З травня минулого року до червня поточного російські авіакомпанії закупили в обхід санкцій запчастини на суму не менше 1,2 мільярда доларів. Устаткування варіювалося від предметів першої необхідності для підтримки льотної придатності до звичайних запасних частин, таких як кавоварки, телефонні трубки бортпровідників і навіть сидіння для унітазів.
Як повідомляє Reuters, митні записи показали, що деталі потрапили до Росії через посередників у Таджикистані, Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), Туреччині, Китаї та Киргизстані. Жодна з цих країн не підтримала західні санкції щодо Росії.
Сума в 1,2 мільярда доларів занижує загальну вартість авіаційних запчастин, імпортованих за період, що розглядається Reuters, оскільки вона передбачає лише постачання, призначені безпосередньо для російських авіакомпаній або їхніх підрозділів з технічного обслуговування, а не деталі літаків, надіслані іншим компаніям Росії.
Голова московського авіаційного аналітичного центру "АвіаПорт" Олег Пантелєєв заявив, що російські авіакомпанії "вирішили проблему" роботи в умовах західних санкцій.
За даними Росстату, у червні російські авіакомпанії перевезли 10,1 мільйона пасажирів у порівнянні з 8,87 мільйона у червні 2022 року та 11,1 мільйона у червні 2021 року.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну західні країни ввели санкції, які, зокрема, торкнулися і російського транспортного сектору. Вони передбачають заборону на продаж Росії повітряних суден та запчастин до них. Після цього російські перевізники зіткнулися з відмовою у співпраці Airbus та Boeing, виробників моторів та складників.
Нагадаємо, раніше видання The Telegraph заявляло, що Китай забезпечує Росію гелікоптерами, безпілотниками, оптичними прицілами та найважливішими металами, які використовуються в оборонній промисловості. Своєю чергою Китай запевнив, що дана інформація не відповідає дійсності. Водночас у КНР цю інформацію спростували.
Також газета Wall Street Journal з посиланням на торговельні дані повідомляла Китай постачав Росії техніку, за допомогою якої окупанти укріплювали свої позиції на фронті в Україні перед тим, як українські військові розпочали контрнаступ.