У четвер, 9 березня, відзначається 209 річниця з дня народження видатного поета Тараса Шевченка. Пригадуємо біографію, цікаві факти із життя та відомі цитати Кобзаря.
Біографія поета
Народився Тарас Шевченко 9 березня 1814 року на території сучасної Черкаської області, в селі Моринці. У ранньому дитинстві він втратив матір, а трішки пізніше ще й батька. Змалечку хлопець виявляв хист до поезії та малювання. З 11 років шукав собі вчителя і наймався на різну тяжку роботу. Завдяки своїй наполегливості він зміг здобути освіту в дяка. У 14-річному віці почав прислуговувати в домі поміщика Енгельгардта. Як власність пана переїхав з ним до Петербурга. Там він познайомився з багатьма видатними митцями та колишніми українськими кріпаками, а також написав свої перші твори. У 1838 році його друзі художник Карл Брюллов і поет Василь Жуковський викупили Шевченка з кріпацтва.
Отримавши свободу, Шевченко навчався в Петербурзькій академії мистецтв, де багато малював, а також створив рукопис своєї майбутньої збірки "Кобзар". У 1843 році поет повернувся до України й подорожував багатьма містами, робив замальовки, писав патріотичні вірші. Під час подорожей Шевченко написав багато антиімперських творів, які не могли бути надруковані, але їх таємно передруковували й вчили напам'ять. У 1845 році він написав свій знаменитий "Заповіт".
Через два роки потому Шевченка заарештували за "мрії про можливість Україні існувати як окремій державі", виказані у його збірці "Кобзар". Через це Тарас Шевченко 10 років провів в арештах і засланнях, але продовжив писати та малювати, попри сувору заборону.
У 1957 році поет повернувся із заслання. Багато в чому цим він зобов’язаний графу Толстому та його дружині. Попри те, що постійне перебування в Україні йому заборонено, Тарас Шевченко приїжджає до України. Через постійний нагляд поліцейських згодом повертається до Петербурга. На той момент підірване засланням здоров’я підводить поета, а тому свій 47-й день народження він зустрічає вже важкохворим.
Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 року. Поховали його на Смоленському кладовищі в Петербурзі. У травні того ж року домовину поета перевезено в Україну й поховано, як він сам заповідав, на Чернечій горі над Дніпром біля Канева.
Цікаві факти про Тараса Шевченка
- Тарас Шевченко був невисокого зросту — трохи більш як 164 см.
- Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
- У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
- Найменше у світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.
- За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова.
- 500 м² — площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.
- Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, бувши успішним портретистом. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу.
- 2500 рублів — еквівалент 45 кілограмів срібла — саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва.
- 15 років — стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати.
- 1384 — стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено у світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 — в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.
Пам'ятник Шевченку в Харкові
Видатні цитати Тараса Григоровича
- Борітеся — поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас сила і воля святая!
- В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля.
- Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь.
- Кохайтеся ж, чорнобриві, та не з москалями.
- Поховайте та вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров’ю волю окропіте.
- Свою Україну любіть. Любіть її… во врем’я люте, в останню тяжкую минуту за неї господа моліть.
- А на москалiв не вважайте, нехай вони собi пишуть по-своєму, а ми по-своєму.
- Погано дуже, страх погано! В оцій пустині пропадать. А ще поганше на Украйні дивитись, плакать — і мовчать.
- Страшно впасти у кайдани, умирать в неволі, а ще гірше — спати, спати, і спати на волі…
- Я так її, я так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога, за неї душу погублю!
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими