У вівторок, 14 жовтня, президент Володимир Зеленський позбавив українського громадянства мера Одеси Геннадія Труханова. Причина — посадовець є громадянином Росії та має паспорт країни агресора. Це рішення підтвердила Служба безпеки України.
TrueUA розповідає біографію Геннадія Труханова, а також нагадує про скандальні факти з його життя та коротку історію про паспорт Росії.
Геннадій Труханов народився в Одесі у 1965 році. Навчання в Одеському вищому артилерійському командному училищі та в Київському національному університеті внутрішніх справ. Одружений, та має двох доньок — Катерину та Алісу.
Раніше працював у сфері бізнесу. Згодом став начальником охорони малого науково-виробничого підприємства "Мінімакс" та заснував власну охоронну структуру під назвою "Капітан і Ко".
У 2005 році пішов у політику — спершу як помічник-консультант в апараті Верховної Ради, а потім — депутат Одеської міської ради. "Партія регіонів" висунула його кандидатом у депутати у 136 мажоритарному окрузі Одеси, де він переміг. Проте після втечі четвертого президента Віктора Януковича з України Труханов залишив фракцію та почав співпрацювати з новою владою.
У травні 2014 року відбулись вибори мера Одеси, на яких Геннадій Труханов переміг. Він переобирався тричі, залишаючись на посаді до теперішнього моменту.
За даними деяких ЗМІ, з 2016 року Труханова судять за так звану справу заводу "Краян", його затримували (14 лютого 2018 року просто в аеропорту "Бориспіль"), а у 2023 році навіть кинули за ґрати, а відпустили під заставу в 13,42 мільйона гривень.
У 2021 році Труханову та ще трьом посадовим особам Одеської міської ради оголосили про підозру. Їх звинувачували у створенні злочинної організації та заволодіння земельними ділянками. Загальний розмір завданої шкоди — майже 700 мільйонів гривень. Проте Вищий антикорупційний суд відпустив Труханова під заставу у 30 мільйонів гривень, яку ж він сам за себе і вніс.
Після вторгнення Росії в Україну Труханов засудив агресію, але пізніше закликав до "компромісу".
Як встановила СБУ, станом на зараз чинний міський голова Одеси Геннадій Труханов є громадянином Росії та має чинний закордонний паспорт країни-агресора. Копії відповідних документів є у розпорядженні української спец-служби.
Згідно із наявними даними, 15 грудня 2015 року, уже після початку агресії проти України і тимчасової окупації Криму, а також частини Донецької та Луганської областей, Геннадій Леонідович Труханов отримав закордонний паспорт країни-окупанта.
Що стосується внутрішнього паспорта РФ, то, за наявною інформацією, у 2017 році представники Труханова звернулися із заявою до російських уповноважених органів та у підсумку суд у Московській області скасував його чинність.
Таким чином Геннадій Труханов досі залишається громадянином країни-агресора. Він також має ідентифікаційний код, який відображається у базі даних "федеральної податкової служби РФ".
Як відомо, 14 жовтня президент Володимир Зеленський заявив про наявність російського громадянства в "деяких осіб". Їхні імена він не назвав.
Згодом ЗМІ писали, що гарант позбавив українського громадянства одразу трьох осіб — мера Одеси Геннадія Труханова, екс-нардепа Олега Царьова та танцівника балету Сергія Полуніна.
Сам Труханов стверджує, що має лише громадянство України та заперечує наявність у нього російського паспорта. Раніше він заявив, що готовий пройти перевірку на поліграфі.
Вже 14 жовтня Труханов заявив, що планує оскаржувати рішення про припинення громадянства. Він зауважив, що звинувачення щодо наявності у нього паспорта РФ з'явилися ще у 2014 році, але "відповідні органи" щоразу спростовували це.
За його словами, нові твердження про його можливе громадянство Росії ґрунтуються на доказах, які підготував начебто невідомий адвокат. Труханов назвав документи, які підтверджують його громадянство, сфальсифікованими.
"Це — чергова провокація. Я не знаю, кому це вигідно, можу лише припускати. Я проводжу власну перевірку й звертаюся до всіх уповноважених органів: зробіть правову та ретельну перевірку", — зазначив мер Одеси.
Нагадаємо, за петицію з вимогою припинити громадянство України очільника Одеси Геннадія Труханова менш ніж за добу проголосувало понад 25 тисяч людей.