У Польщі 15 жовтня стартували парламентські вибори — за їхніми результатами оберуть 460 членів Сейму (нижня палата) та 100 сенаторів (верхня палата).
Про це повідомили польські ЗМІ.
Виборчі дільниці у Польщі відкрилися о 07:00 (за київським часом о 08:00) і закриються о 21:00. Згідно з результатами опитувань, у Польщі лідирують п’ять політичних сил. Прохідний бар’єр для партій — 5% голосів, а для блоків — 8%.
Наразі лідирує консервативна партія "Право та справедливість" (ПіС), головою якої є Ярослав Качинський. Партія перебуває при владі з 2015 року, а президент країни Анджей Дуда — також висуванець ПіС. За різними опитуваннями, партія має від 31 до 37%.
Також високі рейтинги має і центристська "Громадянська коаліція" (ГК), яка є головним суперником ПіС. Її очолює екс-прем'єр та екс-голова Європейської ради Дональд Туск. Середній рейтинг — 30%. Політсила Туска обіцяє покращення медичного страхування та підвищення зарплати для вчителів, лібералізацію законодавства щодо абортів, "відокремлення церкви від держави", розблокування 36 мільярдів євро, які Польща мала отримати від Євросоюзу для протидії COVID-19, однак гроші були заблоковані через суперечливу судову реформу.
Також до парламенту можуть пройти ще три партії: центристський блок "Третій шлях" (11%), коаліція лівих партій та ультраправа "Конфедерація" (по 10%).
Результати екзитполів з’являться о 22:00 за київським часом. Остаточні результати — в понеділок-вівторок, адже запроваджено нову систему підрахунку голосів, яка розтягне цей процес.
Раніше TrueUA у матеріалі "Вибори в Польщі. Що вигідніше для України" повідомляв, що відверто антиукраїнську позицію займає тільки одна із п’яти партій, які, згідно із соціологічними даними, проходять до Сейму. Це ультраправа "Конфедерація". Навіть маючи міноритарний "пакет акцій", конфедерати зможуть вимагати від старших партнерів тих чи інших кроків, які зашкодять Україні. Це ми вже бачимо з ультраправим, трампівським крилом Республіканської партії Сполучених Штатів Америки.
Три інші партії, навіть "Нова Лівиця", мають проукраїнський погляд на війну в Україні. Тут важливо зауважити, що лівий край польського політичного спектра дещо відрізняється від німецького чи тим паче французького. Так, найкращими відносинами польської та української влад, без розгону ксенофобських настроїв, без фільмів на кшталт "Волині", а із формулою "прошу вибачення і вибачаю" — були саме під час президентства лівого Олександра Кваснєвського. До речі, Союз демократичних лівих сил, членом якого був Кваснєвський, якраз і входить до "Нової Лівиці". А другою частиною цього блоку є лівоцентристська, проєвропейська "Весна". Тож це не Die Linke, яких не взяли у німецьку коаліцію навіть нібито близькі соціал-демократи.
Отже, нинішня ситуація в Польщі складається таким чином, що Україні вигіднішою є перемога опозиції й формування коаліції із "Громадянської коаліції", "Третього шляху" і "Нової Лівиці".
Нагадаємо, раніше в Офісі президента запевняли, що відносини між Польщею та Україною є позитивними та прагматичними. Радник голови ОП Михайло Подоляк вважає, що Варшава прагне захистити свої економічні інтереси, тоді як Київ шукає способи зберегти економічний потенціал, особливо в умовах атак на порти, які регулярно здійснюють окупанти.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими