У середу, 22 травня, президент України Володимир Зеленський підписав закон, який має врегулювати роботу домашніх працівників.
Про це повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.
"Президент підписав законопроект №5695, який має врегулювати роботу домашніх працівників", — написав він у своєму Telegram-каналі.
Що передбачає закон: основні полодження
Документ передбачає зміни до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників. Основні положення:
- Поняття домашньої праці та домашніх працівників. Зокрема, згідно з законом, домашній працівник — фізична особа, яка займається домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем. Домашня праця — це робота, яка виконується на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства.
- Робочий час домашніх працівників. Домашня праця має здійснюватись людиною регулярно та становити понад 40 годин на місяць.
- Трудовий договір та соціальне страхування. З домашніми працівниками укладається трудовий договір, який є основним документом, що засвідчує виникнення, зміну та припинення трудових відносин та визначає права та обов’язки сторін, а також є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після здійснення роботодавцем повідомлення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, про прийняття домашнього працівника на роботу в порядку, встановленому урядом. Згідно з законом, трудовий договір укладається в письмовій формі у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін.
- Вікові норми. Не допускається прийняття на роботу домашніми працівниками осіб, молодше 16 років.
Передбачається, що прийняття закону забезпечить врегулювання питання неофіційної зайнятості домашніх працівників, створить належну нормативно-правову базу для офіційного працевлаштування даної категорії осіб, дозволить врахувати всю специфіку та особливості умов праці домашніх працівників, підвищить рівень соціальної захищеності даної категорії населення.
Нагадаємо, за даними НБУ, ринок праці в Україні у 2024 році перебуватиме у досить стабільному становищі, адже кількість безробітних зменшується, а робочих місць стає більше.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими