Фото: Офіс президента

Меркель зізналась, чому за час свого правління блокувала вступ України до НАТО

Під час свого перебування на посаді колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель намагалася перешкодити Україні швидко вступити до НАТО. Вона побоювалася військової відповіді з боку Росії. 

Про це повідомляє Die Zeit.

Відповідне роз'яснення 70-річна християнська демократка виклала у своїх мемуарах. У книзі з програмною назвою "Свобода" Меркель описує пам'ятні зустрічі з канцлером СДПН Герхардом Шредером, тодішнім та майбутнім президентом США Дональдом Трампом та президентом Росії Володимиром Путіним. І вона також займає позицію щодо поточного розвитку подій: канцлерка визнає, що хотіла, щоб переміг кандидат у президенти США від Демократичної партії Камала Гарріс, і що вона хотіла цього "від щирого серця", як вона пише.

Політика Меркель щодо України й досі критикується в Києві. Тодішній канцлер пише про вирішальний саміт НАТО в Бухаресті у 2008 році, коли йшлося про план надання статусу кандидата на вступ для України та Грузії: "Я розуміла бажання країн Центральної та Східної Європи якнайшвидше стати членами НАТО". Але: "Прийняття нового члена має принести більше безпеки не лише йому, а й НАТО".

Вона бачила ризики щодо гарантованої договором присутності Чорноморського флоту Росії на українському Кримському півострові. "Подібне поєднання з російськими військовими структурами ніколи не відбувалося з жодним кандидатом у члени НАТО. Крім того, на той момент лише меншість населення України підтримала членство країни в НАТО", — згадує вона.

"Я вважала ілюзією припускати, що статус ПДЧ (статус кандидата на вступ) дав би Україні та Грузії захист від путінської агресії, що цей статус мав би такий стримувальний ефект, що Путін пасивно б очікував розвитку подій. Чи можна було тоді уявити, щоб у разі надзвичайної ситуації країни-члени НАТО відреагували військовим шляхом — зброєю та військами — і втрутилися? Чи можна було уявити, що я, як канцлер, попросив би німецький Бундестаг про такий мандат для нашого Бундесверу й отримав би за нього більшість?".

Зрештою було знайдено компроміс, але він мав ціну, як пише Меркель: "Той факт, що Грузія та Україна не отримали зобов'язань за статусом ПДЧ, був відмовою від їхніх надій. Однак для Путіна обіцянка НАТО про майбутнє членство цих країн стала "так", сприйнятою як оголошення війни".

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна зрештою стане членом Північноатлантичного альянсу. Ймовірно, вона буде наступною на черзі до НАТО, до якого зараз входить 32 держави.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 21.11.2024 11:59