1 223 день війни
Особовий склад
1 020 010
Танки
10 980
Артилерія
29 718
Літаки
420
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 190
Крилаті ракети
3 436
Гелікоптери
340
БпЛА
42 796
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Базова соцдопомога, вступна кампанія та нові вимоги до техогляду авто: що зміниться для українців з 1 липня
Фото: Depositphotos

Базова соцдопомога, вступна кампанія та нові вимоги до техогляду авто: що зміниться для українців з 1 липня

Липень 2025 року принесе українцям низку змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, деяким громадянам нарахують вікову надбавку до пенсії, а низка біженців у Німеччині можуть залишитися без виплат. Також цього місяця очікується індексація заробітної плати та запрацюють нові умови післяплати на "Укрпошті". А в рамках євроінтеграції зміняться стандарти напруги в мережі. 

Яких змін очікувати українцям у другий літній місяць — у матеріалі TrueUA.

Тарифи з 1 липня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

В Україні підвищення вартості комунальних послуг у липні не очікується. Зокрема, ціни на газ залишаться незмінними до кінця квітня 2026 року.

Ціна на електроенергію

Кабінет міністрів ще наприкінці квітня продовжив дію "Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії" до 31 жовтня 2025 року. Це означає, що ціна на електроенергію для населення наразі залишається незмінною. 

Як раніше повідомили в Міненерго, уряд ухвалив рішення зберегти незмінним тариф на електроенергію для населення з метою забезпечити доступність електричної енергії для споживачів. Відповідно у липні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо споживачів, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.

Ціна на газ

В Україні підвищення вартості тарифів на газ з липня не очікується. Зокрема, ціни на блакитне паливо для населення будуть на такому ж рівні, як і були до цього часу — 7,96 гривні за кубічний метр. Як повідомили в прес-службі "Нафтогаз Україна", така ціна передбачена за тарифним планом "Фіксований" для побутових клієнтів та буде актуальною до 30 квітня 2026 року.

Ціна на воду

У липні ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.

Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.

ціна на комунальні послуги

Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств. 

Деякі українці зможуть отримати надбавки до пенсій: хто саме та скільки

У липні 2025 року більші пенсії отримають пенсіонери, які досягнуть віку 70 років та старше. Розмір доплати становить від 300 до 570 гривень. За даними ПФУ, розмір щомісячної компенсаційної доплати залежить від віку пенсіонера, тож доплату починають нараховувати від дня досягнення цього віку. 

"Важливий нюанс — це те, що нарахування доплати розпочинається не від початку календарного місяця, а після дня народження, тому за перший місяць вона буде виплачена неповністю, а пропорційно до даної кількості днів", — пояснили у ПФУ.

Крім віку, є ще одна умова отримання доплати. Право на доплату мають ті громадяни, загальний розмір пенсії яких не перевищує 10340 гривні.

пенсії у травні

Розмір надбавки для пенсіонерів:

  • віком від 70 до 75 років — 300 гривень. 
  • віком від 75 до 80 років — 456 гривень;
  • віком від 80 років — 570 гривень.

"Водночас до пенсії доплачується лише одна компенсаційна доплата (декілька доплат за різні вікові категорії не доплачуються). Тобто, якщо після досягнення віку 70 років отримували 300 гривень, то після 75 років — 456 гривень, а після 80 років — 570 гривень", — зауважили в ПФУ.

Нові умови післяплати на "Укрпошті"

З 1 липня 2025 року запроваджуються нові ліміти на виплату готівки фізособам у відділеннях "Укрпошти". За даними компанії, більшість наших клієнтів цього не відчує. Відтак ліміти на виплату готівки у відділенні фізособам будуть такими:

  • максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 100 тисяч гривень;
  • максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 10 штук.
Нові умови післяплати на "Укрпошті"

Ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку були й залишаються:

  • максимальна сума платіжних операцій упродовж одного дня — 29 999 гривень;
  • максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного дня — 50 штук.;
  • максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 250 тисяч гривень;
  • максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 500 штук.

Індексація зарплати у липні

В Україні очікується індексація заробітної плати працівників з 1 липня 2025 року. Перерахунок повинні провести всі роботодавці. Як повідомила прес-служба Південно-східного управління Державної служби з питань праці, порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету міністрів України. 

У відомстві пояснили, що січень вважається базовим місяцем для розрахунку індексації заробітної плати. Право на індексацію виникає, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить 103%.

За наростаючим підсумком лютого, березня, квітня та травня, в червні згаданий індекс становить 104,4%. Тобто поріг індексації вже перевищений

"Тому з липня 2025 року повертається право на індексацію заробітної плати працівників", — зазначили в прес-службі.

Зокрема, індексація зарплати у липні застосовується до постійних грошових доходів громадян, які отримуються у гривнях на території України та не мають одноразового характеру.

Індексація зарплати

Варто зауважити, що нещодавно Міністерство фінансів України оприлюднило оновлені прогнози соціальних стандартів на 2026–2028 роки, серед яких ключовим є очікуване зростання мінімальної зарплати до 10 059 гривень у 2028 році.

Отримати соціальні виплати стане простіше і швидше: що зміниться з 1 липня

З 1 липня 2025 року внутрішнє адміністрування соціальних допомог, які отримують українці, здійснюватиме Пенсійний фонд України. Як повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики України, для отримувачів соціальних виплат нічого не змінюється, нововведення торкнуться виключно внутрішнього адміністрування. 

"Усі, хто їх отримував соціальні виплати і має відповідне право, буде отримувати їх і надалі", — запевнили у відомстві.

Водночас збільшується кількість місць, куди можна звернутися за соціальними виплатами, що сплачуються з державного бюджету. З 1 липня крім ЦНАПів та працівників сільських/селищних/міських рад, можна буде звернутися ще й до найближчого сервісного центру ПФУ. Тож сервіси стануть доступніші. 

"Крім того, стане швидшим розгляд заявок громадян на соціальні виплати та їх щомісячне нарахування. Адже він повністю цифровізується і передається ПФУ, який має одну з найпотужніших серед усіх державних органів ІТ-систему", — додали в Мінсоцполітики.

Раніше паперові відомості формувалися на районному, потім обласному рівні органів соціального захисту населення. Звідти вони передавалися на державний рівень, де здійснювались необхідні нарахування.

"Після цього цілісна платіжна відомість знов передавалась на обласний рівень, а область розділяла відомості для районів. І тільки після цього районні управління соціального захисту могли звернутися з нею до банку для подальших нарахувань людям", — пояснили у відомстві.

Відповідно такий тривалий процес вимагав багато зусиль та часу. Він сповільнював отримання виплат. 

 соціальні виплати

З 1 липня замість обігу паперових відомостей — цифровізація процесів. Після звернення людини до будь-якої доступної точки, заявка через онлайн-сервіси потраплятиме одразу в опрацювання працівнику ПФУ. 

"Після розгляду — призначення виплати на картку людини в тому банку, де вона обслуговується. Завдяки цифровізації, всі заявки будуть обліковуватись онлайн і значно швидше. Це дозволить також ліквідувати накопичені борги", — зазначили у прес-службі. 

Деякі українці з липня отримуватимуть 4500 грн щомісяця

В Україні з 1 липня 2025 року стартує експериментальний проект для сімей з низькими доходами. Йдеться про базову соціальну допомогу, яка об'єднає кілька видів виплат для малозабезпечених родин. Як повідомила прес-служба Пенсійного фонду України, новий вид виплати запроваджується відповідно до постанови, яку уряд ухвалив 25 березня 2025 року "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги".

Хто має право на виплату

З 1 липня одержати виплату зможуть сім’ї, які на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги є отримувачами:

  • державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  • допомоги на дітей одиноким матерям;
  • допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

З 1 жовтня 2025 року зможуть долучитися й інші особи (сім’ї), обставини яких відповідають певним вимогам та критеріям (матеріальне та соціальне становище, потреба в державній підтримці тощо).

Як подати документи

Заяву на отримання базової соціальної допомоги можна подати двома способами:

  • в електронній формі з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал "Дія");
  • у паперовій формі до обраного сервісного центру ПФУ, незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання уповноваженого представника сім’ї.

Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї. 

"Розмір базової величини для розрахунку становить 4500 гривень", — уточнили в ПФУ.

базова соцдопомога

Розмір базової величини для сім’ї визначається:

  • на рівні 100% такої базової величини — для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї), кожної дитини віком до 18 років, особи з інвалідністю першої або другої групи;
  • на рівні 70% такої базової величини — для кожного наступного члена сім’ї.

Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення. Виплата призначається строком на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням виплати такої допомоги на час реалізації експериментального проекту, який триватиме два роки.

Стартує вступна кампанія: що варто знати абітурієнтам

Цього місяця стартує вступна кампанія до профтехів. У МОН зауважили, що подати заяву на вступ потрібно до кінця вересня — особисто в закладі або онлайн через електронний кабінет на сайті ЄДЕБО.

Знайти та обрати профтех в Україні можна на сайті Профтех за допомогою фільтрів. Крім того, там є інформація про напрями навчання, переваги робітничих професій.

Тривалість навчання в профтехах — від шести місяців до трьох років. Усе залежить від обраної професії, наявного на момент вступу рівня освіти (9/11 клас) та попередньо здобутої кваліфікації. Стипендія — від 1350 гривень.

Заклади самостійно визначають терміни приймання документів — зазвичай з 1 липня до кінця серпня, але можливий також донабір до кінця вересня

Стартує вступна компанія

Для вступу потрібні:

  • заява;
  • оригінал або копія свідоцтва про закінчення дев'ятого або 11 класу;
  • шість фотокарток 3х4;
  • медична довідка;
  • копії документів, що підтверджують право на пільги (якщо є);
  • копія паспорта чи ID-картки (пред’явити під час вступу).

Подати заяву можна в кілька закладів одночасно.

З липня проїзд для школярів у громадському транспорті Києва буде платним

Учні київських шкіл сплачуватимуть за проїзд у громадському транспорті на загальних підставах під час літніх канікул — із 1 липня до 31 серпня. Безплатний проїзд для них, як і раніше, діє лише під час навчального року — з 1 вересня до 1 липня. За даними Київської міської державної адміністрації, у ці місяці школярі можуть скористатися пільговими умовами — знижкою 75% на проїзні квитки для міського пасажирського транспорту. Придбати пільгові проїзні можна в застосунку "Київ цифровий" і терміналах самообслуговування.

У КМДА додали, що також поповнити учнівський можна в касах комунального підприємства "Київський метрополітен" ("Видубичі 1", "Почайна 1", "Вокзальна"), через сайт ГІОЦ або в додатку EasyPay.

проїзд для школярів

Вартість пільгових проїзних квитків для учнів денної форми навчання:

  • 325 гривень — проїзний без обмеження поїздок на місяць;
  • 162,50 гривні — проїзний без обмеження поїздок на другу половину місяця;
  • 72,50 гривні — проїзний на місяць на 46 поїздок;
  • 97,50 гривні — проїзний на місяць на 62 поїздки;
  • 143,75 гривні — проїзний на місяць на 92 поїздки;
  • 192,50 грн — проїзний на місяць на 124 поїздки.

У літній період із 1 липня до 31 серпня право безоплатного проїзду втрачають і курсанти вищих військових навчальних закладів, які користуються пільгами під час навчального року.

Українці можуть отримати грошову допомогу від ООН до кінця липня

Українці із вразливих категорій зможуть отримати допомогу від Організації об'єднаних націй. Всесвітню продовольчу програму продовжили до кінця липня 2025 року. Як повідомляє прес-служба Міністерства соціальної політики України, розраховувати на додаткову фінансову підтримку можуть громадяни з найвразливіших категорій, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, мають низькі доходи та не отримують інших грошових допомог від міжнародних організацій.

"За підтримки ВПП ООН, додаткові виплати для пенсіонерів, осіб без права на пенсію, та людей з інвалідністю продовжено ще на два місяці — до кінця липня", — поінформували в Мінсоцполітики.

У відомстві зауважили, що завдяки цій програмі понад 315 тисяч українців отримують близько 216 мільйонів гривень щомісяця. Загалом, з початку дії цього проекту, ВПП ООН надало допомоги на понад п'ять мільярдів гривень.

грошова допомога від ООН

Яку суму виплачують та як отримати

У Мінсоцполітики пояснили, що розмір допомоги — це різниця між пенсією (або соціальною виплатою), яку вже має людина, та 3250 гривень. Тобто, якщо соціальна виплата становить, приміром, 2 700 гривень, — людина отримує від ВПП ООН ще 550 гривень додаткової допомоги. 

Отримувачам допомоги додатково нікуди звертатися не потрібно. Вона буде виплачена тим же способом, яким людина вже отримує пенсію або соціальні виплати (на банківську карту або через "Укрпошту").

Зміняться стандарти напруги в мережі: тепер це не 220 вольтів

Оновлений кодекс систем розподілу електроенергії визначає, що стандарт напруги в електричній мережі більше не 220 вольтів. Таким чином в Україні розпочали діяти європейські відходи в цьому питанні. За даними постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 липня 2025 року стандартом напруги у мережі буде 230 вольтів, а не 220, як раніше.

"В Україні розпочнуть діяти європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення, зокрема — перехід на номінальну напругу 230/400 В. Одне з ключових нововведень — встановлення чітких меж допустимого відхилення напруги: від 207 до 253 В (±10% від номінального значення 230 В)", — повідомили в Нацкомісії.

Очікується, що ці зміни позитивно вплинуть на якість електропостачання.

стандарти напруги в мережі

Фахівці стверджують, що, зокрема, завдяки стабільній напрузі зменшиться ймовірність пошкодження побутової техніки, а також знизиться потреба у використанні додаткових захисних пристроїв, наприклад, стабілізаторів.

Окрім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності: електроприлади зможуть працювати в оптимальних умовах, без перевантажень і зайвих втрат енергії.

Змінюються вимоги до технічного контролю транспорту: що варто знати водіям

З 1 липня в Україні змінюються вимоги до обов'язкового технічного контролю транспорту. Процедуру повинні пройти власники комерційних легковиків, вантажівок, а також автобусів. Як повідомили у Міністерстві внутрішніх справ, ці нововведення наближають нашу державу до стандартів Європейського Союзу.

"Заступник начальника Головного сервісного центру МВС Павло Сорока повідомив про головне нововведення: повна фото- та відеофіксація процесу техогляду. Кожен пункт ОТК має бути обладнаний камерами, які фіксуватимуть усю процедуру. Це допоможе подолати "фіктивний" техогляд", — йдеться у повідомленні. 

Обов'язковий технічний контроль проходить наступний вид транспорту: 

  • легкові авто (комерційні) та причепи (понад двох років) — раз на два роки;
  • вантажні авто до 3,5 тони та причепи (понад двох років) — раз на два роки;
  • вантажні авто понад 3,5 тони, причепи, таксі — щороку;
  • автобуси, перевізники небезпечних вантажів — двічі на рік.

Легкові авто для особистого користування ОТК не проходять. 

вимоги до технічного контролю транспорту

Сервісні центри МВС контролюватимуть дотримання нових вимог. Порушення призведуть до анулювання протоколу ОТК та штрафів (водіям — 340 гривень, пунктам ОТК — 1400 гривень). 

Українці у Німеччині можуть залишитися без виплат: кому приготуватися з 1 липня

З 1 липня Німеччина розпочне автоматичний обмін банківською інформацією з українськими податковими органами. Біженцям загрожують штрафи та припинення виплат після перевірки їхніх рахунків. За даними групи підтримки українців у Німеччині у місті Фельберті Velbert Ukrainisch, це означає, що українські податкові органи отримуватимуть дані про банківські рахунки українців у Німеччині — включно із залишками, доходами від інвестицій, відсотками, дивідендами та корпоративною власністю. Також податкові та соціальні служби Німеччини отримають інформацію про відкриті банківські рахунки українців.

Українці у Німеччині можуть залишитися без виплат

"Передусім перевірятимуть наявність доходів у працездатних біженців, які не працюють і отримують соціальну допомогу в країні, що надала їм тимчасовий захист через війну в Україні — ті, хто приховує свої доходи, можуть бути позбавлені соціальних виплат або їх частини", — зауважили на сторінці групи у Facebook.

Як відомо, 23 травня Бундесрат офіційно додав Україну до списку країн-учасниць системи Common Reporting Standard (CRS). До цього списку також увійшли Вірменія, Молдова та Уганда — тепер Німеччина обмінюється податковими даними з 41 країною.

Стандарт CRS — це міжнародний стандарт звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки. Він впроваджений для боротьби з ухиленням від оподаткування та забезпечення більш прозорого обміну фінансовою інформацією між країнами.

Що чекати від погоди у липні: прогноз синоптиків

Цього року в Україні липень буде теплим, але без аномальної спеки. Середня місячна температура повітря в другий місяць літа очікується дещо вище за норму. За даними "Укргідрометцентру", температура повітря у липні коливатиметься у межах 

погода у липні

За даними синоптиків, температура повітря у червні коливатиметься у межах +19…+23ºС, в гірських районах буде дещо холодніше — +15…+16ºС. Ці показники на 1,5-2ºС вищі за норму.

Місячна кількість опадів очікується 45-82 мм, в Карпатах та на Прикарпатті — 103-152 мм, що в межах норми.

Магнітні бурі: календар на липень 2025 року

Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у липні 2025 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. 

магнітні бурі

Так, потужні магнітні бурі очікуються: 2, 3, 4, 11, 12, 15, 16, 22, 23 та 24 липня.

Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 4, 11, 12, 15 та 16 липня.

Слабкі магнітні бурі, згідно з прогнозами, очікуються: 5, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 17, 18, 19 та 25 липня.

Прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.

Вихідні дні у липні: скільки відпочиватимуть українці

Липень 2025 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть День медика та День української Державності.

Вихідні дні у липні

Цього місяця відпочивати будемо лише щосуботи та неділі, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні липня 2025 року: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26 та 27 числа.

Проте деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама