«Тютюн розбиває серця» - під таким гаслом відзначають у ВООЗ сьогодні Всесвітній день без тютюну. Він має і переносний, і прямий сенс. Мало кому відомо, що крім раку легенів і респіраторних захворювань куріння викликає і хвороби серця. При цьому в результаті відмови від куріння, ризик серцево-судинних захворювань істотно знижується, передає TrueUA з посиланням на UN.
У ВООЗ нагадують, що курці страждають від ішемічної хвороби серця і цереброваскулярного інсульту в 2-4 рази частіше, ніж некурящі люди.
Навіть у тих, хто вдихає чужий дим, ймовірність серцево-судинних захворювань зростає на 25-30 відсотків. Але про це знають не всі.
«З'ясовується, що, хоча в цілому люди усвідомлюють шкоду куріння, часто вони не мають уявлення про його прямий зв'язок із захворюваннями серця і інсультом», - каже Жужанна Якаб, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ.
Вживання тютюну призводить до збільшення числа хронічних захворювань і смертності від них, а це означає, що страждають не тільки самі пацієнти, а й їхні близькі - куріння дійсно розбиває серця.
Щорічно хвороби серця і судин стають причиною смерті 17,7 млн. чоловік у всьому світі - це третина всіх випадків смерті.
В Європейському регіоні ВООЗ курять 28 відсотків дорослого населення. Причиною смерті майже половини з 4,2 млн. курців, які померли в 2015 р, стали саме серцево-судинні захворювання.
Хороші новини полягають в тому, що відмова від куріння дозволяє скоротити ризик цих захворювань, причому результати помітні практично відразу:
протягом 20 хвилин сповільнюється пульс і знижується артеріальний тиск;
протягом 12 годин вміст чадного газу в крові знижується до нормального рівня;
протягом 2-12 тижнів поліпшуються кровообіг і функція легенів;
через рік після відмови від куріння ризик розвитку ішемічної хвороби серця у колишнього курця зменшується приблизно в два рази;
через 5-15 років після відмови від куріння ризик інсульту зменшується до аналогічного рівня у некурящої людини;
через 15 років після відмови від куріння ризик розвитку ішемічної хвороби серця зменшується до рівня ризику, характерного для людини, яка будь-коли палила.
Ймовірність виникнення раку легенів через 10 років у порівнянні з тими, хто не палить, скорочується в два рази.
Рівень споживання тютюну і масштаби серцево-судинних захворювань помітно знижуються в тих країнах, де серйозно вживають заходів, передбачені Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну.
У їх числі - підвищення акцизів і цін на тютюнову продукцію, великі графічні попередження про шкоду куріння на сигаретних пачках, заборона на куріння в громадських місцях і обмеження реклами тютюну