Учора після інавгураційної меси папи Лева XIV в Римі президент Володимир Зеленський зустрівся з віце-президентом США Джеєм Ді Венсом і главою Держдепу Марко Рубіо. Важливість зустрічі в тому, щоб американці встигти донести до Дональда Трампа українську позицію до того, як він почне дзвонити Путіну.
Нагадаємо: ініціатором цих переговорів був Путін. 11 травня вночі він запропонував Україні провести зустріч без попередніх умов. На бік Путіна став Трамп, хоча перед цим наполягав на 30-денному перемир’ї для початку переговорного процесу. Таким чином він нашкодив позиції "коаліції рішучих", яка днем раніше оприлюднила спільну заяву із закликом спочатку забезпечити перемир’я, а потім вести дипломатію. Але українська сторона несприятливу ситуацію використала собі на користь, — Зеленський заявив, що готовий зустрітися з Путіним у Стамбулі.
"Ми чекаємо відзавтра припинення вогню — повне і тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії. Немає сенсу затягувати вбивства. І чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть", — написав він у соціальній мережі Х.
У середу, 14 травня, Путін провів нараду з військовим керівництвом, керівниками силових відомств та з членами російської делегації на переговорах у Стамбулі. До наради долучили командувачів окупаційних угрупувань. У нас ця подія пройшла майже непоміченою, але саме після неї російський диктатор ухвалив рішення вести розмову з українцями з використанням погроз та ультиматумів. Якщо плануєш говорити про мир, слухаєш дипломатів, коли про війну — силовиків. Ця нарада мала продемонструвати американцям, що їхню миротворчу діяльність ігноруватимуть.
Задача керівника російських перемовників у Стамбулі Володимира Мединського була примітивною — висловити ультиматум українській делегації та погрожувати їй.
"Був моторошний момент, коли росіяни погрожували своїм співрозмовникам, як гангстери", — розповів член нашої делегації Сергій Кислиця.
Він процитував Мединського:
"Можливо, дехто з тих, хто сидить тут за цим столом, втратить більше своїх близьких… Росія готова воювати вічно".
Про "воювати вічно" — стара пісня, але слова в ній — фальшиві. Росія здатна воювати доти, доки матиме ресурси для цього та бачитиме слабкість союзників України. Судячи з коментаря Трампа щодо подій у Стамбулі, чергове підвищення ставок Путіним спрацювало. Американський президент не засудив росіян, а верз нісенітниці: якби не болото, яке зупинило російські танки на початку війни, то України уже б не було.
А ще Трамп заходився шукати особистої зустрічі з Путіним. Він не вперше виказує бажання поговорити з російським диктатором, проте говорив тільки телефоном. Двічі до сьогодні. Обидва рази дзвінки ініціював він, чим явно тішив самолюбство господаря Кремля. Перший телефонний дзвінок відбувся 12 лютого. За шість днів потому у Саудівській Аравії вперше зустрілися делегації США та Росії. Активно до Москви почав кататися Стів Віткофф. Також після того дзвінка помітно посилився тиск Вашингтону на Київ.
Другий дзвінок був 18 березня, говорили про енергетичне перемир’я. Путін на нього погодився. Ніякого перемир’я в реальності не було, але Трамп та його свита знову почали повторювати мантру "Путін хоче миру". Хоча за день до цього сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який зареєстрував законопроект про посилення санкцій, міністр фінансів Скотт Бессент та інші погрожували Росії "пекельними санкціями".
Нині ситуація схожа — американська влада влаштовує масовану інформаційну атаку перед новим кроком свого президента.
"Ми попросили Сенат дати нам трохи часу, щоб побачити, чи зможемо ми досягти прогресу в переговорах щодо України. Якщо не буде досягнуто прогресу, Сенат ухвалить законопроект про санкції проти Росії", — заявив глава Держдепу Марко Рубіо.
Він додав, що вже поінформував Москву про це.
"Путінська Росія грає в ігри, цьому потрібно покласти край. У мене є понад 70 співавторів санкцій проти Росії, якщо вони продовжуватимуть обраний курс", — знову нагадав про себе сенатор Грем.
Це обнадіює, як і зустріч Зеленського з Венсом і Рубіо в Римі. Добре, що вони почули позицію України й, сподіваємося, донесуть її Трампу перед тим, як він дзвонитиме Путіну. Щоб не вийшло, як після дзвінка 18 березня, коли російська пропаганда з усього, про що йшлося, наголошувала тільки на згоді президента США провести хокейний матч американців із росіянами.
Непокоїть і заява Віткоффа. Це та особа, яка переконує главу Білого дому вийти з переговорів, що буде вигідно Росії, а не нам. За словами Віткоффа, Трамп і Путін знають один одного, президент Штатів "рішуче налаштований досягти чогось у цьому питанні. І якщо він не зможе цього зробити, то ніхто не зможе".
Та це все слова. У Стамбулі ротом Мединського Путін дав зрозуміти, що миру — не буде. Чи є на руках у президента США вагомі козирі натиснути на російського диктатора? Санкціями Вашингтон погрожував із десяток разів. Про посилення постачання зброї Україні в разі відмови Путіна від справжніх мирних переговорів — не говорять взагалі. Як би песимістично це не звучало, черговий дзвінок Трампа Путіну нічого не змінить. Доки адміністрація США не перезавантажить власну ідеологію щодо Росії.
Перш за все — відмовиться від популізму простих рішень. Це тупикова гілка. Друге — відмова від визнання за Росією Путіна геополітичної ваги з усіма наслідками. Цікаву думку озвучив нардеп Олександр Мережко. Він вважає, що Трамп після провалу переговорів у Стамбулі міг би заявити, що господар Кремля не договороздатний і переговори можна вести тільки з новим лідером Росії. Додамо: це могло б підштовхнути "башти Кремля" до усунення Путіна — головної причини триваючої війни. Та, на жаль, американці на це не підуть. У них і в колективного Заходу загалом є непереборний страх перед ефемерними "російськими нацистами", які захоплять владу і погрожуватимуть ядерною зброєю. Як ніби Кремль зараз нею не погрожує.
Третє: запровадження санкцій чи захмарне підвищених тарифів для країн, які купляють у Росії нафту і газ. Цей крок вкладався б у логіку економічного тиску США передовсім на Китай. Четверте: спільний із Європою тиск на Росію. Трамп зневажає європейських політиків, неодноразово скаржився, що Європа "наживається на Америці", але виявилося, що без згоди європейських партнерів він нездатний вирішити жодну з глобальних проблем. Ну, як виявилося, це було очевидним, але Трамп і хлопці в його оточенні, здається, жили в окремій печері й тепер заново відкривають для себе міжнародну політику.
П’яте, останнє, вагання глави Білого дому щодо Росії може тривати довго, тому своє слово мають сказати сенатори й конгресмени. Двопартійна підтримка законопроекту про санкції — забезпечена. Рубіо каже, що законодавці зачекалися голосування. Такий крок став би ознакою готовності до перезавантаження ідеології стосовно Росії. Питання, чи здатний його зробити Трамп…