1 169 день війни
Особовий склад
960 770
Танки
10 780
Артилерія
27 502
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 155
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 266
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45

Технології і наука

14:36 - 07.05.2025

Україна в зоні ризику: де може впасти радянський космічний апарат "Космос-482"

Цього тижня очікується приземлення несправного радянського космічного апарата "Космос-482". Його повернення привертає увагу через невизначеність місця його падіння.Як повідомляє видання Live Science, несправний радянський космічний апарат, який здійснив невдалий запуск понад пів століття тому, найближчими днями має завершити своє тривале перебування на навколоземній орбіті.Так, вчені передбачають, що цей об'єкт здійснить своє фінальне занурення крізь щільні шари атмосфери десь між 8 та 12 травня поточного року. Рухаючись з високою швидкістю, він промчить по небу, а його зовнішній вигляд буде нагадувати метеор. Важливо зазначити, що цей модуль, розміром близько метра та вагою майже 500 кілограмів, був спеціально розроблений для того, щоб витримати екстремальні умови посадки в атмосфері Венери. "Цей апарат ймовірно, залишиться відносно цілим і неушкодженим після падіння на Землю", — зазначили у виданні.Де приземлиться "Космос-482"Наразі ніхто не може вказати точне місце падіння. Потенційна зона приземлення охоплює велику територію нашої планети. За оцінками Марко Лангбрука, експерта з космічної ситуаційної обізнаності, який виявив неминуче повернення модуля, об'єкт може впасти десь між 52 градусами північної та 52 градусами південної широти.Така прогнозована зона падіння є надзвичайно широкою і включає значні частини суходолу на різних континентах. Вона охоплює майже всю континентальну територію Сполучених Штатів Америки, всю Південну Америку, більшість територій Африки та Австралії, а також значну частину Європи та Азії, яка розташована на південь від Полярного кола. Так, у межах цієї зони розташована переважна більшість великих міст Землі, від Нью-Йорка до Лондона та Пекіна, і, відповідно, територія України також потрапляє у цей потенційний діапазон.Втім, попри такий масштаб потенційної зони падіння, експерти закликають людей не панікувати. Ймовірність того, що космічний апарат "Космос-482" влучить у будь-який населений пункт, оцінюється низько. Причиною є той факт, що приблизно 71% поверхні нашої планети вкрито водою — океанами та морями. "Як і переважна більшість фрагментів космічного сміття, що сходять з орбіти, "Космос-482", найімовірніше, приземлиться десь у Світовому океані", — зазначило видання.Водночас точно визначити місце потенційного приземлення "Космос-482" експерти зможуть лише тоді, коли він фактично розпочне свій спуск крізь атмосферу, що, за попередніми розрахунками, має статися близько 10 травня з можливою похибкою в кілька днів.Нагадаємо, раніше верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє повідомляв, що американський мільярдер Ілон Маск та ворожі для Сполучених Штатів Америки країни, такі як Китай і Росія, домінуватимуть у космосі, якщо європейські держави не об'єднають свої зусилля.

1
08:45 - 07.05.2025

Вчені розповіли про наслідки передчасних пологів для дітей

Дослідники встановили, що діти, які народилися помірно передчасно, а саме до 34 тижнів вагітності, мають тривале когнітивне відставання від своїх однолітків у ранньому шкільному віці. Як повідомляє MedicalXpress, відповідні порушення проявляються в меншому словниковому запасі, робочій та епізодичній пам'яті.Щорічно у світі передчасно народжуються приблизно 13 мільйонів дітей. Медики вважають завчасні пологи основною причиною дитячої захворюваності та смертності. Попри досягнення в перинатальній допомозі, серйозну проблему для здоров'я становлять когнітивні порушення у дітей народжених передчасно.У новій роботі команда вчених проаналізувала когнітивні показники дітей, які народилися до 34 тижнів вагітності. Так, вчені відібрали для роботи майже шість тисяч дітей зі Сполучених Штатів Америки віком від дев'яти до 10 років. Учасники пройшли серію когнітивних тестів, аби на основі їхніх результатів дослідники оцінили показники когнітивної діяльності."Аналіз показав, що помірно недоношені діти (народжені від 32 до 33 тижнів вагітності) мали нижчі сукупні когнітивні показники порівняно з однолітками, які народилися вчасно", — зазначає видання.Окрім цього, школярі, які були народжені передчасно, мали менший словниковий запас, робочу та епізодичну пам'ять, а також коротко- та довгострокову здатність відтворювати інформацію. Згідно з даними дослідження, когнітивний дефіцит відповідав кільком місяцям прогресу в навчанні для віку учасників дослідження. Вчені зауважили, що у віці від дев'яти до 10 років це часто пов'язано з нижчими академічними досягненнями та гіршою якістю життя.Подібні результати мали діти, які народилися до 32 тижнів. Втім, показники школярів, які народилися після 34 тижнів вагітності, не відрізнялися від тих, що мали їхні "доношені" однолітки. Вчені зробили висновок, що когнітивні порушення, пов'язані з помірно передчасними пологами, зберігаються до пізнього дитинства. Водночас науковці виключили можливість того, що гірші навички можна пояснити соціально-економічним статусом, генетичними даними чи іншими факторами ризику. Результати цієї наукової роботи свідчать, що діти, народжені до 34 тижнів, можуть потребувати постійного спостереження та допомоги, аби уникнути проблем розвитку навіть у шкільному віці.Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що діти, які перехворіли на COVID-19, мають набагато вищі ризики виникнення проблем з нирками, серцево-судинною системою, а також шлунково-кишковим трактом порівняно з тими, які не хворіли на коронавірус.Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.

2
22:25 - 06.05.2025

Летить на 1600 км: в Україні представили далекобійний безпілотник FP-1

У вівторок, 6 травня, у Києві пройшла виставка новітніх зразків українського озброєння. На ній було представлено вітчизняні далекобійні дрони та інші зразки озброєння.Про це повідомляє mezha.media. За даними видання, FP-1 призначений для ураження ворога на стратегічній глибині. Попередньо, дрон здатен нести бойову частину до 120 кілограмів та летіти на відстань до 1600 кілометрів."Цей дрон уже виробляється в дуже великій кількості, є чималий інтерес партнерів. Цей виріб народився в Україні та був дуже швидко масштабований. Це ще одна річ, якою ми можемо поділитись із нашими партнерами", — сказала заступниця міністра стратегічних галузей промисловості Анна Гвоздяр. За даними Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, загалом на виставці було представлено 12 зразків ОВТ, які виготовляють українські зброярі. Серед них — наземні роботизовані комплекси, БпЛА різних типів, міномет, антидронова рушниця, самохідна артилерійська установка.Як наголосили у відомстві, розташована виставка в будівлі МЗС і призначена для того, щоб закордонні гості, які перебувають з візитом в Україні, могли ознайомитись із наочними прикладами високих досягнень українських зброярів."Під час міжнародних зустрічей ми завжди заохочуємо наших партнерів фінансувати виробництво озброєння в Україні. Тож нам важливо показати їм, на що здатна наша оборонка. Для цього ми зібрали вироби, що ілюструють спроможність і винахідливість українських зброярів державних та приватних компаній, у будівлі МЗС", — сказав Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін.Нагадаємо, 6 травня президент України Володимир Зеленський провів Ставку верховного головнокомандувача. Ключовою темою засідання став захист неба від російських дронів. Зокрема, учасники обговорили про збиття "шахедів", у тому числі за допомогою інших дронів. .

3
06:17 - 06.05.2025

Європі потрібно посилити свої позиції в космосі для протистояння Росії та Ілону Маску, — Politico

Американський мільярдер Ілон Маск та ворожі для Сполучених Штатів Америки країни, такі як Китай і Росія, домінуватимуть у космосі, якщо європейські держави не об'єднають свої зусилля.Про це заявив верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє, пише Politico. Він наголосив, що наразі не може бути європейського суверенітету без відповідних зусиль в космосі. "Сьогодні європейцям необхідно суттєве пробудження, навіть термінове, щоб почати діяти. Американці самі закликають до певної емансипації, до того, щоб європейці подорослішали й стали кращими в низці питань — і це стосується і космосу. Це величезна можливість", — наголосив Вандьє. Російське вторгнення до України показало важливість космічних засобів зв'язку на полі бою і збору даних розвідки. Окрім цього, повномасштабна війна між РФ та Україною також висвітлила залежність Європи від дуже обмеженої кількості американських компаній — переважно SpaceX Ілона Маска, адже очікується, що конкурентна європейська система IRIS², не буде введена в експлуатацію до 2030 року. Паралельно з цим, космос все більше стає потенційною зоною бойових дій.Видання додає, що цього місяця Космічне командування США описало космос як "стратегічне середовище, в якому точиться гостра боротьба", маючи на увазі, зокрема, Китай і Росію. У США зауважили, що допомога союзників буде основним фактором для досягнення переваги над опонентами."Сьогодні ми бачимо, як деякі гравці впроваджують космічну зброю. Бомби, виведені на орбіту, які можуть падати за наказом і уникати виявлення системами раннього попередження, а також зброю, спрямовану на глушіння чи виведення з орбіти супутників", — додав посадовець.Вандьє наголосив, що швидка мілітаризація космосу змінює архітектуру цієї сфери — і це вимагає від європейців переосмислення бізнес-моделі своїх компаній. Окрім цього, він пояснив, що для того, щоб бути стійкими, європейці більше не можуть покладатися лише на великі супутники на геостаціонарній орбіті й потребують також резервних угруповань на низькій навколоземній орбіті. Він додав, що супутники на низькій орбіті коштують дешевше — від 100 до 150 тисяч доларів за штуку, порівняно з 300-400 мільйонами доларів за один геостаціонарний супутник. Їх також можна запускати частіше і з меншими витратами.Вандьє представив Європейській комісії оборонний закон. За його словами, відповідний закон "створить умови для появи нових оборонних технологій шляхом встановлення фінансових, регуляторних і податкових умов, які стимулюватимуть молодих підприємців розробляти технології подвійного призначення для Європи".Верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО з питань трансформації також підтримує заклик Вашингтона до Європейського Союзу створити космічний ринок за зразком американського, що дозволить Космічному командуванню США отримати вигоду від комерційних технологій для забезпечення обізнаності в космічній сфері та розвідки на полі бою.Нагадаємо, у квітні американська компанія SpaceX, яка належить мільярдеру Ілону Маску, здійснила запуск чергової партії з 23 інтернет-супутників Starlink. Космічна місія відбулася 27 квітня.

4
23:29 - 05.05.2025

Science Alert: Цієї ночі настане пік метеорного дощу Ета-Аквариди (фото)

Метеорний дощ Ета-Аквариди вже найближчим часом досягне піка. З 5 на 6 травня в небі над південними тропіками випадатиме найбільший космічний пил за весь час щорічної події, що сяятиме світлом, згоряючи при вході в атмосферу.Про це повідомляє Science Alert. "Сама злива продовжиться до кінця травня, але не в такій рясній кількості. Зараз дійсно найкращий час, щоб вийти та подивитися", — йдеться у повідомленні. Як зазначають фахівці, Землю часто засипають метеоритні дощі — це одне з найкращих видовищ у нічному небі. Вони є результатом проходження нашої планети через хмару сміття, залишену астероїдом або кометою, коли вона рухається своїм шляхом навколо Сонця."Шматки цього кометного або астероїдного сміття, що залишилося, врізаються в атмосферу Землі, згоряючи при падінні, створюючи світний слід, який можна побачити неозброєним оком. І оскільки ці сліди залишаються навколо Сонця на орбітальному шляху Землі, метеорні потоки, що вони створюють, відбуваються щороку", — пише видання. Ета-Аквариди — це уламки комети 1P/Halley, або комети Галлея, яка з'являється кожні 76 років. Її радіант, або місце на небі, звідки, як здається, падають метеори, знаходиться недалеко від сузір'я Водолія. Це означає, що потік буде особливо активним у Південній півкулі: за годину можна буде спостерігати до 50–60 метеорів. У Північній півкулі також можуть бути видно метеори, хоча, ймовірно, їх буде значно менше — до 30 метеорів на годину перед світанком. На межі активності метеорного дощу Місяць буде повним на 64 відсотки, але це не створить проблем для видимості метеорів: він зайде задовго до сходу радіанта.Нагадаємо, 14 березня, у Києві зафіксували рідкісне природне явище. Йдеться про повне місячне затемнення — "Кривавий Місяць".

5
19:10 - 05.05.2025

Як Україна інтегрується у глобальні ШІ-тренди: у Києві відбулася зустріч CEO Talks з Леонідом Полупаном

У Києві пройшла зустріч у форматі CEO Talks від Diia.City Union. Гостем події став керівник Microsoft в Україні та країнах Балтії Леонід Полупан. Українська ІТ-компанія FAVBET Tech виступила партнером заходу.Захід зібрав представників технологічного сектору, резидентів "Дія.City" та учасників спільноти Diia.City Union. У фокусі розмови — виклики ІТ-індустрії, роль України в глобальному розвитку штучного інтелекту та стратегічні напрями Microsoft на локальному ринку.Леонід Полупан присвятив значну частину обговорення темі впровадження ШІ. За його словами, Україна має всі передумови, аби стати не лише користувачем, а й розробником високотехнологічних рішень у сфері штучного інтелекту. Особливо він відзначив рівень експертизи українських фахівців у сфері кіберзахисту, який, на його думку, є критично важливим у розвитку безпечних AI-продуктів."Цього разу на CEO Talks ми отримали дуже щирий і глибокий діалог про роль ШІ в трансформації індустрії, про локальні виклики та глобальні перспективи. Саме такий обмін досвідом робить нашу спільноту сильнішою. Ми раді підтримувати події, які сприяють зміцненню IT-ком’юніті та обміну досвідом серед лідерів бізнесу. CEO Talks — це важлива ініціатива, що сприяє неформальній комунікації між підприємцями, які сьогодні будують економічну стабільність України", — зазначив CEO FAVBET Tech Артем Скрипник.Серед інших тем, що обговорювалися — адаптація глобальної стратегії Microsoft до українських реалій, підтримка локального ринку в умовах воєнного часу та успішні кейси співпраці з українськими компаніями.Про FAVBET TechFAVBET Tech — українська технологічна компанія, що спеціалізується на розробці інноваційних рішень для індустрії розваг.За підсумками 2024 року компанія увійшла до топ-50 найбільших продуктових IT-компаній України за версією DOU. FAVBET Tech активно розвиває українську технологічну екосистему, є членом IT Ukraine Association, у співпраці з якою стала ініціатором створення першого в Україні AI-комітету. Крім того, компанія входить до п’ятірки найбільших платників податків серед резидентів "Дія.City".

6
16:10 - 05.05.2025

Штучний інтелект змінює журналістську професію: експерти ООН вказали на переваги та ризики

Стрімкий розвиток штучного інтелекту відіграє визначальну роль у різних сферах діяльності. Зокрема, він стрімко інтегрується в журналістику та медіа. Проте це не лише допомагає редакціям оптимізувати роботу, а й несе певні ризики.Про це пишуть журналісти видання "Детектор медіа" проаналізувавши, новий звіт "Журналістика в новому сміливому світі: вплив штучного інтелекту на свободу преси та медіа" Організація Об’єднаних Націй."Штучний інтелект змінює фундаментальне право шукати, передавати й отримувати інформацію, а також журналістську професію", — йдеться у звіті.Штучний інтелект в журналістиці: перевагиТак ШІ розширює доступ до інформації та можливості її обробки. Це дозволяє журналістам ефективно працювати з великими обсягами даних, а також створювати контент з більшою продуктивністю.Автори звіту ООН пояснюють, що інструменти ШІ можуть не лише покращити перевірку фактів, візуалізацію даних, локальну та мультинаціональну адаптацію новинного контенту та його переклад, а й спростити журналістський процес і зробити інформацію цікавішою та доступнішою. Штучний інтелект в журналістиці: які існують ризикиВодночас експерти ООН застерігають і про певні ризики. Так, штучний інтелект може бути використаний для поширення дезінформації, посилення мови ворожнечі в інтернеті та запровадження нових форм цензури. До того ж ШІ може застосовуватися для масового стеження за журналістами й громадянами, що стримує свободу вираження. У звіті також вказують, що штучний інтелект ставить під загрозу фінансову стабільність медіа. ШІ може не лише допомогти редакціям стати ефективнішими, автоматизуючи рутинні завдання, а й підриває їхні доходи. "Причиною є те, що генеративні платформи ШІ все частіше використовують журналістський контент без належної компенсації. Це призводить до відтоку коштів від незалежних медіа до великих цифрових платформ та компаній, що розробляють ШІ", — пояснюють експерти.Нагадаємо, нещодавно Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Як повідомляє Financial Times, країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, яку планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.

7
06:24 - 05.05.2025

Перебували в ізоляції 40 тисяч років: у Канаді відкрили новий вид метеликів

У горах Канади науковці виявили новий вид метеликів. Ймовірно, він був генетично ізольованим від інших впродовж 40 тисяч років.Як повідомляє The Washington Post, новий вид отримав назву Satyrium curiosolus, або "цікаво ізольований метелик".Досі його плутали із Satyrium semiluna. Представники обидвох видів мають незначні габарити та коричнево-сірі крила. Відомо, що цей вид виявили у Національному парку Вотертон-Лейкс в Альберті, вздовж ділянки, де розширюється річище річки. Аналіз геному показав, що новий вид присутній тільки в цій місцевості."S. curiosolus є дуже нечисленним та перебував у довготривалій ізоляції приблизно 40 тисяч років", — зазначає видання.Науковці пропонують надати нововідкритому виду природоохоронний статус, який має і S. semiluna. Вчені наголошують, що наразі неясно, чи може нововідкритий вид розмножуватися з іншими видами Satyrium. Такі спроби схрещування можуть бути шкідливими для метеликів. Тому науковці рекомендують проводити подальше дослідження, щоб допомогти цьому виду метеликів вижити.Нагадаємо, раніше вчені з'ясували, що у всьому світі відомо про близько 22 000 видів мурах. Загалом на Землі проживає 20 квадрильйонів мурах.

8
04:07 - 05.05.2025

Skype відсьогодні офіційно припиняє роботу: на яку платформу переведуть користувачів

З 5 травня поточного року американська компанія Microsoft повністю припиняє роботу сервісу Skype для дзвінків та обміну повідомленнями. Користувачів закликають перейти на платформу Microsoft Teams.Раніше компанія Xda повідомляла, що остання версія Skype для Windows містила повідомлення, у якому зазначено, що невдовзі платформа буде не доступною. "З травня Skype більше не буде доступний. Продовжуйте дзвінки та переписування у Teams", — зазначали у Microsoft.Skype з'явився у 2003 році й багато років залишався найпопулярнішим сервісом для обміну повідомленнями. 2011 року компанія Microsoft придбала Skype та неодноразово оновлювала й адаптувала його, щоб інтегрувати платформу з іншими своїми продуктами.Втім, 2017 року Microsoft презентувала Teams. Ця платформа призначена для спільної роботи й побудована на основі технологій Skype, як конкурент Slack. Відтоді компанія активно підтримувала розвиток Teams, а 2019 року ліквідувала Skype for Business.Нагадаємо, раніше видання Bloomberg повідомляло, що Apple почала таємно співпрацювати з компанією SpaceX, яка належить мільярдеру та винахіднику Ілону Маску. Співпраця спрямована на те, щоб увімкнути підтримку мережі супутникового інтернету Starlink для користувачів iPhone.

9
01:31 - 05.05.2025

Може сягати до 7 метрів у довжину: вчені зафільмували рідкісний вид кальмара

Після 100 років пошуків вченим вперше вдалося зазнімкувати рідкісний вид кальмара у його природному середовищі існування. Цей безхребетний може сягати семиметрової довжини.Як повідомляє IFLScience, молода особа була виявлена та знята на відео на глибині 600 метрів у водах біля Південних Сандвічевих островів у південній частині Атлантичного океану.Дослідникам вдалося це зробити із борту дослідницького судна "Фалкор" за допомогою дистанційно керованого апарату. Видання додає, що гігантські кальмари (Mesonychoteuthis hamiltoni) зустрічаються надзвичайно рідко. Тому їхня поведінка та життєвий цикл залишаються загадкою для вчених."Це неймовірно бачити перші кадри колосального дитинчати в океані, і принизливо думати, що вони навіть не підозрюють про існування людей", — додали вчені.Гігантські кальмари є прозорими, однак науковці вважають, що з часом вони поступово темнішають. Представники цього виду можуть виростати до семи метрів завдовжки та важити до 500 кілограмів, що робить їх найважчими безхребетними на планеті.  Водночас особа, яка потрапила в об'єктив науковців, є дуже молодою, адже у довжину сягає лише 30 сантиметрів. Проте кілька експертів підтвердили, що ця особина дійсно належить до виду гігантських кальмарів. Зокрема, з огляду на наявність гачків на його помаранчевих щупальцях."Протягом 100 років ми в основному зустрічали їх як залишки здобичі в шлунках китів і морських птахів", — наголосили вчені.Варто зауважити, що таке відкриття збігається зі 100-річчям ідентифікації та офіційної назви гігантського кальмара. Вперше цей вид виявили у 1925 році, коли його виявили у кишках кашалота біля Шетландських островів, що поблизу Великої Британії.Нагадаємо, раніше науковці встановили, що приручення вовків і перетворення їх на собак, ймовірно, пройшло за ініціативою самих хижаків, які віддали перевагу співіснуванню з людьми замість виживання в дикій природі.Додамо, що на думку вчених, точне порівняння між інтелектом собак і людей неможливо провести. Якщо йдеться про когнітивні навички, то середній розумовий вік собак еквівалентний віку дитини у 2,5 роки.

