1 158 день війни
Особовий склад
947 610
Танки
10 711
Артилерія
26 965
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 145
Крилаті ракети
3 196
Гелікоптери
335
БпЛА
33 897
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Поводилися так, ніби ніколи не було ядерної аварії: журналісти дізналися, що робили рашисти на ЧАЕС
На фото: саркофаг над четвертим енергоблоком ЧАЕС. Джерело: "Вікіпедія"

Поводилися так, ніби ніколи не було ядерної аварії: журналісти дізналися, що робили рашисти на ЧАЕС

Під час окупації Чорнобильської атомної електростанції у лютому 2022 року російські загарбники розважалися, стріляючи в стіни та ламаючи обладнання, яке було призначене для моніторингу радіаційної ситуації.

Як повідомляє "УНІАН", посилаючись на Business Insider, удар російського дрона 14 лютого 2025 року по укриттю ЧАЕС став новим свідченням цього.

Журналісти нещодавно побували у Чорнобильській зоні відчуження та поспілкувалися з керівниками Держагентства, яке керує зоною. Сергій Кірєєв, директор агентства, відповідальний за моніторинг рівня радіації в Зоні відчуження, упевнений, що удар російського безпілотника по об’єкту укриття не був випадковим. Якби він спровокував вибух, пил "полетів би з вітром".

Російські загарбники окупували Зону довкола ЧАЕС у перші дні вторгнення, коли у лютому 2022 року їхні війська рухалися на південь із сусідньої Білорусі, намагаючись захопити українську столицю та досягти швидкої перемоги. Хоча штурм Києва провалився, за понад місяць свого перебування на території відчуження росіяни наробили чимало шкоди, додає видання.

ЧАЕС

За словами Кірєєва, російські окупанти спочатку особливо не заважали українському персоналу на станції. Втім, згодом вони почали діяти суворіше, зокрема конфіскували телефони та забороняли персоналу збиратися разом. Також окупанти почали грабувати все навколо — від приміщень підприємств до гуртожитків персоналу.

"Весь світ знає про зону, про аварію на ЧАЕС. Їхня поведінка тут була такою, ніби це звичайна територія без будь-яких обмежень, що тут можна робити все, що хочеш", — зазначив Кірєєв.

Після вторгнення окупанти здебільшого ігнорували вказівки про те, які ділянки зони є відносно безпечними, а в які не варто заходити через високу радіацію. Зокрема, загарбники не побоялися заходити в Рудий ліс, який є одним із найбільш забруднених частин зони. Російська військова техніка здіймала хмари радіоактивного пилу.

Рудий ліс

Кореспондент видання оглянув одну з лабораторій, яку російські війська зайняли у 2022 році. За словами Кірєєва та інших працівників Чорнобильської зони, росіяни знищили комп’ютери, перенесли обладнання, пограбували шафки працівників, влаштували невеликі пожежі та подірявили стіни кулями. Варто зауважити, що боїв за станцію не було.

"Було пошкоджено обладнання, розташоване по периметру майданчика радіаційного контролю в зоні відчуження. Викрали комп’ютери, оргтехніку, чайники", — розповів старший інспектор Чорнобильської АЕС Олександр Григораш.

Після того, як у березні 2022 року росіяни пішли з Київської області, ситуація у Чорнобильській зоні відчуження була відносно спокійною, аж доки у лютому 2025 року російський "Шахед" не поцілив у зовнішню арку, яка з 2016 року слугувала захистом для четвертого енергоблока станції.

ЧАЕС

За словами Григораша, ця атака не призвела до підвищення рівня радіації. Втім, у захисній споруді утворилася масивна діра, яка підкреслює небезпеку, яку російська агресія несе для українських АЕС. І зараз в руках безвідповідальної Росії перебуває найбільша в Європі Запорізька АЕС, додає Business Insider.

ЧАЕС

Нагадаємо,18 лютого прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що після російського обстрілу Чорнобильської атомної електростанції уряд вирішив виділити додаткові кошти для підтримки та ремонту саркофага. Йдеться про 1,5 мільярда гривень.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама