У суботу, 3 листопада, Рада ЄС вирішила встановити граничну ціну на нафту, що експортується з Росії, на рівні 60 доларів США за барель.
Про це йдеться в офіційній заяві на сайті Європейської ради, пише TrueUA.
Вказано, що рівень обмеження було встановлено у тісній співпраці з Price Cap Coalition, він почне застосовуватися з 5 грудня 2022 року.
"Обмеження ціни на російську нафту обмежить стрибки цін, спричинені надзвичайними ринковими умовами, і різко скоротить доходи Росії від продажу нафти після того, як вона розв’язала свою незаконну агресивну війну проти України. Це також сприятиме стабілізації світових цін на енергоносії, одночасно пом’якшуючи негативні наслідки для енергозабезпечення третіх країн", – йдеться в заяві.
Сьогоднішнім рішенням передбачено перехідний період тривалістю 45 днів для суден, що перевозять сиру нафту походженням з Росії, придбану та завантажену до 5 грудня 2022 року та розвантажену у порту призначення до 19 грудня.
Також зазначається, що, оскільки обмеження ціни може періодично переглядатися для адаптації до ринкової ситуації, сьогоднішнє рішення також встановлює перехідний період строком 90 днів після кожного рішення про змінення обмеження ціни, щоб забезпечити узгоджене застосування нового максимуму ціни всіма операторами.
Рада ЄС також запровадила "застереження про надзвичайні ситуації", яке дозволяє транспортувати нафту за межею ціни, якщо це необхідно для термінового запобігання ситуації, яка може спричинити серйозний вплив на здоров'я та безпеку людей чи навколишнє середовище, або для подолання наслідків стихійних лих.
Зазначається, що відповідні нормативно-правові акти найближчим часом будуть оприлюднені в Офіційному журналі ЄС.
Реакція Зеленського
Президент України Володимир Зеленський прокоментував рішення про обмеження ціни на російську нафту на рівні 60 доларів за барель.
"Бо не назвеш серйозним рішення встановити таку межу для російських цін, яка цілком комфортна для бюджету держави-терориста. Росія вже завдала колосальних збитків усім країнам світу свідомою дестабілізацією енергоринку. А світ ніяк не може наважитися на її справжнє енергетичне роззброєння. Це слабка позиція", – заявив глава держави.
Він наголосив, що це тільки питання часу, коли все одно доведеться застосовувати сильніші інструменти.
"Шкода, що цей час буде втрачений. Логіка очевидна: якщо обмеження ціни на російську нафту – 60 доларів замість, наприклад, 30, про які говорили, зокрема, Польща та країни Балтії, то російський бюджет отримає на рік близько 100 мільярдів доларів. Ці гроші підуть не тільки на війну і не тільки на подальше спонсорування Росією інших, інших терористичних режимів та організацій", – підкреслив Зеленський.
За його словами, ці гроші підуть і на подальшу дестабілізацію якраз тих країн, які намагаються зараз уникнути серйозних рішень.
Відомо, що 30 листопада в російському Приморську нафту відвантажували за $48 за барель.