Імунотерапія вилікувала першу пацієнтку з останньою стадією раку грудей

06 ЧЕРВНЯ 2018 13:29

Американські онкологи описали перший випадок повного вилікування пацієнтки від метастатичного лікарсько-стійкого раку грудей.   

Про це повідомляє TrueUA з посиланням на Nature.  

Вилікувати жінку допомогла персоналізована Т-клітинна імунотерапія з попереднім виявленням опухолеспеціфіческіх мутацій.   

Вже два роки жінка повністю здорова.  

Злоякісне переродження клітин завжди пов'язане з накопиченням в клітинах мутацій, які призводять до синтезу раковими клітинами мутантних білків. Поява «ненормальних» білків (неоантигенна) допомагає імунітету розпізнати пухлинні клітини і знищити їх.  

Один з напрямків імунотерапії раку - використання для лікування вже наявних у пацієнта власних протипухлинних Т-клітин, які розпізнають неоантигени.   

Найчастіше таких клітин досить мало, тому організм хворого не може самостійно впоратися з пухлиною. Однак якщо їх витягти, ідентифікувати і розмножити, а потім ввести назад пацієнтові, протипухлинний імунітет виявиться достатньо сильний, щоб повністю знищити злоякісні клітини, навіть якщо пухлина вже почала метастазувати, тобто поширилася по всьому організму.  

Саме такий підхід використовували онкологи з Національного інституту раку Національного інституту здоров'я США для експериментального лікування пацієнтів з метастатичним епітеліальним раком.   

В ході клінічних випробувань одну з пацієнток з метастатичним лікарсько-стійким раком грудей вперше вдалося повністю вилікувати.  

Жінка 49 років по імені Джуді Перкінс (Judy PERKINS), інженер з Флориди, страждала від естроген-позитивного раку грудей з метастазами в печінку і інші області, стійкого до всіх видів хіміотерапії і гормональної терапії.   

За словами Перкінс, лікарі залишали їй не більше трьох років життя. В рамках клінічних випробувань персоналізованої Т-клітинної імунотерапії їй зробили біопсію пухлини і передали зразки дослідникам для пошуку мутацій, специфічних для пухлинних клітин.  

Крім того, із зразків тканини виділили інфильтрируючи пухлину лімфоцити (TILs - tumor-infiltrating lymphocytes) для того, щоб знайти серед них неоантигени-специфічні клітини.  

В результаті секвенування генома пухлини було виявлено 62 специфічні мутації.   

Щоб визначити, які з них призводять до утворення неоантигена, дослідники синтезували бібліотеку відповідних мутантних пептидів і «показали» їх лімфоцитам пацієнтки за допомогою антиген-презентірующих клітин. Ті лімфоцити, які реагували на подані ним пептиди, відбирали і розмножували (наявність відповіді визначали за кількома маркерами, таким як інтерферон-гамма).  

Виявилося, що в разі Перкінс, інфильтруючі лімфоцити найкраще реагували на чотири мутантних білка - SLC3A2, KIAA0368, CADPS2 і CTSB. 80 мільярдів розмножених лімфоцитів, «налаштованих» проти цих білків, ввели жінці на тлі терапії пембролізумабом.  

Після цього у пацієнтки настало поліпшення, а через 42 тижні тести показали, що вона повністю вилікувалася від раку. До моменту публікації ремісія тривала вже 22 місяці.   

Як повідомляє сама Перкінс, вона повернулася на роботу і навіть сходила в похід.  

За словами онкологів, що беруть участь в роботі, вони не можуть точно сказати, чи допомогла жінці перспективна терапія інгібітором Чекпойнт пембролізумабом або клітинна терапія. Однак клінічні випробування тривають, і дослідники сподіваються відтворити результат на інших пацієнтах.  

Імунотерапія раку, до якої відноситься і терапія геномодифікованими лімфоцитами з химерним антигенним рецептором, і ще ряд підходів, вже не раз показувала обнадійливі результати, вилікувавши ряд хворих, які вважалися безнадійними.   

Однак вкрай висока вартість і складність такої терапії поки не дозволяє зробити її доступною для всіх пацієнтів.

 

Суспільство, 06.06.2018 13:29