Після вступу в силу реформ судової системи президент Польщі отримає широкий контроль над складом суду і переглядом вже закритих справ. Експерти ООН побоюються, що це може поставити під загрозу незалежність польських судів і трибуналів.
Спеціальний доповідач з питання про незалежність суддів і адвокатів, Дієго Гарсія-Саян, який бачить в цьому спробу чинного уряду отримати контроль над судочинством в Польщі, заявив, що «вкрай стурбований довгостроковими наслідками цієї судової реформи, яка ставить - і продовжить ставити - під питання незалежність польських судів і трибуналів».
«Я схвально сприймаю готовність польської влади прислухатися до моїх питань щодо цієї судової реформи, які піднімають і ряд інших експертів міжнародних та регіональних організацій. Але вжиті ними заходи носять в кращому випадку косметичний характер і жодним чином не здатні вирішити серйозні проблеми, про які я говорив у своїй доповіді», - заявив експерт ООН.
Після реорганізації судової системи президент країни зможе практично повністю контролювати склад двох нових колегій Верховного суду Польщі, одна з яких отримає повноваження щодо перегляду рішень, винесених за останні 20 років.
При цьому приблизно 40 відсотків діючих суддів, включаючи голову суду, будуть змушені достроково піти у відставку до 3 липня 2018 року. Експерт ООН побоюється, що їх місця займуть політичні призначенці з числа правлячої партії більшості.
Спецдоповідач підкреслив, що будь-яка судова реформа повинна ставити собі за мету посилення незалежності та неупередженості суддів, а не посилення контролю уряду над ними.