Віталій Павлишин

Віталій Павлишин

Редактор стрічки новин, журналіст

Закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. У професії — приблизно 30 років. Працював у друкованих виданнях, на телебаченні, радіо, в електронних медіа.

23:53 - 23.06.2026

У Росії різко збільшилася кількість регіонів, де ввели нові ліміти на продаж бензину

Станом на вечір вівторка, 23 червня, ліміти на кількість бензину та дизельного палива ввели в Курській, Бєлгородській, Тюменській і Новосибірській областях Росії. Йдеться про пальне, яке можна придбати на заправках за один раз.Про це повідомили російські Telegram-канали та деякі медіа, які послалися на рішення місцевої влади.Зокрема, міністерство економічного розвитку та промисловості Бєлгородської області поінформувало, що тепер на заправках компанії "Лукойл" фізичним особам можна придбати не більше 30 літрів бензину або 60 літрів дизельного палива на одну особу.На АЗС компанії "Роснефть" за винятком тих, що розташовані поблизу кордону, обмежено продаж палива в каністри, а заправки "Газпромнефті" припинили продаж бензину марки АІ-95 "до поповнення оперативних запасів".Про обмеження на продаж бензину оголосив і губернатор Курської області Росії. Там з 24 червня продаж здійснюватимуть винятково в баки автомобілів, а не в каністри.У Тюменській області на заправках "Газпромнефті", як повідомив губернатор Олександр Моор, бензин продаватимуть не більше 40 літрів на автомобіль, дизельного палива — до 80 літрів у населених пунктах і до 200 — на трасах. Продаж пального в каністри теж заборонили.Як відомо, після ударів українських дронів по нафтопереробних заводах та інших об'єктах паливної інфраструктури Росії обмеження на продаж пального ввели в Пензенській і Новосибірській областях. 22 червня повідомляли про обмеження на продаж бензину у Воронезькій, Іркутській, Саратовській і Омській областях Росії.Влада всіх регіонів, де останніми днями вводили ліміти на продаж пального, практично одними й тими ж словами запевняє, що його в регіоні вдосталь, а обмеження вводяться через "ажіотажний попит" і для того, щоби запобігти "штучному" дефіциту.Нагадаємо, що, за оцінками аналітиків американського Інституту вивчення війни, Сили оборони України розгорнули масштабну та систематичну ударну кампанію, метою якої є повне руйнування логістичних маршрутів ворога. Успішні атаки далекобійними дронами покликані позбавити Росію можливості постачати паливо та підтримувати свої війська через Керченську протоку..

1
23:30 - 23.06.2026

В Україні вдруге за вечір оголошували повітряну тривогу: була загроза пуску "Кинджалів"

У вівторок, 23 червня, вдруге за вечір на всій території України оголошували повітряну тривогу. Рашисти загрожували пуском ракет "Кинджал" та іншим озброєнням.Про небезпеку повідомляла пресслужба Повітряних сил Збройних сил України."Увага! Вся Україна — ракетна небезпека! Зафіксовано зліт МіГ-31К!" — наголошували українські військові.Раніше, о 22:04, вони вже попереджали про ракетну небезпеку. Тоді теж злетів російський винищувач, який може бути носієм крилатих ракет.Відбій загрози стосовно МіГ-31К тоді оголосили о 22:24.Окрім того Повітряні Сили ЗСУ попереджали про наліт ударних безпілотників на півночі Сумщини курсом на Чернігівщину.Моніторингові Telegram-канали інформували про раптову ціль на Вінниччині. Щоправда, згодом вони додали, що вона як раптово з’явилася, так раптово і зникла.Повітряна тривога станом на 23:29 на всій території України мала такий вигляд:Сигнали про відбій повітряної тривоги в деяких регіонах України розпочав звучати о 23:32. Спершу його дали в західних регіонах нашої країни.Нагадаємо, що минулої ночі російські окупаційні війська здійснили чергову масштабну повітряну атаку, випустивши по території України понад сотню ударних безпілотників різних модифікацій. Українські захисники неба продемонстрували високу ефективність, нейтралізувавши більшість ворожих повітряних цілей у кількох регіонах країни.

2
23:15 - 23.06.2026

Японія пообіцяла підтримку Україні: Сибіга назвав напрямки, на яких посилиться співпраця

У вівторок, 23 червня, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів зустріч із державною міністеркою закордонних справ Японії Куніміцу Аяно. Вони обговорили безпекову ситуацію, останні події на полі бою, міжнародні зусилля, спрямовані на досягнення миру, а також перспективи подальшого розвитку українсько-японського партнерства.Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ України. Там Зазначили, що Андрій Сибіга висловив вдячність Японії за непохитну підтримку України від перших днів повномасштабного російського вторгнення."Із перших днів повномасштабної війни Японія послідовно підтримує Україну. Ця підтримка є важливим сигналом того, що ми не одні у захисті свободи, суверенітету, територіальної цілісності та принципів міжнародного права", — наголосив міністр.Очільник МЗС України поінформував японську колегу про ситуацію на фронті, українські мирні зусилля та результати асиметричних дій України, які сприяють зміцненню переговорних позицій нашої держави. Окрему увагу співрозмовники приділили ризикам, пов’язаним із військовою співпрацею між Росією та КНДР.Андрій Сибіга наголосив, що безпека Європи й Індо-Тихоокеанського регіону є неподільною, а досвід, технології та військові практики, які Росія та Північна Корея отримують під час війни проти України, матимуть наслідки далеко за межами європейського континенту.Сторони також обмінялися думками щодо довгострокових наслідків російської агресії для міжнародної безпеки. Міністр поінформував про європейську ініціативу щодо обмеження в’їзду для осіб, які брали участь у війні Росії проти України, наголосивши, що це питання насамперед стосується безпеки. Бойовий досвід, набутий учасниками російської агресії, включно з іноземними найманцями та бойовиками, становитиме ризики ще довго після завершення бойових дій.Окрему увагу приділили питанням відновлення й енергетичної стійкості України. Міністр висловив вдячність Японії за значний внесок у підтримку українського енергетичного сектору. Завдяки спільним зусиллям міжнародних партнерів Україна змогла пройти найскладнішу зиму воєнного часу та вже готується до наступного опалювального сезону.Своєю чергою, державна міністерка закордонних справ Японії Куніміцу Аяно підтвердила незмінну підтримку України з боку Японії. Вона відзначила стійкість України в умовах повномасштабної війни, високо оцінила прогрес у впровадженні реформ та запевнила в готовності Японії й надалі робити внесок у відновлення України, зміцнення її енергетичної стійкості та розвиток двостороннього партнерства."Японія й надалі стоятиме поруч з Україною. Ми високо цінуємо мужність українського народу та залишаємося відданими підтримці зусиль, спрямованих на досягнення справедливого і тривалого миру", — наголосила Куніміцу Аяно.Сибіга також подякував Японії за підтримку у збереженні української культурної спадщини, зокрема, через механізми ЮНЕСКО. Міністр привернув увагу до систематичних російських атак проти об’єктів культури та історичної спадщини, згадавши нещодавній цілеспрямований російський удар по Києво-Печерській лаврі.Співрозмовники відзначили позитивну динаміку розвитку двосторонніх відносин і обговорили перспективи розширення взаємовигідної співпраці між Україною та Японією. Зокрема, йшлося про залучення бізнесу до проєктів відбудови, розвиток інноваційного партнерства, співпрацю у сфері безпілотних технологій, штучного інтелекту та інших перспективних напрямках.Нагадаємо, що українські виробники безпілотників шукають партнерів у Японії, Тайвані та країнах Південно-Східної Азії. Попит на такі технології зростає через напруженість навколо Тайваню та бажання союзників США посилити оборону на тлі активності Китаю..

3
22:55 - 23.06.2026

На Хмельниччині перекинувся автобус із туристами, які їхали в Болгарію (фото)

У вівторок, 23 червня, в Кам’янецькому районі Хмельницької області перекинувся автобус із туристами. Вони прямували до Болгарії на відпочинок. Пасажири отримали травми.Про це повідомив сектор комунікації поліції Хмельницької області."Дорожньо-транспортна пригода сталася сьогодні, 23 червня, близько 16:40 години на автодорозі Н-03 поблизу села Шатава Маківської громади", — уточнили правоохоронці.Вони попередньо встановили, що 46-річний водій, кермуючи туристичним автобусом сполученням "Київ — Бургас (Болгарія)", не впорався з кермуванням і зʼїхав із дороги в кювет із подальшим перекиданням.У салоні автобуса перебували 54 пасажири та змінний водій. Кількість осіб, які отримали травми, встановлюється.. "Правоохоронці та рятувальники продовжують роботу на місці події", — йдеться в повідомленні сектору комунікації поліції Хмельницької області.На теперішній момент правоохоронці розв’язують питання про відкриття кримінального провадження за статтею 286 Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, якщо це призвело до травм або смерті потерпілих).Нагадаємо, що наприкінці квітня в Болгарії під час поїздки до Туреччини потрапив в аварію автобус із громадянами України, що призвело до загибелі двох пасажирів. Транспортний засіб, який зупинився через технічну несправність, раптово розпочав некерований рух у бік людей, які стояли поруч..

4
22:37 - 23.06.2026

Мундіаль продовжує дивувати рекордами: Кріштіану Роналду встановив унікальне досягнення (відео голів)

У матчі другого туру чемпіонату світу проти Узбекистану 41-річний португалець Крішітану Роналду забив гол уже на шостій хвилині, продовживши унікальну серію результативності. В підсумку його команда перемогла з рахунком 5:0.Рекорд легендарного португальця зафіксував статистичний портал OptaJoe. Таким чином Кріштіану Роналду став першим футболістом в історії, який відзначився забитими голами на шести різних чемпіонатах світу."Жодному іншому гравцю планети за всю історію проведення мундіалів не вдавалося досягти цього результату", — йдеться в повідомленні.Цей гол став для 41-річного капітана збірної Португалії став першим на цьогорічному мундіалі. Вже до кінця першого тайму Роналду оформив дубль, довівши кількість своїх голів на чемпіонатах світу до 10 за кар’єру.Роналду забиває на кожному чемпіонаті світу, розпочинаючи з 2006 року. Загалом у нього вже дев’ять голів на чемпіонатах світу, а його серія результативності на турнірі триває вже майже два десятиліття.Для порівняння, Ліонель Мессі теж брав участь у шести чемпіонатах світу, однак 2010 року завершив турнір без забитих м’ячів.Окремо португалець уже на старті чемпіонату світу встановив іще один історичний рекорд. У матчі першого туру проти ДР Конго він вийшов у стартовому складі у віці 41 року і 132 днів, ставши найстаршим польовим гравцем в історії чемпіонатів світу, який будь-коли розпочинав гру з перших хвилин.Загалом португальці не мали жодних проблем зі суперниками з Узбекистану забивши у їх ворота три голи до перерви та ще два в другому таймі.А загалом в активі португальця Кріштіану Роналду за кар’єру вже 975 голів. Він прагне "дотягнути" цю цифру до тисячі, попри свій "пенсійний" за футбольними мірками, вік.Нагадаємо, що вчора лідер збірної Аргентини та, мабуть, найкращий футболіст планети Ліонель Мессі побив рекорд за кількістю голів на чемпіонатах світу. Тепер у нього 18 голів, він випередив німця Мірослава Клозе на два забиті м’ячі. Аргентина виграла в Австрії з рахунком 2:0..

5
22:17 - 23.06.2026

Угорщина заблокувала відкриття переговорних кластерів для України та Молдови, — ЗМІ

Угорщина має певні застереження щодо відкриття решти кластерів у переговорах про вступ України та Молдови до Європейського Союзу. Будапешт відклав ключовий процедурний крок, який тепер розглянуть наступного тижня.Про це два повідомило видання Politico, журналісти якого послалися на неназваних дипломатів Євросоюзу.Після відкриття першого переговорного кластера Україна та Молдова заявили про мету відкрити решту глав до середини липня.Дотримання цього графіку тепер опинилося під загрозою після того, як у вівторок Угорщина виступила проти надсилання листа до Європейської ради та Європейської комісії від імені 27 членів блоку. У листі викладено спільну позицію країн ЄС щодо відкриття переговорних глав для України та Молдови.За словами двох дипломатів, які спілкувалися з медівниками, Будапешт став єдиною столицею, яка виступила проти цієї ініціативи, що вимагає одностайного схвалення всіх 27 країн-членів.Тож, як розповіли джерела авторитетного видання, пропозицію знову обговорюватимуть не швидше, ніж наступного тижня.Аналітики Politico зробили висновок, що цей крок відповідає стриманій позиції прем’єр-міністра Петера Мадяра щодо членства України в ЄС. Він не виступив проти відкриття першого кластера для України, однак домігся видалення слів про відкриття кластерів для Києва "якнайшвидше" з письмових висновків зустрічі лідерів Євросоюзу, що відбулася минулого тижня в Брюсселі.Прем’єр-міністр Угорщини пояснив, що це могло би послати "поганий сигнал" для країн Західних Балкан, які теж працюють над вступом до Євросоюзу.Нагадаємо, вчора президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що ЄС застосує індивідуальний підхід стосовно України та Молдови. Відтепер швидкість просування до членства залежатиме від досягнутих результатів.Щоправда, згодом речник МЗС України Георгій Тихий відреагував, що спільний рух до ЄС України та Молдови триватиме й надалі. Підстав для "роз'єднання" їхніх євроінтеграційних шляхів немає. Урсулу фон дер Ляєн начебто неправильно інтерпретували..

6
21:55 - 23.06.2026

У Чорногорії заарештували ексдиректорку дитячого табору з Київщини, де загинув 10-річний хлопчик

У вівторок, 23 червня, чорногорський суд ухвалив рішення про екстрадиційний арешт колишньої директорки дитячого табору Olympic Village. Відпочинок там закінчився смертю дитини.Про це повідомив генеральний прокурор України Руслан Кравченко, який опублікував відповідний допис у своєму Telegram-каналі."Смерть дитини — це не епізод у кримінальному провадженні. Це трагедія, за яку мають відповісти всі, чиї дії або бездіяльність могли до неї призвести", — наголосив він.Він додав, що сьогодні за матеріалами прокуратури суд у Чорногорії ухвалив рішення про екстрадиційний арешт колишньої директорки дитячого табору Olympic Village, де 2023 року загинув 10-річний хлопчик.Після повідомлення їй про підозру вона залишалася за межами України, тому її оголосили в міжнародний розшук. За запитом української сторони Інтерпол опублікував "червоне оповіщення". 21 червня цього року підозрювану затримали на території Чорногорії. Зараз прокуратура завершує необхідні процедури для її повернення в Україну."Ця справа для мене принципова. Коли я зустрічався з батьками потерпілого хлопця, то пообіцяв, що винні у його смерті будуть покарані", — пояснив генпрокурор.Він зауважив, що, коли дитина перебуває у таборі, відповідальність за її життя та безпеку несуть дорослі. Не формально, а реально щодня та щохвилини. Батьки довіряють таким закладам найдорожче. І якщо ця довіра зруйнована, то держава зобов’язана встановити роль кожного, хто мав забезпечити безпеку дитини."Втеча за кордон не скасовує відповідальності. Жодна країна та жоден кордон не повинні стати способом уникнути правосуддя", — наголосив посадовець.Він окремо нагадав, що обвинувальний акт стосовно тренера табору, якого обвинувачують у залишенні дитини в небезпеці, вже перебуває на розгляді суду."Ця справа перебуває на моєму особистому контролі. Для родини хлопчика справедливість запізнилася вже на роки. Наш обов’язок зробити все, щоби вона настала", — підсумував Руслан Кравченко.Нагадаємо, декілька днів тому стало відомо, що прокуратура домоглася довічного ув’язнення для 50-річного чоловіка, який упродовж двох років ґвалтував трьох малолітніх падчерок. Суд першої інстанції призначив йому 15 років позбавлення волі..

7
21:33 - 23.06.2026

Трамп змінює пріоритети щодо російсько-української війни, у Кремлі — роздратування, — ЗМІ

Американський президент Дональд Трамп усе більше схиляється в бік підтримки України у війні проти Росії. Це викликає невдоволення Кремля. У Росії вважають, що Вашингтон змінює свою позицію.Такий висновок зробили аналітики видання Financial Times. Вони цитують міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, який заявив, що США "нібито відступають від ролі об'єктивного посередника" та "забули" про заяви Дональда Трампа, в яких він поступово наближався до позиції Москви.На думку аналітиків, саме реакція президента США на українські удари стала одним із факторів роздратування Москви. Видання з посиланням на джерела стверджує, що під час саміту G7 Трамп був "надзвичайно вражений і захоплений" недавньою кампанією України з далекобійних ударів по цілях углиб території Росії.На цьому ж саміті американський президент також погодився посилити санкції проти російського енергетичного сектору.На тлі цих заяв Лавров визнав, що Москва більше не покладає надій на те, що Вашингтон виступатиме "чесним посередником" у питанні завершення війни.Натомість, за даними медійників, останніми місяцями у Вашингтоні змінюється оцінка ситуації на фронті. Якщо раніше частина американських чиновників вважала, що Росія має перевагу, то тепер дедалі частіше лунають сумніви щодо її здатності досягнути заявлених цілей.Водночас високопосадовці української влади повідомили, що бачать ознаки більшої готовності Дональда Трампа підтримувати Київ та посилювати тиск на Росію."Після зустрічей лідерів України та США Володимира Зеленського та Дональда Трампа українська сторона також висловила обережний оптимізм щодо постачання ракет-перехоплювачів Patriot і можливого запуску ліцензійного виробництва таких ракет у Європі й Україні", — йдеться в журналістському матеріалі.За словами одного з українських чиновників, під час вечері в Евіан-ле-Бен Трамп сказав Зеленському, що його вразили останні "військові результати" України. Після цієї зустрічі Зеленський заявив, що Трамп і Рубіо вперше позитивно відреагували на питання ліцензування ракет для систем Patriot.На думку європейських союзників, зміна риторики Вашингтона може відкрити нові можливості для посилення підтримки України та збільшення тиску на Москву.Нагадаємо, минулого тижня президент Франції Еммануель Макрон розповів в інтерв’ю телевізійникам France TV: американський лідер мав упевненість, що Україна програє у війні проти Росії. Після приходу до влади такі тези доносило до нього оточення. Однак із часом він переконався, що це неправда.За його словами, Дональд Трамп побачив, що все, що йому говорили, — що українці впадуть, що не переживуть зиму, — виявилося неправдою. Також американський президент погодився з лідерами G7, що з боку Росії не виникало серйозного бажання проводити мирні переговори. Тому й результатів таких зустрічей немає..

8
21:15 - 23.06.2026

Зростання сільськогосподарського виробництва в Україні сповільнилося, — Держстат

У січні-травні 2026 року в Україні обсяг виробництва сільськогосподарської продукції збільшився на 1,4% порівняно з аналогічним періодом 2025 року. Однак за підсумками чотирьох місяців зростання складало 1,7%.Про це повідомили в Державній службі статистики. Як свідчать оприлюднені у вівторок дані, позитивну динаміку забезпечила винятково галузь тваринництва, оскільки дані з рослинництва до червня традиційно не формуються.Основним чинником зростання залишилися сільськогосподарські підприємства, які за підсумками п'яти місяців наростили виробництво на 10,9%.Найкращі показники в цьому секторі продемонстрували Закарпатська (+33,1%), Чернівецька (+31,8%), Львівська (+28,4%), Хмельницька (+27,0%) та Одеська (+24,9%) області.Водночас скорочення виробництва на сільгосппідприємствах зафіксовано у Херсонській (на 40,4%), Сумській (на 6,4%), Миколаївській (на 3,8%) та Вінницькій (на 1,2%) областях.У господарствах населення спад виробництва зменшився до 15,3% порівняно з 15,7% за результатами чотирьох місяців. Найбільше скорочення в приватному секторі спостерігалося в Донецькій (66,2%), Тернопільській (39,2%), Закарпатській (26,1%) та Запорізькій (28,0%) областях.Зростання виробництва у господарствах населення фіксували лише в Київській області (на 0,9%).Як відомо, за підсумками 2025 року сільгоспвиробництво в Україні скоротилося на 6,8% порівняно з 2024 роком.Нагадаємо, минулого тижня прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко розповідала, що уряд планує посилити підтримку аграріїв. Зокрема, запускається нова програма для закупівлі українських добрив і збільшується компенсація на меліорацію..

9
20:55 - 23.06.2026

Україна подала поновлену заявку на вступ у впливову європейську організацію, — Зеленський

У вівторок, 23 червня, президент України Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Матіасом Корманом. Членство в ній для України дуже важливе.Про це заявив Володимир Зеленський у спеціальному дописі у своєму Telegram-каналі."І сьогодні робимо крок в цьому напрямі: Прем’єр-міністерка передала ОЕСР офіційну поновлену заявку України на членство", — зазначив він.Український президент висловив сподівання отримати статус країни-кандидатки до цієї організації вже найближчої осені."Наступний етап — дорожня карта до членства в ОЕСР. Обговорили це під час зустрічі", — констатував президент України.Він зауважив, що окрема увага — прогресу України на шляху до європейської інтеграції та впровадження реформ, необхідних для швидкого просування до членства в Євросоюзі.Під час зустрічі говорили і про реалізацію фінансового пакета підтримки від Євросоюзу, посилення санкцій проти Росії та контакти з партнерами."Вдячний Матіасу Корману й ОЕСР за підтримку нашого народу на шляху реформ і досягнення миру", — підсумував Володимир Зеленський.Нагадаємо, також сьогодні президент наголосив, що Україна найближчими місяцями активізує дипломатичну роботу з партнерами, зосереджуючись передусім на виконанні оборонних домовленостей..

10
20:35 - 23.06.2026

У МЗС пояснили, як Україна налагоджуватиме діалог із Польщею

Дипломатичні кола України та Польщі продовжують спільно працювати над врегулюванням кризи, яка виникнула між країнами після рішення польського президента забрати орден Білого орла в президента України Володимира Зеленського.Про це заявив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий у коментарі медійникам в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".Представник українського дипломатичного відомства закликав не ототожнювати позицію президента Польщі із загальною польською позицією."Ми працюємо над тим, щоби гострі кути й емоції стишувати. Українська позиція — за діалог, в тому числі в історичних питаннях. Ми не ховаємося від цього діалогу та готові говорити", — наголосив він.Речник МЗС також пояснив, чому делегацію від України на конференції з питань відновлення, яка пройде у Гданську, очолить премʼєр-міністерка Юлія Свириденко, а не президент Володимир Зеленський."Рішення про те, що делегацію очолить премʼєр-міністерка, — абсолютно виправдане", — акцентував він.За його словами, воно спрямоване на те, щоби конференція залишалася у прагматичних, економічних рамках, без політизації, без скандалів."Конференція дуже важлива, там буде 68 урядових делегацій. Із польського боку працюватиме премʼєр-міністр Дональд Туск, абсолютно логічно, що з українського боку приїде саме урядова делегація", — підсумував Георгій Тихий.Попередній контекст:Президент Володимир Зеленський 26 травня підписав указ про присвоєння одному з підрозділів ССО почесного найменування "імені Героїв УПА", підкресливши, що це рішення спрямоване на відновлення історичних традицій українського війська.Після цього в Польщі пролунала низка критичних заяв. Зокрема, колишній президент Лех Валенса заявив, що припиняє носити значок з українським прапором, а чинний президент Польщі Кароль Навроцький запропонував розглянути можливість позбавлення Володимира Зеленського ордена Білого орла — найвищої державної нагороди Польщі.Міський голова Львова Андрій Садовий 29 травня закликав польських владоможців припинити чіплятися до назв українських військових частин і зосередитися на підтримці війська, яке тримає найбільший фронт у Європі з часів Другої світової війни.Президент Польщі Кароль Навроцький 19 червня ухвалив рішення про позбавлення президента України Володимира Зеленського ордена Білого орла. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що "це стратегічна помилка президента Польщі, від якої виграє лише Москва".У відповідь президент України Володимир Зеленський повернув найвищу державну нагороду поляків за допомогою комерційного кур'єра. Так само вчинили й інші колишні українські президенти — Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко..

11
20:15 - 23.06.2026

Україна підготувала презентацію ШІ-програми для відновлення зруйнованих міст

Нова українська програма передбачає за допомогою штучного інтелекту оброблення масиву даних протягом приблизно трьох годин. Його сформують з урахуванням зруйнованої частини України.Про це повідомив віцепрем'єр із відновлення, міністр розвитку громад і територій Олексій Кулеба в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна". За його словами, Міністерство розвитку громад і територій представить програму на конференції з відбудови України (URC 2026) у Гданську."Якщо раніше на проведення таких розрахунків і підготовку необхідних рішень могли йти місяці, а іноді й більше часу, то зараз програма виконує цю роботу приблизно за три години", — пояснив міністр.За його словами, міністерство під час конференції презентуватиме відповідну модель на основі Куп'янська Харківської області, яке має серйозні руйнування."Обравши відповідні критерії, завантажуємо їх і отримуємо через 30 хвилин повний звіт, яким чином ця модель бачить відновлення Куп'янська або іншого міста", — додав Кулеба.Він окремо зауважив, що загалом планується вийти на результат області та в цілому усієї країни.Віцепрем'єр із відновлення також уточнив, що над реалізацією програмного забезпечення у відповідному проєкті залучено українську ІТ-компанію, а її презентація відбудеться безпосередньо під час конференції. Конференція з відновлення України (URC 2026) проходитиме 25-26 червня у Гданську (Польща). Українську делегацію очолюватиме прем'єр-міністрУкраїни Юлія Свириденко.Нагадаємо, що сьогодні ДТЕК опублікував свій перший План енергетичного переходу, в якому викладено, як Україна може побудувати більш безпечну, стійку та низьковуглецеву енергетичну систему, одночасно підтримуючи довгострокове відновлення країни та її інтеграцію з Європою..

12
19:53 - 23.06.2026

Міносвіти готує радикальні зміни в старшій школі

Із вересня 2026 року стартує пілотування реформи старшої профільної школи. Вона відкриє для учнів більше можливостей для індивідуального розвитку та реалізації власного потенціалу.Про це розповіла заступниця міністра освіти та науки Надія Кузьмичова.За її словами, реформа передбачає перехід від традиційної моделі навчання з обмеженим вибором до гнучкої освітньої траєкторії, у центрі якої — інтереси, здібності й освітній вибір кожного учня.Профіль більше не буде прив’язаний лише до класу. Учні зможуть обирати напрями, а ліцеї — формувати змінні групи, гнучкий розклад і реальні профільні траєкторії."Зміни впроваджуються поетапно: з 1 вересня 2026 року — у 150 пілотних ліцеях, а з 1 вересня 2027 року — в усіх академічних ліцеях країни. Ключовим інструментом стають змінні групи для профільних предметів", — наголосила Кузьмичова.Вона пояснила, що учень більше не буде прив'язаний до одного профілю лише тому, що навчається в певному класі. Під час вивчення профільних дисциплін ліцей може формувати групи учнів з усієї паралелі — відповідно до освітнього вибору дітей."Наприклад, у паралелі є 48 десятикласників, які формально навчаються у двох десятих класах. Під час профільних предметів система може працювати зовсім по-іншому. Скажімо, 10 учнів обирають математичний профіль, 12 — біолого-хімічний, 9 – ІТ-напрям, а решта — історико-правовий профіль", — зауважила заступниця міністра.У такому разі профільні групи формуються відповідно до освітніх запитів учнів, незалежно від того, у якому саме класі вони навчаються.Оновлене положення змінює насамперед логіку функціонування старшої школи. Якщо раніше ключовою одиницею планування був клас, то тепер дедалі більшого значення набуває освітній вибір учня та його індивідуалізована траєкторія навчання."Для адміністрації ліцею це означає необхідність по-новому планувати мережу профілів, педагогічне навантаження, використання навчальних кабінетів і формування розкладу. Та саме така модель дає змогу забезпечити реальну профільність навіть там, де кількість учнів не дозволяє відкривати окремі профільні класи", — підсумувала Надія Кузьмичова.Нагадаємо, начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов поінформував, що в Ізюмі Харківської області планують розпочати будівництво підземної школи. Її розраховують на навчання понад тисячі дітей на одній зміні. Будівництво обійдеться в понад 300 мільйонів гривень..

13
19:34 - 23.06.2026

Російський завод електроніки для ракет у Воронежі зазнав значних пошкоджень (супутникові знімки)

На фото Planet Labs за 23 червня можна побачити наслідки ракетних ударів Збройних сил України по "Воронезькому заводу напівпровідникових приладів" (російською — АО "Воронежский завод полупроводниковых приборов — Сборка").Про це повідомили медійники "Схем", які отримали в розпорядження супутникові знімки з цього об’єкта."Пошкоджені щонайменше дві будівлі цього російського підприємства", — констатували журналісти.Вони зауважили, що в день атаки губернатор Воронезької області Олександр Гусєв також повідомив про пошкодження "виробничих об’єктів одного з підприємств Воронежа".За даними ресурсу War&Sanctions, який підпорядковується Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України, цей завод у Воронежі виробляє напівпровідники для таких ракет, як "Іскандер-К" і Х-101, а також електроніку для російських систем протиповітряної оборони "Панцир-С1".Підрозділи Повітряних сил ЗСУ завдали ударів по підприємству 22 червня, про що повідомили у Генштабі. У відомстві уточнили, що для ураження використовували "високоточні крилаті ракети повітряного базування"."Цей об'єкт є критично важливим елементом російського військово-промислового комплексу, оскільки спеціалізується на виготовленні електронних компонентів для високої точності озброєння", — пояснили військові спеціалісти.Вони додали, що, зокрема, на заводі випускають транзисторні збірки та матриці для блоків крилатих ракет Х-101, напівпровідникові матриці для бортових цифрових обчислювальних машин БЦОМ "Заря-61М" у складі ракет 9М727 ОТРК "Іскандер-К", а також діоди для телевізійних каналів бойових машин ЗРГК "Панцир-С1"."Продукція заводу безпосередньо використовується ворогом для ударів по Україні, тому ліквідація цих потужностей суттєво погіршить здатність Росії виробляти нові ракети", — наголосили в Генштабі ЗСУ.Нагадаємо, 21 червня стало відомо, що Сили оборони України здійснили масштабну серію ударів по стратегічних військових і паливних об'єктах російських окупантів як у глибокому тилу Російської Федерації, так і на тимчасово захоплених територіях. Українські безпілотники та далекобійне озброєння паралізували ключові логістичні артерії та нафтову інфраструктуру, яка забезпечувала постачання ворожої армії..

14
19:14 - 23.06.2026

ДТЕК запускає план енергетичного переходу: в чому суть нововведень

У вівторок, 23 червня, ДТЕК опублікував свій перший План енергетичного переходу, в якому викладено, як Україна може побудувати більш безпечну, стійку та низьковуглецеву енергетичну систему, одночасно підтримуючи довгострокове відновлення країни та її інтеграцію з Європою.Про це повідомила пресслужба ДТЕК. У компанії наголосили, що відбудова енергетичної системи країни дає можливість посилити як енергетичну безпеку, так і довгострокову конкурентоспроможність завдяки інвестиціям у сучасну, стійку та низьковуглецеву інфраструктуру."Повномасштабне вторгнення росії та неодноразові атаки на енергетичну інфраструктуру продемонстрували важливість більш гнучкої, розподіленої та стійкої енергетичної системи в Україні. Війна показала, що енергетична безпека залежить не лише від виробництва достатньої кількості електроенергії, а й від побудови системи, яка зможе краще протистояти збоям та швидше відновлюватися", — йдеться в повідомленні.Розробники акцентували, що на цьому тлі план енергетичного переходу компанії ДТЕК враховує унікальні виклики, пов’язані з веденням діяльності в країні, що перебуває у стані війни, нагальні потреби енергетичної системи України та підтримку "зеленої" програми Європи.У плані окреслено, як компанія ДТЕК сприятиме енергетичній трансформації України через чотири стратегічні пріоритети:виконання наших зобов’язань щодо відходу від вугілля в Україні;збільшення інвестицій у відновлювані джерела енергії;модернізацію електромереж;упровадження низьковуглецевих рішень, що зможуть посилити як енергетичну безпеку, так і процеси декарбонізації.План також визначає шлях, який відповідає національним кліматичним і енергетичним цілям України. Реалізація плану забезпечить скорочення викидів на 42% за категоріями (Scope) 1 і 2 та на 25 % за категорією (Scope) 3 до 2035 року, що дозволить ДТЕК досягти нульового рівня викидів до 2050 року."Одне з найважливіших питань, що стоїть перед Україною в процесі відбудови, — як знайти баланс між потребою в енергетичній безпеці й енергетичним переходом. У ДТЕК ми вважаємо, що ці два аспекти взаємодоповнюють один одного. Енергетична система, яку ми відбудовуємо, має стати більш стійкою, маневреною та здатною краще протистояти майбутнім потрясінням. Водночас вона має підтримувати довгострокові амбіції України щодо декарбонізації й інтеграції з Європою. У нашому плані енергетичного переходу викладено, як ДТЕК має намір сприяти реалізації такого майбутнього", — пояснив директор зі сталого розвитку ДТЕК Джефф Отем.Нагадаємо, що 12 червня російські війська завдали удару по тепловій електростанції ДТЕК. Внаслідок атаки загинув один працівник, іще один зазнав поранень..

15
1661
1660 1659
...
1