Одним із кроків української влади у «ребрендингу» країни став закон про легалізацію криптовалют та віртуальних активів, який Верховна Рада ухвалила на початку вересня 2021 року. Це може перетворити Україну на світову криптостолицю світу, проте водночас може і погіршити репутацію країни на тлі нашої багаторічної боротьби з корупцією.
Міністерство цифрової трансформації України планує зробити країну привабливою для криптокомпаній шляхом запровадження відповідних юрисдикцій, але головною проблемою, як це не дивно, є корупція.
Багато українських IT-підприємців стверджує, що система подобається їм такою, якою вона є, особливо її недоліки. Це призводить до парадоксу, що лежить в основі спроби нового переосмислення України. Країна пропонує сонячне світло і легітимність спільноті топ-менеджерів, які швидше віддають перевагу темряві та напівзаконному статусу.
Американці та британці, яких залучила Україна до криптоіндустрії, прийшли не тому, що виступають за верховенство закону. Їм подобаються доступні ціни в ресторанах і рейви, поки влада не має жодного уявлення про те, чим займаються і скільки заробляють такі підприємці.
«З однієї сторони, немає жодних правил, – каже засновник першої української криптобіржі Kuna Михайло Чобанян. – І все ж таки, правила є, але їх можна порушити. Це ідеальний баланс між абсолютною анархією та можливостями».
Україна посідає четверте місце у світі за транзакціями криптовалюти (рейтинг Global Crypto Adoption Index, складений компанією Chainalysis). Через країну щорічно проходить обсяг коштів, еквівалентний $8 млрд, а обсяг щоденних транзакцій із криптовалютами становить близько $150 млн, що перевищує обсяг міжбанківського обміну традиційними грошима. Однією з головних причин є нестабільність та інфляція гривні.
Незважаючи на вражаючі цифри, Україні варто замислитися над тим, чи варто залучати в країну криптоіндустрію. Те, що робить Україну ідеальною для таких компаній, як Kuna, — слабкий уряд і нестача обмежувальних правил — водночас є національною трагедією для населення.
Якщо уряд не знайде спосіб врегулювання діяльності криптокомпаній, то Україна ризикує перетворитись на дуже затишне місце для «темної» сторони криптосвіту, і про титул криптостолиці світу нам доведеться забути.
Автор: Анастасія Жученко