Фінляндія та Швеція зберігали нейтралітет щодо вступу в НАТО приблизно 75 років протягом усього періоду холодної війни і не тільки. До війни, яку Росія розпочала в Україні 24 лютого, 2022 р., громадська думка в обох країнах залишалася твердо прихильною до неприєднання до НАТО.
Чому Фінляндія і Швеція досі не приєдналися до НАТО?
У той час як інші скандинавські країни, такі як Норвегія, Данія та Ісландія, були членами альянсу з самого початку, Фінляндія та Швеція не приєдналися до пакту з історичних та геополітичних причин.
Фінляндія, яка проголосила незалежність від Росії в 1917 році після більшовицької революції, і Швеція зайняли нейтральну зовнішньополітичну позицію під час холодної війни, відмовляючись ставати на бік Радянського Союзу чи Сполучених Штатів.
Для Фінляндії це виявилося складніше, оскільки вона мала кордон з авторитарною наддержавою. Щоб зберегти мир, фіни запустили процес, який часом називають "фінляндизацією", під час якого лідери час від часу погоджувалися на радянські вимоги.
Балансування обох країн фактично завершилося розпадом Радянського Союзу. Тоді вони разом приєдналися до Європейського Союзу в 1995 році й поступово узгоджували свою оборонну політику із Заходом, водночас уникаючи прямого вступу в НАТО.
Кожна країна мала різні причини ухилятися від підписання пакту НАТО в тандемі з ЄС.
Для Фінляндії це було здебільшого геополітичним рішенням. Загроза для Росії є більш відчутною завдяки спільному кордону двох країн протяжністю 1309 км.
Фінляндія та Швеція мають тісне партнерство протягом десятиліть, а Стокгольм розглядає своє рішення утримуватися від вступу до НАТО як спосіб стримати напругу від Гельсінкі. Проте зараз Швеція, ймовірно, піде за прикладом Фінляндії.
Чому ж Росія так ненавидить НАТО?
Президент Росії Володимир Путін розглядає Альянс як оплот, спрямований проти Росії.
Перед вторгненням путінської армії в Україну, він чітко висловив переконання, що НАТО занадто близько підійшло до Росії і його слід повернути до кордонів 1990-х років, до того, як деякі країни-сусіди Росії, або ті країни, які були колишніми радянськими державами, приєдналися до військового альянсу.
Бажання України приєднатися до НАТО та її статус партнера НАТО, що розглядається як крок на шляху до остаточного повноправного членства, було однією з численних скарг, на які Путін посилався, намагаючись виправдати вторгнення своєї країни в Україну.
Іронія полягає в тому, що війна в Україні фактично дала НАТО нову мету.
Як війна в Україні все змінила?
Вторгнення Росії в Україну стало останньою краплею, яка підштовхнула Швецію та Фінляндію натиснути на курок членства в НАТО.
Якщо Кремль був готовий вторгнутися в Україну, країну з населенням 44 мільйони людей, ВВП близько 516 мільйонів доларів і збройними силами у 200 тисяч активних військовослужбовців, тоді що може завадити Путіну вторгнутися в менші країни, як Фінляндія чи Швеція?
Все змінилося, коли Росія вторглася в Україну. Мислення людей у Фінляндії, а також у Швеції змінилося, і змінилося дуже різко.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому громадська підтримка вступу до НАТО у Фінляндії підскочила з приблизно 30% до майже 80% за деякими опитуваннями. Згідно з опитуваннями, більшість шведів також підтримують вступ своєї країни до альянсу.
"Наше членство в НАТО було ухвалено 24 лютого о 5 годині ранку, коли Путін і Росія напали на Україну", – сказав Александр Стубб, колишній Прем’єр-міністр Фінляндії. "Без цієї атаки Фінляндія та Швеція не приєдналися б".
Офіційні особи як у Швеції, так і в Фінляндії також висловили розчарування тим, що напередодні війни в Україні Росія намагалася вимагати гарантій безпеки від НАТО, щоб альянс припинив розширення на схід. Однак така поступка фактично дала б Росії повноваження диктувати зовнішню політику своїх сусідів, позбавляючи їх можливості вибирати власних союзників і партнерів.
Що каже НАТО
Після зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Берліні в неділю, 15 травня 2022 р., звертаючись до ЗМІ через відеозв’язок разом із міністром закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок, пан Столтенберг заявив, що Швеція та Фінляндія є найближчими партнерами НАТО, і якщо вони вирішать подати заявку на членство, це буде "історичною подією".
"Їхнє членство в НАТО підвищить нашу спільну безпеку, продемонструє, що двері НАТО відкриті й що агресія не окупається", – сказав пан Столтенберг, повторивши, що всі суверенні держави мають право обирати свій власний шлях.
Юлія Блюсович