Через підрив Каховської гідроелектростанції російськими окупантами Україна має намір скликати термінове засідання Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй. У відомстві наголошують, що Росія повинна буде відшкодувати всі наслідки свого злочину — як для людей, так і для інфраструктури та навколишнього середовища.
Про це повідомила прес-служба МЗС.
"За підсумками засідання РНБО зранку 6 червня був погоджений запропонований міністром закордонних справ Дмитром Кулебою перелік дій МЗС України в контексті реагування, який, зокрема, включає скликання Україною термінового засідання Ради Безпеки ООН та винесення питання російського теракту на засідання Ради керуючих МАГАТЕ, а також залучення механізму цивільного захисту Європейського Союзу", — сказано у повідомленні.
Також відомство звернулося до країн "Великої сімки" та ЄС, аби ті невідкладно розглянули накладення на Росію нових потужних санкцій, зокрема на російську ракетну індустрію та атомну галузь.
"Розглядаємо підрив дамби Каховської ГЕС з боку РФ як терористичний акт проти української критичної інфраструктури, який має на меті завдати максимально велику кількість жертв та руйнувань", — йдеться у заяві
В МЗС зазначають, що теракт на Каховській ГЕС раніше жваво обговорювали на рівні окупаційних сил в Херсонській області та пропагандистів на російському телебаченні. Це свідчить про його попереднє планування.
"Підрив дамби Каховської ГЕС — техногенний та екологічний тероризм, найбільша техногенна катастрофа в Європі за останні десятиліття, черговий прояв геноциду Росії проти українців. Це є відповіддю Кремля країнам, які закликають до мирних перемовин із РФ", — зазначають у відомства.
Каховська гідроелектростанція була підірвана російськими окупантами у ніч на 6 червня. За даними "Укргідроенерго", після підриву окупантами Каховська гідроелектростанція повністю зруйнована й відновленню не підлягає.
Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк пояснила, що російські окупанти здійснили підрив Каховської гідроелектростанції, адже у них не витримали нерви в очікуванні контрнаступу Збройних сил України. У такий спосіб рашисти намагаються завадити контрнаступальним діям українських бійців.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що під загрозою затоплення перебувають до 80 населених пунктів. Триває евакуація.
За фактом підриву окупантами Каховської гідроелектростанції правоохоронці розпочали розслідування за статтею екоцид.
За даними української розвідки, за підривом ГЕС стоїть 205 мотострілецька бригада Збройних сил Росії. Радник глави офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що росіяни підірвали дамбу "у стані афекту" й не розуміли наслідків.
На цей час рівень води у Каховському водосховищі продовжує знижуватись і вже впав майже на 1,5 метра. Якщо рівень води опуститься нижче 12,7 метра ситуація буде критичною
Наразі у Кривому Розі Дніпропетровської області ситуація із водопостачанням є дуже складною, але контрольованою. У місті провели екстрену нараду та ввели низку обмежень для містян. Натомість підрив дамби Каховської ГЕС і спуск води з Каховського водосховища жодним чином не позначиться на водопостачанні Києва. Крім того, після підриву окупантами Каховської гідроелектростанції в окупованому Криму вже почалися проблеми з водопостачанням. Кримчани масово жаліються на погіршення якості води.
Світова спільнота різко засудила такий вчинок Росії. Зокрема, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що воєнний злочин окупантів наражає на ризик тисячі мирних жителів та знищує екологію місцевості.
Нагадаємо, секретар національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що руйнування гідроелектростанції жодним чином не вплине на звільнення України.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими