Квітень 2025 року принесе українцям низку змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, деяким громадянам перерахують пенсії, а також набудуть чинності нові правила оплати лікарняних. До того ж частина військовозобов'язаних чоловіків можуть втратити бронювання від мобілізації.
Яких змін очікувати українцям у другий весняний місяць — у матеріалі TrueUA.
В Україні підвищення вартості комунальних послуг у квітні не очікується. Зокрема, у березні у багатьох містах завершився опалювальний сезон, тому суми у платіжках будуть значно меншими, адже уже не доведеться платити за теплопостачання.
Ціна на електроенергію
Підвищення цін на світло у квітня не планується. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду, яке відбулося ще на початку березня, запевнив, що наразі питання зміни тарифів на газ та електроенергію не розглядається.
Ціни на світло зросли ще 1 червня 2024 року — від 2,64 до 4,32 гривні за один кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Відповідно у квітні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо споживачів, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.
Ціна на газ
Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно ціна на газ у квітні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.
Ціна на воду
У квітні ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.
Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.
За даними інфляційного звіту Національного банку, вартість ціни на газ, електроенергію та воду можуть зрости у 2026 році. Припускається поступове підвищення тарифів ЖКГ, однак терміни й параметри коригування є сферою невизначеності та, відповідно, ризиком для прогнозу інфляції.
Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств.
У квітні 2025 року держава продовжить виплачувати грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам. Як раніше повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики, деякі переселенці зможуть отримати субсидію на оренду житла.
Цією програмою можуть скористатися переселенці, що відповідають наступним критеріям:
Варто зазначити, що родини з доходом меншим від двох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні до 5840 гривень) можуть розраховувати на більшу субсидію.
Розмір субсидії визначається індивідуально. Сума виплат залежить від:
Для оформлення субсидії необхідний договір оренди житла, який можна разом із заявою підписати та подати:
Субсидія на оренду житла призначається на шість місяців. На наступних півроку допомога продовжується Пенсійним фондом автоматично. Тобто повторно звертатися до органів ПФУ не потрібно.
Згідно із законом "Про державний бюджет України", у 2025 році уряд допомагатиме переселенцям надалі. У квітні змін не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:
Розмір допомоги для ВПО у квітні не зміниться:
Українці могли сподіватися на підвищення мінімальної зарплати з 1 квітня. Однак через певні обставини розмір мінімалки залишиться незмінним. Щоправда, у Верховній Раді внесено проект про зміни до закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік".
Як відомо, з 1 квітня 2024 року мінімальну заробітну плату в Україні встановлено на рівні 8 000 гривень на місяць або 48 гривень на годину. Це офіційно затверджений державою мінімальний розмір оплати праці, якого роботодавці зобов'язані дотримуватися.
Протягом минулого року розмір мінімальної зарплати залишався незмінним. Зазвичай мінімальну заробітну плату мають регулярно переглядати з урахуванням економічної ситуації в країні, традиційно це відбувається щороку.
Однак 2025 року мінімальну заробітну плату "заморозили" — це означає, що з початком нового року її розмір не збільшили, він залишився на колишньому рівні 8 000 гривень.
Узимку до Верховної Ради внесли законопроект із пропозицією про поетапне підвищення мінімальної заробітної плати в Україні протягом цього року. Відповідно до цього законопроекту, планувалося:
Проте ці ініціативи так і не реалізували. Законопроект не пройшов через усі необхідні етапи розгляду, тож його не ухвалили. В результаті запропоновані зміни не набули чинності.
З 4 квітня 2025 року в Україні будуть діяти нові правила оплати лікарняних. Як повідомила прес-служба Пенсійного фонду України, ці зміни передбачені законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування".
Так, нормами документа внесені оновлення, якими передбачено надання застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом.
"Зазначена норма застосовуватиметься до страхових випадків, які настануть з 4 квітня 2025 року. Водночас змінами не передбачено обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати страхові виплати", — пояснили в ПФУ.
Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і при цьому перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за власні кошти. Розмір виплати становитиме 100% середньої зарплати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу працівника. З шостого дня фінансування лікарняних здійснюється ПФУ.
Допомога по тимчасовій непрацездатності (внаслідок нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання) призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100% середньої заробітної плати. При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються роботодавцем за власні кошти.
Традиційно з 1 квітня виплати перерахують пенсіонерам, які працюють. Як повідомила прес-служба Пенсійного фонду України, громадянам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та на 1 березня 2025 року набули 24 місяці страхового стажу, або які відпрацювали менше ніж 24 місяці, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло два роки, — з 1 квітня пенсії перерахують автоматично.
"Якщо на 1 березня 2025 року набуто не менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок здійснюється з урахуванням страхового стажу. При цьому пенсія може обчислюватись із того заробітку, з урахуванням якого пенсію вже обчислено, або, якщо доцільно, може враховуватись в тому числі заробіток, який людина одержувала, працюючи після призначення (попереднього перерахунку) пенсії", — пояснили в ПФУ.
Проте, якщо після призначення (попереднього перерахунку) пенсії на 1 березня 2025 року набуто менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок здійснюється не раніше як через два роки.
Національний банк з 31 березня змінив підходи до оприлюднення індикаторів валютного ринку. Зокрема, з квітня більше не здійснюватиметься розрахунок офіційного курсу гривні до російського рубля, а також деяких інших валют: білоруського рубля, іранського ріала тощо. Як повідомила прес-служба регулятора, на сьогодні в Україні сформовано два переліки валют для розрахунку офіційного курсу національної валюти — щоденний (33 валюти) і щомісячний (24 валюти). Відтепер діятиме лише один кошик — щоденний, куди входитимуть валюти першої групи класифікатора та валюти країни, які здійснюють не менше 95% товарообігу з Україною.
Так, тепер не розраховуватиметься офіційний курс гривні до таких валют: російський рубль, білоруський рубль, бразильський реал, вірменський драм, домініканське песо, іракський динар, іранський ріал, лівійський динар, марокканський дирхам, новий тайванський долар, пакистанська рупія, сом, сомоні, туркменський новий манат та узбецький сум.
Періодичність встановлення офіційного курсу гривні зі щомісячної на щоденну буде змінено щодо 11 валют, серед них: алжирський динар, бат, дирхам ОАЕ, донг, ларі, ліванський фунт, малайзійський ринггіт, саудівський ріял, сербський динар, така і туніський динар.
З 1 квітня 2025 року бронювати своїх співробітників підприємства та організації зможуть тільки через "Дію". Бронь, яка була оформлена за старим порядком, втрачає свою силу. До кінця березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв на порталі "Дія".
Рішення Кабміну продовжити термін перебронювання військовозобов'язаних працівників до 31 березня було прийнято через атаку на держреєстри, тому підприємствам спростили цей процес. Проте відтепер при бронюванні діятиме стандартний строк — 72 години, протягом якого працівники в разі перебронювання не матимуть відстрочки.
В Україні цього року квітень буде теплішим ніж зазвичай. Середня місячна температура повітря у другий місяць весни очікується вищою за норму.
За даними "Укргідрометцентру", температура повітря у квітні коливатиметься у межах +10…+13ºС, в гірських районах буде дещо холодніше — +6…+9ºС. Ці показники на 1,5-2ºС вищі за норму.
Місячна кількість опадів очікується 30-52 мм, в Карпатах 60-89 мм, що в межах норми.
З 1 квітня до 15 червня в Україні триватиме щорічний "сезон тиші". Цей період передбачений для охорони тварин під час масового розмноження. Як повідомляє Всесвітній фонд дикої природи WWF-Україна, у Законі України "Про Тваринний світ", "сезон тиші" стосується всіх, хто перебуває або веде діяльність у лісах, степах, біля водойм. У цей час потрібно особливо обережно поводитися на природі.
У період масового розмноження диких тварин, згідно зі статтею 39 Закону, заборонено будь-які дії, які створюють шум, зокрема йдеться про:
У цей період варто спостерігати за природою у максимальній тиші. Варто відмовитись від автомобіля та гучної музики під час відпочинку на природі, адже це створює стресову ситуацію для тварин. Окрім цього варто розводити багаття лише у відведених для цього місцях. Природозахисники наголошують, що відкритий вогонь спричиняє трав'яні та лісові пожежі.
До того ж людям варто уникати захаращених ділянок лісу, оскільки там є чимало гнізд, зокрема птахів, які будують їх на землі. Окрім цього фахівці зазначили, що у цей період не варто чіпати тварин, а особливо їх дитинчат.
"Навіть якщо вам здається, що малеча загубилась або випала з гнізда — облиште її. У більшості випадків батьки тварини поруч. Якщо ви побачили дитинча хижака, наприклад, ведмедя або вовка, негайно повертайте назад", — зазначили природозахисники.
У Всесвітньому фонді дикої природи WWF-Україна наголошують, що у "сезон тиші" дозволяється ловити рибу лише з берега — однією вудкою або спінінгом. Заборонено риболовлю на нерестовищах, підводне полювання, пересування човнами, гідротехнічні роботи в річках та спортивні рибальські змагання.
Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У квітні 2025 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у квітні магнітні бурі будуть різної інтенсивності.
Так, потужні магнітні бурі очікується: 4, 5, 8, 9, 10, 11 та 13 квітня.
Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 7, 14 та 18 квітня.
Слабкі магнітні бурі згідно з прогнозами, очікуються: 3, 6, 12, 15, 17 та 19 квітня.
Прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.
Квітень 2024 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть Міжнародний день пам'яті про Чорнобильську трагедію та День сміху.
Цього місяця відпочивати будемо лише щосуботи та неділі, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні квітня 2025 року: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26 та 27 числа.
Проте деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.