Намальовується чергова «зрада». «Експерти» порівнюють дані по вартості системи українських інженерних споруд на кордоні і ... російських в тимчасово окупованому Криму, при цьому не володіючи достеменно ані технічними особливостями обох, ані іншими супутніми даними. Спробую пояснити «на пальцях», написав помічник Голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян.
Він зазначив, що російська система не заглиблюючись в технічні деталі: складається виключно з загороджувального паркану та системи візуального та дистанційного контролю. При цьому так, росіяни звели в тимчасово окупованому Криму 50 км загороджень вартістю біля 2,9 млн. Доларів. Тобто, середня вартість 1 км робіт з врахуванням коливання курсу долару склала біля 60 тис. дол. (Не 48 !). Так, саме 50 км, бо так було прописано в технічному завданні. Цікаво, що спочатку виконати роботи вони планували за три місяці, але проект розтягнувся на два роки.
В той же час Олег Слободян наголосив, що в листопаді у Сімферополі директора АТ НВК «Дедал» Ігоря Сушка (підприємства, яке займалося розробкою та встановленням технічних елементів системи) було затримано співробітниками ФСБ РФ при спробі дати хабара у 2,5 мільйонів рублів керівництву ПУ ФСБ РФ по РК за підписання приймальних актів на відверто несправні елементи створеної супер-системи. Тобто, система несправна і так як потрібно - не працює.
«Українська система. Загалом потрібно звести біля 1360 км системи контрольованої ділянки кордону з РФ, 450 км - із центральною частиною українсько-молдовського кордону, адмінмежа із ТОТ Криму і ще 409 км кордону тимчасово непідконтрольної ділянки в межах Донецької та Луганської областей. Загалом - понад 2250 км. На все це проектом передбачено 4 млрд. 16 млн. Гривень. Із них біля 3,3 млрд. - на усі роботи і ще понад 900 млн. - Держгеокадастру на супутні послуги. Тобто, вартість одного км складає біля 1,5 млн. грн., або біля 52 тис.дол. При цьому варто розуміти, що українська система включає не тільки загороджувальний паркан із системою візуального спостереження, але й інженерні споруди (ров, вал, рокатну дорогу), фортифікаційні споруди та елементи бойового та технічного прикриття. Сьогодні проект профінансований на 1,3 млрд.грн. Тобто, 30% від запланованого. Це - понад 400 км облаштованого кордону. Не 60-т (!!!) за два роки. А 400 за три», – підкреслив Слободян.
Таким чином вартість проекту по суті не перевищує ринкової і нижча за російську (!!!), тим більше, з враховуванням обсягів відкритих та прихованих робіт. Більше того, облаштуванням кордону в РФ займається державне підприємство, яке із зрозумілих причин має імунітет від будь-яких нападок. В той же час в Україні зведення системи національного значення є зручним елементом політичного піару та безпідставних нападок.