Надійність ГТС та українських газосховищ: стрес-тест-2024 буде завершено до початку сезону закачування газу

21 ЛЮТОГО 2024 16:33

За ініціативи Міненерго оператор ГТС України та компанія групи Нафтогаз — АТ "Укртрансгаз" — ведуть підготовку до проведення стрес-тесту 2024 року. Мета — підтвердження достатньої потужності та надійності ГТС і ПСГ в умовах обстрілів та припинення транзиту російського газу.

У межах стрес-тесту буде визначено низку можливих кризових сценаріїв та оцінено ризики потенційної фізичної шкоди інфраструктурі, які можуть вплинути на спроможність транспортувати природний газ з українських ПСГ до ЄС. Підготовка та проведення стрес-тесту передбачають чотири етапи. Результати буде оприлюднено у другій половині квітня — на початок сезону закачування.

Як неодноразово зазначав міністр енергетики України Герман Галущенко, зберігання іноземними трейдерами газу стало можливим зокрема завдяки ініційованому Міненерго спільно з партнерами стрес-тесту української ГТС та ПСГ-2023, який підтвердив, що газотранспортна система може працювати в умовах воєнних викликів та за нульового транзиту. Також важливим чинником стала сертифікація газосховищ за європейськими нормами.

"Це не тільки збільшило довіру партнерів, але і забезпечило взаємовигідну співпрацю, яка посилила енергетичну безпеку України та всього європейського континенту", — зазначив міністр.

"Цієї зими ми практичними діями підтвердили висновки торішнього стрес-тестування: європейський газ надійно зберігається в Україні та транспортується до замовників. Це результат злагодженої роботи операторів ГТС та ПСГ. Проходження цьогорічного стрес-тесту дасть чіткий сигнал нашим партнерам — європейським газовим трейдерам, що як і минулого року, можна спокійно замовляти потужності нашої інфраструктури для транспортування і збереження газу в Україні. Це внесок нашої країни в європейську енергетичну безпеку з одного боку, а з іншого — підтримка вітчизняної економіки та додаткові надходження до державного бюджету", — підкреслив генеральний директор ОГТСУ Дмитро Липпа.

"Підготовку вже розпочато. Це дійсно важливо, адже допомагає заохотити наших партнерів зберігати більше газу в наших сховищах. Підготовка та проведення стрес-тесту відбуватимуться у чотири етапи. Результати буде оприлюднено до початку сезону закачування – у другій половині квітня. Дякуємо Міненерго, команді Укртрансгазу, а також партнерам, завдяки яким проведення цих тестів стало можливим", — зазначив очільник групи Нафтогаз Олексій Чернишов.

У 2023 році інтерес трейдерів до використання української ГТС та ПСГ значно зріс: протягом року загальний об’єм закачаного ними газу до українських ПСГ перевищив у чотири рази показники 2022 року.

Стрес-тест газової інфраструктури 2024 року буде змодельовано та здійснено робочою групою у складі та за сприяння USAID — проекту енергетичної безпеки, Секретаріату енергетичного співтовариства, Генерального директорату Joint Research Centre Європейської комісії, міжнародних технічних експертів та відповідно ОГТСУ, НАК "Нафтогаз України" та "Укртрансгазу".

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 21.02.2024 16:33