1 171 день війни
Особовий склад
963 270
Танки
10 786
Артилерія
27 588
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 157
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 446
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45

Політика

08:05 - 09.05.2025

Росія та Китай демонструють глибоку співпрацю та зближення на тлі війни в Україні, — ISW

Глава Кремля Володимир Путін та лідер Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін провели серію двосторонніх зустрічей у Москві 8 травня, продемонструвавши глибшу російсько-китайську співпрацю та зближення. Про це повідомили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War). Ці зустрічі знаменують собою третю офіційну зустріч у 2025 між Путіним і Сі. Політики підписали пакет двосторонніх міжурядових та міжвідомчих документів про співпрацю та опублікували спільну заяву 8 травня. "Сі вирушив до Росії, щоб взяти участь у святкуванні Дня Перемоги в Росії 9 травня. Путін і Сі обговорили ролі, які Китай та Радянський Союз зіграли у Другій світовій війні, акцентували на важливості внеску своїх країн у розгром фашизму, озвучили значні китайські та радянські втрати у війні та заявили, що Китай та Радянський Союз були "головними театрами" у війні", — пишуть аналітики.Як зазначили в ISW, російські офіційні особи неодноразово використовують міфи про жертв Радянського Союзу під час Другої світової війни, щоб переконати російське населення в тому, що їхні зростальні соціальні та економічні жертви заради російських військових дій в Україні можуть призвести до перемоги. Російські офіційні особи, ймовірно, перебільшують міфи про Другу світову війну, щоб посилити підтримку військових дій Росії в Україні, частково через нездатність РФ продемонструвати свої успіхи на полі бою до Дня Перемоги 2025 року. Варто зазначити, що 8 травня російський диктатор Володимир Путін та очільник Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін підписали 8 травня заяву про поглиблення всеосяжного стратегічного партнерства між двома країнами.Раніше міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай хоче брати активну участь у врегулюванні російсько-української війни. В Пекіні її називають "українською кризою" та підтверджують тезу про "дружбу з Росією".Нагадаємо, нещодавно китайське міністерство закордонних справ спростувало інформацію про те, що країна після завершення війни розглядає можливість участі у миротворчій місії в Україні.

1
07:51 - 09.05.2025

"Брати назавжди": Вучич та Фіцо зустрілися у Москві на тлі Кремля (фото)

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо та президент Сербії Александар Вучич прибули до Москви. Політики записали спільне відео на фоні Кремля, назвавши свої країни "братніми".Відповідне відео опублікували російські медіа. Фіцо та Вучич прибули на Парад російського диктатора Володимира Путіна попри складний та довгий шлях.Словацький та сербський лідери зустрілися у Москві, а позаду них на фоні виднівся Кремль."Серби та словаки — брати назавжди!" — заявив сербський президент Александар Вучич після діалогу з Робертом Фіцо.Зазначимо, 7 травня Естонія оголосила, що закриває свій повітряний простір для літаків іноземних делегацій, які прямують в Москву на парад 9 травня. Так, країна заборонила польоти до Москви або з Москви кубинським і бразильським VIP-рейсам.Варто зазначити, що президент Азербайджану Ільхам Алієв в останній момент відмовився брати участь у російському параді до "Дня перемоги", який заплановано на 9 травня.Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що Україна не може гарантувати безпеку іноземних делегацій, які запланували поїздки на парад до Москви 9 травня. Відповідальності за події на території Росії Україна не несе.Своєю чергою прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія своєю відмовою пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді 9 травня, намагається зірвати важливий візит до Москви.

2
07:24 - 09.05.2025

Поглиблення стратегічного партнерства: Росія та Китай підписали важливу угоду

Російський диктатор Володимир Путін та очільник Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін підписали 8 травня заяву про поглиблення всеосяжного стратегічного партнерства між двома країнами.Про це повідомляє Reuters. Виступаючи в Кремлі після переговорів із Сі Цзіньпіном, Путін заявив, що російсько-китайські відносини є самодостатніми й що дві країни продовжать збільшувати частку своїх національних валют, які використовуються у взаємних розрахунках.Участь Сі Цзіньпіна у параді ПутінаВвечері 7 травня стало відомо, що лідер Китаю Сі Цзіньпін прилетів до Москви, щоб відвідати парад на 9 травня. Також голова КНР Сі Цзіньпін під час візиту до Москви 8 травня заявив про підтримку Росії, назвав Путіна союзником у побудові нового світового порядку та підтвердив спільну позицію щодо війни проти України.Варто зазначити, що у параді на Красній площі в Москві братимуть участь військовослужбовці Китаю. Як запевнив Путін, китайський розрахунок буде найбільшим з іноземних військових контингентів. Раніше міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай хоче брати активну участь у врегулюванні російсько-української війни. В Пекіні її називають "українською кризою" та підтверджують тезу про "дружбу з Росією".Нагадаємо, нещодавно китайське міністерство закордонних справ спростувало інформацію про те, що країна після завершення війни розглядає можливість участі у миротворчій місії в Україні.

3
07:04 - 09.05.2025

Британія запровадить "найбільший" пакет санкцій проти російського тіньового флоту

У п'ятницю, 9 травня, російський тіньовий флот зазнає наймасштабнішого в історії пакету санкцій, що посилить тиск на главу Кремля Володимира Путіна і захистить критично важливу національну інфраструктуру Великої Британії та Європи.Про це йдеться на сайті британського уряду. У повідомлення зазначається, що сьогодні уряд запровадить санкції щодо 100 нафтових танкерів, які становлять основну частину тіньового флоту Путіна і з початку 2024 року перевезли вантажі на суму понад 24 мільярди доларів. "Це останній крок уряду щодо захисту трудящих, захисту національної безпеки Великої Британії та реалізації основ плану змін. Операція тіньового флоту, організована наближеними Путіна, не просто фінансує незаконну війну Кремля в Україні — відомо, що занепад суден флоту завдає шкоди критично важливій національній інфраструктурі через безрозсудне мореплавання в Європі", — йдеться у повідомленні. Очікується, що захист підводної інфраструктури від зловмисних та необережних інцидентів стане ключовою темою дискусій лідерів на саміті Об'єднаних експедиційних сил в Осло 9 травня. "Це сталося після того, як у січні JEF активував передову систему реагування під керівництвом Великої Британії, відому як Nordic Warden, для відстеження потенційних загроз підводній інфраструктурі та моніторингу російського тіньового флоту після повідомлення про пошкодження великого підводного кабелю в Балтійському морі", — пише прес-служба британського уряду.Там наголосили, що в цей час з оперативного штабу JEF в Нортвуді, Велика Британія, ведеться моніторинг 22 регіонів, що представляють інтерес, включно з частинами Ла-Маншу, Північного моря, Каттегата і Балтики. Водночас, за даними британців, підводна інфраструктура є основою зв'язку Британії, передаючи 99% міжнародних телекомунікаційних даних та забезпечуючи постачання життєво важливих енергоносіїв, таких як електрика, нафта та газ. "Інфраструктура перебуває під загрозою порушення через невідповідні для мореплавства судна, які не мають сертифікату безпеки, необхідної технології для обходу інфраструктури або навмисно відключили технологію локації", — повідомляє уряд Британії. Крім великої кількості танкерів тіньового флоту, які зазнали сьогодні нападу, очікується, що Велика Британія також спробує завадити тим, хто стоїть за тіньовим флотом. "Сьогоднішні дії ще раз демонструють, що тим, хто допомагає фінансувати військову машину Путіна, нема де сховатися", — додали у прес-службі британського уряду.Нагадаємо, наприкінці березня президент Володимир Зеленський, звертаючись до лідерів Європейського Союзу у Брюсселі, заявив, що санкції проти країни-агресорки Росії мають діяти доти, доки вона не виведе свої війська з української території та не відшкодує збитки, які були завдані внаслідок війни.

4
00:14 - 09.05.2025

Трамп закликав Україну та Росію до 30-денного перемир'я

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп після переговорів із Володимиром Зеленським закликав Росію та Україну запровадити режим припинення вогню на 30 днів.Таку заяву він зробив у своєму дописі у власній соцмережі Truth Social."Переговори з Росією та Україною тривають. США закликають до, в ідеалі, 30-денного безумовного припинення вогню. Сподіваюся, буде дотримано прийнятного перемир’я, і обидві країни відповідатимуть за збереження цілості цих прямих переговорів", — наголосив Трамп.Американський лідер зауважив, що перемир'я між Києвом і Москвою "має зрештою будуватися у напрямку мирної угоди". До того ж Трамп пригрозив, що, якщо припинення вогню не буде дотримано, то США введуть додаткові санкції."Якщо припинення вогню не буде дотримано, США та їхні партнери запровадять додаткові санкції. Тисячі молодих солдатів помирають щотижня, і кожен має хотіти, щоб це припинилося. Як президент, я залишуся прихильним до забезпечення миру між РФ та Україною разом з європейцями, і це буде міцний мир. Це припинення вогню має зрештою будуватися у напрямку мирної угоди. Все це можна зробити дуже швидко, і я буду доступний будь-якої миті, якщо знадобляться мої послуги", — резюмував Трамп.Нагадаємо, ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову із американським лідером Дональдом Трампом. Головні теми — перемир'я та мирні переговори із країною-агресоркою Росією.Зазначимо, 7 травня президент Володимир Зеленський заявив, що пропозиція України щодо 30 денного перемир’я з Росією залишається в силі. Проте після численних ракетних та дронових атак абсолютно справедливо, що сьогодні російське небо також весь день неспокійне.Своєю чергою керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів серію важливих онлайн-зустрічей із нашими партнерами зі США, Європейського Союзу, країн Північної Європи та Балтії. Головна тема — імплементація ініціативи про безумовне 30-денне припинення вогню, підтриманої Україною ще під час березневої зустрічі в Джидді за пропозицією США.

5
23:53 - 08.05.2025

США вийдуть з переговорів, якщо РФ вестиме їх недобросовісно: Венс розкритикував територіальні вимоги Кремля

Віце-президент Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венс заявив, що США вийдуть з переговорів щодо України, якщо РФ вестиме їх недобросовісно.Таку заяву він зробив в ефірі телеканалу Fox News."Ми знали, що росіяни проситимуть більше, ніж ми можемо запропонувати. Саме так часто відбуваються переговори. Мене це не турбує. Мене б турбувало, якби ми дійшли висновку, що росіяни ведуть переговори недобросовісно. І якщо це станеться, так, ми вийдемо з переговорів", — зазначив Джей Ді Венс.Венс зауважив, що країна-агресорка не може розраховувати на передачу територій України, які вона ще не окупувала."Наша позиція полягає в тому, що ми не хочемо розпаду України. Ми, очевидно, хочемо, щоб Україна залишалася суверенною країною. Але Росія не може розраховувати на те, що їй віддадуть територію, яку вона ще навіть не завоювала. І це один із пунктів, які вони закладали в тому початковому мирному плані. Ми можемо лише привести цих хлопців до криниці, ми не можемо змусити їх пити", — заявив Венс. Нагадаємо, 7 травня віце-президент США Джей Ді Венс заявив, що Сполучені Штати Америки хочуть, аби Україна та Росія розпочали прямий діалог між собою. Водночас він відзначив, що "Росія має багато вимог для того, щоб розпочати переговори".Водночас президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни Росії проти України. Проте ця перспектива йому не подобається.Зазначимо раніше спеціальний представник президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що країна-агресорка Росія не виграє війну проти України. Це протистояння можна завершити лише за столом переговорів.

6
23:25 - 08.05.2025

Україна готова до 30-денного припинення вогню й переговорів, але є нюанс: Зеленський повідомив деталі розмови із Трампом

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову із американським лідером Дональдом Трампом. Головні теми — перемир'я та мирні переговори із країною-агресоркою Росією.У своєму Telegram-каналі очільник держави розповів, що він "мав гарну розмову з президентом Трампом"."Привітали ратифікацію Верховною Радою угоди про економічне партнерство — по-справжньому історичного документа, який відкриває багато нових можливостей для співпраці", — зазначив гарант.Зеленський наголосив, що у ході перемовин він обговорив з лідером США необхідність подальших зусиль заради миру. Зеленський запевнив, що Київ готовий до мирних перемовин із Москвою, але лише після того, як РФ покаже "серйозність своїх намірів"."Президент Трамп поцікавився ситуацією на полі бою, і я коротко його поінформував. Також повідомив, що Україна готова до 30-денного припинення вогню хоч відсьогодні. Ми очікуємо від Росії на згоду із цією пропозицією. Я також підтвердив, що Україна готова до переговорів у будь-якому форматі. Але для цього Росія має показати серйозність своїх намірів завершити війну, почавши з повного й безумовного припинення вогню", — зауважив президент.Зеленський також додав, що під час розмови Трамп підтвердив, що хоче завершення цієї війни, готовий допомагати та підтримує необхідність припинення вогню."Ми погодили подальші контакти", — резюмував гарант.Водночас під час свого вечірнього відеозвернення Зеленський уточнив, що він говорив із президентом США і про спільні дії, а саме — тиск на країну-агресорку Росію, що примусити її до миру."Тридцять днів, які можуть стати початком років миру. Саме припинення вогню, тривале й надійне, буде реальним показником руху до миру. Америка може із цим допомогти. Світ потребує Америки так само, як і 80 років тому", — додав гарант.Нагадаємо, 7 травня президент Володимир Зеленський заявив, що пропозиція України щодо 30 денного перемир’я з Росією залишається в силі. Проте після численних ракетних та дронових атак абсолютно справедливо, що сьогодні російське небо також весь день неспокійне.Своєю чергою керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів серію важливих онлайн-зустрічей із нашими партнерами зі США, Європейського Союзу, країн Північної Європи та Балтії. Головна тема — імплементація ініціативи про безумовне 30-денне припинення вогню, підтриманої Україною ще під час березневої зустрічі в Джидді за пропозицією США.

7
22:11 - 08.05.2025

Зеленський проводить розмову з Трампом, — Никифоров

Президент Володимир Зеленський ввечері 8 травня розпочав телефонну розмову із президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом.Про це повідомив речник президента України Сергій Никифоров, передає "Укрінформ"."Президент Зеленський проводить телефонну розмову із президентом Трампом. Про подробиці повідомимо за її результатами", — сказав Никифоров.Зауважимо, раніше Трамп особисто анонсував розмову із українським гарантом. Він привітав ратифікацію угоди про корисні копалини Верховною Радою України та наголосив, що зателефонує Зеленському."І я поговорю з президентом трохи пізніше (...) Угода тепер повністю підписана та ратифікована. І у нас є доступ до величезної кількості дуже високоякісних рідкісноземельних елементів", — зазначав президент США.Нагадаємо, 8 травня Верховна Рада підтримала ратифікацію угоди про копалини між Сполученими Штатами та Україною. Всього 338 народних обранців підтримали ратифікацію угоди про надра. Додамо, міністр фінансів США Скотт Бессент заявляв, що угода про корисні копалини, яку підписали Україна й Америка, є повноцінним економічним партнерством. Це дасть змогу президенту Дональду Трампу вести переговори з Росією на міцнішій основі.

