Фото: Вікіпедія

Японія скидатиме забруднену радіоактивну воду з "Фукусіми" в океан: екологи б'ють на сполох

Починаючи з четверга, 24 серпня, Японія почне скидати забруднену радіоактивну воду з АЕС "Фукусіма-1" в океан. Таке рішення ухвалила влада країни попри критику рибальських спільнот, Китаю та деяких вчених.

Як пише The Guardian, відповідне рішення було ухвалене спільно з експертами МАГАТЕ.

Так, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда 22 серпня дав доручення працівникам станції "швидко підготуватися до скидання води" відповідно до планів, затверджених ядерними регуляторами. Він наголосив, що це почнеться у четвер, оскільки дозволяють "погодні та океанічні умови". Кісіда зазначив, що утилізація понад 1 мільйона тонн води, яка зберігалася на АЕС, була важливою частиною тривалого та складного процесу виведення станції з експлуатації.

За даними TEPCO, кількість очищеної води з "Фукусіми-1", яку скинуть у море з 2023 року до березня наступного року, становить 31 200 тонн.

Критика такого рішення

За даними The Guardian, таке рішення японців піддалося жорсткій критиці, оскільки вода, яку скинуть у відкритий океан, містить радіоактивну речовину тритій. Його не можна позбутися за допомогою технології фільтрації води.

Відтак, Гонконг, який є важливим ринком для експорту японських морепродуктів, пригрозив обмеженнями у відповідь. Водночас Південна Корея та Китай заборонили імпорт морської продукції з Японії. 

Організація Greenpeace, своєю чергою, попередила, що значну кількість радіоактивного матеріалу буде розсіяно в море протягом наступних десятиліть.

Водночас прем’єр Японії Кісіда спробував запевнити рибальські громади, що скидання є безпечним, й наполіг, що викид води "не можна відкладати, якщо Японія хоче вивести з експлуатації атомну станцію "Фукусіма-1" та відродити територію".

"Я обіцяю, що ми візьмемо на себе всю відповідальність за те, щоб рибна промисловість могла продовжувати заробляти на життя, навіть якщо на це знадобляться десятиліття", — сказав він журналістам.

За даними інформаційного агентства Kyodo, уряд Японії створив фонди на суму 30 мільярдів єн (206 мільйонів доларів) для компенсації репутаційних збитків місцевим рибалкам і 50 мільярдів єн для усунення будь-яких фінансових наслідків для їхнього бізнесу.

Що каже МАГАТЕ

Рішення про скидання у море забрудненої радіоактивної води з "Фукусіми" було схвалено раніше Міжнародним агентством з атомної енергії. Експерти МАГАТЕ заявили, що радіаційний вплив на людей і навколишнє середовище буде "незначним". Деякі фахівці зазначають, що атомні станції в усьому світі використовують подібний процес для утилізації стічних вод, що містять низькі концентрації тритію та інших радіонуклідів.

Аварія на "Фукусімі"

У 2011 році на АЕС "Фукусіма-1" сталася аварія через землетрус і цунамі. Унаслідок стихійних лих у трьох реакторах розплавилося ядерне паливо, яке пропалило їхні захисні корпуси. Це супроводжували вибухи водню й викид великого обсягу радіоактивних речовин, що призвело до зараження прилеглих до станції районів. Через витік радіації було евакуйовано приблизно 150 тисяч людей, загинуло через стихію — майже 18,5 тисяч. Ядерна аварія на "Фукусімі" стала найстрашнішою із часів Чорнобиля 1986 року.

Фукусіма

Руйнування на атомній станції "Фукусіма-1" 16 березня 2011 року. Джерело: Вікіпедія

У квітні 2021 року уряд Японії дозволив зливати воду з АЕС "Фукусіма-1" в океан. Влада країни запевняла, що скидання води є неминучим питанням для виведення АЕС з експлуатації. Водні відходи з Фукусіми зберігають на заводі Tokyo Electric Power Co. Їх очистили, але й досі вони містять радіоактивний тритій. Цей елемент вважають шкідливим для людини у великих дозах.

Два роки тому МАГАТЕ сформувало спеціальну комісію, яка мала вирішити, чи безпечно скидати воду в море. 4 липня 2023 року Міжнародне агентство з атомної енергії дозволило оператору АЕС "Фукусіма" скинути в море воду, яку використовували для охолодження пошкоджених енергоблоків реактора.

Нагадаємо, раніше біологи з Великої Британії й Португалії дійшли висновку, що очікуване зростання кислотності води у Світовому океані призведе до того, що у промислових риб погіршиться нюх і здатність реагувати на нюхові сигнали, наприклад, про присутність хижаків. За оцінками вчених, з середини XIX століття концентрація CO2 в воді зросла на 43 відсотки, а до кінця XXI століття вона буде перевищувати сьогоднішній рівень у 2,5 раза.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 23.08.2023 05:15