1 129 день війни
Особовий склад
910 750
Танки
10 455
Артилерія
25 387
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 119
Крилаті ракети
3 121
Гелікоптери
335
БпЛА
31 070
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
МОК очолила Кірсті Ковентрі із Зімбабве. Чи поверне вона росіян на Олімпіаду
Кірсті Ковентрі. Джерело: Getty Images / Global Images Ukraine

МОК очолила Кірсті Ковентрі із Зімбабве. Чи поверне вона росіян на Олімпіаду

Уперше в історії олімпійський рух очолила жінка і вперше — представниця Африки. Кірсті Ковентрі — найтитулованіша спортсменка чорного континенту. Серед її перших заяв — плани повернути на Олімпійські ігри спортсменів країни-терористки Росії…

Хто така Кірсті Ковентрі та чому вона одразу стала фавориткою на посаду 

Крісті Лі Ковентрі Сьюард (повне ім’я і прізвище нової очільниці МОК) народися 1983 року у столиці Зімбабве Хараре. Її родина належить до незначного відсотка білого населення цієї країни, переважно фермерів, у чиєму володінні колись перебувало багато земель. Проте в період правління диктора Роберта Мугабе — на початку 2000-х — на білих відбувалися гоніння, у них відбирали землю і передавали чорношкірим. На той час Ковентрі вже навчалася в Обернському державному університеті штату Алабама, США. У Штатах майбутня олімпійська чемпіонка з плавання жила і тренувалася. Але зв’язок зі своєю Батьківщиною не переривала. 

На Олімпіаді 2004 року в Афінах вона виграла золоту, срібну та бронзову медалі, через чотири роки в Пекіні — золоту та три срібні. Влада Зімбабве засипала плавчиню грошима та почестями. Мугабе називав Кірсті "золотою дівчинкою". Проте це аж ніяк не вплинуло на його політику витискання білих фермерів з їхніх земель. За період так званої "земельної реформи" наділи відібрали у понад чотирьох тисяч білих зімбабвійців. За це Конгрес США ввів санкції проти Зімбабве та його керівників. Водночас Ковентрі від щедрості диктатора не відмовлялася. А влада навіть робила культ з титулованої спортсменки.

Кірсті Лі Ковентрі Сьюард

Ковентрі ще й семиразова чемпіонка світу, 14-разова переможниця Африканських ігор, багаторазова рекордсменка світу. У 2013 році вона стала членом МОК. З великого спорту вона пішла у 2016 році, а наступного 2017 року від влади відсторонили Мугабе. Він довів країну до жалюгідного становища, інфляція обчислювалася шестизначними числами. Замість нього до влади прийшов колись найближчий до диктатора політик Емерсон Мнангагва, який і нині є президентом Зімбабве. Він запросив Ковентрі до уряду, де та у 2018 році отримала посаду міністра у справах спорту, молоді, мистецтва та відпочинку.

Кірсті Ковентрі Сьюард

Також Ковентрі є членом правлячої партії "Зімбабвійський африканський національний союз — Патріотичний фронт", засновником та лідером якої протягом 30 років був Мугабе. Ця партія поєднує соціалістичну ідеологію з зімбабвійським націоналізмом та лівим популізмом. За президентства Мнангагви почали повертати землю білим фермерам, проте переважна частина їх уже вимушено покинула Зімбабве.

Ковентрі — заміжня, разом із чоловіком Тайроном Сьюардом (він був її менеджером) виховує двох дітей. 

Кірсті Ковентрі з донькою. Джерело: instagram.com/officialkirstycoventry
Кірсті Ковентрі з донькою

До обрання на нинішню посаду не вирізнялася якимись гучними заявами чи скандалами. Серед кандидатів на крісло голови МОК були досвідченіші за неї спортивні чиновники, проте щойно Ковентрі з’явилася серед претендентів, її одразу назвали фавориткою. Цю кандидатуру підтримував попередній голова Томас Бах, також на обрання Ковентрі вплинула політика розширення впливу МОК на Африку. Де славетна білявка Кірсті Ковентрі користується величезним авторитетом.

Як нова президентка МОК міняла думку і що нам з цим робити 

"Нещодавні конфлікти та мінливі альянси підкреслили необхідність принципового, але адаптивного підходу до розв'язання складних питань. Щоб просувати наші цінності досконалості, поваги й дружби, МОК повинен залишатися нейтральним і не бути кооптованим для політичного порядку денного", — це цитата з передвиборчої програми Ковентрі. 

З неї робили припущення, що в разі обрання її на посаду політика відсторонення росіян від олімпійських змагань триватиме. Що ж до так званої "нейтральності" росіян, Ковентрі продовжить політику свого попередника Баха. Проте одразу після обрання у коментарі Sky news пані президент МОК заявила, що вона — проти заборони країнам брати участь в Олімпіаді через військові конфлікти. Вона бачить "непослідовність у нинішньому підході до виділення Росії"

"Що я хотіла б зробити, так це створити робочу групу, яка намагатиметься викласти певну політику та деякі рамки, які ми, як рух, можемо використовувати для прийняття рішень, коли нас втягують у конфлікти. У нас є конфлікти в Африці, і вони зараз жахливі. Тож, на жаль, це не зникне", — заявила Ковентрі.

Кірсті Ковентрі

Її слова можна витлумачити як намір повернути росіян на Олімпійські ігри, але так, щоб Міжнародний олімпійський комітет мав пристойний вигляд.

Зімбабвійка не виявляє прямої прихильності до Росії, проте в наведеній цитаті закладена проблема для нас, бо, видається, діятиме пані за єзуїтським принципом "ціль виправдовує засоби". Ціль визначена у фразі з програми Ковентрі — бути нейтральними й не втягуватися у політичний порядок денний, а засоби названі у коментарі журналістам: повернути росіян на Олімпіаду під приводом, що і в Африці воюють. Це нагадало пояснення батька Ілона Маска Еррола, чому його знаменитий син, дитинство і юність якого пройшли в сусідній із Зімбабве ПАР — не расист: 

"У нас були чорношкірі слуги, які були їхніми (дітей — ред.) друзями". 

Дійсно, що тут такого — чорношкірі слуги. Розгортаємо логіку Ковентрі: воєн багато, до чого тут спортсмени, ми ж — поза політикою. Але в її випадку нам буде складніше, аніж з Бахом. Він — німець, громадська думка в Німеччині підтримує Україну і засуджує агресію Росії, то ж попередній президент МОК був змушений враховувати думку суспільства, в африканки Ковентрі такого стримувального фактора немає.

Кірсті Ковентрі й Томас Бах

Протягом останнього часу декілька федерацій повернули до змагань росіян, поки в нейтральному статусі. Можна передбачити, що багато інших сприймуть меседжі Ковентрі як сигнал згоди на повернення росіян. Не секрет, що великий спорт — великі гроші й велика корупція. Росія завжди мала звичку корумпувати спортивних чиновників. Разом з її спортсменами попливуть і корупційні гроші. До речі, Ковентрі обіцяла боротися з корупцією в спорті, тому побачимо, як вона це робитиме.

Як діяти Національному олімпійському комітету України

Наші підтримували іншого кандидата, британця Себастьяна Коу, який чітко висловлювався на підтримку України. Тепер доведеться налагоджувати відносини з нейтральною Ковентрі. НОК України, юристам, громадськості доведеться активізуватися, виводячи на чисту воду "нейтральних" росіян. Представники українського спорту мають переконувати Ковентрі в хибності її намірів, що вони нашкодять іміджу МОК, а не покращать його. Проте цього — замало.

Наступна Олімпіада, вона буде зимовою, відбудеться в Італії у лютому наступного року. Італійська влада, на відміну від МОК, не нейтральна, а проукраїнська. Потрібно працювати з італійцями по дипломатичній лінії, щоб вони подавали зрозумілі сигнали Ковентрі, що росіяни будуть небажаними гостями. Також треба працювати з меріями міст, які прийматимуть змагання. 

Рік тому мер Парижу Анн Ідальго чітко заявила: російським і білоруським спортсменам на Олімпіаді-2024 у Парижі не будуть раді. Мер Мілана (це місто стане столицею ОІ-2026) Джузеппе Сала нещодавно на багатотисячному мітингу в Римі за єдність Європи проти авторитаризму підтримав Україну. Очевидно, для нього не складе особливих проблем підтримати й свою паризьку колегу. 

Отже, обрання Кірсті Ковентрі президенткою МОК додає нам проблем через її удавану аполітичність, проте спільно з європейськими друзями цю пані можна на старті її роботи поставити в рамки. Їй керувати олімпійським рухом ще мінімум вісім років і розпочинати кар’єру зі сварок із країнами-організаторками Олімпіад, вочевидь, не входить в її плани. 

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама