Результати дослідження демонструють відновлення тенденції до зниження споживання українцями тютюнових та нікотинових виробів. На це, ймовірно, вплинула політика держави щодо підвищення акцизу на певні види товару.
Це підтверджують результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.
Згідно з оприлюдненими даними, 27% українців вживають тютюнові та нікотинові вироби, серед них щодня курять 23% опитаних, епізодично — 4%. Це може свідчити про ефективність антитютюнового закону №1978, який набув чинності у 2023 році, а також політики щорічного підвищення акцизів.
"Порівняно з груднем 2023 року частка тих, хто вживає тютюнові або нікотинові вироби, знизилася з 30% до 27%, у 2022 році цей показник становив 32%. Тобто ми спостерігаємо тенденцію до зниження поширеності вживання тютюну та нікотину серед дорослого населення. Також знижується споживання традиційних сигарет, тоді як споживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів, навпаки, зростає. Загалом зберігається тенденція до того, що більше курять респонденти молодшої вікової категорії", — розповіла Вікторія Захожа, заступниця директора Київського міжнародного інституту соціології.
Результати опитування показують найвищий рівень споживання тютюнових та нікотинових виробів серед молодої вікової групи 18-39 років: 27% респондентів цього віку щоденно курять сигарети. Водночас помітно, що зростає споживання тютюнових виробів для електричного нагрівання, особливо серед молоді: 45% молодих українців віком 18-29 років курять ТВЕН, тоді як ще рік тому цей показник становив 37%.
Скріншот з сайту Київського міжнародного інституту соціології
Цікаво, що більшість українців підтримують антитютюнові заходи, спрямовані на захист молоді від приваблення до вживання тютюнових та нікотинових виробів.
Абсолютна більшість респондентів підтримує заборону реклами брендів електронних пристроїв для куріння та електронних сигарет (70%) та заборону видимого розміщення пачок тютюнових виробів у місцях торгівлі (68%). Дві третини опитаних підтримують заборону ароматизованих тютюнових виробів (62%), більша частина опитаних підтримує підвищення акцизного податку на тютюнові вироби та рідини до електронних сигарет (56%). Запровадження стандартизованої упаковки підтримують 50% респондентів.
Нагадаємо, раніше повідомлялось, що в Україні у 2025 році сигарети значно зростуть у ціні. Головна причина — збільшення ставки акцизу.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими