Фото: Pixabay

Ціни на цибулю в Україні встановили рекорд. Коли очікувати на їхнє зниження?

В останні три тижні оптові ціни на цибулю в Україні відновили своє зростання і на сьогодні досягли абсолютного історичного рекорду — як в місцевій валюті, так і в доларах: 48 гривень і 1,31 долара відповідно. Попередній рекорд оптової ціни на цибулю для України був зафіксований 5 травня 2019 року і становив 33 грн/кг або 1,15 долара США відповідно за курсом на цей день.

Про це повідомляють аналітики EastFruit.

Фахівці зазначають, що нині в країнах Центральної Азії, насамперед у Таджикистані, проблема протилежна — надлишок пропозиції цибулі. Там цибулю нового врожаю вже можна купити в сім разів дешевше, ніж в Україні — по 0,18 долара за кілограм. Експерт незалежної аналітичної компанії, яка реалізує овочі та фрукти, Євген Кузін вказує, що зараз в Україні місцевої цибулі ріпчастої практично не залишилося, а імпорт із країн ЄС цибулі врожаю 2022 року пропонується за цінами 1,20-1,40 доларів за кілограм, і цього тижня ціни зросли.

"У самому ЄС ціни на торішню цибулю ріпчасту теж зростають. Приміром, цього тижня ціни в Польщі досягли $0,85-1,04 доларів за кілограм. При цьому на українському ринку є і цибуля ріпчаста нового врожаю, яка пропонується дешевше. Єгипетську продукцію зараз можна купити від 0,90 доларів за кілограм. Але попит на неї не такий високий, як на цибулю врожаю минулого року", — говорить Євген Кузін.

Експерт прогнозує, що зниження цін на цибулю можна очікувати вже, коли на ринок масово зайде якісніша рання цибуля. Поки ж рання цибуля з Єгипту та країн Центральної Азії недостатньо "одягнена", вважається ознакою недостатньої якості в Україні. Кузін пояснює це тим, що така цибуля швидше псується, тому трейдери вважають за краще працювати з дорожчою цибулею врожаю 2022 року, де ризики втрат нижчі.

"В Україну в травні вже надійшли партії цибулі з країн Центральної Азії, а саме з Киргизстану, Казахстану та Узбекистану. З Таджикистану поки що поставок не було. Також трейдери активно імпортували цибулю з Азербайджану. Можливо, найближчим часом надійдуть перші партії ранньої цибулі з Туреччини, звідки логістика набагато менш витратна", — заявив міжнародний консультант ФАО Федір Рибалко.

Він пояснив, що складнощі з поставками цибулі з Центральної Азії пов’язані з дорогою і складною логістикою та недостатньо високою якістю.

"Наприклад, цибулю з Узбекистану потрібно везти через Польщу, і вартість транспортування становить не менше 33-35 центів США за кг. З Таджикистану доставка коштуватиме ще більше. А з Туреччини витрати на імпорт становлять лише близько 15 центів за кг, але ціни там істотно вищі, ніж у Центральній Азії, а збирання врожаю ранньої цибулі лише розпочинається", — зазначив Рибалко.

Євген Кузін наголошує, що зростання поставок якіснішої цибулі з країн Центральної Азії та Туреччини стабілізує ситуацію протягом найближчих десяти днів.

"Я очікую зниження оптових цін на цибулю приблизно з 15 червня, коли в південних регіонах України та Молдови почнуть прибирати ранню цибулю", — поділився своїми прогнозами Федір Рибалко.

Таким чином, на думку експертів, ще щонайменше три тижні українські споживачі будуть змушені нести рекордно високі витрати на закупівлю цибулі.

Нагадаємо, в Україні цього тижня розпочався масовий продаж полуниці. Аналітики зауважують, що цього року полуниця в Україні коштує у середньому на 25% дорожче, ніж наприкінці травня минулого року. Ключові гравці ринку пов'язують цінову різницю з більш пізнім стартом початку сезону реалізації ягоди відкритого ґрунту.

Також повідомлялося, що оптові ціни на яблука цього року вдвічі перевищують торішні. Це пов'язують із низкою факторів, у першу чергу — з перевагою пропозицій на імпортні фрукти.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 31.05.2023 20:57