді."Також законопроектом ми звільняємо від відповідальності медіа за переказ висловів чиновників, а не пряме їхнє цитування. Зараз медіа реально можуть постраждати від позовів, якщо не процитують особу прямо, а передадуть слова. Хоча суть не змінюється. Натомість ми пропонуємо ЗМІ полегшити спосіб донесення інформації, аби можна було непрямою мовою переказати суть висловлювання публічної людини. І бути захищеними у цьому випадку від судових позовів", — додав нардеп.Нагадаємо, 14 січня Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект №11321. Він відкриє засідання парламентських комітетів для представників громадськості та медіа. .
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №12030 про систему охорони психічного здоров’я. Відповідний закон має покласти край роботі спеціалістів без необхідної освіти.Як стало відомо з сайту Верховної Ради, "за" його ухвалення проголосували 233 народних обранців. В Україні планують створити Національну комісію з питань психічного здоров'я. Окрім цього, буде проведено аудит психологів, сертифікацію та реєстр психотерапевтів.Зокрема, закон враховує досвід реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?", започаткованої за ініціативи першої леді Олени Зеленської.Відтак, серед основних положень закону є:створення Нацкомісії, яка координуватиме надання послуги у сфері ментального здоров’я;запровадження сертифікації фахівців, що дозволить гарантувати надання якісних послуг пацієнтам;створення самоврядних організацій, які навчатимуть фахівців галузі;створення міжсекторальної системи надання послуг, яка охоплюватиме різні сектори поза охороною здоров’я, місцеве самоврядування та недержавний сектор.Зауважимо, що раніше очільник парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький наголошував, що цей закон "пропонує створити сучасну, ефективну систему психічного здоров’я, яка відповідатиме європейським нормам та стандартам.Автори закону також прогнозують, що він покладе край роботі спеціалістів без необхідної освіти. Йдеться про ворожок, віщунів, тарологів, нумерологів і гіпнотизерів-шахраїв, до яких громадяни звертаються за психологічною допомогою. Нагадаємо, 9 січня, Верховна Рада прийняла в цілому законопроект, який передбачає скасування Господарського кодексу. Його підтримали 248 депутатів.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що на сьогодні в Україні лишається чинною заборона на прямі переговори із російським диктатором Володимиром Путіним.Таку заяву дипломат зробив в інтерв'ю виданню "Європейська правда". Зокрема, журналісти поцікавилися, якою зараз є позиція Києва стосовно прямих переговорів з очільником Кремля та чи діє в Україні рішення РНБО про заборону прямих переговорів з Путіним."Так, це рішення і зараз діє", — відповів Сибіга.Натомість, на скільки жорсткою є позиція Києва у цьому питанні, очільник МЗС не відповів. Проте додав, що "підхід "мир завдяки силі" кореспондується з нашою формулою миру та з філософією Формули миру"."Тож це точно не паралельні процеси. Переговори, які ми будемо проводити з адміністрацією Трампа, — якщо брати в широкому діапазоні — пов'язані з нашою формулою миру, кореспондуються з нашою формулою миру. Але для того, щоб говорити про це детальніше, давайте ми дочекаємося офіційних контактів", — додав Сибіга.Нагадаємо, раніше аналітики Інституту вивчення війни припускали, що російський диктатор Володимир Путін на можливих переговорах щодо завершення війни може дотримуватися своїх довоєнних максималістських вимог, таких як ізоляція України та послаблення Північноатлантичного альянсу.
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що у тому випадку, якщо Україна звернеться з проханням до західних країни, зокрема й Литви, ввести війська на її територію, то Вільнюс розгляне це звернення.Про це повідомило видання LRT."Ми б обговорили з союзниками і партнерами те, який це має вигляд, і ми обговорили б з Україною, який це має вигляд. Нагадаю, що після Паризького саміту, коли президент Макрон, який також запросив президента Литви, говорив про ініціативу розширення своєї військової присутності в Україні в різних формах, Литва не відкидала такої можливості", — сказав посадовець.Як зауважив очільник литовського МЗС, його країна була постачальником безпеки в регіоні, роблячи свій внесок не лише дипломатичним шляхом, але й іншими засобами."Так само ми повинні зараз говорити про те, як це буде виглядати, виходячи з дуже чіткої і конкретної позиції, яка також передається новій адміністрації США, що Литва є постачальником безпеки в регіоні, а не тільки реципієнтом. Якщо постане питання, я не сумніваюся, що литовський прапор буде там", — додав він.Нагадаємо, раніше міністр оборони Литви Довіле Шакалієне заявляв, що цього тижня його країна передасть Україні 4500 безпілотників. Їхня вартість становить загалом п'ять мільйонів євро.
У середу, 15 січня, президент Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до Польщі. Там у нього запланована низка зустрічей.Про це заявив прес-секретар президента України Сергій Никифоров, передає "РБК-Україна".За його словами, у Варшаві в Зеленського заплановані переговори з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском та президентом Анджеєм Дудою. Також, як очікується, відбудеться зустріч Зеленського з українською громадою.Крім того, візит очільника держави до Польщі підтвердив і голова Офісу президента Андрій Єрмак."Війна, зброя, санкції, історія, послаблення російської енергетики як інструменту фінансування війни. Слабкий Путін і сильна Європа потрібні всім", — наголосив він.Нагадаємо, раніше заступник міністра культури України з питань євроінтеграції Андрій Наджос заявляв, що Київ і Варшава обмінялися списками місць для пошуку й ексгумації останків взаємних історичних конфліктів. Україна сподівається на позитивні рішення в цих питаннях.Згодом польське видання RMF FM повідомило, що країни домовилися про ексгумацію останків польських жертв Волинської трагедії на території Тернопільської області. Йдеться про поховання в колишньому селі Пужники. Роботи запланували розпочати у квітні.
У середу, 15 січня, президент Володимир Зеленський прибуде з офіційним візитом до Польщі, де у нього запланована зустріч із прем'єр-міністром країни Дональдом Туском.Про це повідомляє Reuters, посилаючись на канцелярію польського прем’єра.За даними видання, Зеленський проведе переговори з Туском у Варшаві, а після розмови лідери проведуть спільну прес-конференцію, яка відбудеться об 11:40 за місцевим часом (10:40 за Києвом, — ред.)."Є багато тем, включно із, звичайно, ексгумаціями... Нас цікавить те, як ці рішення (про ексгумації, — ред.) виконуються", — сказав Reuters представник польського уряду.В Офісі президента України інформацію щодо візиту Зеленського у Варшаву поки не оприлюднили.Нагадаємо, раніше заступник міністра культури України з питань євроінтеграції Андрій Наджос заявляв, що Київ і Варшава обмінялися списками місць для пошуку й ексгумації останків взаємних історичних конфліктів. Україна сподівається на позитивні рішення в цих питаннях.Згодом польське видання RMF FM повідомило, що країни домовилися про ексгумацію останків польських жертв Волинської трагедії на території Тернопільської області. Йдеться про поховання в колишньому селі Пужники. Роботи запланували розпочати у квітні.
У вівторок, 14 січня, Вірменія та Сполучені Штати Америки підписали документ про стратегічне партнерство. Він передбачає двосторонню співпрацю країн у різних сферах.Про це повідомляє Armenpress.Церемонія підписання документа відбулася у Вашингтоні в рамках зустрічі глави МЗС Вірменії та держсекретаря США. Представник США Ентоні Блінкен зауважив, що підписання документа є важливою віхою у відносинах США. "Ми створюємо Комісію зі стратегічного партнерства США — Вірменія. Вона дає нам можливість розширити співпрацю в різних галузях: економічні питання, безпека та оборона, демократія, правосуддя…", — йдеться у заяві Блінкена. "Він (документ, — ред.) охоплює багато сфер, включаючи зміцнення економічних та енергетичних зв'язків, комунікації, поглиблення співробітництва у сфері оборони та безпеки, зміцнення демократичних інститутів, сприяння правосуддю та верховенству закону, розвиток інновацій та високих технологій, а також розширення контактів між людьми", — зазначив Арарат Мірзоян.Мірзоян наголосив, що засновані на спільних цінностях та взаємних інтересах відносини двох країн значно розвинулися останніми роками."Вони досягли рівня, коли встановлення стратегічного партнерства не тільки відповідає наявним реаліям, але і є необхідним у контексті роботи в складних геополітичних умовах", — додав він. Глава МЗС Вірменії подякував держсекретарю США та його команді за зусилля на цьому шляху для виведення співпраці між двома країнами нового рівня. Нагадаємо, уряд Вірменії на засіданні 9 січня схвалив проект закону "Про ініціювання процесу вступу Республіки Вірменія до Європейського Союзу". З цією ініціативою виступив міністр закордонних справ країни Арарат Мірзоян. Раніше прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що для його країни повернення в Організацію договору про колективну безпеку наразі є неможливим.
Вже 14-16 лютого пройде наступна зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн". Вона відбудеться за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції у Брюсселі.Таку заяву під час спілкування з журналістами зробив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, пише "Укрінформ"."Ми домовилися у Рамштайні з Остіном (міністр оборони США Ллойд Остін — ред.) та групою пʼяти (Британія, Франція, Італія, Польща, Німеччина, — ред.), що наступна зустріч Контактної групи з питань підтримки України має відбутися, як завжди, за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції в Брюсселі, коли там зберуться міністри оборони НАТО", — розповів Пісторіус.Він наголосив, що для Контактної групи цілком звична справа проводити зустріч один раз у Рамштайні, а згодом — у Брюсселі."Що буде після цього — ми не знаємо, це залежатиме від нової адміністрації у Вашингтоні. Побачимо", — резюмував очільник німецького міноборони.Нагадаємо, 9 січня у Німеччині відбулося 25-те засідання "Рамштайну". Учасники Контактної групи затвердили дорожню карту щодо підтримки України союзниками до 2027 року.За словами міністра оборони Рустема Умєрова, наступне засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" може відбутися вже наступного місяця.Своєю чергою очільник Пентагона Ллойд Остін, відмовився прогнозувати дату наступного засідання. Він наголосив, що рішення щодо наступного "Рамштайну" ухвалюватиме вже адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа.
Український президент Володимир Зеленський 14 січня доручив командувачу Повітряних сил Анатолію Кривоножку не зменшувати склад цього роду військ, а також пояснити суспільству ситуацію щодо таких переведень у піхоту. Про це Зеленський заявив у своєму вечірньому відеозверненні.Як зазначив український лідер, зранку доповідали військові, а саме щодо фронту, потреб Сил оборони у зброї та відповідного постачання. "Окрема розмова — із командувачем Повітряних сил. Сьогодні було багато різної інформації, обурення та обговорень щодо переведень. Я доручив прояснити все суспільству й не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам для виконання бойових завдань — нашій авіації, ППО та мобільним вогневим групам", — додав Володимир Зеленський. Раніше Генеральний штаб Збройних сил України заявив, що гостродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки, у піхотні підрозділи переводити не планувалося і не планується.Також повідомлялось, що Білий дім на чолі з президентом США Джо Байденом відхилив пропозицію військових спрямувати американських підрядників до України для обслуговування західної техніки та винищувачів F-16. Відмову спровокували побоювання щодо безпеки.Нагадаємо, за даними аналітиків ISW, втрати серед і так обмеженої кількості переданих Україні винищувачів F-16 та підготовлених пілотів матимуть великий вплив на їхню експлуатацію в країні. Це стосується частини протиповітряної оборони та підтримки повітряно-наземних ударів.
Партнери не здійснюють жодного тиску на Україну щодо швидких домовленостей про досягнення миру у війні з Російською Федерацією. За таких умов дуже важливо не маніпулювати будь-якими часовими рамками.Про це під час спільної прес-конференції з очільником МЗС Естонії Маргусом Тсахкна заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга."Жодного тиску на нас немає. Дуже важливо не маніпулювати терміном мир. Ми говоримо про всеосяжний, справедливий, стійкий, тривалий мир для України. Це дуже важливо. Це не роздільне розуміння справедливого миру. Жодного тиску на нас немає", — йдеться у заяві Сибіги.Він зазначив, що Київ разом з союзниками працює над досягненням цієї цілі."Щобільше, ми навпаки обмінюємось думками, як посилити Україну на шляху до досягнення справедливого миру", — додав міністр закордонних справ.Раніше міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що візит спеціального представника з питань Росії та України генерала Кіта Келлога до Києва обов’язково відбудеться. Зараз триває робота над визначенням часових рамок і його наповненням максимальним змістом.Ще 18 грудня Кіт Келлог заявив в інтерв'ю Fox News, що Україна та Росія близькі до виснаження сил у війні, через це вони готові до перемовин про мир. До цього змушує й ситуація на полі бою, де обидві сторони втрачають багато військових.Нагадаємо, після того, як перші північнокорейські військовополонені опинилися в Києві, Україна на офіційному рівні закликала до максимального тиску на Москву та Пхеньян.
На Всесвітньому економічному форумі в Давосі, який відбудеться 20-24 січня, буде присутній лідер України Володимир Зеленський. Обраний президент США Дональд Трамп візьме в ньому участь онлайн. Про це повідомив президент Всесвітнього економічного форуму Берге Бренде, пише SRF. Як зазначає видання, з 20 по 24 січня Давос знову стане центром світової еліти, коли близько 3000 гостей, у тому числі 60 глав урядів, понад 1600 представників бізнесу, а також діячі товариства та засобів масової інформації зустрінуться на курорті Граубюнден. Загалом учасники приїхали зі 130 країн. Віртуальна промова Дональда Трампа Дональд Трамп не буде фізично бути присутнім на ВЕФ цього року, але приєднається до нього онлайн. Він виступить із промовою у четвер, 23 січня, повідомили у вівторок організатори Світового економічного форуму. Нові високопосадовці нового кабінету Трампа очікуються до кінця тижня, повідомив ЗМІ новий голова ВЕФ Берге Бренде. Зеленський знову у ДавосіПрезидента України Володимира Зеленського чекають у Давосі у вівторок, 21 січня. Як повідомив Бренде, Зеленський продовжує свою присутність після участі у форумі минулого року.Офіційне відкриття ВЕФ відбудеться у понеділок президентом Комісії ЄС Урсулою фон дер Ляєн та віце-прем'єром Китаю Дін Сюесян. Президент Аргентини Хав'єр Мілей також знову буде там.Представники Близького СходуВсесвітній економічний форум 2025 року прийме численних учасників із охопленого конфліктами Близького Сходу. Крім нового де-факто міністра закордонних справ Сирії Асаада Хасана аль-Шайбані очікуються президент Ізраїлю Ісаак Герцог і, можливо, представник палестинців. Очікуються також високопосадовці з країн Перської затоки та Ірану.Як і щороку, у форумі беруть участь кількасот представників великих компаній. Особливу увагу приділяють великим технологічним компаніям, таким як група Facebook Meta або Tiktok. Центральною темою стане штучний інтелект, зокрема питання, як можна регулювати цю нову технологію.Нагадаємо, за лічені дні до передачі ключів уряду США адміністрація Джо Байдена робить останню відчайдушну спробу конфіскувати сотні мільярдів доларів російських активів як майбутній важіль тиску в Україні.