8
21:36 - 08.05.2025

"Велика честь для нашої країни": Трамп привітав першого в історії американського Папу Римського

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп привітав Папу Римського Льва XIV з обранням на престол святого Петра. Варто зауважити, що це перший понтифік-американець.У своєму дописі у власній соцмережі Truth Social американський лідер наголосив, що "це велика честь для всієї країни"."Вітаю кардинала Роберта Френсіса Прево, якого щойно було призначено Папою Римським. Це така честь усвідомлювати, що він перший американський Папа", — написав Трамп.Він також наголосив, що з нетерпінням чекає зустрічі з Папою Левом XIV. На думку Трампа, "це буде дуже важливий момент".Нагадаємо, ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіс Прево зі Сполучених Штатів Америки. Новий понтифік матиме ім'я Лев XIV.Варто зауважити, що це перший понтифік-американець. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування, перше відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося. Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. .

9
21:12 - 08.05.2025

"Сподіваємося на подальшу підтримку": Зеленський привітав Папу Римського Льва XIV з обранням на престол

Президент Володимир Зеленський привітав Папу Римського Льва XIV з обранням на престол святого Петра й початком понтифікату.У своєму Telegram-каналі очільник держави заявив, що Україна високо цінує послідовну позицію Святого Престолу щодо дотримання міжнародного права, засудження військової агресії Російської Федерації проти України та захисту прав невинних цивільних громадян.До того ж гарант наголосив, що він сподівається на подальшу моральну й духовну підтримку з боку Ватикану зусиль України, спрямованих на відновлення справедливості й досягнення тривалого миру."Бажаю Його Святості Льву XIV мудрості, натхнення, духовних і фізичних сил у виконанні його високої місії", — йдеться у повідомленні.Нагадаємо, ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіс Прево зі Сполучених Штатів Америки. Новий понтифік матиме ім'я Лев XIV.Варто зауважити, що це перший понтифік-американець. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування, перше відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося. Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. .

10
20:21 - 08.05.2025

Зеленський провів телефонні перемовини із канцлером Німеччини Мерцом: про що говорили

У четвер, 8 травня, президент Володимир Зеленський провів телефонні перемовини із Федеральним канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом.У своєму Telegram-каналі очільник держави розповів, що Україна розраховує на те, що Німеччина продовжить відігравати одну з ключових ролей у підтримці Києва, "для захисту наших людей зараз і для відновлення країни після закінчення війни"."Є великий потенціал партнерства між Україною та Німеччиною, і ми вже домовилися працювати над реалізацією багатьох важливих речей. Обговорили перспективи співпраці. Пан канцлер запевнив у продовженні підтримки України. Було важливо це почути", — наголосив президент.Він також зазначив, що у ході розмови з Мерцом було розглянуто питання, як зробити дипломатію ще більш змістовною та розпланували графік контактів на найближчий час."Будемо працювати разом заради достойного миру. Плануємо графік контактів на найближчий час. Дякую за підтримку з боку Німеччини в захисті життів наших людей і міжнародного права", — додав Зеленський.Зазначимо, 6 травня Бундестаг обрав лідера блоку ХДС/ХСС Фрідріха Мерца федеральним канцлером Німеччини. Призначення Фрідріха Мерца підтримали 325 депутатів.Відтак, Мерц став 10 канцлером ФРН. Варто зауважити, що кандидатуру Мерца Бундестаг зміг погодити лише під час повторного голосування. Зокрема, в першому турі голосування Фрідріх Мерц набрав 310 голосів "за", а необхідно 316. Програш Мерца в першому турі став першим подібним прецедентом в історії Німеччини.Нагадаємо, президент Володимир Зеленський привітав Фрідріха Мерца з обранням Федеральним канцлером Німеччини. Він також подякував за підтримку України з боку Німеччини, яка "врятувала тисячі й тисячі українських життів".

11
19:52 - 08.05.2025

"Бої зараз трохи інші": Трамп заявив про прогрес у мирному процесі між Україною та Росією

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що у мирному процесі між Україною та країною-агресоркою Росією є прогрес. Зокрема, змінився характер бойових дій.Таку заяву американський лідер зробив під час спілкування із журналістами у Білому домі."Ми досягаємо хорошого прогресу. Бої зараз трохи інші, ніж були раніше. Думаю, якби ми не були залучені, Росія, можливо, пішла б до кінця, щоб захопити все", — зазначив Трамп.Американський лідер також додав, що без участі США Росія могла б захопити всю територію України. Він також пообіцяв, що Америка докладе всіх зусиль, що бої припинилися."Думаю, ми будемо дуже активно брати участь у спробах зупинити цю криваву бійню. Ми дуже стараємося, і я думаю, що ми вже близькі (до мирної угоди, — ред.)... Гинуть щотижня 5000 солдатів. Я бачив супутникові знімки — частини тіл, розкидані по полях, голови й руки. Це настільки жахливо. Я, чесно кажучи, ніколи раніше нічого подібного не бачив", — зауважив американський лідер.Нагадаємо, 8 травня Дональд Трамп заявляв, що незабаром проведе розмову з українським лідером Володимиром Зеленським. Однак подробиць щодо майбутніх перемовин Трамп не розкрив.

12
18:52 - 08.05.2025

У ЄС закликають уникати конфліктів з Трампом, щоб не зірвати саміт НАТО, — FT

Країни Європейського Союзу закликають Брюссель утриматися від будь-яких потенційних заходів у відповідь на мита президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа та уникати будь-яких конфліктів з ним до саміту Північноатлантичного альянсу у червні, щоб не зірвати захід.Як повідомляє газета Financial Times, посилаючись на дипломатів та урядовців, уряди країн закликають Брюссель призупинити будь-які важливі рішення, пов'язані зі США, доки не буде відомо про результати зустрічі НАТО в Гаазі наступного місяця.Так, представників НАТО також закликають максимально скоротити саміт, щоб мінімізувати ймовірність конфліктів із Трампом, оскільки існує велика невизначеність щодо того, як може діяти американський лідер на саміті. На тлі інтенсивних переговорів між ключовими європейськими лідерами і генсеком НАТО Марком Рютте про те, як заспокоїти Трампа на саміті НАТО 24-25 червня, держави-члени ЄС також закликають Єврокомісію уникнути конфронтації з Білим домом напередодні зустрічі.Посилаючись на неназваних офіційних осіб газета зазначає, що йдеться про уникнення провокаційних публічних дискусій про торгівельні санкції у відповідь на мита Трампа, відтермінування рішень про закупівлю озброєння, які передбачають вибір між європейськими та американськими варіантами, а також уникнення критики підходу США до України та риторики щодо анексії Гренландії."Напередодні Гааги панує велика нервозність, і загальна думка полягає в тому, щоб зробити все можливе, щоб Трамп приїхав, сказати йому те, що він хоче почути, і випровадити його без будь-яких катастроф", — заявив неназваний високопосадовець ЄС.Водночас, за даними Financial Times, неназвані американські посадовці повідомили своїм союзникам по НАТО, що, хоча Трамп планує взяти участь у саміті, він може вирішити скасувати візит, якщо решта членів Альянсу не ухвалять попередньої угоди про збільшення витрат і прийняття на себе більшої відповідальності за захист Європи.Наразі НАТО готує детальне дослідження поточних можливостей країн-членів, щоб підготувати ґрунтовні дискусії про нинішню залежність Європи від Сполучених Штатів, та про те, як її зменшити і наскільки швидко це можна зробити.Нагадаємо, раніше видання CBC News повідомляло, що під час зустрічі у Вашингтоні американського президента Дональда Трампа і прем'єра Канади Марка Карні одним із ключових питань в обговоренні було питання війни Російської Федерації проти України.

