1 169 день війни
Особовий склад
960 770
Танки
10 780
Артилерія
27 502
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 155
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 266
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45

Світ

07:24 - 09.05.2025

Поглиблення стратегічного партнерства: Росія та Китай підписали важливу угоду

Російський диктатор Володимир Путін та очільник Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін підписали 8 травня заяву про поглиблення всеосяжного стратегічного партнерства між двома країнами.Про це повідомляє Reuters. Виступаючи в Кремлі після переговорів із Сі Цзіньпіном, Путін заявив, що російсько-китайські відносини є самодостатніми й що дві країни продовжать збільшувати частку своїх національних валют, які використовуються у взаємних розрахунках.Участь Сі Цзіньпіна у параді ПутінаВвечері 7 травня стало відомо, що лідер Китаю Сі Цзіньпін прилетів до Москви, щоб відвідати парад на 9 травня. Також голова КНР Сі Цзіньпін під час візиту до Москви 8 травня заявив про підтримку Росії, назвав Путіна союзником у побудові нового світового порядку та підтвердив спільну позицію щодо війни проти України.Варто зазначити, що у параді на Красній площі в Москві братимуть участь військовослужбовці Китаю. Як запевнив Путін, китайський розрахунок буде найбільшим з іноземних військових контингентів. Раніше міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай хоче брати активну участь у врегулюванні російсько-української війни. В Пекіні її називають "українською кризою" та підтверджують тезу про "дружбу з Росією".Нагадаємо, нещодавно китайське міністерство закордонних справ спростувало інформацію про те, що країна після завершення війни розглядає можливість участі у миротворчій місії в Україні.

1
07:04 - 09.05.2025

Британія запровадить "найбільший" пакет санкцій проти російського тіньового флоту

У п'ятницю, 9 травня, російський тіньовий флот зазнає наймасштабнішого в історії пакету санкцій, що посилить тиск на главу Кремля Володимира Путіна і захистить критично важливу національну інфраструктуру Великої Британії та Європи.Про це йдеться на сайті британського уряду. У повідомлення зазначається, що сьогодні уряд запровадить санкції щодо 100 нафтових танкерів, які становлять основну частину тіньового флоту Путіна і з початку 2024 року перевезли вантажі на суму понад 24 мільярди доларів. "Це останній крок уряду щодо захисту трудящих, захисту національної безпеки Великої Британії та реалізації основ плану змін. Операція тіньового флоту, організована наближеними Путіна, не просто фінансує незаконну війну Кремля в Україні — відомо, що занепад суден флоту завдає шкоди критично важливій національній інфраструктурі через безрозсудне мореплавання в Європі", — йдеться у повідомленні. Очікується, що захист підводної інфраструктури від зловмисних та необережних інцидентів стане ключовою темою дискусій лідерів на саміті Об'єднаних експедиційних сил в Осло 9 травня. "Це сталося після того, як у січні JEF активував передову систему реагування під керівництвом Великої Британії, відому як Nordic Warden, для відстеження потенційних загроз підводній інфраструктурі та моніторингу російського тіньового флоту після повідомлення про пошкодження великого підводного кабелю в Балтійському морі", — пише прес-служба британського уряду.Там наголосили, що в цей час з оперативного штабу JEF в Нортвуді, Велика Британія, ведеться моніторинг 22 регіонів, що представляють інтерес, включно з частинами Ла-Маншу, Північного моря, Каттегата і Балтики. Водночас, за даними британців, підводна інфраструктура є основою зв'язку Британії, передаючи 99% міжнародних телекомунікаційних даних та забезпечуючи постачання життєво важливих енергоносіїв, таких як електрика, нафта та газ. "Інфраструктура перебуває під загрозою порушення через невідповідні для мореплавства судна, які не мають сертифікату безпеки, необхідної технології для обходу інфраструктури або навмисно відключили технологію локації", — повідомляє уряд Британії. Крім великої кількості танкерів тіньового флоту, які зазнали сьогодні нападу, очікується, що Велика Британія також спробує завадити тим, хто стоїть за тіньовим флотом. "Сьогоднішні дії ще раз демонструють, що тим, хто допомагає фінансувати військову машину Путіна, нема де сховатися", — додали у прес-службі британського уряду.Нагадаємо, наприкінці березня президент Володимир Зеленський, звертаючись до лідерів Європейського Союзу у Брюсселі, заявив, що санкції проти країни-агресорки Росії мають діяти доти, доки вона не виведе свої війська з української території та не відшкодує збитки, які були завдані внаслідок війни.

2
22:04 - 08.05.2025

Новий Папа Римський Лев XIV виголосив першу промову: що сказав понтифік

У четвер, 8 травня, у Ватикані одразу після обрання новий Папа Римський Лев XIV виголосив свою першу промову до світу.Про це повідомляє Vatican News. Зокрема, після обрання понтифік вийшов на балкон собору Святого Петра та звернувся до вірян. Перша промова нового Папи була присвячена темі миру."Мир вам усім. Брати і сестри, це перше вітання воскреслого Христа, доброго Пастиря, який віддав своє життя за Господа. І я хочу, щоб це вітання миру увійшло у ваші серця, об’єднало ваші родини і з’єднало всіх, усіх людей і всю землю. Мир вам. Це мир воскреслого Христа — роззброєний і який роззброює, смиренний і витривалий. І він походить від Бога, який безумовно любить кожного з нас", — заявив Папа.Він також подякував іншим кардиналам за те, що вони обрали його на цю посаду. Крім того, у своїй промові він загадав і Папу Римського Франциска, наголосивши, що він "своє благословення пролив на весь світ"."Хай це благословення супроводжує нас: Бог любить нас. Бог любить кожного з вас. І гріх не матиме над нами влади. Ми всі в руках Божих. І водночас без страху єднаймося зі Святим Богом та один з одним", — зазначив понтифік.До того ж новий Папа закликав людей рухатися вперед з любов'ю, адже світ потребує світла."Людство потребує його як моста, щоб дістатися до Бога і досягти Божої любові. Допомагайте нам, допомагайте один одному будувати мости — через діалог, через зустрічі — і всі ми маємо бути одним народом, що живе в мирі", — додав Папа Лев XIV.Нагадаємо, ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіс Прево зі Сполучених Штатів Америки. Новий понтифік матиме ім'я Лев XIV.Варто зауважити, що це перший понтифік-американець. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування, перше відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося. Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп привітав Папу Римського Льва XIV з обранням на престол святого Петра. Він наголосив, що це честь для всієї Америки.

3
21:36 - 08.05.2025

"Велика честь для нашої країни": Трамп привітав першого в історії американського Папу Римського

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп привітав Папу Римського Льва XIV з обранням на престол святого Петра. Варто зауважити, що це перший понтифік-американець.У своєму дописі у власній соцмережі Truth Social американський лідер наголосив, що "це велика честь для всієї країни"."Вітаю кардинала Роберта Френсіса Прево, якого щойно було призначено Папою Римським. Це така честь усвідомлювати, що він перший американський Папа", — написав Трамп.Він також наголосив, що з нетерпінням чекає зустрічі з Папою Левом XIV. На думку Трампа, "це буде дуже важливий момент".Нагадаємо, ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіс Прево зі Сполучених Штатів Америки. Новий понтифік матиме ім'я Лев XIV.Варто зауважити, що це перший понтифік-американець. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування, перше відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося. Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. .

4
20:28 - 08.05.2025

Новим Папою Римським став американський кардинал Роберт Френсіс: що про нього відомо

Ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіс Прево зі Сполучених Штатів Америки. Новий понтифік матиме ім'я Лев XIV.Про це повідомила прес-служба Ватикану у мережі Х."У нас є Папа Римський. Кардинали, що зібралися в Сикстинській капелі Ватикану, обрали 267-м Папою Римським кардинала Роберта Френсіса Превоста, який прийняв ім'я Папа Лев XIV", — йдеться у повідомленні.Незабаром він виголосить свою першу публічну промову і благословить людей, які зібрався на площі Святого Петра.Варто зауважити, що це перший понтифік-американець. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування, перше відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося. Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. Роберт Френсіс Прево: що про нього відомоДесять цікавих фактів про нового Папу Римського:Народився Роберт Френсіс Прево 14 вересня 1955 року в Чикаго (США).Його родина мала італійське, французьке та іспанське коріння.Після висвячення на священника вирушив до Перу, де виконував пастирські, викладацькі й адміністративні обов’язки, зокрема був судовим вікарієм, префектом студій і настоятелем семінарії. У 1987 році захистив докторську дисертацію на тему: "Роль місцевого пріора в Ордені святого Августина".Він був генеральним настоятелем Августинського ордену з 14 вересня 2001 року по 4 вересня 2013 року.30 вересня 2023 року Папа Франциск проголосив його кардиналом на консисторії, присвоївши титулярну діаконію святої Моніки (Santa Monica).Очолював управління Святого Престолу, відповідальне за відбір єпископів по всьому світу.Близький до поглядів Папи Франциска. Його стиль управління вважають стриманим та дипломатичним. Роберт Френсіс Прево вільно володіє шістьма мовами.Новий Папа виступає проти висвячення жінок у диякони, тому в цьому питанні його вважають консервативним у церковній доктрині.З якими проблемами зіткнеться новий ПапаЯк раніше писав TrueUA у статті "Скоро конклав. Як Ватикан допомагає Україні та чому так важливо, хто стане новим Папою" для України дуже потрібно, щоб новий Папа був нашим другом. Очевидного фаворита немає. Але експерти акцентують на проблемах, з якими доведеться зіткнутися обранцеві кардиналів.Перша проблема — конфлікт між прихильниками реформ у церкві, які проводив Папа Франциск, та противниками реформування. Попередній глава Католицької церкви лібералізував її, основний свій погляд він звернув на простих вірян, на подолання розриву між злиденними та заможними, між бідними та багатими країнами, проводив політику децентралізації, розширюючи повноваження місцевих єпископів.Водночас Папа засуджував аборти та евтаназію. Крім того, уперше в тисячолітній історії церкви він розширив права жінок у церковних справах, дозволив їм прислуговувати біля вівтаря під час служби та роздавати причастя.Також Ватикан відчуває фінансові проблеми. Попередній понтифік розпочав реформування фінансової системи. Вона завжди була утаємниченою від зайвих очей і вух, тому невідома точна цифра бюджету церкви. Але відомо, що церква володіє величезною кількістю нерухомості, а також має акції у низці міжнародних компаній.Останніми роками зростає дефіцит бюджету Ватикану. Це пов’язано з багатьма факторами — від зниження прибутків через відтік вірян, передовсім у заможних країнах, до збитків, завданих пандемією коронавірусу. Новий Папа буде змушений проводити політику попередника щодо контролю за витратами, зменшувати їх, аби Ватикан не зіткнувся з фінансовими проблемами.Також існує політична проблема. Зараз багато країн зацікавлені у своєму Папі. Три останніх понтифіки — Іван Павло ІІ, Бенедикт XVI й Франциск — не були італійцями. Хоча до цього дуже тривалий час церквою правили італійці. Останній Папа хоча і мав італійське походження, проте за громадянством — аргентинець.На тлі зменшення чисельності вірян в Європі, зростає їхня кількість у Латинській Америці, Азії та Африці. Тому і не дивно, що серед претендентів на папську владу називають філіппінця Луїса Антоніо Тагле, африканців Пітера Тарксона з Гани та Фрідоліна Амбого Безунгу з Конго.З одного боку, можна було би повернути Святий Престол європейцям, проте з іншого — паства за межами Європи росте значно більшими темпами. І це потрібно враховувати. Також свої плани на Ватикан мають США. Хоча це і традиційно протестантська країна, проте нинішній віце-президент Джей Ді Венс — католик. З дуже консервативними поглядами. Американці не проти, щоб і наступний Папа мав такі ж.Нагадаємо, що наприкінці квітня президент США Дональд Трамп жартома заявив, що хотів би стати новим Папою Римським. Цей начебто "дотеп" обурив значну частину вірян.

5
19:58 - 08.05.2025

У Варшаві 22-річний студент з сокирою напав на людей в одному з університетів: є загибла та поранений

У польській столиці Варшаві 22-річний студент напав з сокирою на працівників одного з університетів. Фігурант на смерть зарубав співробітницю закладу освіти. Йому загрожує довічне ув’язнення.Про це пише видання RMF24, посилаючись на слова правоохоронців.Відомо, що 7 травня 22-річний студент юридичного факультету Варшавського університету напав на співробітницю закладу з сокирою та завдав їй травм несумісних з життям. Жінка померла на місці події. У неї залишилося троє дітей.Також нападник поранив охоронця, який намагався врятувати свою колегу. За останніми даними, він був у важкому стані, проте наразі його життю нічого не загрожує. У четвер, 8 травня, вбивцю доставили до прокуратури, де йому висунули звинувачення за трьома пунктами — "Убивство з особливою жорстокістю", "Замах на вбивство охоронця університету" та "Наруга над трупом". Наразі мотивів вбивства не встановили.Керівництво Варшавського університету назвало вбивство жорстоким та висловило співчуття сім'ї загиблої. На знак жалоби в університеті 8 травня оголошено Днем ​​скорботи.Нагадаємо, 5 травня у російській Махачкалі невідомі здійснили напад на працівників патрульної поліції. Внаслідок інциденту є загиблі та поранені.

6
19:21 - 08.05.2025

У ЄС затвердили важливу резолюцію щодо українських дітей, яких депортувала Росія

У четвер, 8 травня, Європейський парламент ухвалив резолюцію про повернення українських дітей, яких депортувала Росія.Про це повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики України.Так, резолюцію, яка не лише засуджує "геноцидну стратегію" Росії за підтримки Білорусі, а й спрямована на стирання ідентичності українських дітей, підтримали 516 євродепутатів.Резолюція вимагає від Росії припинити:вбивати дітей; депортацію;примусове переміщення дітей;незаконне усиновлення;примусову русифікацію та мілітаризацію.Зокрема, Росія повинна негайно повідомити про місцеперебування усіх депортованих дітей і забезпечити їхнє безпечне повернення в Україну. Також Москва має відкрити доступ до дітей міжнародним організаціям: міжнародному Комітету Червоного Хреста, управлінню Верховного комісара ООН з прав людини, дитячому фонду ООН (ЮНІСЕФ)."Європарламент наголошує: жодна мирна угода не є повноцінною без повернення дітей і притягнення Росії до відповідальності", — зазначили в Мінсоцполітики.Нагадаємо, Міністерство юстиції України удосконалює системний підхід щодо інформації про дітей, яких незаконно вивезли окупанти. Одним з основних інструментів у цьому процесі стало створення та впровадження реєстру відомостей стосовно депортованих або примусово переміщених дітей.

7
19:13 - 08.05.2025

Над Сикстинською капелою з’явився білий дим: конклав обрав нового Папу Римського

Ввечері 8 травня у Ватикані конклав обрав нового Папу Римського. З димаря Сикстинської каплиці пішов білий дим.Про це повідомляє Sky News. Нового Папу конклав обрав на другий день голосування. Перше голосування відбулося 7 травня. Однак тоді ухвалити одностайне рішення не вдалося.Після оголошення результату над Ватиканом пролунав урочистий передзвін, який традиційно скликає римлян, паломників і туристів на площу Святого Петра. Наразі очікується оголошення особи нового Папи з балкона собору Святого Петра.З якими проблемами зіткнеться новий ПапаЯк раніше писав TrueUA у статті "Скоро конклав. Як Ватикан допомагає Україні та чому так важливо, хто стане новим Папою" для України дуже потрібно, щоб новий Папа був нашим другом. Очевидного фаворита немає. Але експерти акцентують на проблемах, з якими доведеться зіткнутися обранцеві кардиналів.Перша проблема — конфлікт між прихильниками реформ у церкві, які проводив Папа Франциск, та противниками реформування. Попередній глава Католицької церкви лібералізував її, основний свій погляд він звернув на простих вірян, на подолання розриву між злиденними та заможними, між бідними та багатими країнами, проводив політику децентралізації, розширюючи повноваження місцевих єпископів.Водночас Папа засуджував аборти та евтаназію. Крім того, уперше в тисячолітній історії церкви він розширив права жінок у церковних справах, дозволив їм прислуговувати біля вівтаря під час служби та роздавати причастя.Також Ватикан відчуває фінансові проблеми. Попередній понтифік розпочав реформування фінансової системи. Вона завжди була утаємниченою від зайвих очей і вух, тому невідома точна цифра бюджету церкви. Але відомо, що церква володіє величезною кількістю нерухомості, а також має акції у низці міжнародних компаній.Останніми роками зростає дефіцит бюджету Ватикану. Це пов’язано з багатьма факторами — від зниження прибутків через відтік вірян, передовсім у заможних країнах, до збитків, завданих пандемією коронавірусу. Новий Папа буде змушений проводити політику попередника щодо контролю за витратами, зменшувати їх, аби Ватикан не зіткнувся з фінансовими проблемами.Також існує політична проблема. Зараз багато країн зацікавлені у своєму Папі. Три останніх понтифіки — Іван Павло ІІ, Бенедикт XVI й Франциск — не були італійцями. Хоча до цього дуже тривалий час церквою правили італійці. Останній Папа хоча і мав італійське походження, проте за громадянством — аргентинець.На тлі зменшення чисельності вірян в Європі, зростає їхня кількість у Латинській Америці, Азії та Африці. Тому і не дивно, що серед претендентів на папську владу називають філіппінця Луїса Антоніо Тагле, африканців Пітера Тарксона з Гани та Фрідоліна Амбого Безунгу з Конго.З одного боку, можна було би повернути Святий Престол європейцям, проте з іншого — паства за межами Європи росте значно більшими темпами. І це потрібно враховувати. Також свої плани на Ватикан мають США. Хоча це і традиційно протестантська країна, проте нинішній віце-президент Джей Ді Венс — католик. З дуже консервативними поглядами. Американці не проти, щоб і наступний Папа мав такі ж.Нагадаємо, що наприкінці квітня президент США Дональд Трамп жартома заявив, що хотів би стати новим Папою Римським. Цей начебто "дотеп" обурив значну частину вірян.

8
18:43 - 08.05.2025

У Росії сталася пожежа на заводі КАМАЗ (відео)

У четвер, 8 травня, у Росії в місті Набережні Човни сталася масштабна пожежа на Камському автомобільному заводі (КАМАЗ).Про це повідомили російські ЗМІ. За даними пропагандистських пабліків, пожежа сталася на території науково-технічного центру "Камаз". Попередньо, загоряння виникло в районі одного з цехів.Причина займання поки не відома. Місцева влада жодних коментарів з приводу пожежі також не дає.Варто зауважити, що напередодні на території республіки Татарстан було оголошено повітряну тривогу у зв'язку з атакою БпЛА. Проте чи пов'язане загоряння із нальотом дронів, поки не відомо.Камський автомобільний завод — найбільший в Росії виробник вантажних, легкових автомобілів, тракторів та запчастин. Головні виробничі потужності КамАЗу розміщені в місті Набережні Челни (Татарстан, Росія). Входить до десятки провідних світових компаній, які спеціалізуються на виробництві великих вантажівок.Нагадаємо, вночі 7 травня далекобійні дрони Служби безпеки України атакували два заводи російського військово-промислового комплексу. На підприємствах спалахнули пожежі.

9
12:58 - 08.05.2025

Мерц — про гарантії безпеки для України: Питання про відправлення військ не стоїть

Питання про відправлення німецьких військовослужбовців в Україну для забезпечення там миру "нині навіть не стоїть". Це пов'язано з тим, що на лінії фронту не вщухають бої, а мирна угода з Російсько Федерацією ще не підписана.Про це сказав новий канцлер ФРН Фрідріх Мерц в інтерв'ю газеті Die Welt, опублікованому в середу, 7 травня. "Ми ще дуже далекі від припинення вогню, і ще далі — від мирної угоди", — зазначив Мерц. В інтерв'ю, яке він дав у літаку під час своєї першої поїздки за кордон як глава уряду, Фрідріх Мерц згадав про інші можливості участі Німеччини у наданні Україні гарантій безпеки або спостереженні за припиненням вогню. "Ми, звичайно, могли б продовжити надавати дуже сильну підтримку українській армії, постачати її озброєнням. Існує "ціла низка можливостей для забезпечення того, щоб така угода про припинення вогню була надійно закріплена і щоб подальша мирна угода дійсно дотримувалася", — додав канцлер ФРН. Одночасно він висловив сподівання, що "перемир'я" на 8-10 травня, оголошене наприкінці квітня президентом Росії Володимиром Путіним, може бути продовжено. "Однак це перебуває виключно в руках російського керівництва", наголосив Фрідріх Мерц. Президент України Володимир Зеленський раніше назвав заяву Путіна про одностороннє припинення вогню на три дні "маніпуляцією"."Доки не буде постійного припинення вогню та відповідної угоди з Росією, ми не можемо надати жодної інформації про масштаби гарантій безпеки, які ми даємо Україні, тому що ми просто ще не знаємо умов", — наголосив новий канцлер Німеччини на прес-конференції з Еммануелем Макроном 7 травня в Парижі. За словами Мерца, війна не може бути припинена "без подальших політичних зобов'язань Сполучених Штатів" і "європейці не можуть замінити США", проте готові зробити свій внесок. Канцлер ФРН зазначив, що має намір незабаром обговорити це питання з адміністрацією Дональда Трампа. При цьому Фрідріх Мерц у Парижі висловив думку, що в майбутньому Берлін та Париж мають "ще ефективніше" координувати заходи підтримки України. "Україна може й надалі покладатися на Німеччину та Францію у боротьбі з російською агресією",— наголосив глава німецького уряду. Він також анонсував свій візит до Києва "найближчими тижнями".Нагадаємо, 7 травня віце-президент США Джей Ді Венс заявив, що Сполучені Штати Америки хочуть, аби Україна та Росія розпочали прямий діалог між собою. Водночас він відзначив, що "Росія має багато вимог для того, щоб розпочати переговори".Водночас президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни Росії проти України. Проте ця перспектива йому не подобається.Зазначимо раніше спеціальний представник президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що країна-агресорка Росія не виграє війну проти України. Це протистояння можна завершити лише за столом переговорів.Своєю чергою міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент заявив, що російський диктатор Володимир Путін є воєнним злочинцем.

10
11:52 - 08.05.2025

Путін звинуватив Болгарію у розв'язанні війни в Україні: Софія відреагувала

Болгарія різко відреагувала на заяви російського диктатора Володимира Путіна у документальному фільмі, в яких глава Кремля наголосив, що Румунія та Болгарія сприяли напруженості, яка призвела до війни в Україні, розмістивши на своїй території американські бази.Пропагандистський фільм "Росія. Кремль. Путін. 25 років" показали на російському державному телеканалі "Росія-1", пише Euractiv. "Спроби Російської Федерації перекласти відповідальність за розв'язання незаконної та неспровокованої війни в Україні на інші країни, у тому числі на Болгарію, абсолютно неприйнятні і є грубою маніпуляцією фактами", — йдеться у заяві МЗС Болгарії. У ньому нагадали, що вступ країни до НАТО є суверенним рішенням, що ґрунтується на волі болгарських громадян та законних демократичних процесах. "Це рішення продиктоване прагненням Болгарії до міцної безпеки, стабільності та миру в регіональному контексті. Зміцнення стримувального потенціалу держав-членів спрямоване на захист союзної території, не становить загрози для будь-якої іншої країни та повністю відповідає міжнародному праву", — також написала влада в Софії, заявивши, що Болгарія залишається твердо відданою своїм союзницьким зобов'язанням у рамках НАТО та принципам Європейського союзу. МЗС Румунії також оперативно відреагувало на заяви президента Росії Володимира Путіна. Основна база, що використовується для підготовки військових Болгарії та США, — Ново Село. Згідно з угодою з Вашингтоном, там можуть бути не більше 2500 цивільних осіб та американських військовослужбовців у формі. За всі ці роки до цього навіть не наблизилися. Румунія, з іншого боку, будує величезну базу — Михайло Когелничану, яка розташована неподалік Болгарії та буде більшою за Рамштайн у Німеччині.Нагадаємо, 7 травня віце-президент США Джей Ді Венс заявив, що Сполучені Штати Америки хочуть, аби Україна та Росія розпочали прямий діалог між собою. Водночас він відзначив, що "Росія має багато вимог для того, щоб розпочати переговори".Водночас президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни Росії проти України. Проте ця перспектива йому не подобається.Зазначимо раніше спеціальний представник президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що країна-агресорка Росія не виграє війну проти України. Це протистояння можна завершити лише за столом переговорів.Своєю чергою міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент заявив, що російський диктатор Володимир Путін є воєнним злочинцем.

11
08:43 - 08.05.2025

Між Індією та Пакистаном відбувся один із наймасштабніших повітряних боїв

"Повітряний бій" між пакистанськими та індійськими винищувачами, в результаті якого, за словами офіційних осіб, було збито п'ять індійських літаків, був одним із "наймасштабніших і найтриваліших у новітній історії авіації".Про це повідомило CNN з посиланням на високопоставлені джерела в пакистанських силах безпеки. За словами посадовця, у бою брало участь загалом 125 винищувачів, і жодна зі сторін не залишала свого повітряного простору. Він також повідомив, що обмін ракетними ударами іноді відбувався на відстані понад 160 км (100 миль). Жодна зі сторін не була готова відправити своїх пілотів через кордон через набагато менший повітряний бій у 2019 році. Пілот індійських ВПС був збитий на території Пакистану і показаний на ТБ, перш ніж його повернули до Індії. За його словами, цього разу жодна зі сторін не хотіла приниження. За словами джерела, іноді індійським ВПС доводилося здійснювати кілька заходів на цілі. Пакистан зробив все можливе, щоб попередити мирних жителів у районах, які, на його думку, могли бути потенційними цілями, і що військовим вдалося звести до мінімуму жертви серед мирного населення, повідомило джерело.Продовження війни залежить від ПакистануПрем'єр-міністр Пакистану Шехбаз Шаріф пообіцяв відреагувати на удари Індії та контрольованого його армією Кашміром, які були завдані вранці в середу за місцевим часом. Те, що спричинить цю відповідь, може визначити, чи зможуть дві країни знайти вихід, чи виявляться втягнутими в конфронтацію, що загострюється. Один із варіантів для Пакистану — оголосити про перемогу, вказавши на літаки, які він нібито збив. Цей варіант залежить від правдивості заяв Пакистану про те, що він збив п'ять літаків ВПС Індії, включно з трьома винищувачами Rafale французького виробництва. "Якби справді були втрати для Індії, Пакистан міг би оголосити про перемогу, вказавши на збиті літаки, навіть якщо обставини не зрозумілі. Це дозволило б Пакистану стверджувати, що він завдав шкоди індійським військовим цілям", — сказав Мілан Вайшнав, старший науковий співробітник та директор програми Південної Азії у Фонді Карнегі за міжнародний мир. Другий варіант — завдати власних ударів. Пакистан може вирішити, що хоче "відповісти тим же", оскільки деякі з ударів Індії припали на густонаселену провінцію Пенджаб у Пакистані, сказав Танві Мадан, старший науковий співробітник програми зовнішньої політики в Інституті Брукінгса. Або головнокомандувач пакистанської армії Сайєд Асім Мунір, який, як вважається, "напористіший", ніж його попередник Камар Джавед Баджва у 2019 році, коли востаннє стикалися Індія та Пакистан, може вирішити, що він хоче "підвищити ставки", сказав Мадан. Однак, враховуючи, що Індія дала зрозуміти, що вона вживе заходів у відповідь, якщо наступний крок Пакистану зайде занадто далеко, Ісламабад може прийняти рішення обмежити заходи у відповідь "певним порогом", сказав Мадан. Міністр оборони Пакистану Хаваджа Асіф заявив, що Ісламабад завдаватиме ударів тільки по військових цілях в Індії, а не по цивільних. Останні заяви Пакистану свідчать про те, що країна обмірковує виважену відповідь, сказав Мадан, додавши, проте, що не можна виключати жодних можливостей. "Здебільшого на основі того, що ми бачили в попередні часи, це два раціональні гравці, які не хочуть більш масштабної війни. Обидва можуть втратити щось, якщо буде більш масштабний конфлікт", — йдеться у повідомленні.Нагадаємо, ввечері 6 травня Збройні сили Індії розпочали операцію "Сіндор", вдаривши по дев'яти об'єктах у Пакистані й окупованих Пакистаном штатах Джамму та Кашмір.Унаслідок індійських ударів по Пакистану загинули вісім людей, серед них — дитина, щонайменше 38 осіб отримали поранення. Водночас Індія заявила про трьох загиблих цивільних через обстріл із боку Пакистану.Водночас президент США Дональд Трамп назвав ескалацію між цими країнами "ганьбою", при цьому визнавши, що вони давно ворогують між собою.Своєю чергою Міністерство закордонних справ України звернулося до Індії та Пакистану на тлі загострення ситуації між країнами. Відомство закликало держави сісти за стіл переговорів.

12
07:46 - 08.05.2025

Der Spiegel: Депутати з Німеччини, Чехії, Кіпру та Словаччини прибудуть до Москви на парад Путіна

Європейські політики BSW Рут Фірменіх та Міхаель фон дер Шуленбург цього тижня вирушать до Москви, щоб вшанувати пам'ять загиблих під час Другої світової війни. Вони входять до складу делегації, перебування якої обговорювалося у вищих російських колах. За інформацією Spiegel, список запрошених був заздалегідь направлений, зокрема, на затвердження до міністерства оборони Росії. Як зазначає видання, глава Кремля Володимир Путін надає особливого значення 9 травня — Дню Перемоги над нацистською Німеччиною — та його міжнародному сприйняттю. У середині квітня Кремль уже оголосив, що про свою участь заявили понад 20 глав держав — зокрема, голова КНР Сі Цзіньпін, який вже прибув у середу. Водночас були й скасування деяких поїздок, наприклад візиту президента Індії Нарендри Моді через поточний конфлікт із сусіднім Пакистаном. Цікаво, що наприкінці квітня Путін також оголосив про одностороннє припинення вогню у війні в Україні через російські пам'ятні заходи.Агресор у війні в Україні явно стурбований пропагандистськими цілями та спробами реабілітації на світовій арені. Посол Росії у Німеччині не отримав запрошення на офіційні державні заходи, такі як святкування 8 травня у Бундестазі.Політик від BSW Фірменіх довгий час входив до найближчого оточення засновниці партії Сари Вагенкнехт. Вона працює в ній з 2004 року, спочатку як науковий співробітник, а потім як керівник її офісу в Бундестазі. 2024 року вона увійшла до Європейського парламенту за списком BSW.Фон дер Шуленбург був одним із перших, хто підписав "Маніфест миру", який Вагенкнехт ініціював спільно з Алісою Шварцер у 2023 році. Він був німецьким дипломатом в ОБСЄ та ООН. Говорять, що він координував поїздку до Москви.На запитання журналу SPIEGEL про поїздку її давньої супутниці до Росії Вагенкнехт відповіла: "Вона їде до Москви, щоб покласти вінок до пам'ятника невідомому солдатові у 80-ті роковини звільнення. Не знаю, що тут можна критикувати. Вона не братиме участі у військовому параді чи подібних державних заходах".Тим часом Фірменіх та фон дер Шуленбург оголосили, що візьмуть участь в урочистостях з нагоди річниці перемоги. Після візиту до Москви заплановано також поїздку до Києва. Контакт із посольством України вже встановлено.У Москві депутати також хочуть "провести переговори з парламентаріями та іншими представниками політики та культури". Дводенний візит до Москви разом із трьома іншими депутатами Європарламенту з Чехії, Кіпру та Словаччини мав відбутися під час оголошеного Росією припинення вогню. "Ми також хочемо надіслати сигнал про те, що ми стурбовані тим, щоб зброя в Україні залишалася вічною мовчанкою". Їхня мета — "подолати спіраль конфронтації та ескалації в Європі, що постійно зростає", — заявили у своїй заяві два політики BSW.Фон дер Шуленбург поки що не відповів на запитання про те, як фінансуватиметься поїздка.Зазначимо, 7 травня Естонія оголосила, що закриває свій повітряний простір для літаків іноземних делегацій, які прямують в Москву на парад 9 травня. Так, країна заборонила польоти до Москви або з Москви кубинським і бразильським VIP-рейсам.Варто зазначити, що президент Азербайджану Ільхам Алієв в останній момент відмовився брати участь у російському параді до "Дня перемоги", який заплановано на 9 травня.Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що Україна не може гарантувати безпеку іноземних делегацій, які запланували поїздки на парад до Москви 9 травня. Відповідальності за події на території Росії Україна не несе.Своєю чергою, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія своєю відмовою пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді 9 травня, намагається зірвати важливий візит до Москви.

13
07:01 - 08.05.2025

Трамп і прем’єр Канади обговорили війну в Україні, ця тема була ключовою, — ЗМІ

Під час зустрічі у Вашингтоні американського президента Дональда Трампа і прем'єра Канади Марка Карні одним із ключових питань в обговоренні було питання війни Російської Федерації проти України.Про це повідомляє CBC News із посиланням на джерела.За словами чиновника, у той час, як Карні, його команда і більшість канадців на батьківщині були охоплені глузуваннями над 51-м штатом і каральними тарифами Трампа, сам президент прагнув "переломити хліб" з Карні та обговорити глобальні проблеми, які розгортаються в його правління, а саме війну між Росією та Україною, ворожість із Китаєм та ситуацію в Ірані. Чиновник повідомив, що Трамп хотів дізнатися думку Карні з питань, які турбують президента під час його спроб виконати свою передвиборчу обіцянку швидко покласти край війні в Україні та приборкати ядерні амбіції Ірану — два питання, які виявилися особливо складними для адміністрації.Трамп також попросив Карні висловитися з приводу Ізраїлю та Гази (хоча, за словами чиновника, на цю тему було відносно мало розмов), а також з приводу хуситів у Ємені, про які президент досить докладно говорив перед камерами Білого дому у публічній частині їхньої зустрічі. Як зазначив чиновник, той факт, що президент запросив думку Карні щодо цих файлів, був розцінений як "надійний знак" того, що Трамп поважає нового лідера Канади та вважає його гідним рівним. Чиновник також заявив, що для світових лідерів нормально обговорювати питання зовнішньої політики та обмінюватися ідеями, і готовність Трампа зробити це з Карні на їхній першій зустрічі стала ще одним доказом того, що день пройшов відносно успішно.Нагадаємо, 7 травня віце-президент США Джей Ді Венс заявив, що Сполучені Штати Америки хочуть, аби Україна та Росія розпочали прямий діалог між собою. Водночас він відзначив, що "Росія має багато вимог для того, щоб розпочати переговори".Водночас президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни Росії проти України. Проте ця перспектива йому не подобається.Зазначимо раніше спеціальний представник президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що країна-агресорка Росія не виграє війну проти України. Це протистояння можна завершити лише за столом переговорів.Своєю чергою, міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент заявив, що російський диктатор Володимир Путін є воєнним злочинцем.

14
23:30 - 07.05.2025

Фіцо звинуватив Естонію у спробі зірвати його візит до Москви на парад Путіна

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія своєю відмовою пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді 9 травня, намагається зірвати важливий візит до Москви.Таку заяву словацький прем’єр оприлюднив у соцмережі Facebook. На його думку, Естонія навмисно зриває його візит на парад Путіна."Звичайно, це навмисна спроба зірвати мій візит до Москви. Це надзвичайно порушує усю нашу програму, ми не зможемо встигнути на заплановані зустрічі завтра ввечері", — заявив словацький премʼєр.Водночас Фіцо наголосив, що протокол продовжує робити все можливе, аби він все ж зміг потрапити до Москви та "взяти участь у чотирьох надзвичайно важливих двосторонніх зустрічах".Раніше Фіцо також повідомляв, що має намір бути присутнім на російському параді. Однак низка держав Європейського Союзу наголосили, що не надаватимуть дозвіл на проліт літака словацького прем'єр-міністра Роберта Фіцо в Російську Федерацію.Зазначимо, 7 травня Естонія оголосила, що закриває свій повітряний простір для літаків іноземних делегацій, які прямують в Москву на парад 9 травня. Так, країна заборонила польоти до Москви або з Москви кубинським і бразильським VIP-рейсам. Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що Україна не може гарантувати безпеку іноземних делегацій, які запланували поїздки на парад до Москви 9 травня. Відповідальності за події на території Росії Україна не несе.

15
895
894 893
...
1