1 211 день війни
Особовий склад
1 007 160
Танки
10 947
Артилерія
29 265
Літаки
416
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 187
Крилаті ракети
3 369
Гелікоптери
337
БпЛА
41 165
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Наркоман проти педофіла. Як Маск і Трамп руйнують Америку

"Наркоман" проти "педофіла". Як Маск і Трамп руйнують Америку

"Яке їхало, таке й здибало" — так іронічно кажуть про людей з однаковими недоліками, коли їх зводить доля. Президентські вибори 2024 року звели найбагатшу людину світу Ілона Маска та найбільшого політичного популіста світу Дональда Трампа. І вже рік Америка і вся планета спостерігають за шоу, в якому грають ці два актори.

Як Ілон Маск вклав четверть мільярда в перемогу Трампа і що за це отримав

Щоб спрогнозувати подальший розвиток гучного політичного розлучення Маска з Трампом, варто згадати, як і чому вони подружилися. 

Маск був близьким до лібертаріанців, на виборах голосував за кандидатів-демократів, але все почало змінюватися з 2022 року, коли він за 44 мільярдів доларів придбав Twitter. Бізнесмен визнав, що переплатив за цей актив, проте згодом стало зрозумілим, чому так вчинив, — мережева платформа, яку перейменував на Х, стала потужною зброєю в його руках. Соцмережа перетворилася на прихисток для расистів, ксенофобів, прихильників теорій змов. За кілька тижнів після укладення угоди про купівлю Twitter Маск повернув Трампу його заблокований акаунт. Це був перший крок на зустріч колишньому президенту, який планував повернутися у Білий дім.

акаунт Трампа у Х

Отримавши у власність соцмережу з величезною армією користувачів, Маск почав корегувати інформаційне поле Америки. Починалося із невинних дописів на підтримку збільшення народжуваності (сам мільярдер має 12 дітей), далі — з критикою соціальної політики адміністрації Джо Байдена (його Маск обзивав "сонним Джо") і зрештою багатій зробив із Х майданчик для ультраправих і трампістів. Торік навесні мільярдер почав висловлюватися на користь Трампа, а остаточно став на його бік у липні — після замаху на республіканця у Пенсільванії. Загальновідомо, що Маск пожертвував понад 119 мільйонів доларів на фінансування комітету Super PAC, який був одним із політтехнологічних елементів кампанії Трампа. Також добре відома історія про щоденну роздачу ним 1 мільйона доларів виборцям у так званих "хитких штатах" — штати, де ні у демократів, ні у республіканців немає значної переваги одних над іншими. Фактично йшлося про підкуп виборців, який толерувався американською судовою системою.

"Без мене Трамп програв би вибори. Демократи контролювали б Палату представників, а республіканці були б у Сенаті з більшістю в 51-49. Така невдячність", — написав Маск вже під час нинішньої сварки.

Він дійсно став найбільшим фінансовим спонсором президентської кампанії Трампа, витративши на неї загалом понад 250 мільйонів доларів. Політичні експерти досі сперечаються, який сенс мільярдер бачив для себе у такому значному капіталовкладенні. Почнемо з бізнесу.

Ілон Маск і Дональд Трамп

За часів Байдена компанія Tesla зазнала значних збитків, спричинених зростанням конкуренції на ринку електрокарів. Адміністрація демократів ініціювала закон, згідно з яким у чисті джерела енергії вкладалися мільярдні інвестиції. Це спричинило перехід американських автовиробників на виготовлення електромобілів. Раніше цю нішу майже монопольно займала Tesla. Крім того, у США почали завозити китайські "електрички" за суттєво нижчою ціною, аніж зроблені в Америці. Трампісти обіцяли скасувати кліматичні реформи Байдена і протидіяти китайському імпорту, що мало повернути автовиробників до виготовлення традиційних бензинових авто. І, отже, Tesla знову стала б домінувати на американському ринку електрокарів. Це зараз ми знаємо, що збитки компанії Маска лише зросли, але рік тому ситуація мала б мати вигідний вигляд для мільярдера. Простіше кажучи, він міг стратегічно прорахуватися.

Наступна версія — бажання Маска впливати на думки президента та грати роль якщо не всесильного "бога", то "сірого кардинала".

"Ми маємо нову зірку, народилася зірка — Ілон. Цей хлопець — супергеній, ми маємо захищати наших геніїв, їх у нас не так багато", — заявляв Трамп під час передвиборчої кампанії.

Тепер називає екс-соратника "запеклим наркоманом", в якому розчарувався. Виходить, Маску не вдалося нав’язати свій світогляд Трампу? Саме так. Попри фантастичну суму, яку він вклав у перемогу республіканця, в команді останнього епатажний багатій був чужинцем.

Ілон Маск

Його наміри рулити ситуацією поверх голів давніх соратників глави Білого дому ті сприйняли дуже негативно. І почали кулуарні інтриги. Крім того, світогляд Маска контрастував з ідеологією MAGA. Її провідники — Стів Беннон, бізнесмен, інвестбанкір, кінопродюсер, радник Трампа, The Heritage Foundation (Фонд "Спадщина") — науково-дослідний центр, який написав покрокову програму дій для другого президентства Трампа, група республіканців, відомих як Рух чаювання (їх в адміністрації представляє глава Держдепу Марк Рубіо). Погляди ж Маска близькі до технофашизму — перелаштованої на новий лад меритократії, тільки з авторитарним апломбом: влада має належати інженерам ІТ-сфери, а суспільні відносини — контролюватися розгалуженою мережею цифрової цензури. Власне, це Маск запроваджував у DOGE, що викликало неприйняття навіть серед трампістів.

Розійшлись, як у морі кораблі. Чого далі очікувати від Трампа і Маска

Ймовірність примирення Трампа й Маска низька. ЗМІ повідомляли, буцімто в команді Трампа є люди, які хочуть помирити скандалістів.

"Я не маю наміру з ним (Маском) розмовляти", — розвіяв плани цих "голубів миру" американський президент.

Ті, хто знають його багато років, стверджують, що дописом про фігурування Трампа у "списках Епштейна" Маск спалив усі мости. Він видалив цей допис, проте справа вже зроблена. Для Трампа у спілкуванні з людьми є червоні лінії, і публічні згадки про його буремні сексуальні пригоди — одна із них. Він свого часу давав покази щодо зв’язків із педофілом Джеффрі Епштейном, вони були добре знайомі й нерідко проводили час разом. Однак імені Трампа у компрометуючих списках учасників оргій з підлітками не знайшли. Згадка Маском цієї історії дуже образила президента.

Трамп і Маск

Також низька ймовірність того, що злетить нова партія, яку анонсував Маск. По-перше, у неї немає ідеології. Консерватори зосередилися в Республіканській партії, ліві ліберали — в Демократичній. Дрібні партії лібертаріанців, "зелених", соціалістів навряд чи приймуть до себе Маска, який заплямував свою репутацію на чолі DOGE. А створювати партію з нуля, щоб вона просто доєдналася до дрібних партій — сенсу нема. Втім, Маск може почати мережевий політпроект заради критики політика Трампа.

Тепер про варіанти з вищою ймовірністю. Американський президент погрожує недавньому соратнику "серйозними наслідками", якщо фінансуватиме демократів. Глава Білого дому гарно розуміється на грошах та на їхньому впливі на думки виборців. У листопаді наступного року в США — велика виборча кампанія, американці обиратимуть депутатів Палати представників і Сенату. Якщо демократи візьмуть гору, то одразу розпочнуть процедуру імпічменту Трампа. Маск фінансовим сприянням демократам може помститися чинному президенту. Назвемо це варіант "холодної помсти".

Другий варіант — мільярдер розхитуватиме команду Трампа. Він це вже робить. У відповідь на заклик малазійського журналіста Ієна Майлза Чонга оголосити імпічмент Трампу через буцімто перебування у "списку Епштейна" та замінити його на Джей Ді Венса, Маск зробив репост цього допису у мережі Х та прокоментував коротким словом "Так". Мільярдер і раніше схвально відгукувався про Венса. Нинішній же його хід можна тлумачити як спробу викликати у Трампа антипатію до свого віце-президента, який і не приховує президентських амбіцій. До слова, Венс ідеологічно близький до Маска. Його вважають креатурою мільярдера, венчурного інвестора, колишнього радника Трампа Пітера Тіля, бізнес-партнерів та друзів котрого знають як "мафія PayPal". У цій компанії й Маск, і Венс та ще з кілька десятків заможних і впливових діячів, яких, окрім ультраправої ідеології, об’єднують симпатії до Росії.

Ілон Маск і Дональд Трамп

Третій варіант — він поки що малореалістичний — Маск та його друзі нищитимуть репутацію Трампа скандалами й компроматом, які розганятимуть соціальними мережами, куплятимуть політичних коментаторів-критиків із різних таборів, стоятимуть за дестабілізацією в державі (хтось же напоумив президента використати нацгвардійців для придушення протестів мігрантів у Каліфорнії, хоча там справилася б і поліція) тощо. Чварами з Маском Трамп дуже ризикує. Зараз йому оточення та спонсори казатимуть, що вони — з ним, але тріщина, яку спричинила сварка з Маском — глибока. Дуже глибока, щоб її так легко було заліпити…

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама