1 076 день війни
Особовий склад
841 660
Танки
9 920
Артилерія
22 589
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 053
Крилаті ракети
3 054
Гелікоптери
331
БпЛА
23 911
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,82
41,6
43,51
43,4
Прощання з Лігою чемпіонів і Степаненком. Темні часи українського футболу
На фото: Тарас Степаненко виходить на останній матч Ліги чемпіонів у складі "Шахтаря". Джерело: офіційний сайт ФК "Шахтар"

Прощання з Лігою чемпіонів і Степаненком. Темні часи українського футболу

Для футбольної України 30 січня завершився європейський сезон. Якщо "Шахтар" у Лізі чемпіонів до останнього туру боровся за місце у плей-офф (втім, як показали результати восьмого, фінального туру, навіть перемога нічого не дала б донеччанам), то "Динамо" у Лізі Європи втратило усі шанси на плей-офф, програвши шість перших матчів і опинившись на останньому місці в лізі. Пропустивши при цьому уперед навіть представників Азербайджану, Латвії та Ізраїлю — яких у найкращі роки українські гранди просто не помічали на своєму шляху.

За увесь сезон-2024/25 Україна не набрала навіть чотирьох залікових балів. І це підтвердило справжню катастрофу українського футболу, точніше, її продовження. Бо наступного сезону Україна уперше за багато років — уперше в ХХІ столітті! — буде представлена у Лізі чемпіонів лише однією командою. Причому чемпіон України потрапить не у саму Лігу напряму, як цього сезону "Шахтар", а у кваліфікацію ЛЧ. У другий кваліфікаційний раунд. Що означатиме необхідність проходження трьох кваліфікаційних стадій на шляху до власне Ліги. І це — лише тому, що на кінець минулого сезону (місця у кваліфікаціях на сезон розраховуються з річною паузою, на сезон-2025/26 — за підсумками сезону-2023/24) Україна у таблиці коефіцієнтів УЄФА фінішувала на 18-й позиції.

Ліга Європи

Зараз же Україна опинилася на 23-му місці, передостанньому, яке дозволяє стартувати з другої кваліфікації, а не з першої. Та уже в наступному сезоні з таблиці коефіцієнтів випаде крайній із традиційно п’яти останніх сезонів, які йдуть в залік, сезон-2020/21. В тому сезоні коефіцієнт України був 6,800, тоді як в Угорщини (відстає на 0,9 бала) — 4,250, а у Румунії (відставання від України на 2,4 бала) — лише 3,750. Як бачимо, уже на старті наступного сезону Україна опиниться в зоні аутсайдерів європейського футболу — і, якщо нічого не зміниться на краще, то з сезону-2027/28 чемпіон України змушений буде стартувати у кваліфікації ЛЧ разом із представниками таких країн, як Андорра, Гібралтар і Сан-Марино.

Таблиця УЄФА

Падіння України майже на дно європейського футболу зрозуміле. Гранди, "Шахтар" і "Динамо", не мають зараз ресурсів для того, аби купляти якісних футболістів — та й хто поїде у воюючу країну, де на матчі єврокубків треба літати не з Борисполя чи Львова, а з сусідніх країн, спочатку багато годин проїхавши туди автобусом. Усі інші учасники єврокубків не мають взагалі нічого — цього сезону уперше аж три представники України не набрали за увесь євросезон жодного залікового очка, тобто не спромоглися навіть на одненьку нічию. І це — у кваліфікаціях євротурнірів, де не було європейських топ-суперників.

Криворізький "Кривбас" (колишній "Гірник", який за давньою українською традицією привласнив собі ім’я історичного клубу) програв чеській "Вікторії", а житомирське "Полісся" — взагалі представнику Словенії, "Олімпії". "Дніпро-1" влаштував справжнє шоу — спочатку зайняв у чемпіонаті України четверте місце, заявився у єврокубки, а потім взяв і припинив існування. До клубу претензій жодних — власник чи інвестор перестав давати гроші, от і не стало коштів для існування. Але чим думала УАФ, заявляючи клуб-майже-банкрот? Про те, що "Дніпро-1" не вийде на сезон-2024/25, говорили усі спортивні ЗМІ ще з початку весни, але Асоціація футболу цього уперто "не помічала". От і отримала у підсумку не заміну "Дніпра-1" на когось іншого, а просто дискваліфікацію.

