Меланома - злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів - пігментних клітин, що виробляють меланіни. Іншими словами, це рак шкіри.
Діагностування цього захворювання на ранніх стадіях значно підвищує шанси хворого на повне вилікування, тому відразу кілька колективів вчених з різних країн паралельно працювали над приладами, здатними полегшити життя лікарів і збільшити шанси пацієнтів на одужання.
Про це повідомляє TrueUA з посиланням на You Tube.
Удача посміхнулася групі дослідників з Університету МакМастера в Канаді.
За винахід портативного детектора меланоми вони отримали престижну премію Дайсона.
Міжнародна премія Дайсона була заснована в 2004 році і щорічно присуджується винахідникам, вченим і дослідникам в галузі промислового дизайну та інженерного проектування.
Команда-переможець отримує грошовий приз на реалізацію і просування своїх проектів. Крім того, додаткові 10 000 фунтів стерлінгів отримує університет, в якому працювала або навчалася команда.
У різні роки премію отримували такі проекти, як рюкзак для безпечного перевезення маленьких дітей в транспорті, рятувальний жилет з особливою піни, що збільшується в розмірах при попаданні в воду, автономний пристрій для поливання посівів в посушливих районах і інші не менш цікаві винаходи.
В цьому ж році всіх обійшли творці портативного детектора раку шкіри під назвою sKan.
Щоб ефективно розпізнати ракові клітини на ранніх стадіях, співробітники Університету МакМастера вбудували в свій детектор 16 термісторів (резисторів, опір яких змінюється в залежності від температури).
До місця на шкірі, яке викликає підозру в меланомі, прикладають пакет з льодом, а потім до цього ж ділянці шкірного покриву прикладають детектор. Вся справа в тому, що ракові клітини після різкого охолодження нагріваються швидше клітин здорових. Пристрій вибудовує теплову карту після різкого охолодження («крижаного шоку», як його називають автори винаходу) і, виходячи з отриманих даних, робиться висновок про наявність чи відсутність меланоми.
«У детекторі sKan розробники використовували доступні і недорогі компоненти. При цьому він дозволяє дуже швидко і ефективно виявити у людини меланому. Особисто мені здається, що команді з Канади вдалося створити по-справжньому корисний пристрій, здатний врятувати чимало життів», - поділився з журналістами засновник премії Джеймс Дайсон.
Крім 30 000 фунтів стерлінгів від фонду Дайсона канадські винахідники також отримали додаткові 40 000 доларів на свої дослідження в рамках різних виставок і конкурсів. Забігаючи вперед, дослідники заявляють, що в даний момент працюють над удосконаленням технології діагностики раку шкіри і прагнуть зробити свій пристрій ще більш компактним і зручним у використанні. В даний момент вчені планують організувати повномасштабні клінічні випробування, які в підсумку дозволять їм продавати свій пристрій на ринку і надавати його різним шпиталям і клінікам.