10
21:45 - 04.05.2025

У NASA переконані, що гігантська споруда в Китаї уповільнює обертання Землі

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) виявило, що одна гігантська штучна споруда в Китаї настільки велика, що вона могла змінити обертання Землі. Йдеться про китайську греблю "Три ущелини".Про це пише Yahoo з посиланням на дослідження доктора Бенджаміна Фонг Чао із Центру космічних польотів імені Ґоддарда NASA. Як зазначає видання NASA виявило, що головна пам'ятка в Китаї настільки величезна, що вона фактично збільшила тривалість року, змінивши обертання нашої планети. Як повідомляє LADbible, доктор Бенджамін Фонг Чао із Центру космічних польотів імені Ґоддарда НАСА представив дослідження, що пов'язує розмір і вагу греблі "Три ущелини" у Китаї зі зміною орбіти Землі.Гребля "Три ущелини", будівництво якої було завершено у 2012 році, простяглася через річку Янцзи недалеко від Саньдоупіна та є найбільшою у світі електростанцією за встановленою потужністю. Ширина мосту становить 2335 метрів, а його максимальна висота — 185 метрів над рівнем моря. Загальна вартість будівництва на момент закінчення будівництва склала 20,4 мільярда доларів."Завдяки своїй здатності утримувати близько 40 кубічних кілометрів (що еквівалентно приблизно 10 трильйонів галонів) води, гребля "Три ущелини" забезпечує зміщення маси, яке збільшує тривалість кожного дня на Землі на 0,06 мікросекунди, роблячи нашу планету більш круглою в середині й більш плоскою", — йдеться у статті. На жаль, за даними видання, це подовження часу неможливо відчути будь-яким чином, оскільки одна мікросекунда еквівалентна 0,000001 секунди, так що величина, на яку гребля "Три ущелини" фактично "зсунула" час, становить лише 0,00000006 секунди. "Щоб Земля зрушила достатньо, щоб створити одну секунду додаткового часу, вам знадобиться еквівалентний зсув маси 16 666 666 гребель "Трьох ущелин", хоча масштаб міг бути трохи іншим, якби все це сталося одночасно", — зазначають експерти.Доктор Чао також додав, що цей рух "становить трохи більш як три дні за весь вік Всесвіту", тож, на щастя, у масштабі 13,8 мільярда років це не надто великий привід для занепокоєння. Це, безумовно, ще один потужний удар під дих всім тим, хто все ще наполягає на теорії плоскої Землі, хоча можна було б подумати, що переконливих доказів від деяких з найвідоміших вчених світу буде достатньо, щоб переконати їх у зворотному.Нагадаємо, за даними CBS News, з 29 вересня 2024 року навколо Землі почав обертатися "другий Місяць". Йдеться про астероїд діаметром 10 метрів, який був захоплений гравітацією нашої планети впродовж 56 днів.

11
03:34 - 04.05.2025

Закони писатиме штучний інтелект: в Еміратах планують нестандартно використати високі технології

Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Відповідну технологію планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.Як повідомляє Financial Times, країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, тож планує максимально її залучати. Такий прецедент є одним з найрадикальніших прикладів у світі використання технології штучного інтелекту.Прем'єр-міністр і віце-президент ОАЕ, правитель Дубаю Мохаммед ібн Рашид аль-Мактум зауважив, що законодавча система, заснована на штучному інтелекті, змінить спосіб створення законів, зробивши процес швидшим і точнішим."За допомогою штучного інтелекту влада Арабських Еміратів хоче відстежувати, як закони та нормативні документи впливають на населення й економіку країни. Для цього планують створити велику базу даних, яка міститиме усе законодавство й нормативні документи державного та місцевого рівня включно з судовими рішеннями", — наголошує газета. Влада ОАЕ аналізуватиме цю базу даних і за допомогою штучного інтелекту визначатиме тенденції, недоліки, системні проблеми тощо. Уряд очікує, що штучний інтелект прискорить процес законотворчості на 70%. Втім, дослідники штучного інтелекту обережні в оцінках застосування відповідної технології у сфері законотворчості й регулювання політики. "Вони припускають, що штучний інтелект може мати певні упередження залежно від того, на основі яких даних його навчали. І незрозуміло, чи технологія інтерпретуватиме закони так, як це роблять люди", — зазначає Financial Times.Вчений з Оксфордського університету Вінсента Штрауба наголосив, що, попри те, що моделі штучного інтелекту є сильно розвинутими, "вони продовжують галюцинувати і мають проблеми з надійністю". Він підсумував, що люди все ще не можуть довіряти штучному інтелекту.Зокрема, викладач Оксфордського Інтернет-інституту Кіган Макбрайд звернув увагу на те, що автократичним ОАЕ легше оцифрувати уряд, ніж багатьом демократичним країнам. Він зауважив, що є десятки менших прикладів, коли уряди використовують штучний інтелект, працюючи із законодавством. Втім, він ніде не стикався із планами, подібними до тих, які має ОАЕ.Науковиця з Університету Бата Марина Де Вос відзначила, що при використанні штучного інтелекту варто наперед продумувати обмеження для нього та ефективну систему контролю, якою керуватимуть люди.Нагадаємо, раніше видання Live Science повідомляло, що штучний інтелект лише за два дні зміг розв'язати наукову проблему стійкості деяких супербактерій до антибіотиків. Через це щорічно гинуть мільйони людей.

12
21:35 - 03.05.2025

Вчені назвали побутові предмети, які спричиняють 10% смертей від серцевих хвороб

Науковці з'ясували, що хімічні речовини, які містяться у деяких побутових предметах, можуть бути причиною смертей від серцево-судинних захворювань. Йдеться про контейнери для зберігання харчових продуктів, шампуні, косметики, сантехнічні труби, вінілові підлогові покриття, вироби, стійкі до дощу та плям, медичні трубки, садові шланги та деякі дитячі іграшки.Як повідомляє видання CNN, синтетичні хімічні речовини, які називаються фталатами, можливо, спричинили понад 10% усієї смертності від серцевих захворювань у світі у 2018 році. Йдеться про смертність серед чоловіків та жінок віком від 55 до 64 років."Фталати сприяють системному запаленню в коронарних артеріях, що може прискорити перебіг захворювань, які має людина, та призвести до смерті", — заявив старший автор дослідження професор педіатрії та здоров’я населення Медичної школи Гроссмана Нью-Йоркського університету Леонардо Трасанде.За словами дослідника, фталати порушують рівень тестостерону. Він зауважив, що низький рівень тестостерону у чоловіків є предиктором серцево-судинних захворювань у дорослому віці.У новому дослідженні науковці вивчили вплив одного фталату, а саме дибутилфталат (DEHP), на глобальну смертність у 200 країнах світу. Науковці вивчили медичні та екологічні дані з десятків досліджень. DEHP пов’язують із серцево-судинними захворюваннями, раком, шкодою репродуктивної системи чоловіків і вродженими вадами розвитку."Аналіз показав, що вплив DEHP сприяв 368 764 смертям у 2018 році серед чоловіків та жінок віком від 55 до 64 років у всьому світі. На Африку припадало 30% смертей від серцевих захворювань, пов'язаних з DEHP, тоді як на Східну Азію та Близький Схід припадало 25% смертності", — зазначили вчені.Втім, за словами Леонардо Трасанде, вплив фталатів можна мінімізувати. Він також закликав уникати пластику, наскільки це можливо. Трасанде додав, що зменшення вживання ультраоброблених продуктів також може знизити рівень хімічного впливу, з яким людина контактує."Ніколи не ставте пластикові контейнери в мікрохвильову піч або посудомийну машину, в яких тепло може зруйнувати покриття і фталати будуть легше поглинатися", — наголосив він.Окрім цього, вчений порекомендував: обирати лосьйони, пральні порошки та засоби для чищення без запаху;використовувати для зберігання продуктів тару зі скла, нержавіючої сталі, кераміки або дерева;купувати свіжі або заморожені фрукти та овочі замість консервованих і оброблених;частіше мийте руки, щоб видалити з них хімічні речовини;уникайте пластиків з маркуванням №3, №6 та №7.Нагадаємо, раніше науковці встановили, що біг може завдати шкоди організму, якщо не враховувати важливість відпочинку та відновлення. Найпоширенішими травмами серед бігунів є шиніти (запалення литкових м’язів), тендиніти (запалення сухожиль) і стресові переломи.Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.

13
02:29 - 02.05.2025

The Wall Street Journal: У Tesla шукають заміну Маску, але у компанії це заперечують

Після суттєвого падіння акцій Tesla рада директорів компанії почала шукати заміну гендиректору мільярдеру Ілону Маску. Втім, компанія офіційно спростувала подібні заяви. Як повідомляє The Wall Street Journal, члени ради директорів американської компанії звернулися до кількох фірм з підбору керівників, щоб вони розробили офіційну процедуру пошуку.За даними джерел видання, останнім часом у Tesla зростала напруженість, адже продажі падали, а Маск проводив значну частину свого часу у Вашингтоні, керуючи Департаментом ефективності уряду (DOGE). Минулого місяця рада директорів зустрілася з Маском та сказала йому, що він має більше часу приділяти Tesla та сказати про це публічно. Медійники зазначають, що минулого тижня компанія заявила про падіння прибутку за перший квартал на 71%. Після цього Маск заявив інвесторам, що незабаром повернеться до своєї роботи в Tesla. Водночас у компанії спростовують інформацію The Wall Street Journal щодо пошуку заміни Ілону Маску. Голова ради директорів Tesla Motors Робін Денхолм заявила, що це "абсолютна неправда". Сам Маск назвав статтю "грубим порушенням етики"."Це надзвичайно грубе порушення етики, що WSJ опублікувала навмисно неправдиву статтю і не включила попереднього однозначного спростування з боку ради директорів Tesla!", — зазначив Маск.Нагадаємо, американська компанія Amazon вивела на орбіту перші 27 супутників для широкосмугової інтернет-групи Kuiper. Компанія почала розгортання мережі інтернету, яка має стати конкурентом Starlink від SpaceX, яка належить мільярдеру Ілону Маску.

14
01:25 - 02.05.2025

Google попереджає про хвилю зламів Gmail: що варто знати користувачам

Google повідомив про нову хвилю атак на акаунти Gmail. Через це користувачі можуть втратити доступ до своїх облікових записів. Про це пише видання Forbes.Так, користувачі найпопулярнішої у світі безплатної платформи електронної пошти Gmail зазнали атак хакерів, що намагаються зламати паролі та отримати доступ до цінних даних, які може містити обліковий запис Google. "У вас є сім днів, так, цілий тиждень, протягом яких ви можете повернути цей доступ, навіть якщо зловмисник змінив ваш номер телефону для відновлення", — пише видання.На жаль, такі види злому паролів користувачів Gmail стають дедалі популярнішими, оскільки зловмисники всіх типів використовують атаки на основі штучного інтелекту для доступу до цих цінних облікових записів електронної пошти.На щастя, Google пропонує захист від зловмисників, а також допомогу у відновленні облікових записів, якщо користувач став жертвою."Якщо ви передбачливо надали номер телефону для відновлення або адресу електронної пошти до того, як відбулася атака, у вас є сім днів, протягом яких ви можете відновити доступ до свого зламаного облікового запису Gmail, навіть якщо зловмисник його змінив", — зауважили у Forbes.Нагадаємо, американська компанія Microsoft у травні повністю припинить роботу сервісу Skype для дзвінків та обміну повідомленнями. Користувачі можуть перейти на платформу Teams. .

15
184
183 182
...
1