У той час, коли Україна активно готувалася до захисту енергетичної мережі до нового зимового періоду, Росія збільшувала виробництво ракет і безпілотників. Тож загроза ракетних ударів цієї зими залишається серйозною.
Про це у спеціальному матеріалі розповів Forbes. Минулого року українська протиповітряна оборона лише розпочинала освоювати перші зразки західних Iris-t і NASAMS, які передали нам союзники. Про Patriot, який отримали лише в березні 2023 року, доводилося мріяти, тож над країною тяжіла загроза повного блекауту.
"Торік Україні вдалося протистояти російським атакам завдяки колосальним зусиллям українських енергетиків і операторів систем ППО. Зараз українські громадяни та бізнес встигли відвикнути від системних відключень світла. Україна ж істотно підвищила ефективність перехоплення повітряних цілей, які запускає Росія", — йдеться в статті.
Водночас там зазначають, що ракетна загроза з боку Росії залишається серйозною. Ворог активно готувався, збільшував темпи виробництва й удосконалював тактику ракетних обстрілів.
Якщо аналізувати дані Міністерства оборони України щодо запасів і виробництва російських ракет в січні 2023 року, в перший рік великої війни Росія виготовляла в середньому близько 50-60 ракет великої дальності на місяць.
За останніми оцінками Генштабу ЗСУ, Росія збільшила обсяг виробництва 2023 року до 100 ракет на місяць. До того ж у росіян залишається близько 120 старих радянських ракет Х-22 і сотні ракет меншої дальності Х-59, Х-31, С-300 й інших.
Іще більше Росія наростила обсяги виробництва та використання ударних БпЛА Shahed-136. Лише за вересень-жовтень 2023 року, за даними командування Повітряних сил України, Росія використала для повітряних ударів 865 дронів-камікадзе. Порівняно з 2022 роком інтенсивність використання Shahed-136 зросла у шість разів.
Попри те що близько 80% цих безпілотників збивають Сили протиповітряної оборони України, їх кількість все ще складає істотну загрозу. Лише за останні два місяці 151 "шахед" зміг долетіти до цілі. Це призвело до руйнування зернових терміналів і цивільних об’єктів.
За оцінками Forbes, станом на жовтень 2023-го Росія запустила по Україні понад 3 000 ракет, витративши на ракетні удари 22,8 мільярда доларів. Це дорівнює вартості майже половині всієї військової допомоги США Україні з 24 лютого 2022 року.
Попри те, що більшість повітряних атак в останні місяці відбувається без застосування ракет, а винятково БпЛА, до жовтня місяця Росія все ще витрачала близько 100 ракет на місяць. Але за останній місяць російські війська використали лише 31 ракету.
Остання масована ракетна атака України відбулася 21 вересня 2023 року. Тоді за день Росія випустила по Україні 43 крилаті ракети. Така економія свідчить про те, що ворог намагається накопичити певний запас ракет для майбутніх зимових обстрілів.
Попри неймовірно високу вартість ракетних атак для Росії — близько 0,5-1 мільярд доларів на місяць — ворог навряд чи відмовиться від тактики ракетного терору до завершення війни, навіть якщо такі атаки не даватимуть істотної військової чи навіть економічної шкоди. Тож зимові місяці стануть черговим випробуванням для української системи протиповітряної оборони.
За останній рік українська протиповітряна оборона зробила гіперстрибок в якості та ефективності роботи. Якщо у вересні 2022 року ППО України збивала близько 20-30% ракет, то у квітні-липні 2023-го — близько 80-90%.
Інфографіка: Forbes
Але за цими цифрами ховаються певні нюанси. Західними системами Patriot і SAMP-T вдалося закрити лише найважливіші напрямки потенційних атак, але далеко не все небо над Україною.
Якщо ППО над Київщиною перехоплює майже всі крилаті та балістичні ракети, навіть гіперзвукові "Кинджали", то у більшості випадків ударів по інших регіонах країни балістичні ракети все ще залишаються майже невловною ціллю. Коли восени акцент російський ракетних атак змістився на південь, відсоток перехоплень знизився до 50-60% знищених ракет.
Також Росія удосконалює тактику ракетних ударів, використовуючи різні типи ракет, в тому числі комбінуючи атаки крилатими та балістичними ракетами та використовуючи малопомітні ракети "Онікс".
Крім протиповітряної оборони, важливим пріоритетом українського уряду стала програма створення інженерного захисту енергетичних об’єктів. Зокрема 9,74 мільярда гривень виділили на об’єкти укриття енергетичної інфраструктури з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Тож потенційно українська енергетична інфраструктура має бути значно більш захищеною, ніж торік. Але наскільки ці заходи стануть ефективними, ми зможемо побачити уже цієї зими.
Головна зміна, яка відбулася, це навіть не зміцнення української ППО й укриття об’єктів енергетичної інфраструктури, а поява в України можливостей для ударів по російських військових об’єктах вглиб контрольованої ворогом українській території.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що влада готується до ударів ворога по енергетичній інфраструктурі.
"Цьогоріч не лише захищатимемося, а й відповідатимемо", — зазначив він.
По-перше, це поява цілої лінійки дронів-камікадзе великої дальності (від 200 до 500 кілометрів). І хоч вони не мають великого руйнівного ефекту через малу вагу заряду, та все ж здатні уражати відкриті об’єкти. Такі як нафтобази, склади боєприпасів, комплекси ППО й інше. Їх українські сили застосовують не лише по окупованій території, а й по території в глибині Росії.
Також Україні передали Велика Британія та Франція далекобійні ракети Storm Shadow і Scalp. Для їх застосування вдалося переобладнати радянські бомбардувальники Су-24. Ймовірно, щодо них існує домовленість про незастосування по території Росії.
Інфографіка: Forbes
"Луч" та його співвиконавці також змогли почати виробництво модифікованих версій ракет "Вільха" та "Нептун", які позитивно зарекомендували себе в перші місяці великої війни. Зокрема, виготовили нову версію ракети "Нептун" для ударів по наземних цілях. Саме цією ракетою знищили новітній російський комплекс ППО С-400 "Тріумф". І це є доказом ефективності української ракети, адже С-400 створені для перехоплення саме таких ракет. Ймовірно, українські виробники здатні виготовляти обмежену їх кількість, але щодо них також немає обмеження в застосуванні по території Росії.
Також українські сили почали використовувати модифіковані ракети С-200 для ударів по наземних цілях. Раніше їх використовувала тільки російська сторона для ударів по Україні. Останнє оновлення українського ракетного арсеналу — американські касетні ракети М39 ATACMS, дальністю 165 кілометрів. Це важка ракета, яка здатна завдати ударів по великій площі та знищувати велику кількість незахищених цілей одночасно.
За оцінками Forbes в результаті першого застосування українськими військовими ATACMS по аеродромах поблизу окупованих Бердянська та Луганська знищили російської техніки на 341 мільйон доларів.
Зважаючи на це, нові удари по енергосистемі України міститимуть істотні ризики й для Росії, адже цього разу Україні є чим відповідати.
Нагадаємо, що представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов заявив 27 жовтня, що рашисти останнім часом не застосовують масованих ракетних ударів по Україні. Це може свідчити про накопичення цього виду озброєння Російською Федерацією для атаки на енергетичну інфраструктуру нашої країни.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими