Boeing показав концепт гіперзвукового пасажирського літака

28 ЧЕРВНЯ 2018 16:52

Американський авіабудівний концерн Boeing представив концепт гіперзвукового пасажирського літака, перший політ якого може відбутися через 20-30 років. За словами керівника наукових досліджень концерну в області гіперзвуку Кевіна Боукатта, при розробці концепту нового літального апарату враховані напрацювання Boeing в області гіперзвукового польоту, отримані за останні 60 років.Згідно із заявою американської компанії, напрацювання за проектом можуть бути також використані і військовими.

Одним з основних напрямків досліджень світових авіабудівних компаній сьогодні є надзвукові пасажирські літаки. Такі літальні апарати дозволять істотно скоротити час, необхідний на перельоти. За попередніми оцінками, надзвукові літаки можуть почати виконувати польоти в середині 2020-х років.

Одночасно дослідження ведуться і в області пасажирських перельотів на гіперзвукової швидкості, проте вони поки носять більше теоретичний, ніж практичний характер.

Представлене Boeing зображення концепту гіперзвукового літака показує апарат з витягнутим загостреним в носовій і хвостовій частинах фюзеляжем і трикутним в плані крилом.

Літак має відхилені в сторони один від одного два кола і дві загострені балки в хвостовій частині, на яких вони встановлені. Двигуни, ймовірно, розташовані в нижній частині планера (на зображенні їх не видно).  Літак має велике скління кабіни пілотів; ілюмінатори на фюзеляжі розташовані ближче до носової частини.

Крейсерською швидкістю польоту нового літака будуть п'ять чисел Маха (6,2 тисячі кілометрів на годину). Гіперзвукової прийнято називати швидкість польоту швидше п'яти чисел Маха.

Крейсерською висотою польоту нового літака будуть 28,9 тисячі метрів. Завдяки таким льотним характеристикам літак, якщо він буде побудований, зможе виконувати трансатлантичні перельоти за дві години і транс-тихоокеанський - за три.

Руховою установкою на літаку, ймовірно, будуть використовуватися реактивні двигуни змінного циклу, аналогічні тим, що ставилися на літаки-розвідники SR-71 Blackbird.

Силові установки цих літаків поєднували в собі конструктивні особливості звичайних турбореактивних двоконтурних двигунів з форсажними камерами і прямоточних повітряно-реактивних двигунів.

За допомогою таких установок Blackbird поставив рекорд швидкості при польоті по прямій - 3529,56 кілометра в годину.

У січні поточного року група китайських дослідників на чолі з Цуй Каєм запропонувала використовувати схему біплана при розробці гіперзвукового пасажирського літака.

Дослідники прийшли до висновку, що схема біплана дозволить істотно зменшити лобовий опір літака при збереженні великого внутрішнього обсягу. Вчені запропонували конструкцію літака з нижнім великим крилом і верхнім малим. Обидва крила повинні мати невеликий розмах.

У гіперзвуковому польоті на нижньому крилі будуть утворюватися ударні хвилі - стрибкоподібне підвищення тиску, щільності і температури повітряного потоку.

Передбачається, що верхнє крило буде спиратися на ударну хвилю, завдяки чому на ньому буде утворюватися велика за величиною підйомна сила. Завдяки цьому літак буде витрачати менше палива в польоті.

Технології і наука, 28.06.2018 16:52