Кривбас Полісся

Отак усі фактори й призвели до того, що Україна натурально посипалася і з недавнього середняка з претензіями — нагадаємо, що ковідного 2020-го донецький "Шахтар" грав у півфіналі Ліги Європи. А наступного сезону відразу дві команди від України виступали у 1/8-й ЛЄ. Нині про такі результати можна лише помріяти. 

Що чекає на Україну в європейському сезоні-2024/25? Чемпіон — ним, скоріш за все, стане "Динамо", яке провалило нинішні матчі у Європі — стартуватиме в другому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів. Володар Кубка (якщо ним не стане "Динамо"; якщо ж Кубок виграють кияни — тоді віце-чемпіон України, найімовірніше, це буде "Шахтар") розпочне участь у Лізі Європи з першого ж кваліфікаційного раунду. І на шляху до групи ЛЄ муситиме пройти чотирьох суперників, а серед них можуть виявитися і невдахи кваліфікації ЛЧ. 

Шахтар

Ще два місця Україна отримає у кваліфікації Ліги конференцій, найслабшого турніру — де, втім, "Полісся" з "Кривбасом" не зуміли пробитися в стадію Ліги. Для порівняння — у цьогорічній ліговій стадії ЛК грали представники таких "футбольних" країн, як Білорусь, Боснія і Герцеговина, Вельс, Вірменія, Ірландія, Ісландія, Молдова та Північна Ірландія. Ірландці з ісландцями та боснійцями навіть вийшли у плей-офф. А от Польща, на яку українські уболівальники завжди дивилися скоса — не просто вийшла у "євровесну" аж двома командами, так ще й одна з них, "Легія", пробилася напряму у другий нокаут-раунд, 1/8-му фіналу. України, як відомо, в цій Лізі конференцій не було взагалі, жоден із двох клубів не пройшов кваліфікацію.

Кубок Ліги конференцій

Звісно, можна чекати, що "Олександрія", яка потужно вистрілила під керівництвом тренера Руслана Ротаня, наступного сезону покаже себе у всій красі. Що "Полісся" чи "Кривбас" (цього разу у них буде одна путівка на двох, і у весняних турах Прем’єр-ліги їм доведеться визначитися — хто ж буде грати у Європі) наберуть хоч якісь очки, не кажучи вже про прохід у лігову стадію ЛК. Але…

Полісся

Але сподівання ці відверто мізерні. І кожна команда, яка потрапить у лігову стадію кожного з трьох єврокубків — буде сприйматися як справжній футбольний подвиг. Особливо це стосується Ліги чемпіонів. Дуже скоро ми можемо опинитися в ситуації, коли мріятимемо не про перемогу над дортмундською "Боруссією" (як це було в останньому турі Ліги чемпіонів-2024/25), а про сам факт зустрічі з клубом такого рівня. Бо ж вони, як відомо, потрапляють у Лігу чемпіонів напряму, без кваліфікацій. Як ще рік тому український чемпіон…

Ліга чемпіонів

До речі, про чинного поки що чемпіона — "Шахтар". Матч у Дортмунді став останнім для капітана команди Тараса Степаненка. 35-річний уродженець Великої Новосілки (його малу батьківщину саме у ці дні окупували російські війська), один з останніх вихованців давно зниклого запорізького футбольного клуба "Торпедо", Степаненко підписав контракт із новачком — і уже одним із лідерів у поточному сезоні — турецького чемпіонату, "Еюпспором". Але головним у цій історії є не втрата такого досвідченого гравця, а символізм завершення української частини кар’єри Тараса.

Степаненко

Річ у тім, що Тарас Степаненко у нинішньому складі донецького "Шахтаря" — був останнім футболістом, який грав на "Донбас-Арені". Відтоді пройшло уже понад 10 років, склад донеччан, які зараз живуть у Києві, а грають, де прийдеться, серйозно змінився. Зокрема, роз’їхалися усі тодішні легіонери. А хто не роз’їхався, як Дарійо Срна, той завершив кар’єру і почав працювати в клубі на топ-менеджерській посаді. Степаненко залишався останнім, хто ще пам’ятав, як це воно — "Шахтар" грає на рідному, суперсучасному стадіоні за присутності 40-50 тисяч глядачів. Своїх глядачів.

Донбас Арена

Ця символічна втрата, це остаточне прощання з живою пам’яттю про найкращий стадіон не просто України, а цілої Східної Європи — ніби підкреслює ті темні часи, у які занурився український футбол. І коли він знову вирине з цих похмурих глибин на поверхню — невідомо нікому у світі…

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама