1 022 день війни
Особовий склад
757 340
Танки
9 526
Артилерія
21 067
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 023
Крилаті ракети
2 859
Гелікоптери
329
БПЛА
20 111
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,6
41,4
43,8
43,7
Стратком ЗСУ: У мережі TikTok активно поширюється дезінформація щодо України

Стратком ЗСУ: У мережі TikTok активно поширюється дезінформація щодо України

09:51 - 29.11.2021

Тікток часто вважають «аполітичним», мовляв, користувачі мережі шукають там розваг, смішних відео та простих тем. Натомість дослідження показують, що політичні теми в таких соціальних мережах є. Під гумористичними роликами часто ховаються суспільно-політичні теми, теорії змов та дезінформація. Чудовим прикладом того, як політичні теми проникають у тік-ток незвичним для цієї мережі способом є тема «Північного потіку-2», яку дослідила аналітик Детектор медіа Ксенія Ілюк.

Як йдеться в дослідженні за пошуковим запитом та гештеґами, що стосуються російсько-німецького газогону, в тіктоку близько тисячі відео. Переважна більшість із них — російською. Це можна побачити зокрема за кількістю переглядів за хештегами. Так, найпопулярнішим є хештег «северныйпоток2» — понад 22,5 мільйона переглядів. На другому місці «северныйпоток» (6 мільйонів переглядів) і лише на третьому місці — #nordstream2, хоч і за цим хештегом є значна частка російськомовних відео.

Найбільше на тему газогону в тіктоку, як вже зазначалось, саме російськомовних відео. Значна частина — вирізки цитат із політичних токшоу на російському чи українському телебаченні з коротким текстом поверх відео. Такий формат у тіктоку на інші теми теж є, проте в меншості.

Російськомовні відео про газогін у тіктоку поширюють аналогічні пропагандистські та дезінформаційні меседжі, що і в інших соціальних мережах. Серед ключових — «неможливість Європи вижити без газогону» та «Україна очікувано провалилась і її чекає занепад». Чи не всі ключові маніпулятивні меседжі щодо газогону зібрані у відео користувача, підписаного як «Степан Олегович Дегтярев» (38 тисяч підписників). Автор представляє себе як «будущий депутат Госдумы» й регулярно викладає відео про Україну й російсько-німецький газогін. Підписи до відео про Україну говорять самі за себе: «Украины нет», «Вот это позор», «Украина замерзает. Итоги года».

Одним із найпопулярніших відео на тему газогону є уривок ефіру телеканалу «Россия 24» з виступом президента Сербії: він говорить, як сильно потрібен «Північний потік-2» Росії. Ролик користувача vsevidyashee_okko (12 тисяч підписників) набрав понад 1,4 мільйона переглядів. Схожих акаунтів, що публікували ролики про газогін, десятки. Більшість тиражують вирізки ефірів російських телеканалів.

Такі ж меседжі є в роликах на тікток-сторінці видання пропагандистського російського «Украина.ру», яке не тільки робить вирізки з ефірів, а й креативніше інтерпретує ситуацію.

Аналіз роликів про «Північний потік-2» у тіктоку свідчить, що складні політичні теми не оминають аудіовізуальні мережі, відомі жартами й танцями. Дотримання класичного формату не є обов’язковою вимогою для успіху в тіктоку. Неформатні для тіктока вирізки з ефірів телеканалів — чи не основний тип роликів у російськомовному сегменті про «Північний потік-2».

Аналіз чітко показує, що російська дезінформація щодо України в тіктоку є. Хоча креативності в таких відео про газогін небагато, проте навіть вирізки з токшоу набирали сотні тисяч, а то й мільйон переглядів. Зараз виглядає, що стратегія таких профілів — мінімум витрат на створення контенту, якомога більша кількість роликів. Якщо стратегія зміниться й ми побачимо адаптацію проросійських меседжів під тренди тіктока, їхня ефективність може вирости в рази.

За матеріалами  Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама