Весна може стати справжнім випробуванням для деяких людей. І якщо для одних — це пора пробудження природи й прогулянок на свіжому повітрі, то для інших — боротьба з постійним чханням, закладеністю носа та свербежем.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань в США (CDC), сезонна алергія або поліноз вражає 25,7% дорослого населення. Починаються симптоми захворювання навесні, коли на слизові оболонки чутливих людей потрапляє перший пилок, що утворюється під час цвітіння дерев і трав.
Про особливості сезонної алергії, як її виявити, хто в групі ризику та як лікувати — TrueUA дізнавався у к.м.н., доцента кафедри педіатрії Nº2 НМУ імені О.О. Богомольця, лікаря дерматолога-алерголога Олени Мозирської.
Поліноз — це алергічне захворювання слизових оболонок очей й носа, який виникає через потрапляння на них пилку рослин чи спорів грибів. Він може виникати у різному віці й характеризується водянистими виділеннями з носа, його закладенням. Також виникає біль у горлі, свербіж у вухах та денна втома.
— Найбільш алергенними є рослини, які розносять свій пилок за допомогою бруньок, колосків або суцвіть. До них належать дерева, які пилкують у весняний сезон, лугові та злакові трави, що починають пилкувати з кінця травня й викидають свій пилок протягом літа. Також дуже алергенними є бур'яни, зокрема відома всім амброзія.
Щодо продуктів, які можуть бути перехресні з пилком рослин., ми не рекомендуємо уникати жодних, доки на них не трапилася алергія. Адже синдром "пилок-їжа" не є обов'язковим для кожного алергіка. Така алергія хоч і зустрічається, але не є дуже частою, і тому обмеження можуть бути недоцільними.
— Так, дійсно, симптоми алергії є дуже схожими на симптоми ГРВІ, і тому часто пацієнти їх плутають. Зокрема, це нежить, чхання, кашель, сльозотеча, відчуття слабкості та втоми. Але симптоми алергії можна відрізнити за тим, що вони не проходять протягом тижня (на відміну від симптомів ГРВІ), та тривають доки не припинить свій сезон пилкування певна рослина. При цих симптомах не допомагають засоби, які ми, як правило, використовуємо для полегшення симптомів ГРВІ, але при них допомагають антигістамінні препарати.
Також симптоми алергії дозволяє відрізнити свербіж носа, очей, горла й приступи чхання. Симптоми алергії погіршуються у вранішній час, а також при перебуванні на свіжому повітрі.
Симптоми алергії іноді є дуже важкими й супроводжуються сильним набряком у носі, головним болем, загальною слабкістю, кашлем. У деяких випадках можуть призводити до бронхіальної астми.
— Алергія на амброзію рідко проявляється у перші роки життя. Щоби виникла алергія, людині потрібно хоча б кілька років, кілька сезонів поспіль стикатися з пилком. У таких випадках може розвинутися неправильна імунна відповідь на алергени пилку.
Алергія частіше проявляється у дитячому віці, в ранньому шкільному, у підлітковому, або у молодому — в період 20-40 років. Алергія може мати хвилеподібний перебіг протягом життя — це залежить від різних факторів, від способу життя, від переїзду і зміни регіону проживання, від гормональних змін. З віком алергія може стати легшою, зокрема після 60 років.
— Поліноз, тобто хронічне запалення слизової носа та носових пазух, може призводити до змін слизової оболонки та лімфатичних органів в них. Часто сезонна алергія призводить до хронічного риносинуситу, тобто коли симптоми риніту продовжуються навіть після завершення цвітіння пилку. Це виникає при недостатньому лікуванні алергічного риніту. Також внаслідок полінозу може виникати запалення в бронхах, тобто бронхіальна астма. Анафілактична реакція на пилок нехарактерна.
— Так, амброзія є найпоширенішим та найбільш актуальним алергеном у нашому регіоні. Крім того, щороку зростає кількість амброзії на території України й кількість людей, чутливих до неї. А симптоми алергії стають щороку важчі. Амброзія починає пилкувати з початку серпня, і це варто пам'ятати усім, хто стикався з цією алергією. Необхідно розпочинати лікування в останні дні липня або у перші тижні серпня, щоби завчасно препарати почали діяти і симптоми алергії не розвинулися. Для лікування алергії на амброзію також існує алерген-специфічна імунотерапія.
— Перехресна алергія — це реакція організму на продукти або інші алергени після того, як організм став алергічним до, наприклад, пилку. Оскільки всі рослини між собою мають споріднені або схожі структури, наш організм, щоб виробити антитіла до пилку, починає реагувати цими антитілами на, скажімо, продукти харчування, які мають схожі структури.
Наприклад, поширеним є синдром "пилок-їжа". Зокрема, при алергії на березу людина може відчувати прояви алергії, коли споживає деякі свіжі фрукти, овочі та горіхи: яблука, морква, селеру, вишню, черешню, абрикос, фундук, арахіс.
При перехресній алергії, як правило, такі симптоми неважкі, обмежені ротовою порожниною і не повʼязані з розвитком важких реакцій, таких як анафілаксія. Але якщо ви маєте такі симптоми, то варто обмежити споживання цих продуктів у свіжому виді, надаючи перевагу їхній термічній обробці. Тобто печене яблуко буде безпечним. Так само як і запечена морква або смажений фундук.
— Людина, яка має один вид алергії, дійсно стає більш схильною до розвитку алергії на інші види алергенів. Зокрема, алергік, який має прояви сезонної алергії, тобто на пилок рослин, може почати реагувати також на домашніх тварин, пил або цвіль. Але це не є обовʼязковим. Людина може мати все життя алергію лише на тварин, або лише на пил, або лише на пилок, і не розвивати симптоми на інші подразники.
— Людина часто може самостійно відмічати, що має симптоми алергії у певний період сезону, зокрема, наприклад, тільки навесні, або тільки влітку, чи серпнево-осінню алергію. З лікарем або самостійно можна визначити, які рослини повʼязані з цим періодом. Наприклад, у весняний період відбувається пилкування дерев. Зокрема, вільхи, берези, ліщини тощо.
— Лікар може детально опитати й визначити, які саме алергени є тригерами алергії з ретельною історією хвороби. Якщо цього недостатньо, лікар може призначити алерготести. Це можуть бути шкірні алерготести, або по аналізу крові. Обидва методи є достатньо інформативними й допомагають визначити алерген.
Але головне, щоб сам лікар проводив трактування аналізу. Через те, що аналізи часто є хибнопозитивними, пацієнт не може ухвалювати правильне рішення тільки за аналізом, і це може негативно вплинути на його спосіб життя.
— Алергію можна лікувати за допомогою алерген специфічної імунотерапії, або так званого щеплення проти алергії. Для того, щоб її проводити, дійсно треба чітко визначити причини й алерген, але ми суворо не рекомендуємо пацієнтам самостійно призначати собі аналізи, адже існує велика кількість алерготестів, і коректно зможе їх підібрати лише лікар. Зокрема, це можуть бути шкірні тести, які лікар проведе під час прийому.
Лікування полінозу, як правило, складається з трьох етапів. Лікар навчає пацієнтів, як уникати пилку. Це і заходи, що стосуються прибирання вдома, режиму провітрювання, застосування кондиціонерів, зміни одягу, вмивання та промивання носа після прогулянки. По-друге, це симптоматичні засоби, які можуть повністю або частково знімати симптоми, якщо наближається сезон алергії. Також це алерговакцинація, яка розпочинається вже після сезону пилку або взимку і надає ефект у перший рік застосування.
— Схильність до алергії є генетично обумовленою, хоча алергія ніколи не розпочинається у перші роки життя, а може виникнути навіть у 20-30 або 40 років. Однак все одно ця людина мала генетичну схильність, яку успадкувала від своїх батьків. І на цей фактор вплинути фактично неможливо. Але не можна сказати, що алергія — це виключно спадкова хвороба, адже на формування імунітету впливають багато чинників: це і період вагітності, і пологи, і грудне вигодовування, і екологічні умови, в яких проживає людина.
Зокрема, є багато досліджень, які довели, що проживання у сільській місцевості, де є хороші екологічні умови та біологічне й мікробне різноманіття, сприяє формуванню хорошого імунітету і є профілактикою для алергічних захворювань.
— Так, до сезону пилку можна певним чином підготуватися. У першу чергу почати приймати симптоматичне лікування, яке призначив вам лікар: або при перших же симптомах алергії, або завчасно — хоча б за кілька днів. І використовувати його надалі в повному обсязі, не припиняючи при першому ж полегшенні симптомів, а продовжувати до кінця сезону.
Виконувати всі рекомендації, що стосуються уникання контакту з пилком. Зокрема, залишатися вдома в суху вітряну погоду та закривати вікна, прогулюватися та провітрювати приміщення після дощу. Після провітрювання обов'язково проводити вологе прибирання вдома, використовувати кондиціонер вдома та в автомобілі. Також важливо у цей період не відчиняти вікна, а після перебування на вулиці помити руки, вмити обличчя, промити очі, промити ніс сольовим розчином та змінити одяг.
Також суттєво змінити перебіг хвороби може алерген-специфічна імунотерапія, або алерговакцинація. Вона перевиховує імунітет у такий спосіб, щоби людина звикла до пилку, тобто стала толерантною та не мала проявів в сезон пилкування. Її варто розпочинати завчасно, підібравши з лікарем-алергологом. Кілька років такої терапії може забезпечити одужання від алергії або дуже тривалу, багаторічну ремісію.