Щороку понад 100 тисячам українцям лікарі ставлять діагноз рак. За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році онкологічні захворювання виявили у 110 022 людей. Проте, однією із запорук успішної боротьби із хворобою — є її раннє виявлення.
Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я. Як наголосили у відомстві, з 1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, раку шийки матки та колоректального раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику. Згідно з документом було оновлено рекомендації щодо раннього виявлення раку.
За даними МОЗ, всі жінки старші за 21 рік мають регулярно проходити обстеження для раннього виявлення раку молочної залози. У ході обстеження, лікарі мають опитувати пацієнтку щодо факторів ризику та симптомів, що можуть свідчити про РМЗ, та здійснювати огляд молочних залоз під час проведення профілактичних медичних оглядів та обстежень.
"У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про імовірність розвитку РМЗ, лікар направляє пацієнтку на дообстеження до онколога або хірурга-онколога", — йдеться у повідомленні.
Для жінок 50-69 років — огляд та пальпація молочних залоз і направлення на мамографію – кожні два роки. Лікар може змінювати частоту та види обстежень відповідно до наявності факторів ризику чи скарг пацієнтів.
Як зазначили у МОЗ, факторами ризику раку молочної залози є:
Профілактику раку шийки матки також здійснюють щодо жінок, старших 21 року. Водночас жінки віком від 35 років мають здавати ПЛР-тест на ВПЛ з генотипуванням щонайменше 1 раз на 10 років.
"Лікар може змінювати частоту та види обстежень відповідно до наявності факторів ризику чи скарг пацієнток", — додали у МОЗ.
Факторами ризику раку шийки матки є:
Заходи з раннього виявлення колоректального раку передбачає опитування пацієнтів у віці понад 40 років. Відповідні обстеження жінки мають проходити кожні два роки, а у разі виявлених факторів ризику — щороку.
"Для людей у віці 50-75 років рекомендований огляд та направлення на тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) — кожні 2 роки, а за наявності факторів ризику — щороку. Якщо результат тесту позитивний — направлення на колоноскопію та консультацію до хірурга-проктолога або онколога", — зауважили у МОЗ.
Факторами ризику колоректального раку є:
"Усі перераховані лабораторні й інструментальні дослідження щодо раннього виявлення раку безоплатні за направленням лікаря, їх покриває програма медичних гарантій. У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про розвиток раку, лікар направляє пацієнтів на дообстеження та лікування до вузьких спеціалістів. Ці медичні послуги безоплатні у межах програми медичних гарантій. Пройти обстеження можна за направленням лікаря", — йдеться у повідомленні.
Які обстеження має пройти пацієнт для виявлення ранньої стадії раку:
Щоби зменшити ризик захворіти на рак важливо:
Нагадаємо, в Україні для ветеранів працює програма доступної медицини. Послуги надаються у медичних закладах, які укладуть договір із НСЗУ на розширену первинну медичну допомогу для ветеранів. Це можуть бути як комунальні лікарні, так і приватні клініки, а також лікарі-ФОПи з відповідною ліцензією.