За дорученням президента України у середу, 30 серпня, відбулося розширене засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад під головуванням керівника Офісу глави держави Андрія Єрмака.
Про це повідомила прес-служб Офісу президента.
Зазначається, що захід провели у новому форматі безпосереднього спілкування з представниками територіальних громад регіонів нашої країни, першим із яких стала Херсонщина. Зокрема, учасники заходу розглянули питання екологічної ситуації та відновлення водопостачання на деокупованій території Херсонщини, прискорення буріння нових свердловин, ремонту та будівництва водогонів. Окремо зупинилися на відновленні житла та соціальної інфраструктури, щоб людям було куди повертатися, особливо з урахуванням наближення зими.
Водночас міністр внутрішніх справ України, керівник робіт із ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС Ігор Клименко зазначив, що після руйнування росіянами греблі органам системи МВС вдалося налагодити підвезення питної води в постраждалі райони, а також продуктів харчування та речей першої необхідності. Триває робота з обстеження саперами постраждалих територій та знешкодження мін, інших вибухонебезпечних предметів, які вимило водою. Поліція також забезпечує охорону правопорядку, працюють патрулі задля недопущення мародерства та інших злочинів.
Також начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін проінформував, що унаслідок підтоплення зруйновано або пошкоджено понад 3200 об’єктів. Державну допомогу виплачено понад 13,5 тисяч жителів Херсонщини на суму більш як 60 мільйонів гривень, з обласного бюджету допомогу отримали понад тисячу громадян, ще тисяча — із місцевого бюджету. Організовано оформлення допомоги постраждалим громадянам від міжнародних організацій.
"Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець доповів, що внаслідок підриву окупантами греблі Україна втратила понад 70% води із Каховського водосховища, а загальні збитки довкіллю оцінюються на суму понад 146 мільярдів гривень. Експерти місії ООН, яка сьогодні працює в Україні, попередньо оцінили втрати екосистеми у понад 12 мільярдів доларів США", — йдеться у повідомленні.
Відтак, щоб зберегти дно Каховського водосховища, працівники національних парків засіяли 3500 гектарів колишнього водосховища конюшиною. Також триває робота з буріння артезіанських свердловин на території Херсонської області, вже визначено до цього 50 місць.
Крім того, до кінця вересня програма ООН з довкілля презентує проект, що стане одним з елементів реалізації Формули миру України й передбачатиме розмінування територій, очищення від твердих відходів, відновлення гідрологічного режиму, а також рослинного та тваринного світів.
У Офісі президента зазначили, що під час засідання також обговорювалися питання додаткової потреби в комунальній техніці та працівниках для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, пов’язаної з підривом греблі Каховської ГЕС, необхідності залучення додаткових підрозділів для розмінування території області та передачі додаткової спецтехніки, законодавчого врегулювання проблеми надання спеціального статусу особам, які беруть участь у ліквідації наслідків збройної агресії РФ.
Йшлося про готовність об’єктів теплопостачання, відновлення водо- й газопостачання в деокупованих громадах Херсонщини, стан забезпечення захисту об’єктів критичної енергетичної інфраструктури на території регіону.
"Із представниками місцевого бізнесу, аграріями та фермерами обговорювали важливість доступних кредитів і полегшених кредитних умов для деокупованих територій, пільгового кредитування сільськогосподарських підприємств. Представники бізнесу цікавилися також питанням відновлення Інгулецької зрошувальної системи", — додали в ОП.
Наприкінці засідання було затверджено графік роботи Конгресу до кінця 2023 року. Виконавчий секретар президії Конгресу, заступник керівника Офісу президента Олексій Кулеба повідомив, що розроблено графік проведення засідання членів Конгресу в кожній області.
"Запропоновано провести у вересні такі засідання в південних та східних регіонах, у жовтні — в центральних і північних областях, у листопаді — в західних. Після проведення таких засідань наприкінці кожного місяця передбачені так звані кущові засідання членів Конгресу, за результатами яких будуть узагальнені пропозиції регіональних зібрань та формуватиметься порядок денний засідання Президії та самого Конгресу в грудні 2023 року", — повідомив він.
Нагадаємо, 18 серпня президент Володимир Зеленський провів важливу нараду, під час якої обговорили оборонну підтримку України з боку партнерів та ситуацію на фронті. Крім того, під час засідання підіймалося питання всеохопної інспекції військово-лікарської комісії та результатів роботи СБУ щодо "військкомів" і колаборантів.