Нещодавно BBC провели безпрецедентне інтерв'ю з поліцейськими з М'янми, яким після перевороту довелося втекти до Індії. Чому було прийнято рішення бігти? Представники структури відмовилися виконувати накази військових, які суперечать людській гуманності. Починаючи із перших таких інтерв'ю більше дюжини перебіжчиків повідомили BBC, що вони втекли, побоюючись, що їх змусять вбивати або заподіювати шкоду мирним жителям.
«Мені наказали стріляти в протестувальників. Я сказав їм, що не можу цього зробити».
Наїнг (ім'я змінено) служив поліцейським в М'янмі протягом десяти років … Зараз 27-річний чоловік переховується в північно-східному індійському штаті Мізорам.
Журналісти BBC зустрілися з ним і з групою поліцейських і жінок у віці від двадцяти років, які говорять, що вони втекли з роботи додому, відмовившись виконувати накази військових.
«Я боявся, що мене змусять вбити або завдати шкоди невинним людям, які протестують проти військових», - сказав один офіцер.
«Ми вважаємо, що з боку військових було неправильно скидати обраний уряд».
Нагадаємо, що після подій 1 лютого, коли до влади прийшли військові М'янми, відомі як «Татмадау», тисячі протестувальників, які виступають за демократію, вийшли на вулиці.
Силовики звинувачуються у вбивстві понад 50 осіб.
Наїнг, офіцер нижчого рангу з міста на заході країни, говорить, що протести в його районі почали посилюватися в кінці лютого.
Він каже, що втік, двічі відмовившись стріляти по демонстрантах.
«Я сказав своєму босові, що не можу цього зробити і збираюся встати на сторону людей».
«Військові нервують. Вони стають все більш і більш жорстокими», - повідомляє чоловік.
В ході інтерв'ю з журналістами BBC, Наїнг поділився з ними фотографіями своєї сім'ї - у нього є дружина і дві маленькі доньки.
«Я турбуюся, що, можливо, не вдасться знову зустрітися з ними», - сказав він.
Офіцери, з якими говорили журналісти, є одними з перших перебіжчиків в штат Мізорам, які поділилися свідченнями очевидців того, що, за їхніми словами, відбувається всередині країни.
Вони кажуть, що є частиною зростаючого числа чиновників, які приєднуються до продемократичного руху громадянської непокори (CDM) в країні.
В цей час світова спільнота не залишає ситуацію без уваги. ООН, США і ряд інших країн засудили вбивство мирних жителів в ході придушення протестів проти перевороту в М'янмі і закликали владу проявляти стриманість. Військові відкинули критику своїх дій і заявили, що готові протистояти санкціям і ізоляції після захоплення влади.
За словами місцевої влади, після військового перевороту понад 100 осіб втекли з М'янми у Мізорам.
Хтут, якому 22 роки, каже, що він і інші поліцейські були в парі з військовими, коли вони патрулювали вулиці. Протестуючим, які мирно барабанили на підтримку демократичного руху, погрожували арештом.
Хтут, що народився у М'янмі, каже, що його теж намагалися змусити стріляти в протестувальників, але він відмовився від цього наказу.
«Старший військовий наказав нам розстрілювати людей, що виходять групами більше п'яти осіб. Я знаю, що людей били. У мене були безсонні ночі».
Хтут каже, що він був єдиним, хто втік зі своєї поліцейської дільниці на мотоциклі. Він був наляканий, намагаючись дістатися до кордону з Індією.
Ті, з ким ми говорили, перейшли в Індію через річку Тіау.
Грейс, ім'я якої було змінено з метою безпеки, - одна з двох жінок-поліцейських серед тих, хто дезертирував.
Вона сказала, що бачила, як військові використовували палиці і гумові кулі для облави на протестувальників, а одного разу застосували сльозогінний газ по групі, в яку входили діти.
«Вони хотіли, щоб ми розігнали натовп і заарештували наших друзів, але ми не змогли цього зробити», - сказала вона.
Автор: Влада Май
Фото з відкритих джерел.