13
18:13 - 08.05.2025

Трамп анонсував розмову із Зеленським

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що незабаром проведе розмову з українським лідером Володимиром Зеленським.Таку заяву він зробив під час спілкування із журналістами у Білому домі.  Зокрема, американський лідер розповів, що сьогодні угода між Україною та США щодо корисних копалин була повністю ратифікована. "Ми щойно завершили угоду щодо корисних копалин з Україною. Вона була повністю ратифікована та схвалена їх законодавчими органами — ми це цінуємо", — наголосив Трамп.Він додав, що пізніше проведе розмову з українським гарантом Володимиром Зеленським. Однак подробиць щодо майбутніх перемовин Трамп не розкрив."І я поговорю з президентом трохи пізніше (...) Угода тепер повністю підписана та ратифікована. І у нас є доступ до величезної кількості дуже високоякісних рідкісноземельних елементів", — зазначив президент США.Що відомо про укладення угоди щодо надр між Україною та США У ніч на четвер, 1 травня, міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент підписали угоду щодо мінералів. Укладання історичної угоди відбулося у Вашингтоні."Спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна", — повідомила українська посадовиця.Основні положення угоди про надра:в угоді записано, що всі ресурси є українською власністю;створюється інвестиційний фонд на рівних умовах — 50/50. Київ та Вашингтон спільно здійснюватимуть управління Фондом, у жодної зі сторін немає переважаючого голосу;угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони й далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт "Укрнафти" чи "Енергоатому", залишаються у власності держави;в документі не йдеться про будь-які боргові зобов’язання України перед США;угода відповідає Конституції України та не змінює її євроінтеграційний курс;документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України;наповнення Фонду здійснюватиметься виключно доходами з нових ліцензій. Це, зокрема, 50% коштів від нових ліцензій на проекти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проектів або заплановані у бюджеті надходження не належать до Фонду;законодавчі зміни — лише точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати український парламент;Сполучені Штати допоможуть Україні залучати інвестиції, технології та інновації через агентство DFC (Development Finance Corporation);доходи й внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні."США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою, наприклад, системами ППО для України. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проекти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково", — повідомила Свириденко.8 травня Верховна Рада підтримала ратифікацію угоди про копалини між Сполученими Штатами та Україною. Всього 338 народних обранців підтримали ратифікацію угоди про надра. Нагадаємо, раніше міністр фінансів США Скотт Бессент заявляв, що угода про корисні копалини, яку підписали Україна й Америка, є повноцінним економічним партнерством. Це дасть змогу президенту Дональду Трампу вести переговори з Росією на міцнішій основі.

14
16:58 - 08.05.2025

Нідерланди й Румунія відкриють навчальний центр для українських техніків F-16

Нідерланди та Румунія відкриють спільний центр для навчання українського технічного персоналу F-16. Він буде розміщений на авіабазі "Фетешті".Про це повідомило Міністерство оборони Нідерландів. За даними відомства, на авіабазі "Фетешті" вже функціонує Європейський центр підготовки пілотів F-16 (EFTC), де проходять підготовку як румунські, так і українські льотчики. Водночас 7 травня Румунія та Нідерланди підписали меморандум про наміри створити спільний центр ще й для навчання українського технічного персоналу."Українці повністю розгортають F-16 для протиповітряної оборони. Ми щодня бачимо, наскільки це потрібно. Не лише пілоти, а й добре навчений обслуговуючий персонал незамінні. Разом з Румунією ми зараз робимо наступний важливий крок у цьому відношенні. Таким чином, ми показуємо, на що ми спільно здатні, продовжуючи підтримувати Україну та водночас зміцнюючи європейські збройні сили. Це вкрай необхідно, бо ми повинні спільно зупинити російську агресію", — наголосив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.До того ж в оборонному відомстві Нідерландів нагадали, що наприкінці минулого року країна оголосила про намір офіційно передати 18 своїх винищувачів F-16, які наразі розташовані у Європейському центрі підготовки пілотів у Румунії.Нагадаємо, уряд Нідерландів планує виділити 1,1 мільярда євро на розвиток і модернізацію оборонної промисловості. При цьому значну частину з цієї суми скерують на проекти щодо співпраці з Україною.

15
1161
1160 1159
...
1