Російські загарбники проводять кампанію систематичних релігійних переслідувань на окупованій Україні. З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну рашисти або окупаційна влада вчинила не менше 76 актів релігійного переслідування в Україні.
Про це йдеться у новому зведенні американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики повідомляють, що російська влада з початку повномасштабного вторгнення в Україну закрила, націоналізувала або насильно перетворила не менше 26 культових споруд у підконтрольну Кремлю Російську православну церкву, вбила або захопила не менше 29 священнослужителів або релігійних лідерів, а також пограбувала, осквернила або навмисно знищила не менше 300 тисяч осіб, які були представниками тієї чи іншої релігії.
Додається, що ці випадки релігійних репресій, найімовірніше, не були поодинокими, а радше — цілеспрямованою кампанією із систематичного викорінення "небажаних" релігійних організацій в Україні та популяризації Московського Патріархату.
До того ж вказується, що кампанія релігійних переслідувань Москви спрямована на викорінення Православної церкви України. Аналітики додають, що рашисти, ймовірно, систематично знищують церкви ПЦУ на окупованій території.
Дослідження ISW показало, що 34% зареєстрованих випадків переслідування були спрямовані проти ПЦУ — це робить її єдиною релігійною групою, що найбільш переслідується. Росіяни проводили цілеспрямовані атаки на ПЦУ навіть під час нетривалої часткової російської окупації Київської області на початку повномасштабної війни.
Крім цього, російська окупаційна влада систематично вилучає майно з церков для передачі Московському Патріархату та ліквідує богослужіння українською мовою.
"Синод Російської Православної Церкви ухвалив рішення про офіційне приєднання Джанкойської, Сімферопольської та Феодосійської єпархій ПЦУ в Криму 7 червня 2022 року "у зв'язку з необхідністю підтримки ефективного канонічного та адміністративного зв'язку з центральною церковною владою". Шестеро російських співробітників ФСБ увірвалися до храму ПЦУ в Мелітополі, затримали та вислали його священника за здійснення літургії українською мовою, а потім закрили храм у листопаді 2022 року", — повідомили в ISW.
Також російська влада передала кілька церков ПЦУ на окупованій Україні Московському Патріархату.
"Повний масштаб зусиль Росії щодо насильницького звернення українців на окупованих територіях до російського православ'я не зрозумілий. Російська окупаційна влада не робила явних заяв, що дозволяють ПЦУ співіснувати з Російською Православною Церквою на окупованій Україні, що викликає тривогу з огляду на задокументовані випадки репресій та насильницькі дії до церков ПЦУ", — кажуть аналітики.
До того ж окупаційні сили переслідували інші конфесії, які у культурному плані є українськими. Так, російські сили захопили двох українських греко-католицьких священників у Бердянську у листопаді 2022 року, депортували їх та фактично закрили головний український греко-католицький храм у Мелітополі у грудні 2022 року. Також російські солдати заарештували протестантського пастора у Мелітополі через його проукраїнські погляди.
Російська кампанія також спрямована на репресії протестантських меншин України. Найчастішими жертвами релігійних переслідувань з боку Росії після українських православних є протестанти, особливо євангельські баптисти. Зазначається, що протестанти всіх віросповідань стали жертвами 34% зареєстрованих випадків переслідування, за якими спостерігала ISW. Баптисти становили 13% жертв — це найчисленніша група після українських православних.
"ISW спостерігала за повідомленнями про гоніння на баптистів поблизу окупованих міст Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Маріуполь та Мелітополь. Переслідування протестантів російськими військами найінтенсивніше на півдні України. Протестанти стали жертвами 35% та 48% зареєстрованих випадків переслідування в окупованих Херсонській та Запорізькій областях відповідно. Протестанти постраждали від двох третин зареєстрованих репресій в окупованому Маріуполі", — зазначають аналітики.
За повідомленнями очевидців, поведінка російських солдатів щодо протестантів на окупованій Україні є жорстокою. У період з березня по листопад 2022 року російські війська конфіскували український євангельсько-баптистський освітній інститут у Херсоні й розмістили там гарнізон і крематорій для кремації вбитих. Ректор інституту заявив, що російські солдати неодноразово переслідували баптистів, називаючи їх "американськими шпигунами", "сектантами" та "ворогами російського православного народу".
"Ви повинні бути повністю знищені... Проста стрілянина буде для вас надто легкою. Вас треба поховати живцем", а інший російський солдат, як повідомляється, сказав: "Ми поховаємо таких [баптистських] сектантів, як ти", — наводить ISW слова рашистів.
Нагадаємо, раніше The New York Times провело дослідження й з'ясувало, що щонайменше 339 українських культурних об’єктів вже зазнали значних пошкоджень внаслідок російського вторгнення.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими