Світ повернувся в епоху холодної війни, а хаос на Близькому Сході, де зіткнулися геополітичні інтереси багатьох країн, становить загрозу для глобального миру і безпеки. Про це заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, виступаючи в на засіданні Ради безпеки, присвяченому питанням міжнародної безпеки, повідомляє TrueUA.
Зустріч пройшла на прохання Росії, яка прагне привернути увагу міжнародної спільноти до недавніх заяв США про намір завдати військові удари по позиціях урядових військ в Сирії.
Росія називає це порушенням міжнародного права і вважає «операцією проти суверенної держави».
Загрози Сполучених Штатів прозвучали після повідомлень про використання хімічної зброї в сирійській Думі 7 квітня. Москва нагадує, що в Сирії на запрошення уряду цієї країни знаходиться російський військовий контингент і втручання США і союзників може привести до серйозної ескалації ситуації. Такий розвиток подій турбує і Генерального секретаря. У четвер Антоніу Гутерріш попередив п’ятірку постійних членів Радбезу про те, що ситуація може вийти з-під контролю.
«У Сирії ми спостерігаємо війну за участю армій відразу декількох країн світу і конфронтацію між численними збройними групами, терористичними організаціями, урядовими силами і іноземними бойовиками, які прибувають туди з усього світу», - з тривогою зазначив він.
Гутерріш нагадав про жахливі страждання мирного населення і висловив обурення з приводу «продовження надходження інформації про застосування хімічної зброї» в Сирії.
Він повідомив, що перша група експертів ОЗХЗ (Організації по забороні хімічної зброї) вже знаходиться в Сирії, а друга прибуде туди сьогодні або завтра. Глава ООН зажадав забезпечити умови для ефективної роботи Місії по встановленню фактів. Він зазначив, що уряд Сирії також вимагає розслідування і обіцяв підтримати роботу експертів.
«Однак цього [розслідування] недостатньо», - заявив Генеральний секретар.
Нагадаємо, що на цьому тижні Рада Безпеки так і не зміг прийняти жодного проекту резолюції з трьох, запропонованих Росією і США про хімічну атаку в Думі. Західні країни вважають, що російські варіанти не передбачають встановлення винних. Росія звинувачує протилежну сторону в упередженості щодо сирійського уряду.
«Два дні тому світ облетіла новина про загрозу з боку Сполучених Штатів завдати ракетних ударів по Сирійській Арабській Республіці. Застереження приготуватися до них було також адресовано Російської Федерації», - заявив Постпред Росії Василь Небензя, виступаючи в Раді Безпеки. Він зазначив, що Росія продовжує «спостерігати небезпечні військові приготування до незаконної силової акції щодо суверенної держави в порушення норм міжнародного права».
«Такий розвиток подій загрожує важкими наслідками для глобальної безпеки, тим більше з огляду на розміщення в Сирії російського військового контингенту», - зазначив Небензя.
У Москві вважають, що від такої операції виграють тільки терористи. «Нам точно відомо, що ватажкам сирійських збройних угруповань віддані накази почати наступ після можливої силової акції», - повідомив російський дипломат. Він ще раз підкреслив, що достовірних підтверджень застосування хімзброї немає, і Росія має «вагомі підстави вважати», що мова йде про провокації «з участю спецслужб деяких країн».
Небензя висловив надію на те, що Місії ОЗХЗ вдасться провести неупереджене розслідування і від імені РФ і Сирії обіцяв забезпечити їй гарантії безпеки.
Постпред США Ніккі Хейлі назвала «дивними» обставини скликання нинішнього засідання Радбезу ООН. На її думку, мова повинна йти виключно «про застосування хімічної зброї, яким в Сирії вбивають невинних мирних жителів».
«Росія попросила нас обговорити так звані «односторонні загрози» щодо Сирії, - зазначила вона. - Дивно, що Росія ігнорує справжню загрозу міжнародному миру і безпеці і свою одноосібну відповідальність за неї».
Ніккі Хейлі описала страждання, які терплять жертви таких нападів і привела свідчення очевидців хімічних атак в ході світових воєн минулого століття.
Вона нагадала про те, як приймали Конвенцію про заборону хімічної зброї та її основні положення, зазначивши, що Росія і США і навіть «режим Асада» є учасниками цього договору.
Ніккі Хейлі звинуватила Росію в тому, що вона захищає «сирійський режим». «Росія в поодинці блокувала [продовження мандата] спільного механізму з розслідування, який дозволив би міжнародній спільноті залучити до відповідальності винних у застосуванні хімзброї в Сирії», - підкреслила американський дипломат.
Вона нагадала, що Росія 12 раз скористалася правом вето, щоб захистити «режим Асада» в Радбезі.
При цьому, як зазначила Хейлі, саме Росія взяла на себе роль гаранта знищення арсеналів хімічної зброї в Сирії.
«Якби Росія виконала свої зобов’язання, в Сирії вже не було б хімічної зброї, і ми б не опинилися сьогодні в такій ситуації», - підкреслила вона.
За оцінками США сирійський уряд використовувало хімзброю щонайменше 50 разів.
«За деякими оцінками - до 200 разів!!!», - додала ХЕЙЛІ.
«Наш президент ще не прийняв рішення щодо можливої операції в Сирії, - заявила вона. - Але, якщо Сполучені Штати і наші союзники вирішать розпочати таку операцію, вона буде спрямована на захист принципів, з якими ми всі згодні. Це буде захист основ міжнародного права».