У середу, 23 серпня, у столиці України відбувся третій саміт Кримської платформи, у якому взяли участь представники понад 60 країн. Частина лідерів прибула особисто до Києва, а деякі виступили по відеозв'язку. Вперше на саміті було порушено питання повоєнного відновлення Криму та гуманітарної політики України на півострові. Також під час зустрічі лідери країн розглянули створення нового фонду для відновлення тимчасово окупованих територій.
TrueUA публікує головні заяви держав-партнерів України, які виступили із гучними промовами на саміті та запевнили український народ у підтримці у його боротьбі за територіальну цілісність та незалежність.
Президент Анджей Дуда заявив, що його країна засуджує окупацію Росією українських територій. Держава-агресорка має негайно забратися із українських земель.
Фото: Офіс президента України
"Не може бути жодних поступок Росії в цих питаннях у жодному разі. Москва має повернути всі захоплені території й зустрітися з наслідками своїх дій. І не забувати, що справді на кону цієї війни, щоб світовий порядок покладався на повагу до міжнародного законодавства, територіальної цілісності, так само як і свободи та права нації обирати самим своє майбутнє", — заявив Дуда.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі під час виступу на третьому Міжнародному саміті Кримської платформи заявив, що Велика Британія обов’язково притягне до відповідальності порушників прав людини у Криму й особисто Путіна.
Фото: Twitter Джеймса Клеверлі
"Не сумнівайтеся, що Об’єднане королівство та міжнародна спільнота ніколи не визнають незаконну анексію Росією Криму або будь-якої іншої українські території. Ми підтримуватимемо вас так довго, скільки буде треба", — зазначив міністр.
Президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що його країна вимагає від Росії припинити незаконну окупацію та анексію Криму та поважати права його корінного народу.
"З 2014 року жителі Криму отримали повну силу жорстокої колоніальної політики. На тих, хто виступає проти незаконної анексії, тиск посилюється. Російські паспорти нав'язують всьому населенню. Земля націоналізується, незалежні організації змушені закритися, плануються так звані вибори з грубим порушенням міжнародного права", — сказав він.
Фото: Офіс президента України
Науседа також зазначив, що Росія активно використовує Крим як військову базу у війні проти України, порушуючи міжнародне гуманітарне право.
"Російські кораблі запускають ракети по місту Одесі, яке входить до списку спадщини ЮНЕСКО, на одеську спортивну інфраструктуру, зерносховища та інші цивільні цілі. Утримання Криму дозволяє Росії ще більше перешкоджати свободі судноплавства в Чорному морі і загрожувати глобальній продовольчій безпеці", — сказав президент Литви.
Фото: Офіс президента України
Лідер Туреччини Реджеп Ердоган наголосив на необхідності відновлення "зернової угоди", яку Росія зірвала 17 липня. Він зауважив, що у Чорному морі має панувати мир та безпека, адже це важливо для всього світу.
Фото: Офіс президента України
Президент Естонії Алар Каріс заявив, що війна в Україні закінчиться, коли всі винні, включно з керівництвом Росії, будуть притягнуті до відповідальності. Він зазначив, що Росія нарощувала і продовжуватиме нарощувати військову присутність у регіонах Балтійського, Чорного та Середземного морів.
Фото: Офіс президента України
"Але йдеться не лише про безпеку Європи, існують глобальні наслідки, і ось чому нам потрібна глобальна відповідь. Ми закликаємо всі країни долучитися до Формули миру президента Зеленського", — сказав Каріс.
Президент зазначив, що для Естонії зрозуміло, чим має закінчитися війна в Україні.
"Війна не закінчиться лише перемогою на полі бою чи повним відновленням цілісності. Це закінчиться тоді, коли всі винні, включаючи керівництво Росії, будуть притягнуті до відповідальності й справедливість переможе. Ми зосередимося на цьому сценарії. Наша підтримка триватиме на всіх рівнях до перемоги України, поки вона не стане членом ЄС та НАТО", — сказав він.
Президентка Словацької Республіки Зузана Чапутова повідомила, що партнери України мають допомогти завершити війну, яку розв'язала Росія, та зробити усе, аби вона не повторилася знову. За її словами, країна також підтримує Формулу миру президента України Володимира Зеленського і готова долучитися "до будь-яких зусиль, які забезпечать справедливий мир, особливо у сфері ядерної безпеки".
Фото: Офіс президента України
Президентка Угорщини Каталін Новак заявила, що Україна має право констатувати, що війна почалася в Криму та її завершенням буде повернення Криму до складу України.
Фото: Офіс президента України
Президент Латвії Едгарс Рінкевичс заявив, що світ повинен продовжувати порушувати питання незаконної анексії Криму Росією та дискримінації кримських татар.
Фото: Постольство Латвії в Україні
"Росія продовжує порушення прав людини, незаконні затримання та ув’язнення кримських татар, а також незаконну мілітаризацію півострова. Наша участь у саміті Кримської платформи ще раз підтверджує, що Україна не самотня у боротьбі за справедливість", — сказав він.
Рінкевичс наголосив на важливості бути єдиними у підтримці України та її народу, шукати шляхи пом’якшення негативних глобальних наслідків російської війни та притягнути до відповідальності всю Росію та її представників.
"Португалія не визнає незаконну окупацію Криму. Вона була використана для того, щоб напасти на Україну. Ми вимагаємо від Росії негайно вивести свої збройні сили з території Криму", — наголосив він.
Фото: Офіс президента України
Окрім цього, президент Португалії заявив, що неможливо відділити питання окупації Криму від широкомасштабного вторгнення, а будь-які намагання це зробити — прояв непідтримки України.
Він також додав, що Португалія залишається відданою українському суверенітету і територіальній цілісності в рамках міжнародно визнаних кордонів.
"Ми висловлюємо свою солідарність з Україною, яка бореться проти незаконних дій Росії, адже це — порушення міжнародного права", — сказав він.
Незаконна анексія Криму Росією в 2014 році була серйозним порушенням міжнародного права, заявив прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо.
"Сьогодні ми спостерігаємо нові порушення статуту ООН. Росія продовжує свою жорстоку загарбницьку війну в Україні. Це незаконна війна. Це акт агресії. Хочу згадати кримських татар і українців, які проживають на Кримському півострові. Ситуація з правами людини викликає у нас велику стурбованість після незаконної анексії. На жаль, занепокоєння зростає", — сказав він.
Фото: Flickr
Прем'єр зазначив, що Фінляндія твердо підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах.
"Фінляндія продовжує підтримувати всі міжнародні зусилля щодо відновлення територіальної цілісності України. Суверенітет, право на власний вибір є стрижнем кожної нації. Виходячи з цього, Україна вирішила, що її майбутнє — європейське та євроатлантичне", — сказав Орпо.
Держава-агресор Росія має бути позбавлена всіх надбань агресії, що означає повну і безумовну деокупацію України, включно з Кримом, заявив премʼєр-міністр Молдови Дорін Речан.
Він зазначив, що анексія Росією українського півострова мала значно ширший ефект, ніж просто захоплення території.
Фото: enews.md
"РФ перетворила Крим на плацдарм для спрямування військової сили глибше в Україну та за її межі, що має далекосяжні наслідки для самої України, для жертв агресії, для моєї країни також, але й для ширшої міжнародної спільноти. Діючи з Криму, Росія захопила більше українських земель, відкрила сухопутний коридор до Молдови, обмежила свободу судноплавства в Чорному морі і поставила під загрозу судноплавство на Дунаї, порушивши експорт зерна на світові ринки", — сказав молдовський прем'єр.
Речан зазначив, що анексія Криму є не лише викликом національній безпеці України, а й регіональним та глобальним, що потребує наполегливої та твердої міжнародної реакції.
"Росія, держава-агресор має бути позбавлена всіх надбань агресії, що означає повну і безумовну деокупацію України, включно з Кримом. Держава-агресор має бути притягнута до відповідальності за акти агресії, а Росії та всім іншим має бути дано однозначний сигнал, що "сила не буде виправдана", — сказав він.
Прем'єр Молдови наголосив, що з наближенням до холодної пори року, Україна потребує додаткових поставок систем ППО. Також він додав, що Молдова підтримує створення спеціального міжнародного трибуналу для злочинів агресії проти України.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що 24 лютого 2022 року Росія перейшла на наступний рівень — вирішила розпочати широкомасштабну загарбницьку війну проти України.
"Відтоді український народ щодня безпосередньо страждає від драматичних і неприйнятних наслідків цих рішень. Я ще раз хочу вам сказати це дуже чітко: Франція не визнає ні анексію Росією українських територій, ні результати ганебних виборів, які відбулися", — сказав він.
Фото: Офіс президента України
Макрон зазначив, що після виходу з Чорноморської зернової ініціативи Росія завдає ударів по основних інфраструктурах для експорту зерна в Україні, серйозно загрожуючи глобальній продовольчій безпеці.
"Усі ті, хто продовжує сумніватися в цьому, тепер мають докази того, що Росія ніколи не хотіла забезпечити вирішення одного з прямих наслідків цієї війни", — сказав президент Франції.
Він наголосив, що Франція залишатиметься поряд з Україною на євроінтеграційному шляху та поряд з її прагненнями до справедливого та тривалого миру відповідно до міжнародного права.
"Перед обличчям цієї війни нашим обов’язком було діяти. Ми зробили це, підтримавши Україну та прийнявши історичне рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу", — сказав Макрон.
Євросоюз виступає за територіальну неподільність України і це поширюється на територію Криму, Донецької, Луганської областей. Про це сказав президент Ради ЄС Шарль Мішель і нагадав, що це він сказав два роки тому, коли представляв ЄС на першому засіданні Кримської платформи. Мішель зазначив, що ЄС буде надалі боротися за притягнення до відповідальності усіх, хто відповідає за ці злочини.
"І це буде стосуватися безумовної поваги до територіальної неподільності України, неподільної приналежності Кримського півострова до України", — сказав президент Ради ЄС.
Фото: Офіс президента України
Він наголосив, що "абсолютно підтримує" допомогу, яку ЄС надавав Україні.
"Ми готуємо багаторічний план фінансової підтримки України вартістю понад 50 мільярдів євро", — сказав Мішель.
Він також переконаний, що україна стане членом Європейського союзу: "Ми вважаємо, що це не питання, чи буде Україна членом ЄС, а питання, коли це станеться. Ми готуємося до початку переговорів про вступ. Ми сподіваємося, що всі лідери будуть гідними цього історичного моменту".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наголосила, що Чорне море не можна залишати під контролем Росії, яка перешкоджає судноплавству та поставкам продовольства.
"Ця війна ще раз продемонструвала глобальну важливість нашого регіону, утвердила аргументи, що Чорне море однозначно є неподільною основою для європейської стабільності і безпеки. Це море, яке не можна залишати під контролем влади, яка готова з власних мілітарних амбіцій змінити морську безпеку та вільний транзит, а також заважати глобальним поставкам продовольства", — сказала вона.
Фото: civil.ge
Зурабішвілі заявила, що війна РФ проти України також продемонструвала, що деокупація всіх територій є абсолютною передумовою для миру та стабільності.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо анонсував новий пакет санкцій проти Росії, які зокрема будуть стосуватися ядерної галузі.
Він зазначив, що Канада солідарна з Україною та продовжуватиме надавати їй допомогу, як це було від початку повномасштабної агресії Росії.
Фото: Офіс президента України
За словами прем'єра, санкції діятимуть доти, доки Росія не виведе війська з усієї української території включно з Кримом.
Державний секретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Україна вже 18 місяців перебуває у жорстокій війні, а з 2014 року Росія порушила українські кордони, окупувала Крим і провела фейковий референдум.
"Українці щодня відчувають загрозу своєму життю, жорстоке поводження, руйнування і порушення прав. Водночас за ці 18 місяців українці продемонстрували абсолютну стійкість", — сказав він.
Фото: Twitter Ентоні Блінкенa
Блінкен зазначив, що 2014 року Росія порушила українські кордони, окупувала Крим і провела фейковий референдум. За його словами, Вашингтон ніколи не визнає російську незаконну анексію Криму.
"Крим — це Україна. Ми продовжимо через Кримську платформу підтримувати незалежність України", — наголосив Блінкен і закликав РФ звільнити всіх політичних в'язнів.
Голова Меджлісу на саміті наголосив, що найшвидше звільнення Криму особливо важливе для кримських татар, оскільки для них це питання виживання та подальшого розвитку чи повне зникнення як суверенної нації. За його словами, останнім часом з'явилося багато "мирних ініціатив" щодо припинення російсько-української війни, причому деякі з них передбачають припинення вогню ще до виведення російських військ з території України.
Фото: Офіс президента України
"А деякі політики висловлюються навіть за те, щоб Україна пожертвувала деякими своїми територіями, зокрема Кримом. Я абсолютно впевнений у тому, що якби йшлося про їх власні території, а не території України, такі пропозиції б не лунали. І зрозуміло, що Україною, нашим суспільством такі пропозиції ніколи не будуть ухвалені", — сказав Джемілєв.
Він назвав "великою помилкою" думку, що можна запобігти розширенню військового конфлікту та забезпечити довгостроковий мир шляхом задоволення незаконних умов агресора та терориста.
Нагадаємо, на саміті Кримської платформи виступив і президент Володимир Зеленський. Він анонсував потужний економічний розвиток Криму після деокупації. За словами гаранта, працювати в деокупованому Криму вже готові міжнародні готелі, авіакомпанії, банківські бізнеси, IT-компанії, промислові компанії, енергетичні компанії.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими