Європейські країни розглядають можливість використання російських заморожених активів, щоб оплатити озброєння для України на 10 мільярдів доларів, про яке раніше заявляв американський президент Дональд Трамп.
Як повідомляє The Telegraph, згідно з планом, прибуток від майже 200 мільярдів євро активів Центробанку РФ, конфіскованих ЄС, може стати частиною внеску до нового військового фонду.
У виданні наголошують, що відповідний крок став першою офіційною темою обговорення серед європейських урядовців після того, як Трамп оголосив про угоду щодо озброєння України через НАТО. За даними дипломатичних джерел The Telegraph, міністри закордонних справ Євросоюзу запитали під час зустрічі в Брюсселі 14 липня, як працюватиме план Трампа. Джерела видання зауважують, що ширші деталі європейські столиці ще не отримали.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що угода передбачатиме купівлю Північноатлантичним альянсом американських систем протиповітряної оборони, ракет та інших боєприпасів перед їх передачею Києву. За його словами, щонайменше вісім держав-членів підписали цю схему, про що він оголосив разом із Трампом в Овальному кабінеті в понеділок, 14 липня.
"Вважається, що місія НАТО з підтримки України — Nsatu — відіграватиме провідну роль у координації закупівель американської зброї та її остаточного доставлення до Києва", — наголосив Рютте.
Втім, існували певні застереження щодо використання НАТО для закупівлі зброї від імені України через побоювання, що Москва може розцінити це як провокацію. Так, згідно з найімовірнішим планом, центральний грошовий фонд, контрольований НАТО, буде поповнюватися європейськими союзниками та Канадою.
Надалі ці кошти будуть використані для придбання американської зброї та боєприпасів зі "списку покупок", створеного українським урядом. Видання додає, що міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував колегам з ЄС, щоб внесок блоку до фонду надходив з прибутку від заморожених російських активів.
"Чи має це бути тягарем для наших платників податків чи для росіян?" — заявив він присутнім, повідомляє джерело, знайоме з переговорами.
Водночас Брюссель обговорював власний бюджет на закупівлю зброї за використання конфіскованих активів, але використання коштів на нову схему вважається ефективнішим і кращим способом зберегти підтримку України з боку Трампа. За словами представників НАТО, деталі угоди про військову допомогу ще не узгоджені, хоча перші постачання батарей протиповітряної оборони Patriot в Україну очікуються протягом кількох днів.
Нагадаємо, також учора канцлер Німеччини Фрідріх Мерц зазначав, що Берлін планує зробити вирішальний внесок у процесі постачання систем Patriot Україні. Це питання узгоджено зі США.